ar- Cl Backin' tsil lus. Rechtszaken. Gemengd Nieuws as PUIMCAKE DrOefker's Bakpoeder de zorg voor goede verkeers wegen naast en ter aanvulling van de Rijkswegen. Afgezien van de politieke taak der Staten het verkiezen der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaa! is dus de samenstelling der Prov. Staten ten volle de aandacht der kiezers waardig. Hoewel het balans van goede waterwegen voor handel en scheepvaert van het grootste ge wicht is, komt, bij den enormen omvang, welken het licht en zwaar vervoer, door de ontwik keling van de automobiel indu strie, meer en meeraanneemt.de noodzakelijkheid van het aan leggen en onderhouden van bruikbare landwegen sterk op den voorgrond. Niet door invoerrechten en beperkende en remmende be palingen in wetten en verorde ningen, doch door het totstand- brengen van gemakkelijke prac- tische verkeerswegen, wordt de vrije ontplooiïng van handel en industrie bevorderd. Uit een oeconomisch oogpunt bezien is de samenstelling der Provinciale Staten dan ook van het grootste belang. Wie met aandacht de bespre kingen in de verschillende Sta- ten-vergaderingen volgt, zal kun nen bemerken, dat het wegen- vraagstuk daarbij een belangrijke plaats gaat innemen, en welke leden het best de vrije ontwik keling van den ondernemings geest op deze wijze voorstaan. Ingezonden Mededeeling. Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. Breskens. De vorst, welke streng was ingetreden, heeft aan de ijsliefhebbers de gelegenheid geboden, de ijssport te beoefenen. Zondag en Maandag was de Baarzande dan ook druk bezocht en jong en oud had de schaatsen aangebonden. Zelfs werd reeds op de Veste gereden. Ondanks de gevallen sneeuw was het ijs zeer goed berijdbaar. Door de invallenden dooi is hier evenwel spoedig een einde aan gekomen. Zuïdzanda. Het geheele huisgezin van het gezinshoofd A. N. alhier, bestaande uit echt- genooten en vier kinderen is thans lijdende aan de besmette lijke ziekte buiktyphus. Drie verpleegsters zijn belast met reiniging en verzorging. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres te Oosterland komt als No 3 voor Mej. S. M. Suwijn, alhier. Watorlandkerfejs, De al hier vanwege den Kerkeraad gehouden verpachting van 18 perceelen land aan leden van de Ned. Herv. Kerk, bedroeg, samen groot 16 gemeten, f960 per jaar. Haofup'aat. Zaterdag j.l. 'zijn aan de haven alhier de laatste suikerbieten aangevoerd. Deze campagne zijn ongeveer 20 miilioen K.G aan de haven gebracht, ïerwijl bovendien aan het tramstation ook nog eenige wagons zijn ingeladen. Hoogwatergetij Breskens. DAOEN vm. nam. Woensdag 9 Dec. 7.09 7.33 Donderdag 10 8.22 9.46 Vrijdag 11 939 10 03 Laatste Kwartier, Dinsdag 8 December nm. 12 30. LioM op v«»r Rl!»i«l«n enz. Woensdag 9 Dec nam. 4.15 Donderdag 10 4 15 Vrijdag 11 4 15 Politierechter te Middelburg. Zitting van 4 December. De volgende zaak werd be handeld A. H. M., 67 j., landbouwer te Biervliet, werd beklaagd dat hij op 21 October j.l. te Biervliet P. J. C. opzettelijk heeft geslagen en geschopt. Eisch f 10 of 10 dagen hecht. Uitspraak vrijspraak. LETTEREN EN KUNST. Franscha Schouwburg t® Gent. Zondag 13 Dec. nam. 2 uur: La Traviata, Opera in 4 bedrijven. Muziek van Verdi. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 7 Dec. Tarwe f 12.00f 15.00 Rogge f 10.00.f 10.50 Gerst f 11.OOf 11.50. Haver f 10.00f 11.00. Kroonerwten f 15 f 20.— Bruine boonen f 14. f 19.00 Erwten (Schokkers) f 15,—f 25 Maanzaad f 50.—f 55. Wiss niï a Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.06% èf 12.09, Marken 59.18 59.10, per billioen, Belg. francs f 11.25 f 11.35, Fransche francs f 9.60 f 9 70, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35.50. Ingezonden. tyUZlEKCONCERT TE OOSTBURG. