Plaatsit Nieuws. Provinciaal Comité van Actie tot wijzi ging van liet verdrag met België, Gemengd Nieuws de wijze en even sterk aan. En vooral ook, we zijn niet zoo dadelijk toegankelijk voor iedere nieuwe schoonheid. Onze na tuurlijke traagheid maakt dat we ons aan het oude, het bekende vasthouden en een strijd voeren tegen de vernieuwing, die zich opdringt. Dat is overal en altijd zoo, ook in ons eigen leven. Het lijkt wel soms anders, wanneer we het nieuwe met uitgespreide armen welkom schijnen te heeten. Maar dat is het nieuwe, dat we verwachten, waarop we hopen en dat dus het nieuwe voor ons niet is. Wanneer dat nieuwe zich anders openbaart, wanneer het niet een anderen verrassenden weg in den tegenwoordigen tuin van ons leven ons uitlokt, maar ons als wegdringt uit den tuin naar den onbekenden, vreemden, waarvan de schoonheid, waaraan we ons gewenden, niels te be speuren valt, dan huiveren we terug en verzetten ons. En het is dit verzet dat altijd en overal ons de pijn geeft, die het leven ons oplegt. We willen niet en worstelen. En in die worsteling wordt ons de heup ontwricht. Het is deze worsteling, die we iedere herfst opnieuw doormaken, zoodra we ouder worden. Dat is niet de worsteling tegen de ko mende winterdagen, waarachter we een nieuwe lente weten. Maar het is de worsteling tegen het leven, lederen nieuwen mor gen rekken we den hals naar een nieuwen, blauwen hemel en een nieuwe zonnepracht. En we wil len niet gelooven, niet erkennen, dat de tijd van zomerschheid en lenteweelde voorbij is en een andere tijd ons wacht. En daarom omdat we het niet gelooven wil len en worstelen blijven, zien we de nieuwe sehoonheid 'niet, die zich aan ons openbaren wil. We kunnen de rust niet vinden, die de ontvankelijkheid schept, on zen geest niet instellen op het opvangen van het nieuwe beeld. En zoo, nog altijd reikhalzend naar de heerlijkheid van het ver leden, bemerken we niet, dat om ons een ander land in nieuwe schoonheid openlicht. Vasthoudend aan de boomen en hekken van onzen ouden tuin, waaruit we ons niet willen laten wegdringen, scheuren we onze handen en onze ziel open aan de onvermijdelijkheid van het leven. Totdat we worstelens moe eindelijk toegeven. En dan plot seling ontdekken we om ons de lieflijkheden van een anderen tuin. Zoodra we maar ons ver zet opgeven en ons rustig over geven aan de handen dezer on vermijdelijkheid, zal ook de pijn verdwijnen, die de angel van het verzet in ons steekt. En het is ook de herfst, die ons de moge lijkheid daarvoor kan openstellen, waar ze ons de onvermijdelijk heid van alle levensveranderin gen niet alleen, maar ook de schoonheid van eiken levensvorm leeren kan en in ons de berus ting wekken, die ons het leven aanvaarden niet alleen, maar ook waardeeren doet. Wanneer het alleen het verzet is, dat pijn doet, wanneer we ons alleen uit dat verzet de wonde schaven, waar uit onze handen bloeden, dan is het ook allereerst de berusting, die we in het leven noodig heb ben. We moeten begrijpen niet alleen, maar beleven, dat het het voortdurend anders willen is, dat ons geluk in den weg zit. Dan zullen we vanzelf de rustige be reidheid vinden en de innerlijke stilte, die ons voor het ervaren en beleven van iedere schoon heid en van eiken vorm van ge luk ontvankelijk maakt. Breskens, De Donderdag avond in Sumajo alhier gehouden uitvoering door het Nederlandsch Opera en Concert Ensemble „Loubruno" uit Brussel, is jammer genoeg, niet door velen bijge woond. De zaal was maar matig bezet. Opgevoerd werd het zang spel van Mevr. van den Broecke- de Man uit Aardenburg De dief in het paradijs". De vertolking was zeer goed. Zoowel de forsche stem van'den bariton-zanger, de heer Uiterwaal uit Brussel, als de mooie goed geschoolde stemmen van de dames Mevr. Spaanderman en Mej. Kos ter uit Vlissingen werden zeer gewaardeerd. Ook Mevr. de Visser uit Brussel, welke aan de vleugel het mooie spel begeleidde, oogstte een dankbaar applaus, en mocht een