aatsfil Nieuws. Arbeidsregeling Pro vinciale stoomboot. Binnenland. Rechtszaken. Qemenjrd Nieuws betering en bevordering van de Inlandsche kleinnijverheid is uiterst moeilijk kwaliteitswaar deering is bij Inlandschen afzet vrijwel uitgesloten. Maar al is de bevordering van de Inlandsche nijverheid een zaak van langzame wording, van taai geduld en on verzwakte toewijding, toch mag de nood niet opgegeven worden om wat in de kiem aanwezig is, verder te doen groeien. (Slot vervolgd.) Het bestuur van den Centrale Bond van Transportarbeiders heeft opnieuw een adres aan de Provinciale Staten van Zeeland gezonden betreffende de arbeids regeling van het personeel der Provinciale Stoombootdiensten, daar na het adres van 4 Juli 1925, waarin zij er op wezen, dat door het personeel schrikbarend lange werkdagen werden gemaakt, een nieuwe regeling is ingevoerd, die den toestand voor het per soneel nog heeft verergerd. Adressanten zijn van oordeel, dat zonder noemenswaardige kosten een veel bevredigender positie voor het personeel kon worden tot stand gebrachtwaar voor zij aan dit adres toevoegen eenige schema's van regelingen, door wier invoering na drie da gen werken aan het personeel een vrije dag kan worden gege ven. Wat den dienst op Breskens aangaat, blijven zij nog steeds aandringen op een zoodanige in deeling, dat om den anderen dag dit personeel rouleert met het personeel van den dienst Vlis- singen-Terneuzen. Voorts dringen zij nogmaals aan op verbetering van het loon voor losse arbeiders. STATEN-GENERAAL BIJEEN. Naar wij vernemen zullen de beide Kamers der Staten-Generaal in December nog worden bijeen geroepen tot het behandelen van die wetsontwerpen van urgenten aard, welker afdoening, reeds door de crisis vertraagd, nog vóór de jaarwisseling geboden is. Uiteraard betreft het slechts wetsontwerpen, welke geen po litieke strekking hebben en we gens hun uitsluitend zakelijk karakter kunnen worden be schouwd als .Ioopende zaken", welke aan termijnen gebonden zijn. Aan verschillende Depar tementen is opgave verzocht van de ontwerpen en andere aan hangig te maken zaken, welke hiervoor in aanmerking komen. (Nationaal Persbureau.) DE KABINETSCRISIS. De heer mr. H. P. Marchant, aan wien door H.M. de Koningin opdracht is gegeven tot het for- meeren van een parlementair kabinet, heeft een onderhoud gehad met Mrg Nolens, den leider van de R. Kath. fractie van de Tweede Kamer, zoomede met den heer Alljarda, den leider der S. D. A. P.-fraclie van de Tweede Kamer. Een mislukking wordt voorspeld. HET VERDRAG NEDERLAND—BELGIË. Dinsdag vergaderde de Bel gische commissie van buitenland- sche zaken. Van der Velde zeide o.a., dat de onderhandelingen tusschen de regeeringen te Brus sel en te Den Haag worden voortgezet. Voorts dat het plan van een arbitrage-verdag tusschen de beide landen ernstig wordt overwogen. Door dit verdrag zullen alle geschillen in de minne kunnen worden bijgelegd. Oostburg. Woensdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente alhier onder Voorzitterschap van den Burgemeester. Behalve de goedkeuring van Ged. Staten op een zestal raads besluiten was ingekomen eene beschikking van H.M. de Koningin Waarbij het openbaar belang werd erkend voor den aanleg van het electrisch netvoorts een schrij- 1 ven van het Centr. Archief en Inlichtingenbureau voor maat schappelijk hulpbetoon te Amster- 1 dam, waaromtrent besloten werd daarbij aan te sluiten en daar- 1 voor t 10 op de begrooting te brengen. Gunstig werd beschikt op een verzoek van de schoolvereeniging „Immanuel" om vergoeding der kosten voor in haar schoolgebouw aan te leggen electriciteit, op grond, dat dit valt onder artikel 72 der Wet op het L. O. Een bedrag van f 109,35 werd daar voor op de begrooting gebracht. