Backin ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het jaar 1925. Geen Geweten. WAFELEN Bakpoeder BRESKENSCHE CSURAHT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprjjs per drie maanden 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs vsn 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK ™£<2l BRESKENS p°7»$™ Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e Jaargang Donderdag 30 December 1925 Nummer 3092 In den dagelijkschen sleurgang van ons leven, waarin eenzelfde eentoonigheid van telkens weer- keerende bezigheden en werk zaamheden de dagen schijnt aaneen te snoeren tot eeneinde- loozen keten van gelijkvormige schakels, gaan we zoo gemakke lijk onnadenkend, onbewust van de beteekenis van al het gebeuren, voort. Maar er zijn dagen, uren, oogenblikken, dat als van zelf onze handen stil worden en onze gedachten. En ons als gedron gen voelend op 't kleine punt van het heden, waar voor onze voeten nauwelijks plaats is tus- schen de eeuwigheden van ver leden en toekomst, die ons om sluit en iets te begrijpen van al wat het leven is. Want het moet zijn beteekenis hebben. En wan neer op den laatsten avond van het oude jaar, terwijl om onsde vroege schemering daalt over de verlaten velden en de eerste lichten gaan schijnen door de stille straten onzer dorpen we ach- lerons zien naar het lief en leed, dat voorbijging, dan vragen we ons onwillekeurig af, wat de zin was van wat we langs ons heen zagen gaan. Die vraag geldt wel allereerst eigen, maar ook anderer leven. En het is immers alleen in het raam van het geheele leven, dat eigen leven zin en beduidenis krijgt. Willen we begrijpen en verklaren, dan moe ten we heenzien over de enge grenzen van eigen omgeving en ons ook van 't leven der mensch- heid rekenschap geven. Dat leven schijnt ook vaak zijn sleurgang te gaan. Maar wanneer we beter toekijken, wanneer we ons bewust trachten te maken van de beteekenis van het ge beurde, dan zien we toch wel duidelijk vaak de merkwaardige verandering, den langzamen groei. En wie nu het leven der wereld, van Europa wel in de eerste plaats, overziend, de laatste jaren en wel in het bijzonder 1924 en 1925 vergelijkt, die moet zich wel bewust worden van den langzamen, maar toch ononder broken groei naar den vrede, die de wereld doormaakt. 48. ROMAN VAN RE1NHOLD ORTMANN. Hoe smeekend en betooverend haar bede ook steeds mocht klinken, thans bezat de professor kracht genoeg haar te weerstaan. ,Neen", verklaarde hij op vast beraden toon, die juist door zijn bedaarde rust wel een diepen indruk op Edith moest maken. Mijn besluit is onherroepelijk. Ik heb in dezen korten tijd veel meer voor hem gedaan, dan ik voor mijn geweten kan verant woorden en ik ben niet van plan verdere offers te brengen, die bij den aard van zijn karakter toch tevergeefs gebracht zouden zijn", Edith drong niet verder aan. Zij liet haar arm, dien zij om zijn hals geslagen had, langzaam omlaag glijden en wendde zich van hem af met een gezicht, waarop niets dan de grootste droefheid te lezen stond Het lijkt vreemd. Zeven jaar geleden al werd de wapenstilstand gesloten, die aan de verschrik kingen van den oorlog een einde maakte. En nog altijd zijn we, ondanks de vele vredesverdragen, die gesloten werden, slechts op weg naar den vrede. Het is goed bij de oorzaken daarvan niet te lang meer stil te staan. De menschheid heeft getoond, dat ze het verleden vergeten wil en zich gereed maken voor een nieuwe toekomst. Het is deze duidelijk uitgesproken wensch, die 1925, meer nog dan 1924, tot het vredesjaar maakt. Maar het was wel