bouquet in ontvangst nemen. Na dit zangspel werden wij verrast op een vroolijk zangspel „Het avontuur", mede van Mevr. van den Broecke-de Man. De vroolijke spotternij welke in dit stukje werd te zien en ten gehoore gegeven, bracht de lachspieren in beweging. Zoowel zang als vertolking was eenig mooi. De familie van Luijk, welke voor strijkmuziek had gezorgd tusschen de pauze, werd een woord van dank gebracht, voor hun belangelooze medewerking niet alleen voor de muziek, doch ook voor hun bemoeiingen in het voorbereiden dezer opvoering. De afwezigen hebben veel gemist. Biervliet. Alhier zijn opge richt een kinderkoor (meisjes van 10 tot 16 jaar) met ruim 40 leden en een jongedames-zang- vereeniging (leeftijd 16 jaar en ouder) met 26 leden. Beide vereenigingen staan onder leiding van den heer J. P. Kake- beeke, onderwijzer aan school A alhier. Cadaeand. De Raad dezer gemeente kwam Maandagavond in voltallige zitting bijeen. Er werd besloten niet aan te sluiten bij het pas opgerichte centrale archief en inlichtingenbureau in zake maatschappelijk hulpbetoon voor Nederland. Ten behoeve van de electrifi- catie der gemeente zal eengeld- leening worden gesloten van ten hoogste f 3500 In den ligger van wegen en voetpaden zal eenige wijziging worden aangebracht, terwijl te gelijkertijd aan eenige eindjes weg een naam wordt gegeven. Op het verzoek van het water schap de Watering Cadzand om voor gezamenlijke rekening aan de haven een lantaarn te plaatsen wordt goedgunstig beschikt. Naar aanleiding van een daar omtrent ingekomen verzoek van vergunning- en verlof-houders wordt de politieverordening zoo danig gewijzigd, dat het sluitings uur hunner localiteiten vastgesteld wordt op 10 uur in de winter maanden en op 11 uur voor den tijd, dat een wettelijke tijdsrege- ling geldt. De begrooting voor den dienst 1925 onderging eenige veran dering. Met de vaststelling eener ver ordening op de maximum-snel heid voor motorrijtuigen werd nog gewacht tot er inlichtingen zullen zijn ingewonnen, betref fende de kosten der te plaatsen waarschuwingsborden. Oastburg. Woensdagavond had in het Beursgebouw alhier eene uitvoering plaats, gegeven door het Nederlandsch Opera en Concert Ensemble „Loubruno" uit Brussel. Opgevoerd werd het zangspel van Mevr. E. J. van den Broecke-de Man te Aardenburg „De dief in hel paradijs". Een vrij talrijk publiek was opgekomen, dat genoten heeft van het ten gehoore gebrachte en dat vooral de mooie goed ge schoolde stemmen van de twee dames medewerksters door warm applaus bleek te waardeeren. Ook Mevr. van den Broecke mocht aan het eind van de uit voering warmen bijval oogsten. Het nastukje, dat gegeven werd „Het avontuur" viel zeer in den smaak om het joligehet was eene vroolijke muzika'e spotternij in tegenstelling met het eerste dat een symboliek zangspel was. De medewerkenden gaven blijk niet alleen over goede stemmen te beschikken, maar dat het acteeren hun ook goed afgaat. De pianiste, die het accom pagnement voor hare rekening had, mag zeker ook een woord van hulde niet onthouden worden. ftostburg. Als Notabelen bij de Ned Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren M. Boone en J. H. van Kampen en her kozen J. H. van Peenen. Afdeeling Zeeland in een gisteren te Goes ge houden bijeenkomst is boven genoemd Comité opgericht, waarin zitting hebben de heeren: C. Boudewijnse, Middelburg, N. J Harte, Ter Neuzen, Mr J. H. M. Stieger, Goes, J. J. Wallien, Breskens, H. C. Wesseling, Vlissingen, allen Bestuursleden, en als gewone leden de heeren D. J. Dees, Ter Neuzen, J. H. Deijbel, Middelburg, P. Erasmus, Oostburg, Mr A. J. F. Fokker van Grave- stein van Rengerskerke, Zierik- zee, C. Hartoog, Ierseke, J. Huizinga, Ter Neuzen, W. Kakebeeke, Goes, M. Laermoes, Vlissingen, Mr H. F. Lantsheer, Middelburg, F. B. G. de Meijer, Ter Neuzen. P. A. Rammeloo, Philippine, Mr Jan Smit, Vlissingen, A. C. van der Vliet, Zierikzee, C. de Jonge Cz., Ierseke, D. Scheele AzTer Neuzen, Ph. J. van Dixhoorn, Axel, A. D. T. v. d. Want, Goes, I. van Melle, Breskens. Aanmelding tot lid kan ge schieden bij een der genoemde heeren. PraitikbowHan. Ned. Herv. Kerk. Zondag 22 November 1925. Biervliet v. 9 30 ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. Oogstpreek. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer Groede v 9 30 ds v. Griethuijsen. Hoofdplaat n 2 u ds Casteleln. Nieuwvl. n2 u ds vGriethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Waterlandk n 2 u ds Scholte. IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 21 Nov. 4.10 4.34 Zondag 22 5 02 5.26 Maandag 23 6.12 6 36 Dinsdag 24 7.29 8.23 Eerste Kwartier, Maandag 23 November vm. 2.25. Lïs>hf[ eg «oor Bijwialiet enz, Zaterdag 21 Nov. nam. 4.30 Zondag 22 4.29 Maandag 23 4.27 Dinsdag 24 4.26 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 16 Nov. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 13.65 f 16.05 Eendeieren f 7.50-f 11.25 Aangevoerd 30500 stuks. Oostburg, 18 Nov. Tarwe f ll.OOf 13.00 Rogge f 9.00.—f 9.50 Gerst f 10.50f 11.50. Haver f 10.00f 10.50. Kroonerwten f 14.—f 18.— Bruine boonen f 14.-f20.— Ingezonden. Kerkconcert te Oostburg. Geachte Redactie. Mag ik aan het overigens goed bedoelde verslag van dit concert een 4-tal opmerkingen toevoegen, die eerlijkheidshalve aan alle uitvoerenden ten goede mogen komen. lo. het Vrijz.-godsd. zangkoor uit Middelburg heeft ons koor zang te genieten gegeven van een bijzonder hoog gehalte, waarvan Mozarts „Ave Venus" met eere mag worden genoemd, en waar voor de dirigente alle lof ver diend. 2o. De violist heeft in zijn solo-nummers (met de viool die door de te lage stemming van het orgel ook abnormaal laag ge stemd moest) meer verdiend dan dat hij alleen .schitterend begeleid" werd. 't Wasuitnemend spel. 3o. De organist heeft, en dat was zijn grootste verdienste, de groote D moll-Toccata aange durfd, en deze prestatie ging ver boven alle accompagnement uit. 4o. Voor dergelijke kerkmuziek (4 stemmige kooraalmuziek) is nooit eenig meisjeskoor te ge bruiken. Waar we een eigen kerk koor missen, is veel dank verschuldigd aan het benijdens waardige koor van juffr. Guiot. Met vr. dank, Ds E. VAN RUYTENBERO. ¥fie«»lk»i>rnan. Dollars f 2.48-f 2.48, Ponden f 12.03, Sf 12.06, Marken 58.95 59.10, per billioen, Belg. francs fll.22s-f 11.325, Fransche francs f 9.87° f 9 97°, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35.50. LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 22 Nov. nam. 2 30 u. Chou-Ching-Chang". nam. 7.30 u.„Cesarine", befaamd tooneelsp. in 3 bedrijven Voorafgaat: «Naakte Beelden", tooneelspel in 1 bedrijf. Maandag 23 Nov. nam. 7.30 u. „Chou-Ching-Chang". Dinsdag 24 Nov. Zelfde programma van Zondag. Donderdag 26 Nov. «Prinses Sonja", de nieuwe Weensche oparette, wordt voor de eerste maal te Gent opge voerd. Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 22 Nov. nam. 2 uur Madame Butterflij, Drama in 3 bedrijven. Muziek van G. Puccini. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS MIJNONGELUK. Een indrukwekkende plechtig heid had Woensdag in het dorpje Voerendaal plaats. Gedragen door hun kameraden met brandende mijnlampen en voorafgegaan door een groot aantal vereenigingen, werden de drie mijnwerkers, slachtoffers van het ernstige on geluk in de Oranje-Nassaumijn 1 op Zaterdag j.l. naar het kleine dorpskerkje vervoerd, waar een plechtige requiem-Mis werd op gedragen. Een onafzienbare me nigte stond langs den weg ge schaard. Velen waren diep be wogen, toen zij het stoffelijk overschot der drie arbeiders za gen passeeren. Na de requiem- Mis ging de stoet, aan welks hoofd brandweerlieden met bran dende fakkels liepen, naar het kerkhof, waar de drie lijken in één graf, naast dat van de beide mijnwerkers, die op de staats mijn „Wilhelmina" omgekomen zijn, werden neergelaten. De burgemeester, de heer J. H. Dausenberg en de voorzitters van de verschillende vereenigin gen, waarvan de overledenen lid