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het onderstaande A.s. Donderdag wordt door de Muziekvereeniging te Oostburg onder leiding van den directeur Cor Schijve het eerste winter- concert gegeven. Menigmaal heb ik reeds de repetities gehoord onder zijne kundige leiding, en dan heeft het mij steeds bevreemd hoe hij zoo iets heeft kunnen bereiken in zoo korten tijd, want werkelijk in de Oostburgsche Harmonie was, wat de timmerlui zouden zeggen, een „rijschaaf" noodig, om daar iets moois van te maken. Een tijd van ongeveer een jaar is daar voor noodig geweest. En wat is er nu be reikt Komt U Donderdagavond overtuigen van een voorbeeld van hard werken zoowel van de zijde van den directeur als van de muzikanten. Het programma biedt groote verscheidenheid. Als bewonderaar der Harmonie zag ik gaarne dat Donderdag de ingezetenen blijk gaven van be lang te stellen in hun eigen muziekkorps en dan ben ik er zeker van, dat ze zeer voldaan huiswaarts keeren, ook al is dat eene uitvoering zonder voor drachten (die hooren er ook niet bijeen muziekkorps is nu een maal geen rederijkerskamer). Ten slotte zou ik de heeren critici in Oostburg willen ver zoeken hun critiek niet te scherp te voeren, zooals ze dat gewoon zijn bij elke uitvoering. Er wordt vaak gecriticeerd tijdens de uit voering tot ergernis van andere toehoorders of na de uitvoering tot ergernis van een ieder, die het daarmede niet eens is. Het gevolg van dat soort critiek is dat er meer wordt afgebroken dan opgebouwd. Waar hier nu zulk mooi opbouwend werk is verricht is elke critiek misplaatst en zou ik den critici, welke met dat doel naar de uitvoering wil len gaan, den raad willen geven, blijf thuis, want het wordt daar door voor een ander prettiger. Met dank voor de verleende plaatsruimte. EEN LID DER HARMONIE. Oostburg, 8 December 1925. EEN SCHIPBREUK OP DE SCHELDE. Tengevolge van den dichten mist is een uitgaand Amerikaansch stoomschip op de Schelde voor Oosterweel in aanvaring gekomen met het eveneens uitgaande Engelsche stoomschip Ashton. De Ashton werd dwarsscheeps getroffen en zonk onmiddellijk. Vier van de opvarenden zijn verdronken, onder wie de loods, Piet Schrijvers, uit Vlissingen De zes overigen zijn door sleep- booten gered en te Antwerpen aangebracht, waar zij in het ziekenhuis zijn opgenomen. Onder de omgekomenen is ook de kapitein. EEN LOGGERSCH1P VERGAAN. Het te Maassluis thuisbehoorend stalen ioggerschip „Nelly M.A. 29" van den reeder K. van der Bent, is vermoedelijk in den storm nacht van 25 op 26 November j 1 met alle opvarenden vergaan. Aan boord bevonden zich 5 per sonen, nl. 3 zoons van den reeder, 1 kleinzoon en 1 Scheveninger. Te Maassluis neemt men aan dat de logger in den stormnacht overvaren is door het Britsche stoomschip „Midland Star". Naar men zich herinnert heeft de kapitein van dit schip bij aan komst in den Nieuwen Waterweg verklaard een visschersvaartuig overvaren te hebben, waaruit aan vankelijk het vermoeden rees, dat dit de loodsschoener van Terschelling was. Thans gelooft men te Maassluis echter dat het de „Nelly" is die door het Britsche stoomschip geramd is. Er heerscht groote verslagen heid in de stad. HET IJS. Tal' van stoombooten, komende van Leeuwarden, zijn op de thuisreis ingevroren. De IJsel zit beneden Kampen geheel dicht, de Vrijdagavond en Zaterdagmorgen van daar ver trokken booten zijn teruggekeerd om hun reis in plaats van over de Zuiderzee binnen door te maken. De Drentsche Hoofdvaart en het Noord-Willemskanaal zijn door het ijs gestremd. Uit Lemmer wordt gemeld, dat alle stoombootdiensten in de binnenwateren zijn gestaakt. De stoomschepen hebben in de zee veel last van ijs. De salonboot van de Holland-Frieslandlijn is daar Zaterdagmorgen met gebro ken roer binnengekomen, terwijl de nachtboot