tsii Mms. PU ROL 30° Binnenland, Rechtszaken. Ingezonden Mededeeling. Burgerlijke Stand. Qemenjfd Nieuws punten, die direct hetzij indirect het economisch leven betreffen- Wij zullen voor een oogenblik aannemen, dat zij, die het op stelden zich in de vraagstukken van de goederenproductie hebben ingewerkt en onderzoeken, wat gebeuren zou, indien éen der aangeprezen middelen werd toe gepast, bijv.het herstel van de loonen op het peil van 1920 1921. Wat wordt hiermede be doeld Herstel van het geldloon d. w. z. het bedrag aan geld dat iemand, die werkt, voor zijn arbeid ontvangt. Deze loonsver- hooging moet over de geheele linie plaats hebben. Het gevolg hiervan is een stijging van de productiekosten en hiermede van de winkelprijzen der goederen. Waren onze grenzen gesloten, d. w. z. gingen er geen goederen over en weer tusschen ons land en de omliggende landen en konden wij op ons eigen grond gebied alles voortbrengen, wat wij noodig hebben, dan zou de gewenschte loonsverhooging wel licht gegeven kunnen worden. Maar de toelichting is anders. De Nederlandsche arbeider werkt niet zelden aan een voorwerp, dat op een afstand van honderden of duizenden mijlen van zijn werkplaats gebruikt zal worden. En de Nederlandsche arbeider gebruikt in zijn gezinsleven voor werpen, die elders bijvoorbeeld in Duitschland, of in Amerika, gemaakt zijn. Worden nu de voorwerpen, die hier te lande gemaakt worden, duur, dan zal zijn verre gebruiker er van af zien het van hem te koopen, want hij kan elders goedkooper terecht. Bovendien zal men in den vreemde zien, dat er in Neder land zaken zijn te doen. Er komen groote bezendingen goede ren over onze grenzen binnen, die hier duur verkocht worden aan lieden, die het zoete winstje meenemen naar hun eigen land. Om zeker te zijn, dat de goederen verkocht zullen worden, prijst de vreemdeling ze lager dan de Nederlandsche goederen. Hij kan dit doen, want in zijn eigen land kon hij ze dank zij de lagere productiekosten ook goedkooper aan den man brengen. Herstel van de loonen op het peil van 1920—1921 zal dus tot gevolg hebbenvermindering van den verkoop van Nederlandsche goe deren in en buiten Nederland, m. a. w. vermindering van de productie in vrijwel al onze fabrie ken en werkplaatsen. De bedrijven zullen worden ingekrompen, duizenden arbeiders worden werkloos. In plaats van genezing brengt het aangeprezen middel vergrooting van de ellende. Wij hebben hierboven niet on derzocht wat loon is, waaruit het betaald wordt, wij hebben ook niet uitgeweid over het verschil tusschen geldloon en koopkracht van het loon. Wij hebben een voudig onderzocht wat het ge volg is van een, door eenige sociale hervormers aangeprezen middel tot bestrijding van de ar moede. En nu wij tot het resul taat van ons onderzoek zijn ge komen, willen wij vragen, of de verschijnselen, welke het gevolg zijn van de heerschende econo mische crissis, niet van te ern- stigen aard zijn, dan dat men de slachtoffers van die crisis zou mogen oproepen tot het voeren van een actie, waarvan zoo zij slaagde, niet teleurstelling, maar groote ellende het gevolg zou zijn Bestudeering van het vraagstuk der armoede is menschenplicht voor ieder, die daartoe geroepen is. Misdadig is het uitbuiten van de armoede ten bate van het een of andere sociale experiment, hetgeen, dat getuige Rusland, tot toestanden leidt, onmenschelijker, dan die uit het tijdperk van het begin van onze machinale fabrieks- productie. 1 December 1925 (Nationaal Persinstituut). Naar wij uit goed geinformeerde parlementaire krin gen vernemen, zou, nu de po gingen van een politicus uit de linkerzijde (Mr Marchant) om een parlementair kabinet te vormen, mislukt zijn, thans een gelijke opdracht te verwachten zijn van een politicus uit de rechterzijde, met name uit de Christelijk-Hi- storische groep, of een persoon lijkheid, welke deze partij zeer nabij staat. 