waren, voerden het woord, Mr. A. Haex sprak namens de Oranje- Nassaumijndirectie. Het Oranje- Nassaucorps voerde treurmuziek uit. Tel. ERNSTIG ONGELUK. Op het stationsemplacement te Apeldoorn is Dinsdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 25-jarige leerling-machinist Zwierink uit Winterswijk het slachtoffer is geworden. Bij het innemen van kolen sloeg hij van den tender, waarbij hij zwaar inwendig werd ge kneusd en een ernstige hoofd wonde opliep. In allerijl werd hij naar het ziekenhuis getrans porteerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. EEN VET VARKEN. Op de markt te Apeldoorn was Woensdag ter beschikking gesteld een buitengewoon zwaar twee jarig varken, afkomstig van den heer 's Jacob te Staverden en gemest op een der boerderijen aldaar door den heer J. Davelaar. Het dier had een lengte van 2.30 M. bij een hoogte van 1.10 M. en woog 967 pond. Het beest was nog rap ter been en er kon, volgens vakmenschen, nog best een paar honderd pond bij op- gemest worden. Dit gebeurt niet, het dier is naar de exportslagerij te Epe overgebracht. EEN KOPPIGE BOER. Een landbouwer uit de ge meente Weerselo werd het vorig jaar door een coöperatieve ver- eeniging aangesproken voor een klein bedrag in het tekort der vereeniging Hij werd veroordeeld, doch weigerde te betalen. «Men kon hem toch niets maken", luidde het advies van zijn raad gevers. Er was beslag gelegd op zijn boerenplaatsje, doch niet tegenstaande zijn hopotheekhou- der aanzegging ontving, bleef afdoeningachterwege. Hetplaatsje werd daarop in dit voorjaar door een notaris publiek geveild en door een derde gekocht. Deze vorderde daarop zijn eigendom op met het gevolg, dat de vorige week de inboedel, het vee, de landbouwproducten, kortom de geheele inventaris door een deurwaarder uit Almelo op den openbaren weg werd verkocht En dat alles voor een f 40, die de boer best had kunnen betalen. ZWERVERSLEED. Verleden week werd onder Noorden een zwerver dood aan den openbaren weg gevonden. Thans vond een voorbijganger nabij het Woerdensche Verlaat onder Nieuwkoop den zwerver B. Alders uit Amsterdam ernstig ziek langs den weg liggen. Voor dat hij in het dorp ter verple ging kon worden opgenomen, was hij overleden. EEN WRAAKNEMING? Een stalhouder te Bussum moest een paard wegens ziekte op stal zetten, waar het na acht dagen kwam te sterven. Eerst nadat de vilder het cadaver gis teren had gestroopt, bleek de oorzaakde huid zat vol hagel korreltjes. Een kwaadwillige moet van korten afstand het arme dier een vol schot hagel in de flank gezonden hebben. De politie stelt een onderzoek in. HET PROCES BOTHMOR. Dinsdagavond om 12 uur is het vonnis in het te Berlijn te gen gravin Bothmer gevoerde proces uitgesproken. Wegens diefstal in 4 gevallen bij mevr. Dommer en in 6 gevallen bij president Rieck werd de gravin tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het gerechtshof besloot haar direct uit het huis van bewa ring naar de gevangenis over te brengen. AL TE VOORBARIOE CHIRURG GESTRAFT. Uit Munchen wordt gemeld, dat het Gerechtshof te Lands- hutte den dokter Frantenhausen, die twee vrouwen zonder abso lute noodzakelijkheid heeft ge opereerd en daardoor haar ;dood heett veroorzaakt, tot 3 maanden en 15 dagen gevangenisstraf heeft veroordeeld. EEN DIAMANTHANDELAAR VOORTVLUCHTIG. Het „Handelsbl. v. Antwerpen" meldt, dat de diamanthandelaar Lipschuts aldaar spoorloos is verdwenen, na tal van diamant handelaars «duchtig in de klee- ren te hebben gestoken", zooals het blad het uitdrukt. |Hoewel hij niet bijzonder ge zien was bij de ernstige firma's, had hij toch het middel gevon den om van verschillende hunner partijtjes diamanten in commissie te krijgen. Daarvan is nergens meer een spoor te vinden. Het totale bedrag dezer steenen wordt op 400.000 gulden geschat, Tal van klachten zijn op het parket ingekomen, dat een bevel tot aanhouding heeft uitgevaar digd.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2