van de Groninger- Lemmer Mij., welke uit Amster dam moet binnenkomen, weer naar Amsterdam isteruggestoomd. Voor zeilschepen is de haven gesloten. Zaterdagmiddag is de zeilvaart in alle richtingen van Enkhuizen gestaakt Svegens het ijs. De stoomboot „Vereeniging" (Amsterdam Enkhuizen) kwam met vier uur vertraging binnen. De Urker veerboot Insula met drie kwartier. Ook in het Krab bersgat wordt al ijs aangetroffen. In het Noord-Hollandsche kanaal ligt thans zooveel ijs, dat de scheepvaart er door be oei- lijkt wordt. Met kleine vaartuigen wordt niet meer in het kanaal gevaren. In het Hollandsch Diep be gint zich een weinig drijfijs te vertoonen. De Rijn bij Wageningen is voor ruim een vierde met drijfijs bezet. De overtocht per gierboot is gestaakt. De rivier de Lek is voor Am- merstol bijna over de geheele breedte met drijfijs bedekt, hin derlijk voor de visscherijen. In de IJsel bij Gouderak ver toont zich reeds veel drijfijs. De veerpont is daardoor uit den dienst genomen. Te Hansweert aangekomen kapiteins rapporteeren van Rot terdam of buiten de Dordtsche Kil reeds drijfijs. Ook op de Oosterschelde be gint zich reeds drijfijs te ver toonen. DUISTERE GESCHIEDENIS. Een vreemdsoortige geschie denis heeft zich dezer dagen in de residentie afgespeeld. Een zich noemende doctor Raabe uit Upsala in Zweden, logeerde korten tijd in hotel „Paulez". Hij werd on gesteld en liet zich overbrengen naar het katholieke ziekenhuis, waar hij spoedig daarop stierf. Toen men nu aan de Zweedsche legatie informaties naar hem inwon bleek, dat dr. Raabe te Upsala leefde en professor was aan de universiteit aldaar. Sinds het voor jaar miste hij zijn pas, die hem ontvreemd zou zijn door een Duitschen officier. De Haagsche politie vermoedde, dat de pas overledene en deze officier één waren. Uit een nader onderzoek kwam echter aan het licht, dat de pseudo-doctor Raabe, die zich ook al eens voor ritmeester had uitgegeven, geen titel bezat, doch eenvoudig was Wilhelm Jansinck uit Koningsbergen. Aangaande de wijze, waarop hij den pas van dr. Raabe wist te bemachtigen, alsook hoe hij een vrij luxueus leven had kunnen leiden, tast de politie tot nog toe in het duister. GLIJ-ONGELUK. Op den Bergweg te Hilversum gleed Vrijdag een 7-jarig jongetje uit en kwam met zijn hoofd tegen een slede terecht. Bij de hierdoor ontstane slaapwonde kwam nog hersenvliesoutsteking en gisteren middag is hij aan de gevolgen overleden. DOOR HET IJS GEZAKT. Te Ureterp is de 12-jarige Anna Duursma door het ijs ge zakt en verdronken. MOORDAANSLAG. Te Oss is Zaterdagmiddag op straat badende in zijn bloed ge vonden de 23-jarige Jan C Har- top. De man, die 6 diepe mes steken bleek te hebben gekregen, gaf spoedig den geest. Vier vrienden, met wie hij Zaterdag is uit geweest, zijn tot nader onderzoek in arrest gesteld te 's Hertogenbosch. EEN DIEVENBENDE GEARRESTEERD. Vrijdag is te Eindhoven aan gifte gedaan van diefstal van een partij lood van 245 kg. ten na- deele van de gemeentegasfabrie ken aldaar. Bij een onderzoek bij een opkooper trof een recher cheur juist iemand aan, die f 78 in ontvangst nam voor geleverde goederen. Daar deze nog oude relaties had met de politie, werd hem verzocht naar het bureau te gaan, waar hij verklaarde het lood samen met een anderen opkooper, die hem daarvoor het geld had verschaft, te hebben gekocht van vier personen voor f 30.Een nader onderzoek had tot resul taat, dat vier personen werden gearresteerd. Bij de voorloopige verhooren bleek reeds, dat een goede vangst was gedaan en enkele der vier in samenwerking met anderen ook hadden inge broken in de sigarenkiosk op het Stationsplein, in de sigarenfabriek van de firma W. en in de gros sierderij van de firma S. en de V. In verband hiermede zijn Vrij dagavond nog