Mijnhqrdt's Tabletten Plaatsen Nieiws, Gemengd Nieuws Buitenland. Doet Uw Schoenen Goed ernstig gegispt de politieke be- jekening, die de Vrijzinnig-De mocratische fractie leidde tot het uitbrengen van haar stem voor het amendement-Kersten, om an dere redenen dan de verdiensten der zaak zelf. Zou de R.-Kath. fractie nu tot een zelfde politieke berekening in staat zijn door met geen ander doel de Chr. Historische Ministers uit wraak zucht te treffen tegen de be grootingen van Justitie en Binnen- landsche Zaken te stemmen Ja, in de politiek, doen de pot en de ketel elkaar weieens meer verwijten. Terwijl ze toch beide zwart zijn. Hbld. DE KABINETSCRISIS. Gemeld wordt dat vandaag de leiders der rechtsche Kamer fracties mr. Heemskerk, dr. J. Th. de Visser en mgr. Nolens door de Koningin worden ontvangen. Het Volk bericht dat de heer Albarda leider van de soc.-dem. Tweede Kamerfractie, tegen mor gen op het Loo is genoodigd. Met het oog op den par lementairen enpolitieken toestand, ontstaan nu het geheele kabinet demissionair is, zal de club van Kamerleden van den Vrijheids bond vanochtend en de club van Vrijzinnig-democratische Kamer leden vanavond bijeenkomen, ook in verband met de aan de Kroon te verstrekken adviezen. Ingezonden Mededeeling. Zenuw- 75 ct. Hoofdpijn- 60 ct. Maag-75 ct. Laxeer 60 Staal 90 Hoest 60 Keelpijn 60 Kiespijn 60 Rheumatiek 75 Galsteen 1.50 Griep Influenza- 75 Nier-& Blaas 1 gld. Bloedzuiverende 75 ct. Wormtabl. 80 ct. Koorts- 60 ct. Eetlustopwekkende 75 cent Pijnstillende 75 cent Verkoudheids 60 cent op de verpakking staat de naam Mijnhardt Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Breskens. De heer C. P. Geelhoedt, Hoofd van school I alhier, heeft, wegens gezondheids redenen, ontslag gevraagd als zoodanig. Breskens. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor 4 nota belen bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heerenj. Jacobs-de Koster en A. Leen- houts-Huijsheere, terwijl in de plaats van den heerj A. Manneke, die als zoodanig heeft bedankt, werd gekozen de heer G. Pleijte Seen. Herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren P. Cruson (aftr.) en C. Rookus. Donderdag zal alhier in „Sumajo" optreden het Neder- iandsche opera en concert en semble „Loubruno" te Brussel, ter opvoering van eenige werken van Mevr. van den Broecke-de Man te Aardenburg. Daar wij een aangename her innering hebben behouden van het optreden van Mevr. van den Broecke met haar Meisjeskoor, hebben wij de overtuiging, dat ook dit voor haar een succes zal worden. TRAMLIJNKNOCKE-CADZAND. De werkzaamheden voor den aanleg van een tramlijn Knocke- Cadzand zijn reeds begonnen met den bouw van een nieuwe brug over het uitwateringskanaal bij Passegeule. De nieuwe lijn zal te Retran- chement aansluiten op de lijn Sluis-Retranchement- Nieuwviiet- Groede-Breskens. De verbinding tusschen Bres- kens en de Belgische kust zal er zeker door verbeterd worden. Oostburg. In de gewone Zondagochtenddienst in de Ned. Herv, Kerk alhier werden door den predikant Ds F. van Ruijten- berg aldaar twee feiten herdacht, le het vijfjarig bestaan van de Afdeeling Oostburg van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond en ten 2e het feit, dat het mooie orgel na zooveel jaren, dat herstel drin gend noodig was, geheel geres taureerd is. De eer hiervan kwam toe aan de Firma A. Standaart te Schiedam, opvolgster der Firma, die ruim zestig jaar geleden het orgel in de kerk heeft geleverd. Beide feiten werden 's middags herdacht in eene uitvoering van gewijde muziek in genoemd kerk gebouw, waartoe medewerking werd verleend door den heer Cor Schijve, organist der Ned. Herv. kerk alhier, den heer R. Hindrichs, violist te Breskens en door het Zangkoor van Vrijzinnig godsdienstigen uit Middelburg, onder leiding van Mej. 1. Gulot. Na een woord van welkom en eenige verdere toepasselijke woor den werd het programma geopend door het koor met het lied uit den V. C. J. B.