Backin Engelsche Cake DrOehker's Bakpoeder Schrale Huid Ruwe Handen geneest men met PU ROL Binnenland. Gemengd Nieuws Buitenland. Stelt men hem nog meer kapi taal ter beschikking, bijvoorbeeld een visschersboot met schepnet, dan zal hij waarschijnlijk een honderdtal visschen verschalken. Wij meenen hiermede zeer in het kort voldoende aan getoond te hebben, hoe het kapi taal den arbeid in de gelegen heid stelt steeds meer te produ- ceeren in hetzelfde tijdsverloop waardoor tegemoet gekomen kan worden aan de stijgende eischen van een snel vermeerderende be volking. Wij merkten reeds op dat de productieviteit van den arbeid in het algemeen zal stijgen met de toename van het kapitaal. Maar er zijn grenzen. Nauwkeuriger is het dan ook om te zeggen, dat het hoogste effect wordt bereikt door arbeid en kapitaal in een bepaalde verhouding tot elkaar te laten staan, welke verhouding voor verschillende soorten be drijven geheel verschillend zal zijn. Wiens taak is het nu om die verhouding te bepalen en de noodige hoeveelheid arbeid te verbinden met de noodige hoe veelheid kapitaal Deze hoogst belangrijke func tie,'wordt door den ondernemer vervuld. Hij is het, die kapitaal tracht te leenen en die een aan tal arbeiders in dienst neemthij organiseert de productie en hij heeft de leiding van de productie. Het maakt daarom zoo'n pijn lijken indruk, indien men bij her haling moet constateeren, dat de ondernemer eigenlijk niet mee telt. In dit verband citeeren wij uit het officeel orgaan van een ar- beiders-vakvereeniging van eeni- gen tijd geleden „Wij beschouwen kapitaal en arbeid, vertegenwoordigd door patroon en werkman, als twee onmisbare factoren, noodig voor een gezond, bloeiend en winst gevend bedrijf. En hoewel wij geenszins de waarde van het ka pitaal ten deze onderschatten, achten wij toch de menschelijke arbeidskracht van hooger, zelfs veel hooger beteekenis. I" Ook hier „twee oumisbafe fac toren Waarom geen drie? Wij zouden met veel meer recht kun nen zeggen, dat kapitaal en arbeid twee waardelooze factoren zijn, die slechts dan van belang wor den, indien zij door een onder nemer met elkaar in contact wor den gebracht. Het is ermee, als met de beenen van een passer. Elk apart zijn ze niet te gebruiken en waarde loos. Slechts wanneer ze door het schroefje met elkaar verbon den zijn, kan men de passer gebruiken. Onjuist is het dan ook in den patroon het type van den kapi- tatist te zien. De patroon is in de allereerste plaats ondernemer, evenals de Ingezonden Mededeeling. naar Oetker's«Recept, gebakken met een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 250 gr. boter f 0.70 of margar. f 0.30 250 gram suiker.0.13 12 eieren.0.72 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07l/g 150 gram krenten0.08 1 citroen 0.05 f 1.51 Va Bereiding: Boter en suiker roere men tot room en voege-langzamerhand de eierdooiers bij. Dan rocre men het met Backin vermengde meel, de krenten, de geraspte citroenschil en »en laatste het zeer stijfgeklopte eiwit erdoor, waarna men de massa in een inge- vetten, langwerpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte 1 i \yt uur te bakken. Deze cake is bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij familie«fcestelijkhedcn Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker. en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermaun Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ij ook een gratiS'rcccptenV:>ckjc toezenden. directie van die bedrijven, welke in de vorm van naainiooze ven nootschappen worden gedreven. En daarom is het ook onjuist in directie en arbeiders, of wel patroon en arbeiders twee gelijk berechtigde groepen te zien. Het verschil tusschen beide categorieën is niet slechts dat van hoofd- en handarbeiders, dat een verschil in graad is, maar er is ook een principieel verschil, het welk zijn oorzaak vindt in het feit, dat eerstgenoemden naast hun capaciteiten van hoofdarbei der, ook de gave van ondernemer moet bezitten. Met opzet zeggen wij „gaven", omdat het oordeelkundige leiden van groote bedrijven inderdaad iets is, wat men