drie personen ge arresteerd, van wie twee wegens diefstal en een wegens het ver bergen van gestolen goed. De heele dievenbende, waarvan ver schillenden meermalen met de justitie kennis maakten, is naar den Bosch overgebracht ter be schikking van den officier van justitie. GEVAARLIJKE KLANTEN. Of er mooie broches te koop waren? vroeg de dame in het Fransch. De twee heeren, die in haar gezelschap waren, zwegen en bepaalden zich tot kijken. De juwelier het gebeurde in een groote zaak op het Ko ningsplein liet een kostbare platina broche zien; waarde on geveer f 3000,—. Hm 1 't Was wel aardig, maar toch niet dat wat de Fransch sprekende dame wenschte. De juwelier keerde zich om, teneinde andere broches te voorschijn te halen. In dien tusschentijd is het ge beurd. Even later bleek het drietal geen keus te hebben kun nen maken. Het verliet den win kel, maar nauwelijks waren de dame en de heeren op straat, of de juwelier ontdekte, dat ook de platinabroche was verdwenen. Een paar seconden later was de juwelier reeds op straat, maar van die korte spanne tijds had den de „vreemdelingen" gebruik gemaakt in de menigte te ver dwijnen. Bij de politie is aangifte ge daan. Het is gebleken, dat ook een winkelier in de Kalverstraat bezoek van dat drietal had ge had doch daar hebben de be zoekers geen kans gezien iets weg te nemen. Het.is niet onmogelijk, dat de vreemdelingen Polen zijn. IN DE KNEL. De Parijsche voetgangers, wier rechten in een minder strikt wet- telijken vorm dan elders zijn vast gesteld, hebben zich aaneenge sloten en onder leiding van den heer Jean Thibot Lospière de „Union des Piétons de Paris" opgericht. De vier miilioen inwo ners van Parijs zeggen zij, zijn aan de genade van 60.000 taxi chauffeurs overgeleverd en wan neer een voetganger door een taxi is overreden, heeft hij in den regel niets in te brengen. Niet alleen omdat hij lichamelijk half vermorzeld is, maar tevens omdat hij rechtens daartoe niet over de noodige middelen beschikt. In één week tijd zijn 500 ver ontwaardigde Parijzenaars tot de nieuwe vereeniging toegetreden. Het lidmaatschap kost twee francs, maar men kan zich voor twaalf francs extra tegen ongelukken verzekeren tot een bedrag van 12000 francs. De vereeniging is echter van plan ook de politie in staat te stellen op de drukke punten meer verkeersagenten te plaatsen. Voorts zal zij ijveren voor een nachtdienst der bussen, want zij meent dat er een einde moet komen aan de tyrannie der taxi-chauffeurs, die na midder nacht 15 of 20 francs voor een rit van vijf francs vragen, of heelemaal weigeren het publiek te vervoeren. DE TOESTAND IN SYRIË. De inneming van Hasbaja bevestigd. Een B. T. A-telegram beves tigt de inneming van Hasbaja door de Franschen en voegt er aan toe, dat de Droezen zeer zware verliezen leden. Ingezonden Mededeeling. met rozijnen naar Oetker's*Recept, gebakk. m. een door Dr Oetker op wetenschappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gisb Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst ondei het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist. aan bederf onderhevig. 80 gr. boter ca. 0.25 2 eieren0.12 150 gr. suikerca. 0.07 250 gr, tarwebloem0.08 V8 pakje Dr- Octkcr's Backin 0.04 Va liter room..ca. 0.20 150 gram rozijnen 0.18 150 gr. krenten*0.12 Va citroen 0.03 f 1.09 Bereiding! Men roere de boter tot room, voege suiker, eieren, geraspte citroenschil, het gezeefde en met Backin vermengde mèel en de room toe, dan rozijnen en krenten. Vul een in< gevetten vorm met dit deeg en bak de caké b\j middelmatige hitte ruim 1 uiu. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co^ A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratiscreceptenboekje toezenden.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2