Ingezonden Mededeeling. Binnenland. Oenven £d Nieuws Buitenland. de heer van der Waerden in mindering van tiet tijdsverschil (vervroeging van den tijd met 40 minuten.) Na een saai debat werd het wetsvoorstel van den laatsten verworpen, en schenen de kan sen van den heer Braat te stijgen. Zijn kwartaal bleek de Kamer echter te kort, en ondanks zijn verzet werd aangenomen een amendement op zijn voorsrel om den termijn te stellen van 10 Mei—9 October. Een hachelijk moment voor den heer Braat. Hij raakte de kluts kwijt, mede leden riepen hem spottend „af treden" toe, en ziet, de heer Braat, de allures van den Minister aannemende, die verlof van de Kroon behoeft om tot intrekking over te gaan, verzocht „schor sing der beraadslagingZelden daverde zoo het gelach in de Kamer. Nieuwsgierige leden stroomden de zaal binnen, het werd plotseling weer een ouder- wetsch tafereeltje. Arme Braat, zelfs zijn verzoek om schorsing der beraadslaging over zijn eigen wetsvoorstel werd nog vinnig bestreden, maar door anderen ondersteund met het argument, dat men hen bezwaarlijk bij aan- neming van het wetsvoorstel de verdediging in de Eerste Kamer kon opdragen. De Kamer ont fermde zich ten slotte over hem en willigde, onnadenkend, het op zich zelf onredelijke schor- singsverzoek van den baloorigen Braat in. Een schamele ver tooning De kwestie van den zomertijd ware hiermede van de baan, had niet de heer Dresselhuys op het laatste oogenblik, om nog iets te redden, een motie ingediend, waarin de Regeering wordt ver zocht, den zomertijd niet voor 10 Mei te doen aanvangen. Deze motie had vóór het schorsings besluit in stemming behooren te worden gebracht, doch de Voor zitter, niet gelukkig in zijn lei ding, zag er blijkbaar niets vreemds in, de motie na de schorsing in behandeling te ne men. Er volgde wat gestommel over deze vraag, en de Voorzitter zag, na eenig onhandig manoeu vreeren zijn voorstel verworpen. De zitting in zoo vreedzame stemming begonnen, waarin ieder een aan iedereen wilde „tege moetkomen", werd tenslotte een verloren dag. Alles werd over hoop gerend, terwijl over het gewijzigde voorstel-Braat het debat is geschorst. Als de heer Braat nu doet wat hij in zijn boosheid bedoelde, trekt hij zijn voorstel in. Maar dan ligt er nog de motie-Dresselhuys, zoodat de laatste actie van het drama, dat de zomertijd is geworden, dus nog moet worden opgevoerd. En dan gaan we over korten tijd, maar weer pratenover den tijdwe hebben nu immers a 1 den tijd! Waarlijk, de Kamer heeft zich, nu zij moest beraadslagen zonder de leiding van de Regeering, niet van haar sterkste zijde doen zien 1 MIJNHARDTs Zenuw-Tabletten 75ü Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletton 60« Bij Apoth. en Drogisten. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft heden dr. J. Th de Visser, voorzitter der c.-h. fractie in de Tweede Kamer, ten paleize te 's-Graven- hage ontvangen, die verzocht, hem van de opdracht tot vorming van een parlementair kabinet ontheffing te willen verleenen. H. M. heeft daarop aan dr. de Visser een nieuwe opdracht ver leend tot vorming van een ka binet. Dr. de Visser -heeft verzocht, deze opdracht in beraad te mo gen houden. betreffende een Film-avond, te geven in lokaal-Weijkman van wege de Chr. Drankbestrijders beweging. Waterlandkerkje. Door Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. alhier is bij inschrijving aanbesteed het maken van een Electr. installatie Voor de Kerk. Laagste inschrijvers waren de heeren Zuijderduin en Haartsen te Schoondijke, voor de som van f158 50, aan wien het werk is gegund. Zuidzande, Tot onder wijzeres aan de O. L. school te Oosterland is benoemd Mej. S. M. Suwijn alhier, no 3 der voordracht. Nieuwvlief. Men schrijft ons Zaterdagavond gaf de Rede rijkerskamer „De Oranjebloem" uit Sluis alhier een uitvoering in de Stadsherberg. De opkomst was goed, terwijl het tooneelstuk „Op den terugweg" verdienstelijk werd weergegeven. •Na