2 December 1925 (Nationaal Persinstituut). De groote bladen brengen eerst thans de bevesti ging van ons bericht van 24 November j.l., dat de beide Ka mers der Staten-Generaal in De cember zullen worden bijeenge roepen tot het behandelen van eenige wetsontwerpen van urgen- ten aard, welke aan termijnen gebonden zijn. Naar wij nader vernemen, zullen tot deze wetsontwerpen vermoedelijk behooren die inzake de Koninklijke Nederlandsche Paketvaart Maatschappij en in zake de Vroedvrouwenschool te Heerlen. DE BEL01SCHEL00DSD1ENST. Naar de „N. R. Ct." uit Brus sel verneemt, heeft de Belgische minister van zeewezen thans be slist, dat de Belgische loodsdienst van Vlissingen naar Ostende overgebracht zal worden. Beaslon*. Uitslag van de Tentoonstelling der Postduiven vereeniging „De Zwaluw" alhier. Oude blauwe Doffers. Ie klasse. Ie prijs W. Quaars, 2e J. Note- baart, zeer eervolle vermelding J Faas, eerv. vermelding P. van de Velde. Blauwe en Zwarte kras Doffer. 3e klasse te pr. P. v. d. Velde, 2e Iz. Ghijsels, 3e R. van Quekelberghe, 4e Iz. Maas, zeer eerv. verm. Gebr Verpoorten, eerv. verm. P. de Jonge. Blauwe en zwarte kras Duiven. 4e klasse le pr. R. van Quekelberghe, 2e Ed. van Opdorp. Rood en roodkras Doffers. 5e klase. le R. van Quekelberghe, z. e. v. P. van de Velde. Rood en roodkras Duiven. 6e klasse. Z. e. v. C. de Vuijst, e. v. P. de Jonge. Vale Doffers 9e klasse. Z. e. v. P. van de Velde. Gemengde kleur Doffers. 11e klasse, le J. van den Broecke, 2e J v de Wege, 3e Iz. Maas, e. v. C. de Jonge. Gemengde kleur Duiven. 12e klasse, le P. van de Velde, 2e Gebr. Verpoorten, 3e A. Wisse, z. e. v. C. de Bruijckere. Jonge blauwe Doffer. 13e klasse, le C. de Jonge, 2e A. Wage naar, z. e. v. Gebr. Verpoorten. Blauwe Duiven. 14e klasse, le A. Wagenaar. Blauwe en zwarte kras Doffers. 15e klasse, le en 2e Iz. Maas, e. v. A. Wisse. Blauwe en zw. kras Duiven. 16e klasse, le P. Aalbregtse, 2e R. van Quekelberghe, e. v. Iz. Ghijsels. Rood en roodkras Doffers. 17e klasse, le C. de Bruijckere, 2e P. van de Velde, e. v. C. de Bruijckere. Zwarte Doffers. 19e klasse. E. verm. Ed. van Opdorp. Zware Duiven. 20e klasse, le R. van Quekelberghe. Gemengde Doffer. 23e klasse, le P. Aalbregtse, 2e Gebrs. Verpoorten, z. e. v. A. Wagenaaar. Gemengde Duiven. 24e klasse, le en 2e Gebr. Verpoorten, 3e A. Wagenaar, e. v. j. v. d. Wege. Mooiste der Tentoonstelling C de Jonge Z. V. B. 25 4972. Mooiste oude Doffer, J. van den Broekke, 3 23 20055. Mooiste oude Duiven R. van Quekelberghe Z, V. B. 23 1402 Breskans. Heden bezocht Sint Nicolaas alhier de Openbare Scholen en de Bewaarschool. Zijn knecht vergezelde hem met een wagen vol speelgoed en lekkernij voor de kinderen. De kinderen waren uitgelaten van pret bij het bezoek van den heiligen man. Groeda. De alhier gehouden Nutsavond, is trotsch het slechte weer, uitstekend geslaagd. Het bezoek was bevredigend. Biervliet. Dinsdag 11. had in de herberg van den heer M. C. van der Hooft de algemeene vergadering van „Eigenbelang" plaats, welke vereeniging ten doel heeft gezamenlijken aankoop van meststoffen, zaaizaden, enz. Van de 64 leden waren er 56 aan wezig. De vereeniging breidt zich steeds uitdit jaar zijn er weer 10 nieuwe leden bijgeko men. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 143100,53 en de uitg. f 43016,06, zoodat er een goed slot is van f 84,47. Als bestuursleden werden her kozen de heerenj. van der Hooft, A. Heule en C. de Croock. Watorlanasterbje. Alhier is opgericht een onderafdeeling van het Groene Kruis, aangeslo ten bij de Afd. IJzendijke, met als bestuursleden de heeren R. de Jonge en J. D. Bareman, die zullen dan ook medezeggings- scliap hebben in de Atdeeling IJzendijke. (ook bestuurslid al daar). Staande de vergadering gaven zich 37 leden op. Drie bestuursleden uit IJzendijke waren daarvoor overgekomen, namelijk de heeren Talsma,Schij- ve en van Roosevelt. Eerstgenoemde was de leider van de vergadering. Het doel van de vergadering was om met IJzendijke samen een Wijkver pleegster aan te stellen, iets waar tegenwoordig veel animo voor is. Schoondijke. Benoemd tot koster bij de Ned. Herv. Gem. de heer iz. Krocké, alhier. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd een bedrag van f 20821 83 terug betaald f 18655.45. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10667. •KHOil'lJ.* eryvwewïT ProdlïIr.hrïMr'twfa. Ned. Herv. Kerk. Zondag 6 December 1925. Biervliet v. 9 30 ds Vrijiandt. Breskens v. 9.30 u Geen dienst. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer n. 7.15 u. Werkmansbond Groede n 5 u ds v. Giiethuijsen. Nieuwvl. v 9.30 ds v Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Waterlandk v 9.30 ds Bremer. IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. 2e Adventsprediking. LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 6 Dec. nam. 2.30 u. „Prinses Sonja", lichte operette in 3 bedrijven, nam. 7.30 „De Ware Jacob", blijspel in 3 bedrijven. Maandag 7 Dec. nam. 7.30 „Prinses Sonja", operette in 3 bedrijven. Dinsdag 8 en Donderdag 10 Dec. nam. 7.30 u. „De Ware Jacob", blijspel in 3 bedrijven. Fransch* Schouwburg te Gent. Zondag 6 Dec. nam. 2 uur La Fille du Régiment, Opera-komiek in 2 bedrijven. Muziek van Donizetti. Boekbespreking. Van de N. V. P. Sluis' Pluim vee- en Voederfabrieken ontvin gen wij weder een kalender. Deze in zes kleuren uitgevoerde kalender is een sieraad voor kantoor en huiskamer. De achterzijden zijn benut voor beschrijving der hoender- en vogelrassen, terwijl een hand leiding over voeding, verzorging en werkzaamheden voor de be treffende maand de waarde dezer kalender verhoogd Deze kalender is gratis voor hare clientèle verkrijgbaar bij de winkeliers, tegen inlevering van de kaartjes, die zich aan of in de Pluimvee- en Vogelvoeder- verpakkingen bevinden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 5 Dec. 3.52 4.16 Zondag 6 4 32 4.56 Maandag 7 5.15 5 39 Dinsdag 8 6.01 6.25 Eaatste Kwartier, Dinsdag 8 December nm. 12.30. Lioht «s® *eor" en* Zaterdag 5 Zondag 6 Maandag 7 Dinsdag 8 Dec. nam. 4.17 4.17 4.16 4.16 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 1 Dec. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 13 50 f 16.85 Eendeieren f 7.00-f 10.85 Aangevoerd 25000 stuks. Oestburg, 2 Dec. Tarwe f 13.00Ï 14.00 Rogge f 10.00.—f 10.50 Gerst f 11.OOf 11.50. Haver f 10.00f 10.50. Kroonerwten f 14 f 18.— Bruine boonen f 15.—f 19.00 1 Door A. C. W., 57 j., slager te IJzendijke is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van het Kantongerecht te Oost burg, d.d. 17 Nov. jl-, waarbij hij wegens openbare dronken schap is veroordeeld tot 3 weken hechtenis en 1 jaar Rijkwerk inrichting. LOONEN UITBETALEN IN VERGUNNINGSLÖKAL1TE1TEN Voor het Kantongerecht te Oostburg hebben terecht gestaan H. L., schildersbaas te Groede en en A. L. v. P., H. v. d. W. en H. de L-, allen caféhouders te Groede, beklaagd van overtre ding van artikel 44 der Drank wet. Eerstgenoemde beklaagde was ten laste gelegd, het uitbetalen van loon aan zijn arbeiders in een vergunningslokaliteit, hetgeen bij genoemd artikel der Drankwet is verboden en de 3 'caféhou ders voor het tot dat doel be schikbaar stellen of toe te laten dat in hunne resp. zaken loon werd uitbetaald. Door het O. M. waren een 4-tal getuigen gedagvaard. Overeenkomstig den eich van het O. M. werden H.kL. tot 3 maal f 10 boete subs. 3 maal f 10 d. h-, H. d. L. tot f8 boete subs 8 dagen hechtenis veroordeeld, ter- H. v. d. W. werd vrijgesproken en de uitspraak in de zaak tegen A. L. v. P. over 8 dagen werd bepaald. Onmiddellijk na de uitspraak werd door den schildersbaas H. L appèl aangeteekend, terwijl ook door den Ambtenaar van het O. M. mede appèl werd aan geteekend. M. Crt. Gesprongen Winterhandeo deukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten SCHOONDIJKE. Huwelijks-Voltrekking. 