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd herbenoemd de heer 1. A. Risseeuw Johz., terwijl voor die voor het Middelbaar Onderwijs werden herkozen de heeren Dr. C. Preij en J Ie Clercq. De begrooting dienst 1925 onderging een kleine wijziging, doordat daarop werd gebracht eene som als opbrengst van bij overeenkomst aangeslotenen op de gemeentelijke rioleering en de uitgaaf voor pensioensbijdrage (verhoogde) van een enkelen ambtenaar. Daarna was aan de orde voor- ioopige vaststelling der gemeente- rekening, dienst 1924; daar de rekening en specifieke staat bij de leden hebben gecirculeerd, werd geene artikelsgewijze be handeling gevraagd, doch na beantwoording van den Burge meester op enkele vragen, werd ze vastgesteld in ontvang op f 111.855.61 en in uitgaaf op f 96 054.86, alzoo dus met een batig slot van f 15800.75 voor den gewonen dienst en met f 100, ontvang en 1500,— uitgaaf voor den kapitaaldienst, derhalve met f 500—, nadeelig slot voor deze afdeeling. Met eenparige stemmen werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot aankoop van circa 3300 vierk. Meter grond voor uitbreiding der algemeene be graafplaats a 75 ct. per vierk. M. Een bedrag van f 3000, werd hiervoor uitgetrokken, bestemd voor kosten van aankoop en in richting. Voorts werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. tot wijzi ging van een geldieeningsbesluit van 10 Maart j.l. in zooverre, dat het daarvan resteerende be drag ad. pl.m. f2500,— zal be stemd worden om uit te keeren aan de Mabeg voor uitbreiding der gasfabriek. Den Gemeente-Opzichter werd voor meerdere werkzaamheden bij den bouw van het dubbel woon huis f 50 toegekend. Thans kwam ter tafel de Ge- meentebegrooting 1926, die bij artikelsgewijze behande ing zeer weinig verandering onderging. Zooals reeds gemeld, werd voor het eerst daarop gebracht een bedrag van f 10 voor het Centr. archief- en inlichtingen bureau een som van f 20, als bijdrage voor een cursus tot op leiding van Gemeente-ambtenaren alsmede een zelfde bedrag voor de politieschool te Hilversum konden slechts 3 stemmen van de 7 verwerven. Ten slotte werd de begrooting voor den gewonen dienst met algemeene stemmen vastgesteld op f 85.447.09 in ontvang en uitgaaf met f 3462,24 voor on voorzien. Bij behandeling van den kapi taal-dienst deed de Voorzitter mededeeling van den stand der besprekingen met den Rijks- Waterstaat over het beheer en onderhoud van den Rijksweg door de gemeente. De Hoofd ingenieur-Directeur neemt thans genoegen met de bepaling, dat het deel der Markt ten Zuiden van de doode lijn aan de ge meente blijft. Een algemeene bespreking wordt gehouden over het in orde maken van den zijkant met voetpad in de Nieuwstraat, trottoirs in Brou werij- en Bredestraat. De Voorzitter brengt daarbij ter tafel eene voorloopige be grooting voor alle genoemde werken ten bedrage van f15000. Met algemeene stemmen wordt besloten dit bedrag op de be grooting te brengen. Eveneens wordt f 50.000 op de begrooting gebracht voor totaal kosten van het electrische net. Beide sommen worden ook in de inkomsten gebracht als te sluiten geldlee- ningen, zoodat de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf f 65.000 bedraagt en aldus met algemeene stemmen vastgesteld wordt. Gevraagd naar den stand van den bouw der nieuwe school deelde de voorzitter mede de ge voerde correspondentie met de autoriteiten, waaruit blijkt, dat de schuld van het oponthoud in deze zaak niet bij Burgemeester en Wethouders ligt. Ondertus- schen heeft deze zaak een heel ander aspect gekregen door ge voerde besprekingen met den Hoofd-Inspecteur van het Lager Onderwijs en wordt besloten deze zaak nog aan te houden. Ten slotte komt in bespreking de electrificatie. Na voorlezing der concessievoorwaarden, door Gedeputeerde Staten gesteld, en van alle correspondentie daaruit voortgevloeid wordt eene breed voerige bespreking over dit on derwerp gevoerd. Het eindresul taat der bespreking is, dat de concessie wordt aanvaardt met 6-1 stem en dat de overeenkomst met het garantiecontract met al gemeene stemmen worden goed gekeurd. Een en ander in het vertrouwen, dat wanneer facili teiten verleend worden