de pauze werden nog een drietal stukjes- gegeven, die de lachlust opwekte. We hebben de laatste jaren meermalen het genoegen gehad, deze vereeniging in ons midden te zien, en nogmaals roepen wij hen een tot weerziens toe. astburgDe Muziekvereni ging Harmonie alhier gaf dezer dagen in de zaai van den heer de Vuijst onder leiding van den heer Cor Schijve zijn eerste win- terconcert, met een zeer mooi programma, afgewisseld door marchen, fantaisies en solo's met begeleiding van piano. Zoo hoor den we zelfs een so|p voor saxophone-sopraan, voor piston en voor trombone. De piano-be geleiding was in de vertrouwde handen van den directeur. Het programma werd zeer vlot en goed gespeeld tot groot genoegen van de talrijke aanwezigen, waar mee de zaal geheel gevuld was. Bij deze uitvoering was van de zijde der ingezetenen eene belangstel ling zooals we dat in jaren niet hebben gekend. Dat het concert insloeg bij de toehoorders, moge blijken, uit het feit dat aan den directeur en de werkende leden een bouquet werd aangeboden namens eenige aanwezige mu ziekliefhebbers, met een woord van aanmoediging en waardee ring. Biervliet. Maandagavond hield de Afd. Biervliet van Volks onderwijs een openbare verga dering, waarin als spreker optrad de heer Klaas de Vries te Amster dam, algemeen Secretaris van het hoofdbestuur. Hij behandelde op welsprekende wijze het onder werp „Waarom gaat openbaar boven sectarisch onderwijs" en deed daarbij beider karakter goed uitkomen. De vrij goed bezochte verga dering volgde met groote aan dacht den spreker, die ook eenige krasse staaltjes van dwang gaf bij het bijzonder onderwijs. Ook bewees hij met eenige getallen, hoe vreeselijk duur ons onderwijs is geworden. Gelukkig daarom, dat er kentering valt waar te nemen en zelfs de voorstanders van bijzonder onderwijs schrik ken van de groote versplintering. Zoo gaat de eenheid onzer natie te loor. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. BRESKENS. Donderdag 17 December, n. 2.45 Huwelijks-inzegening. II Hl— lil—uil I I IIIIIHIII I Hoogwatergetij Breskens. LETTEREN EN KUNST. Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 20 Dec. nam. 2 uur JHsimlet, Opera in 3 bedrijven. Muziek van A. Thomas. DAGEN vm. I nam. I MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 14 Dec. Tarwe fl2.00f 14.00 Rogge f 10.00.-f 10.50 Gerst f 11.OOf 12.00. Haver f 10.00f 10 50. Kroonerwten f 14.—f 18 Bruine boonen f 13.-f 15.00 Erwten (Schokkers) f 16,—f 28 Maanzaad f50.—f56. WiMeikooraen. Dollars f2.49-f2 50, Ponden f 12.06, af 12.08, Marken 59.18 59.10, per billioen, Belg. francs f 11.25 f 11.35, Fransche francs f 9.05 f 9 15, Kronen (afge stempeld) f 0 34.75 f 0.35.50. Ingezonden Mededeeling. W -Pijnen van allerlei aard bestrijdt men met \anafihin >ltóe75ct/w'~r fS* Bij Apoth.en Drogisten Breskens. Wij verwijzen onze lezers naar de desbetref fende advertentie in dit nummer, Woensdag 16 Dec. 1.22 1.46 Donderdag 17 1.44 2.08 Vrijdag 18 2.24 2.48 Nieuwe Maan, Dinsdag 15 December nm. 7.24. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 16 Dec nam. 4.15 Donderdag 17 4.15 Vrijdag 18 ,4.15 TWEE AUTOBUSSEN TE WATER. Een autobus van de G.A.D.O. te Groningen, die Zondagmiddag om 12 uur uit Groningen was vertrokken, is tegenover de scheepswerf van den heer Vos aldaar in het Winschoter Diep gereden. De chauffeur heeft zich zeer kordaat gedragen en kon, door het verbrijzelen van de voorruit, de beide inzittenden, den 42-jarigen J. Veenstra uit Waterhuizen en mej. N. Westers uit Borgweg rédden. De beide inzittenden kregen niet ernstige verwondingen. Dé oorzaak van het ongeval is vermoedelijk een defect aan de stuurinrichting. 