19 November. Johannes van der Rijst, 25 j., jm. en Anna Risseeuw, 20 jjd. Geboorten. 19 Nov. Emile Petrus, z. van P. J. Ocké en S. M. Schram. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 15 November. Marcel Eduardus, z. van A. L. Pijcke en L. M. de Lille. W«*<s«8fcita©r»o»j. Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.035, f 12.06, Marken 59.18 59.10, per billioen, Belg. francs fll.225-f 11.35, Fransche francs f 9.425 f 9 52s, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35.50. TER WAARSCHUWING. Ds. Van den Bergh, predikant te Sittard, kwam Zondag op zijn fiets uit de richting Geleen op weg naar zijn woonplaats. In de nabijheid van de kolonie Klein- dorp (gemeente Sittard) werd hij door een troepje opgeschoten jongens met sneeuwballen ge worpen. Een der sneeuwballen trof den predikant juist tegen den slaapdoor de kracht, waar mede geworpen was, kwam deze worp zeer ernstig aan, want on middellijk stortte Ds. Van den Bergh van zijn rijwiel en bleef bewusteloos liggen Voorbijgan gers die het ongeluk zagen ge beuren, snelden toe en vonden den heer Van den Bergh buiten kennis. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De dienst doende geneesheer kon slechts den dood constateeren. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Gistermorgen heeft op den spoorweg even voor Zaltbommel een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat gelukkig geen menschenlevens heeft geëischt. Korten tijd voordat de D-trein uit Bazel de lijn moest passeeren, was van een kolentrein een ge deelte afgebroken. Ongeveer 10 wagons van dezen kolentrein wa ren op den spoorweg blijven staan. De D-trein reed met vrij groote vaart op deze 10 wagons in, met het gevolg dat 6 daarvan geheel vernield werden, terwijl de an dere vier uit de rails werden ge slingerd. Van den D-trein ont spoorde één wagon. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De materieele schade is evenwel belangrijk. Beide sporen zijn ver sperd, zoodat het treinverkeer ernstige stagnatie ondervindt. De passagiers van den D-trein zijn met een trein uit Zaltbommel, bestaande uit locomotiet, perso nen- en goederenwagen verder vervoerd. Naar wordt medegedeeld is de machinist van den D-trein door onveilig signaal gereden. Het sein was namelijk toen het on geval met den kolentrein had plaats gehad, waardoor een ge deelte op de lijn was blijven staan, op onveilig blijven staan, hetgeen de machinist van den D-trein niet zou hebben gezien. BRUTALE AANVAL. Een 71 jarige banklooper van de „Comptoir d'Escompte" te Parijs trad Woensdagmiddag uit een huis der rue des Margnettes, toen hij in den nek een gewel digen stokslag kreeg. D'e grijsaard stortte neer, terwijl twee kerels hem zijn geldtasch uit de handen rukten en er mede op de vlucht gingen. De bankbediende kon de aanranders niet achtervolgen. Toen hij zich op het politiecom missariaat aanmeldde, kon hij slechts onduidelijke beschrijvin gen geven van de twee jeugdige bandieten, die stellig hun aanslag beraamd hadden. Het geroofde vertegenwoordigt een bedrag van 140.000 frank, waaronder 52.000 frank in bank biljetten. Het is nog een geluk, dat de banklooper 50.000 frank, insgelijks in bankbiljetten, in zijn brieventasch op zak had gesto ken.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2