aan an dere gemeenten ook Oostburg daarin zal deelen ondertusschen blijven tal van bekende bezwaren bestaan. In beginsel werd met alge meene stemmen besloten de leges voor gewone jachtakten te verhoogen van f3—, tot f5, in overeenstemming met dit recht, in andere gemeenten geheven, definitieve wijziging der verorde ning daaromtrent zal later volgen. Eene kleine wijziging werd nog gebracht in de voorwaarden tot verhuring der beerruimipgs- machine aan andere gemeenten zoo deze zelf paarden en voerlui daarvoor beschikbaar stellen en deze nieuwe regeling te doen in gaan met ingang van 1 Januari 1926. Biepwliet, Bij den land bouwer K P. in den Paulina- polder heeft een onverlaat twee runderen 's nachts in den stal ernstige wonden toegebracht, zoodat de hulp van den veearts moest ingeroepen worden. De politie heeft de zaak in handen. Hedenmorgen is alhier de landbofiwschuur van den land bouwer F. Dieleman in den Pau- iinapolder afgebrand. Een rund kwam in de vlam men om. De oorzaak der brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Cadzavd, Tot notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer 1. Risseeuw en herkozen de heer Adr. de Huliu. Zuidzande. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren J. H. v. Peenen en A. Kools. Zuidzande. Dinsdagmorgen vergaderde de Raad dezer ge meente. Het adres van de Provinciale Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland, werd voor kennisgeving aangenomen. De vergadering was overigens speciaal belegd om te beslissen hoe er van gemeentewege zal worden gehandeld ten aanzien van het gezin van den werkman A. Neufeglise, van wien twee kinderen lijden aan de besmette lijke ziekte buiktyphus en waaraan de moeder vermoedelijk ook lijdt. Naar aanleiding van dit punt werd besloten, de hier ter plaatse wonende verpleegster Mej. E. V. met reiniging en ontsmetting etc. te belasten, die tegen geldelijke vergoeding niet ongenegen is deze taak op zich te nemen onder voorwaarde, indien zij zelf even tueel met deze ziekte besmet mocht worden, zij naar 'n daartoe bestemde verplegingsinrichting wenscht te gaan en de verpleeg- kosten alsdan voor rekentng der gemeente komen. Ten slotte werd nog besloten de noodige gelden op de be grooting 1925 te plaatsen voor het uitbetalen van drie, over den afgeloopendienst.niet ingeleverde rentecoupons der leening 1905. Daarna werd de vergadering gesloten. Schoondljke. Donderdag had een uitvoering plaats van liet muziekgezelschap met een mooi programma, terwijl tevens mede werking werd verstrekt door het jonge symphoniegezelschap, dat over goede krachten blijkt te be schikken en ons nog wel eens zal te genieten geven. Jammer, dat het publiek niet in grooter getal was opgekomen. Dit is dan een teleurstelling voor de muzikanten die zoo hun best doen iets dergelijks te geven. Waarlijk de afwezigen hadden ongelijk. Waterlandkerkje. Geko zen tot Ouderling bij de Ned. Herv. Gem. alhier de heer J. Enters en tot Diaken de heer C. Jansen, in de plaats van de heeren R. de Jonge eu R. Boeije. De collecte voor het hulde blijk van H. M. de Koningin heeft alhier f 14.60 opgebracht, POSTERIJEN. De Directeur-Generaal der Pos terijen en Telegrafie vestigt de aandacht op de uitgifte van de bij het Wereldpostverdrag van Stockholm vastgestelde indenti- teitskaarten, welke hier te lande, bij aanvraag met bijgevoegde fotografie afmetingen 5 bij 6 c.M.), verkrijgbaar zijn door tusschenkomst vanallebijkantoren der Posterijen. De prijs bedraagt f 0.40. De geldigheidsduur is vastgesteld op 3 jaar. Het gebruik van deze kaarten in binnen- en buitenland wordt in het bijzonder aanbevolen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 29 November 1925. Biervliet v. 9.30 ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer Groede v 9.30 ds v. Griethuijsen. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Waterlandk n 2 u ds Casteleln. IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg. nam. 