's Avonds is een autobus, waar in eenige passagiers, bij Garmer wolde (Gr.) in het Damsterdiep gereden. De passagiers kwamen met den schrik vrij. DE ZEEUWSCHE BANK. Zooals onlangs gemeld werd, is de Zeeuwsche Bank te Mid delburg in liquidatie gegaan. Door liquidateuren is thans aan de crediteuren bericht gezonden, dat voorloopig 20 pCt hunner vorderingen kan worden uitbe taald. Naar wij vernemen zal la ter zeer waarschijnlijk een tweede uitkeering volgen. SMOKKELARIJ. in den Belgischen trein, die Zaterdagavond 8 uur te Roosen daal aankomt, vondt men bij con trole 3000 spel kaarten onder de zittingen en banken verstopt. Alle reizigers werden in ver band hiermee gevisiteerd, doch deze visitatie leverde niets op. De trein vertrok met een half uur vertraging. EEN TROUWE WAKER. De landbouwer N. te Breukeler- veen werd 's nachts gered door het blaffen van zijn hond. Hij ontdekte, dat het huis in brand stond, en kon zich juist bijtijds redden. Het huis brandde geheel af. NOG JUIST IN TIJDS. Zaterdagmorgen kreeg een melkboer te Haarlem, toen hij aan de woning van de gezusters Reizer aan het Klein Heiligland kwam geen gehoor. Hij verschafte zich toegang tot de woning en yond de beide bejaarde zusters, 70 en 71 jaar oud, bewusteloos te bed liggen. Een gaskraantje in de bedstede bleek open te staan. Het gelukte den Genees kundigen Dienst de vrouwtjes bij te brengen, maar een harer moest in de Mariastichting wor den opgenomen. DE BRUSSELSCHE BANK. De Amsterdamsche Rechtbank deed Zaterdagmorgen vervroegde uitspraak in de zaak van de Brusselsche Bank. De beide be klaagden De J. en Br. werden vrijgesproken en hun onmiddel lijke invrijheidstelling gelast. DE MOORD OP MAKELAAR BUSCH. De veroordeelde Marcelus Muyl wijk en de subst. Officier van Justitie bij de Rechtbank te Am sterdam, hebben beiden hooger beroep aangeteekend tegen 't von nis der Amsterdamsche Rechtbank van 28 Nov., waarbij Muylwijk is veroordeeld tot een gevange nis-straf voor den tijd van zes jaren onder aftrek van 8 maan den preventieve hechtenis. DE AUTO VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER AAN GEREDEN. Zondagmorgen is de auto van de Koningin Moeder aangereden door een andere auto, bestuurd door een student. De oorzaak hiervan was, dat de student de auto van de Koningin-Moeder wilde passeeren. Toen hij nu naast deze auto was gekomen, zag hij op de motorkast den Ko ninklijken standaard wapperen. Oogenblikkelijk hield hij in om de Koningin-moeder te laten voorgaan. Hij deed dit echter eenigszins onhandig door de remmen al te Sterk aan te zetten. Door de gladheid van den weg slipte zijn auto, waardoor de beide wagens tegen elkaar reden en weer uit elkander vlogen. De auto van de Koningin-Moeder reed rechts van den weg tegen "een boom en werd slechts zeer weinig beschadigd die van den student reed links van den weg tegen een boom en bekwam een nogal ernstig defect Na het on geval kon de Koninklijke auto dadelijk doorrijden. Geen der in zittenden bekwam letsel. ONBEWAAKTE OVERWEG. Een groote vrachtauto van de bierbrouwerij „De Klok" te En schedé, komende van Heine, reed nabij den overweg aan den Zwol- schen weg bij wacht 12 midden op den trein, die te 4 46 van Zwolle naar Almelo vertrekt. De auto werd op zij geslingerd en totaal verbrijzeld. Die biervaten, die er op waren geladen, rolden overal heen. De chauffeur en de besteller zijn er wonder goed af gekomen. Beiden hadden tevoren nog uitgekeken doch hadden den trein niet zien naderen. Deze was zoo goed als niet beschadigd. Het verkeer ondervond weinig vertraging. 1 WEESHUIS AFGEBRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag, is brand ontstaan in de kosterswoning van de Nederl. Duitsch Geref. kerk in het bij Amsterdam geannexeerde Durger- dam. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen fel uit de kosterswoning, en het daaraan grenzende wees huis, dat eveneens door de vlam men was aangetast. In het wees huis bevonden zich geen wezen. De kosterswoning en het wees huis brandde geheel af. De vrij aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. VERZET TEGEN DE POLITIE. De politie, die Zaterdagavond een 6-tal Katwijksche jongelieden wilde arresteeren, omdat deze in verregaanden staat van dron kenschap verkeerden, heeft moe ten ondervinden, wat het beteekent tegen de Katwijksche jeugd te moeten optreden, ii De politie moest eenige char ges uitvoeren en gebruik maken van de revolvers, Het duurde langer dan éen uur, alvorens de rust terugge keerd wes. Zes jonge lieden werden gearresteerd. HOFBERICHT. H. M. de Koningin is Zater dag-middag per trein van 5.11 te Apeldoorn aangekomen. Prins Hendrik arriveerde daar gisterenmiddag te 12 44 uur. POSTZAKKEN VERLOREN. Vrijdagavond zijn op de spoor rails bij Namen twee postzakken gevonden, waarin zich o.a. 40 aangeteekende brieven met hooge waarde bevonden, door de Ber liner Handelsgezellschaft naar Amerika verzonden. De politie dacht eerst aan een poging tot postdiefstal, maar bij aankomst van den sneltrein BerlijnHam burg te Hannover bleek een deur van den pdstwagen open te staan. De beambten verklaarden dat deze deur door de groote vaart van den trein plotseling open geslagen was, maar zij hadden geen postzakken vermist. De zakken zijn met onbeschadigden inhoud aan de postdirectie over handigd. EEN NIEUWE KOUDE-GOLF. Een nieuwe koude-golf, ver gezeld gaande van hevige sneeuw stormen, teistert Noord-Engeland en Wales. Ook in de omgeving van Londen vriest het hard en zijn vele wateren met ijs bedekt. DE PASVIA VOOR DUITSCH- LAND. Uit Berlijn meldt men aan de ,N. R. Crt." Te Osnabrück beginnen Dins dag de officieele Nederiandsch Duitsche onderhandelingen over het afschaffen van het pasvisum. ONSCHADELIJK GEMAAKT. Aan de Russische politie is het gelukt een groote rooversbende onschadelijk te maken, die in 2 gouvernementen, Orlow en Kursk, talrijke moorden en misdaden gepleegd heeft. De politie werd in een ernstig gevecht gewikkeld met de bende, waarbij acht ban dieten gedood wérden. Het ge lukte ten slotte alle roovers in arrest te nemen. GRUWELIJKE DAAD. Te Niedermendig bij Coblenz is een heiligschennende diefstal gepleegd in de parochiekerk al daar. Toen de koster in den morgen de sacristie betrad, ver toonde zich voor zijn blikken een schouwspel van verwoesting. In brekers waren met valsche sleu tels de sacristie binnengedrongen, waar zij met breekijzers, die zij hadden achtergelaten, de brand kast geforceerd en geopend had den. Een groote monstrans, drie kelken, twee reliquiën en andere religieuse voorwerpen vielen in hun handen, alsook de taber nakelsleutel. Zij openden daar mee het tabernakel, namen daar uit de twee cibories, waarin hon derden heilige Hosties zaten, die ten deele verstrooid op den grond teruggevonden werden, verbrij zelden een kleinen monstrans, die hun het meenemen niet waard scheen, en gingen als vandalen te werk. De afschuwelijke daad verwekte groote ontsteltenis en opwinding onder de bevolking. De politie kon met behulp van een speurhond een tijdlang het spoor van de daders volgen, doch een afdoend resultaat bereikte zij niet Uit een sacristiekast, die de dieven ingelijks openbraken, stalen zij nog twee hostiedoosjes, zooals die bij de bediening van zieken gebezigd worden. Er wer den dertien heilige Hosties op den grond gevonden. Tweehon derd geconsacreerde Hosties heb ben de inbrekers medegenomen. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. President Coolidge zou volgens de laatste berichten (aldus wordt uit Washington aan de „Paris Times" gemeld) nog wel bereid zijn Amerikaansche vertegen woordigers te zenden naar de ontwapeningsconferentie van den Volkenbond, maar een poging om de goedkeuring van den Senaat hiervoor te verkrijgen zou hevi* gen strijd uitlokken. Tot de sena toren, die zich waarschijnlijk te gen de deelneming van de V. S zullen verzetten, behoort Frede rick Hale, de voorzitter der se- naats-commissie voor de vloot. Hij is van oordeel, dat het niet waarschijnlijk is, dat de deel neming van Amerika in dit tijds gewricht een goeden invloed zou hebben op de ontwapening ter zee. Andere senatoren en ook

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2