-bundel „Tot de taak van hoofd en handen 1" De bijna tweehonderd aanwezigen hebben met volle aandacht ge luisterd naar de koorliederen en het verheffende spel van den organist o.a. in „Canzonetta" van Guilmant en niet minder naar dat van den violist in het „Adagio" van Alb Becker, waarin de organist een schitterende kunst van begeleiden aan den dag legde. We verheugen ons in het feit, dat de Kerkvoogden het besluit hebben genomen het orgel te doen restaureeren, waardoor de organist van de Ned. Herv. kerk in staat is nog hoogere kunst ten gehoore te brengen bij de kerk diensten. Noode hebben we evenwel bij deze uitvoering het Oostburgsche Meisjeskoor gemist. Ten slotte dient nog vermeld, dat de Voorzitter van het Hoofd bestuur van den V. C. J. Bde heer W. F. Golterman te 's Gra- venhage eene toespraak hield, waarin hij in een eenigszins langen weg kwam tot het doel van den V. C. J. B. en de hem toegedachte taak. De heer Adr. Stuy alhier is benoemd tot kommies te 's Heerenberg. De collecte voor het aan bieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins bij gelegenheid Van hun zilveren huwelijksfeest heeft alhier opgebracht ongev. f 173,50. In het Beursgebouw alhier zal op Woensdag 18 Nov. a.s. optreden het Nederlandsche opera en concert ensemble „Loubruno" te Brussel, ter opvoering van eenige werken van Mevr. van den Broecke-de Man te Aarden burg. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN I vm. nam. Woensdag 18 Nov. 2.05 2.29 Donderdag 19 2.4Q 3.04 Vrijdag 20 3 22 3.46 Eerste Kwartier, Maandag 23 November vm. 2 25. Licht op •aer Rifiviclei! enz. Woensdag 18 Nov Donderdag 19 Vrijdag 20 nam. 4.33 4.32 4.31 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 16 Nov. Tarwe f ll.OOf 15.00 Rogge f 9.00.—f 10.— Gerst f lO.OOf 12.00. Haver f lO.OOf 11.00. Kroonerwten f 12.—f 16. Erwten (Schokkers) f 15,—f 25 Bruine boonen f 13.f 18. Maanzaad f40.—f44,— LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 22 Nov. nam. 2 uur Madame Butterflij, Drama in 3 bedrijven. Muziek van G. Puccini. Dollars f 2.47-f 2 4, Ponden f 12.03, af 12.06, Marken 58 95 59.10, per billioen, Belg. francs fll.225-f 11.35, Fransche francs f10 00 f1015, Kronen (afge stempeld) f 0 34.75 f 0.35 50, Boekbespreking. Van de Firma Ls van Waes- berghe-Janssens, wijnhandel te Hulst, ontvingen wij weer haren wandkalender. Uit ondervinding weet zij, dat deze kalender om zijnen prac- tischen vorm zeer geapprecieerd wordt door het publiek, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat hare klanten er geregeld om vragen. Evenals andere jaren, is de uitvoering wederom keurig en is deze kalender met zijn groote vakken, die zeer geschikt zijn tot het maken van aanteekeningen, een goede hulp in kantoor en huiskamer. DROEVIG ONGELUK. Op de mijn „Oranje Nassau 1" is te Heerlen een ernstig onge luk gebeurd. Kort na het wisse len van den dienst waren de mijnwerkers H. en J. Somers en J. Moonen bezig aan het stutten van een mijngang, waarvan het houtwerk erg vermolmd was. Ter wijl zij dat deden, stortte plotse ling het gesteente van dezen gang, over circa 15 meter in. De drie personen werden door de steenmassa bedolven De gebroe ders Somers waren op slag dood. Moonen had zich weten te grijpen aan een stuthout, zoo dat het gesteente niet in zijn volle vaart op zijn lichaam te recht kwam. Deze laatste kon met den toegesnelden opzichter nog even praten, doch toen men er in geslaagd was hem vrij te maken, en van de plaats des on- heils verwijderde, bleek ook deze arbeider inmiddels overleden te zijn. Alle drie waren woonachtig te Voerendaal. De gebroeders So mers waren resp. 49 en 52 jaar oud, en 21 en 23 jaar in ge noemde mijn werkzaam. Zij laten ieder zes kinderen na. Moonen, die 39 jaar was, arbeidde boven gronds, doch was toevallig als noodhulp in de mijn. Laatstge noemde laat een vrouw met 10 kinderen achter. Ten gevolge van dit ongeluk en dat van Vrijdag, waar op de mijn „Wilheimina" ook een in woner van Voerendaal het leven liet, is de kermis aldaar, die deze week beginnen zou, afgelast. OPLICHTERS. Bij