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Ie Adventsprediking. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. l Zaterdag 28 Nov. 11.52 12.16 Zondag 29 12 22 12.46 Maandag 30 1.1 24 Dinsdag 1 Dec 1.34 1.58 Volle Maan Maandag den 30 November vm. 8.31. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 28 Nov. nam. 4.22 Zondag 29 4.21 Maandag 30 421 Dinsdag 1 Dec. 4 20 Wisselkoersen. Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.035, af 12.06, Marken 59.18 59.10, per billioen, Belg. francs fll.22'-f 11.35, Fransche francs f 9.425 f 9 525, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35.50. Het Gerechtshof te 's Graven- hage heeft in de volgende zaken der Rechtbank te Middelburg uitspraak gedaan K. Z leurder te Dordrecht, ter zake van diefstallen te Biervliet, veroordeeld tot 2 jaar gev. straf, zonder aftrek van het voorarrest. De Rechtbank had hem dezelfde straf opgelegd met aftrek van het voorarrest. A. J. M., arbeider te Oostburg, wegens diefstal tot 6 maanden gev. straf, met bevestiging van het vonnis der Rechtbank. P. B. v. d. V., landbouwers knecht te Biervliet, wegens dief stal tot 3 maanden gev. str., met bevestiging van het vonnis der Rechtbank. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 23 Nov. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12 15 f 16.15 Eendeieren f 8.65-f 11.70 Aangevoerd 48000 stuks. Oostburg, 25 Nov. Tarwe f 12.00f 14.00 Rogge f 10.00.—f 10.50 Gerst f 12.00f 12.50. Haver f 9.00f 10.00. Kroonerwten f 14.—f 18.— Bruine boonen f 14. - f 19.00 LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 29 Nov. in middag- en avondvoorstelling: .Prinses Sonja", de nieuwe Weensche operette. Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 29 Nov. nam. 2 uur La Flancée de la Mer, Drama in 3 bedrijven, Muziek Jean Blockx. SCHEEPSRAMP OP DE ZUIDERZEE. Op de Zuiderzee is tijdens de storm een stoomboot van de N. V. J. en A. van der Schuyt, op reis van Rotterdam naar Zwolle, vergaan, met groote vrees, dat de uit 4 koppen bestaande beman ning haar graf in de golven heeft gevonden. NOG EEN SCHEEPSRAMP. Woensdagmiddag kwam om streeks 4 uur een motor uit het Slaak onder Bruinisse aangevaren. Door den hevigen wind en de hooge zeeën raakte zij ter hoogte van de slikken van Anna Jacoba- polder vervuld en is zij gezon ken. De reddingsboot van Brui nisse welke assistentie zou verleenen bleek zoo lek te zijn dat men er den tocht niet mee durfde ondernemen. De drie opvarenden van den motor zijn waarschijnlijk ver dronken. GRANAAT ONTPLOFT. Maandagmiddag werd door eenige soldaten in de Legerplaals te Oldebroek een granaat gevonden, die, vermoedelijk door onvoor zichtige behandeling ontplofte. Een paar soldaten werden in het gelaat en op andere plaatsen ge wond. EEN INBRAAK VAN 7 JAAR GELEDEN. Op 22 September 1918 werd, tijdens afwezigheid der bewo ners, ingebroken in het filiaal der firma Wed. Florijn en Co. te Rotterdam, bij welke gelegenheid voor ongeveer f 9000 aan effecten en een aantal gouden en zilveren voorwerpen werden gestolen. Het toenmaals ingestelde on derzoek leverde geen resultaat ophet echtpaar J. W. C., te wiens nadeele de diefstal plaats vond, is inmiddels overleden. Ongeveer drie maanden ge leden kreeg de politie van het bureau Nassaukade weder een spoor van deze zaak in handen, met het gevolg, dat onderzoe kingen werden gedaan te Amster dam, Nijmegen en Heusden. Hierbij bleek de aanwezigheid van eenige, van de inbraak af komstige, effecten, die verkocht zouden zijn door zekeren J. W. P., die vroeger commissionnaif van beroep was, en thans te Heusden woonf. Als eindresultaat van het on derzoek heeft thans de Justitie een instructie gelast tegen den koopman Theo W., die thans voor een andere zaak in de ge vangenis verblijft, en tegen den kantoorbediende J. C. G. D die juist Zondagavond in verband met de inbraak bij de familie Van D. aan de Gedempte Boter- sloot werd aangehouden.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2