vooral de Volkenbond, die door zijn bemoeiingen dit streven symboliseerde en in zijn pogingen om den vrede te dienen onloochenbaar successen had. De opiumconferentie, waarvan Amerika zich helaas terugtrok, de Internationale arbeidsconferentie hadden o.a. onder zijn sanctie plaats. In de 6e Bondsvergade ring toonden de voors:ellen van ons land en de Scandinavische Staten inzake beperking der be wapening en arbitrage, al hadden ze weinig rechtstreeksch resul taat, den wil om den vrede ste viger te verzekeren. Maar vooral de bemoeiingen van den Bond met de Mosoel- kwestie en 't Qrieksch Bulgaarsch conflict illustreerden de beteeke nis die hij voor de zaak van den vrede kan hebben. De houding van Turkije, dat weigerde zich bij voorbaat aan de beslissing van den Bond te onderwerpen, maakte, dat hij in de Mosoel- kwestie niet veel succes had. Maar het duidelijkst kwam dit wel tot uiting in de samenwerking tusschen vriend en vijand uit den grooten oorlog, die in de verdragen van Locarno haar voorloopig resultaat vond. Nadat het duidelijk geworden was, dat Engeland tot de onder- teekening van het protocol van Qenève niet genegen was, leefde zoowel in Frankrijk als in Enge land de gedachte aan het veilig heidsverdrag weer op, dat door aan Frankrijk de veiligheid van zijn nieuwe grenzen te waarbor- Professor Wallroth nam lief kozend haar hoofd tusschen beide handen en zeide, terwijl hij tracht te een opgewekter toon aan zijn stem te geven: Trek het je niet al te zeer aan, lieveling. Ik was, zooals ik reeds zei, in 't geheel niet van plan je met deze ohaan- gename dingen lastig te vallen en slecht mijn overkropt gemoed noopte mij tot spreken. Het zou voor jou, mijn arme Edith, al leed genoeg geweest zijn. indien ik je het groote nieuws, dat ik tot nu toe verzwegen heb, reeds had meegedeeld. „Nog iets, Ludwig vroeg zij. En iets onaangenaams „Nu, ik hoop, dat je het te boven zult komen, trachtte hij te schertsen. Ik zal genoodzaakt zijn eenige weken op reis te gaan". „Zonder mij pruilde zij. En waarheen „Naar Weenen. Het betreft hier bepaalde onderzoekingen, waarvoor de Oostenrijkscheregee- ring haar oog op mij heeft ge slagen. De uitnoodiging is zoo eervol en beteekent zulk een groote voorkeur boven alle an- gen, de veiligheid in het Westen en daarmee feitelijk den vrede in Europa verzekeren zou. Maar de bedoeling van dit verdrag zou een veel voordeeliger uitdrukking krijgen dan waaraan deze Entente- staten aanvankelijk gedacht had den. Ten opzichte van de bezetting van het Rijngebied, waar Duitsch- land, nu het van E(zas-Lotharin- gen vrijwillig afstand deed en het verdrag van Versailles aanvaardde eenige tegemoetkoming wensch- te, kreeg het enkele beloften. Het Roergebied was in Juli reeds ontruimd, maar de Keulsche zone nog altijd bezet. Behalve de ontruiming daarvan, vroeg Duitschland ook eenige verzach ting in het regiem der bezetting. De voldoening werd mede af hankelijk gesteld van Duitsch- land's nakomen van de eischen inzake ontwapening, waaromtrent de Entente nog allerlei eischen had gesteld. Nadat het verdrag te Locarno geteekend was, werd deze aangelegenheid geregeld, de Keulsche zone ontruimd en verandering in het regiem in het bezette gebied beloofd. Daarna had op 1 December te Londen de onderteekening der verdragen van Locarno plaats, bestaande behalve uit het verdrag betref fende 't Westen tusschen Frank rijk, .DuiisohUnd, Er-geland, Italië en België, de arbitrage-verdragen tusschen Duitschland en Polen en Duitschland en Tsjecho-Slo- wakije en tusschen deze laatste staten en Frankrijk. Een