de justitie te Antwerpen is een klacht ingediend tegen twee Nederlanders, die de gebroeders H. voor 100.000 francs hadden opgelicht. Bij laatstgenoemden hadden zij een partij ingelegde groenten gekocht en als garantie spoorwegaandeelen gedeponeerd. Toen 140 kisten, ter waarde van 40 060 francs, naar Rotterdam waren gezonden, verdwenen beide Hollanders. Het bleek dat de aandeelen waardeloos waren. De Antwerpsche politie hield Zaterdag in het Hotel Terminus een der op'ichters aan. De schip per, die de goederen wegbracht, werd eveneens in hechtenis ge nomen. Op zijn aanwijzingen werden honderd kisten terug gevonden te Rotterdam en vier honderd in Den Haag. De firma H. zal weer in het bezit van haar koopwaar worden gesteld. AFGEDWAALD. Een 84-jarige diaconiehuis mannetje te Naarden, bijgenaamd „Jan zonder tanden", die wel eens meer een slippertje maakte, was Zaterdagmiddag van zijn wandeling niet thuis gekomen. Een onderzoek bij de politie der omliggende gemeenten leverde niets op. Eerst Zondagmiddag half vier werd de oude man als half dood aangetroffen in de diepe kom bij de Crailosche brug. Hij schijnt den dag te vo ren van den weg te zijn afge gleden en is bijna 24 uur in sneeuw en koude blijven liggen. In het seinwachtershuisje is de oude echter weer op zijn verhaal gekomen en zonder nadeelige ge volgen naar Naarden terugge bracht. Over de oorzaak laat hij zich niet uit. EEN BRUG AANGEVAREN, Gistermorgen is de brug over de Keulsche vaart, die de ver binding vormt tusschen Amster dam (Weesperzijde) met den rijksstraatweg naar Utrecht, door een Rijnschip, hetwelk gesleept werd door een motorboot, aan gevaren. Het vaste gedeelte van deze brug is eenige meters ont zet en zeer waarschijnlijk zijn ook de fundamenten der brug ernstig beschadigd. De Rijnaak die de aanvaring veroorzaakte, was bestemd voor Nijmegen. De aanvaring is vermoedelijk te wij ten aan verkeert manoeuvreeren. Het verkeer over de brug is ge heel gestremd. Voetgangers en wielrijders worden met een bootje over de Keulschevaart gebracht. Het rijverkeer Amsterdam in de richting Abcoude-Utrecht moet langs een anderen weg plaats hebben. Gevreesd wordt dat het herstel aan de brug ge- ruimen tijd zal duren. De materieele schade is belang rijk. GEVAARLIJKE SNEEUWBALLEN. Zaterdagavond werd een 15- jarig meisje te Blaricum door een even ouden knaap met een sneeuwbal, vermoedelijk gedeel telijk van zand, tegen haar neus geworpen. Hierbij brak zij op twee plaatsen haar neusbeen. Hevig bloedend werd zij op me disch advies onmiddellijk naar het ziekenhuis te Hilversum ver voerd, waar zij in behandeling werd genomen. Proces verbaal is opgemaakt. MISHANDELING? Zaterdagavond heeft in de Pa pelaan te Wassenaar een vecht partij plaats gehad, waaraan tal van personen hebben deelgeno men. Onder lien was ook de 25- jarige J. G. K., bakkersknecht te Leiden Deze sloeg tijdens de vechtpartij op de vlucht en kwam daarbij in een sloot terecht, waar hij zich wist uit te werken. Na eenigen tijd op een weiland te hebben gelegen is hij naar het bureau van politie gegaan, waar hij klaagde over ernstige buik pijn. Een geneesheer achtte over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, waarom hij naar het St. Elisabeth Gasthuis te Leiden werd vervoerd. Daar is hij nog dienzelfden nacht over leden. Op verzoek van den burge meester van Wassenaar heeft de politie te Leiden op het lijk be slag gelegd. Of de dood het ge volg is van mishandeling of van een gevatte kou, doordat K. in de sloot heeft gelegen zal eerst na een gerechtelijke schouwing kunnen worden uitgemaakt. Er zijn verschillende personen, die aan deze vechtpartij hebben deelgenomen of er bij tegen woordig zijn geweest, in verhoor genomen. De officier van justitie te 's Gravenhage leidt zelf het onderzoek. VERZAAKTE STEMPLICHT. De Rijkspolitie heeft naar hef Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht een winkelier uit Oudewater, op grond van zijne weigering tot betaling van de hem opgelegde boete wegens het niet