nieuwe aere in de Europeesche geschie denis werd daarmee ingeluid. En wanneer de Europeesche staten op dezen weg voortgaan en in den geest van Locarno hun on derlinge verhoudingen regelen, dan moet het herstel der wereld eindelijk mogelijk worden. Daarvan moet ook NEDERLAND de gelukkige uitwerking erva ren. Gelegen in het centrum van Europa, ondergaan wij natuurlijk in ons oeconomische leven in hooge mate den invloed van den oeconomischen wereldtoestand. En de noodzakelijkheid der be zuiniging doet zich dan ook nog altoos gelden. De opheffing van de hulppostkantoren ten platten dere geleerden in mijn vak, dat het stellig dwaasheid zou zijn, indien ik haar wilde weigeren. Zoodra de toestemming van den minister is gekomen, die ik voor den vorm moest aanvragen, zal ik mij voor vertrek gereed moeten maken", De terneergeslagenheid, die Edith thans aan den dag legde, was in zulk een opvallende tegen spraak met aanvankelijke koelheid dat een oppervlakkige toeschou wer stellig aan haar oprechtheid getwijfeld zou hebben. Professor Wallroth moest er wei in geloo- ven, aangezien hij op de teederste wijze bezig was haar te troosten en haar met vriendelijke woorden uit te leggen, om welke redenen hij er ditmaal van af moest zien, haar mee te nemen. Weliswaar gelukte het hem oogenschijnlijk niet geheel, het donkere wolkje op haar fraai gevormd voorhoofd te verdrijven, maar zij vertoonde un ,toch weer een lieftallig, hoewel eenigszins weemoedig glimlachje, toen hij na eenige oogenblikken met enkele schert sende woorden afscheid nam van haar om zich in zijn werk- lande, het weigeren van subsi die aan de Olympische spelen, die in 1928 in ons iand zullen plaats hebben, de wet tegen be lastingontduiking, de wijziging der Pensioenwetten en der Inva liditeitswet en zooveel andere maatregelen, waren er het gevolg van. Maar behalve onder den in vloed der algemeene malaise leed ons land nog in bijzonderen zin onder een storm, die in Noord- Brabant en den Achterhoek van Gelderland dorpen en stadjes verwoestte en Borculo vrijwel met den grond gelijkmaakte. In spon tane aandrift werden honderddui zenden bijeen gebracht om den nood te lenigen. En onze Koningin toonde hare belangstelling door een bezoek ter plaatse. Ook el ders in ons land, zelfs op Ame land, verheugde de Vorstin de bevolking met haar bezoeken en bij de 350-jarige herdenking van het bestaan der Leidsche Hooge- school gaf zij eveneens van haar belangstelling blijk. Maar al scheen dan de ge dachte aan bezuiniging wat min der haar invloed in onze wet geving te doen gevoelen, de ver kiezingen die dezen zomer plaats hadden, stonden bijna weer ge heel in het teeken van onzen finantieelen noodtoestand. De uit slag leverde een nieuwe, schoon ietwat geslonken meerderheid van de drie rechtsche partijen van katholieken, antirevolutionairen en Christelijk-historischen, terwijl sociaal-democraten en vrijzinnig democraten belangrijke winsten behaalden en zoowel de Roomsch- Katholieke Volkspartij als de Hervormde Gereformeerde Staats partij haar intrede in ons parle ment deed. Onder presidium van den heer Colijn kwam een nieuw ministerie uit de rechterzijde tot stand. Maar het heeft het niet lang gemaakt. De aanname van een amendement van den heer Kerstens tot opheffing van het gezantschap bij den Paus met den steun der Christelijk-Histo- rischen deed de Katholieken zich uit regeering en coalitie terug trekken, waarna het ministerie zijn portefuilles ter beschikking der Koningin stelde. Mr. Mar- chant, de leider der vrijzinnig democraten, trachtte daarna een kamer terug te