voldoen aan den stemplicht bij de jongste kamerverkiezingen. DE TOESTAND IN SYRIÈ. Berichten uit Jeruzalem aan de Engefsche bladen noemen naar uit London gemeldt wordt den toestand in Syrië zeer on gunstig voor de Franschen. Zij zouden de macht over uitgebreide gebieden bij Damascus en Aleppo verloren hebben doch zij hebben de groote steden stevig in han den. Het heet, dat de rebellen over 30.000 man te beschikken hebben onder goede militaire leiders en dat de bewoners der meeste dorpen met de opstande lingen sympathiseeren Ook met de inlandsche gendarmerie en de politie zou dit het geval zijn. Voorts wordt gemeld, dat de Algerijnsche troepen zouden wei geren tegen hun Mohammedaan- sche broeders te vechten en dat het vreemdelingenlegioen onbe trouwbaar zou zijn. Veel deser teurs, hoofdzakelijk Duischers en Belgen, die in Transjordanië aan gehouden werden, worden door de Britsche autoriteiten uitgele verd en doodgeschoten. HET EINDE VAN EEN BANDIET. Dutch Anderson, een van de meest geduchte bandieten van de Vereenigde Staten, handlanger van Gerald Chapman, den ban diet met het monocle, is in dra matische omstandigheden te Mus kegon (Michigan) aan zijn einde gekomen. De detective Ch. Hammond hield des avonds in deze stad een kerel aan, die een valsche 20-dollarbiljet had uitgegeven. Even voor de aankomst van de politie haalde de aangehoudene een revolver te voorschijn en vuurde naar den detective. De kogels misten echter hun doel, waarop de man op de vlucht sloeg door een zijstraatje. Op het punt ingehaald te worden, keerde de bandiet zich andermaal om, vuurde en trof den detective, die doodelijk gekwetst, toch nog de kracht vond op zijn beurt te vuren en zijn aanrander in het hart te treffen. De valsche munter bleef op slag dood liggen. Men had zijn spoor gevolgd in verscheiden steden van Michigan, om nader hand, door middel van de nage laten vingerafdrukken, vast te stellen dat hij wel degelijk Dutch Anderson was. Op zijn lijk vond de politie voor een bedrag van 2000 dollar valsche biljetten. Twee en veertig jaar oud was Anderson, op 19-jarigen leeftijd begonnen met kleine diefstallen en oplichterijen. In 1916 maakte hij kennis met Chapman, die toen met hem op de galeien vertoefde. Samen hebben ze, in 1921, in het centrum van New-York, een wagen met waarden voor een millioen dollar, geplunderd. EEN MODERNE ROMEO. Te Lyon heeft zich dezer dagen een liefdesdrama afgespeeld. Een jonge man was de woning zijner geliefde, wier ouders zich tegen hun omgang verzetten, binnengedrongen, was de kamer van het meisje binnengegaan en had haar gekust. Zij was ont waakt en had alarm gemaakt. Personeel schoot toe en takelde den verliefden indringer leelijk met hockey-sticks toe. Alsof dit nog niet genoeg was, schoot de zoon van den tuinman hem met een karabijn in het hoofd. De deerlijk gewonde jongeman wordt nu bovendien nog beschuldigd van huisvredebreuk en mishan deling (bij zijn verzet tegen het personeel), de zoon van den tuinman eveneens wegens mis handeling. GOEDE VANGST. De politie te Weenen heeft 3 chèque-vervaischers gearresteerd, onder leiding van den 27-jarigen bankier dr Julius Boros uit Boe dapest, die onder den aangeno men naam Ludwig Meinert op een vaischen pas in een Hotel te Weenen woonde. Voorts vond men reischèques van de „American Express Cy toebehoorende aan Simons, aan wien op het Poolsche gezantschap te Berlijn 21 chèques tot een totaal-bedrag van duizend dollars waren ontstolen. Alle drie gearresteerden ont popten zich als internationale misdadigers, die herhaaldelijk reizen ondernamen naarDuitsch- land, Nederland, België en Frank rijk, met het doel om aan Ameri kanen chèqueboeken te ontstelen. Boros heeft tevens bekend, dat hij zich bezig hield met cocnïne- smokkelarij. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een afdeeling troepen uit Sjan- toeng is aan het muiten geslagen en heeft een aanval gedaan in de achterhoede van een brigade Ingezonden Mededeeling.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2