trekken. Terwijl zij hem tot aan de deur verge zelde, klonk het zeer liefdevol en bezorgd, toen zij sprak„Als je van dezen ingespannen arbeid maar geen nadeelige gevolgen ondervindt, LudwigEen man met jouw verdiensten moest er werkelijk eerder aan denken, op, zijn lauweren te gaan rusten"' Maar toen de deur nauwelijks achter hem gesloten was en zij zich alleen wist, had er een wonderbaarlijke verandering met deze schoone vrouw plaats. Haar oogen openden zich onnatuurlijk ver en zij breidde haar armen uit, alsof zij alle spieren wilde uitrekken om ze daarna weer te ontspannen. „Ah, welk een bevrijding 1" kwam het halfluid over haar lip pen. Tenminste eenige gelegen heid om wat vrijer adem te halen, een kleine pauze in deze onver draaglijke comedie En hij denkt nog wel, dat ik er naar verlangde hem te vergezellen ik! Ah, het is waarachtig om te lachen!" Maar zij lachte niet; want een andere gedachte, die haar plot seling door het hoofd flitste, Ingezonden Mededeellng. naar Oetkcr s=Rccept, gebakken met Dr'OeLker's Backin vervangt de Gist. 250 gr. boter 0.70 ol marg. f O.^O 2 eetlepels striker (50 gram) 0.02 6 eieren0.36 500 gram tarwebloem 0.16 1 pakje Dr. Octker's Backin 0.071/, 1 pakje Dr. Oetker's Vanille» suiker0.05 llt liter melk0.08 1 citroen0.05 een weinig rum0.15 f 1.25 Bereiding Nadat de boter tot room geroerd is. worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegdvervolgens mengt men de geraspte citroenschil, Vanillesuiker en rum door het deeg cn beslaat het tot er zich blaasjes vormen. Bak nu in een heetgemaakt wafelijzer de watelen op een matig vuur. Men lette erop het ijzer voor elk t,«rb A'»1' «net een stukje spek in te smeren. Men lette.vpoxaLop Backin van Dr. Oetker, en dat p elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam. vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een g ra ti s»receptcnboekje toezenden kabinet uit vrijzinnig- en sociaal democraten en katholieken samen te stellen, maar stuitte op de weigering der laatsten, waarna Dr. de Visser de poging om een ministerie te vormen, voortzette. Een van de moeilijkste kwesties, die, welke nieuwe regeering dan ook, zal hebben op te lossen is die van hetNederlandsch-Belgisch tractaat. Sinds Belgie zijn be- geerigheid naar stukken van ons grondgebied uitsprak, zijn we al met tusschenpoozen mej onze buren in onderhandeling over een nieuwe verhouding, die ter vervanging van de verhouding, op de tractaten van 1839 steu nende, noodzakelijk was gewor den. En het is minister Van dempte snel Vreer naar haar triom fantelijke vrë^gde. Zij snelde naar haar kamer .;-1 nadat zij de deur zorgvuldig achter zich gegrendeld had, schreef zij in grooten haast een brief, waarbij zij zich niet van haar gewoon met een mono gram prijkend postpapier bedien de en in welken brief de aanhef zoowel als de onderteekening ontbrak. Toen de enveloppe ge sloten was, belde zij om haar kamenier. „Je moet dezen trtef voor mij bezorgen, Emilie", beval zij, maar het is noodzakelijk, dat je hem persoonlijk aan doctor Artois overhandigt". „Ik begrijp het, mevrouw! Ik moet hem dus niet aan de privé- woning van den doctor afgeven". „Neen, op de club. Je weet wel, waar het gebouw zich be vindt en wanneer doctor Artois daar aangetroffen kan worden. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat ik ook ditmaal op je stil zwijgendheid reken". Het meisje duidde slechts door een gebaar aan, hoe overbodig deze laatste waarschuwing voor haar was en keerde zich om, teneinde de kamer te verlaten, (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1