niet kan leeren op éen of andere hoogeschool, noch door jarenlang op een kan toor-kruk te zitten, maar waarvoor een complex van eigenschappen noodig zijn, die aangeboren moeten worden. Een goede ondernemer is zeld zaam, ook in ons land en de wijze waarop hij, binnen onze grenzen veelal wordt genegeerd of wel als handlanger van hët kapitaal wordt aangezien is niet erg bevorderlijk, om hen, die ge schiktheid voor die ondernemings functie zouden bezitten, bereid te vinden als zoodanig op te treden. Dat wij niet overdrijven leeren ons dagelijks de beschouwingen in de organen der arbeiders. En niet alleen blijft het bij weinig waardeering, maar ook wordt zijn functie aanmerkelijk ver zwaard, doordat er een streven merkbaar is, hem de zeggenschap over den gang van zaken ge deeltelijk te ontnemen, terwijl hij wel de volle verantwoordelijkheid voor dien gang van zaken blijft behouden. Waarop wij wilden wijzen, is de, zoo vaak voorkomende fou tieve opvatting dat kapitaal en ar- beicf de eenige factoren zijn in het productie-proces terwijl juist een zoo buitengewoon belangrijke factor is de ondernemersfunctie. Moge dit meer en meer worden ingezien. Eere, wien eere toekomt. De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag met 52 tegen 42 stemmen het amendement van den heer Kersten, om het gezant schap bij den Paus op te heffen, aangenomen, Voor stemden alle sociaal-democraten, alle vrijzinnig democraten, alle vrijheidsbonders en alle (aanwezige) Christelijk- historischen (de heer Rutgers van Rozenburg was vóór de stemming weggegaan), benevens de heeren Kersten, Zandt, Lingbeek, Braat en de communist L. de Visser. Tegen stemden alle leden der Roomsch-katholieke Staatspartij, benevens de heer Arts en de anti-revolutionairen. Voor de stemming verklaarde de heer Nolens, (R.-K.) dat hij het niet gewenscht acht, dat ieder jaar dit punt aan de orde komt. Alle motieven voor dit gezantschap zijn onverzwakt gebleven en de opheffing zou uiterst grievend zijn voor de Katholieken. Bij aanneming van dit amende ment zou spr. moeten overwegen of aan de begrooting wel de steun kan worden verleend en zelfs of het wel mogelijk is steun te verleenen aan dit Kabinet, samengesteld uit groepen, die hun stem aan dit amendemënt geven. De heer Lingbeek (Chr. Staats partij) ziet niet in, waarom aan het hoofd der R.-K. kerk een voorkeur moet worden gegeven. Waarom wordt zij bevoorrecht boven de Orieksche Katholieke kerk, boven de Synoden der Hervormde of Oeref. kerk Als de Paus als wereldlijke macht gezanten ontvangt, heeft spr. ook ernstige bezwaren. Hij wil dien stoel niet erkennen en acht erkenning een krenking der historie. De heer Snoeck Henkemans, (Chr. Hist.) herinnert aan vroe gere discussies. Aan een tijdelijk gezantschap gaf spr. zijn slem, maar niet aan een blijvend. Af schaffing zou nu grievend zijn voor de katholieken, zegt de heer Nolens. Spr. wijst er op, dat hand having van dit gezantschap in 1920 grievend was voorsprekers fractie, maar die fractie onthield haar stem niet aan de begrooting. Spr heeft de overtuiging, dat de huidige partijverhouding de beste is, maar dat neemt niet weg, dat spr. daarbij zijn vrijheid wil voorbehouden, de verantwoor delijkheid valt dus op degenen, die het conflict hier uitlokken. De heer Vliegen, (S. D. P.) acht de kwestie van niet groote beteekenis. Is er nut bij dit ge zantschap. Hij meent van niet. Er is nooit iets zakelijks mede gedeeld over het nut en zal dus vóór het amendement stemmen. De heer Marchant (Vr. D.) legde vóór de stemming een verklaring namens zijn fractie af. Deze had, zoo zeide hij, het gezantschap bij den Paus altijd een zaak van zuiver opportunisme geacht. Zij deed dit nog. Maar thans was door de verklaring van den Room- schen leider aan de stemming over het amendement van den heer Kersten een politieke be teekenis van verre strekking ge geven. De vraag zou n.l. moeten worden beslist of de samenwer king der rechtsche groepen zou worden bestendigd. Ter rechter zijde is het steeds voorgesteld alsof de coalitie de sterkste re- geeringsmogelijkheid was. Wij, al dus de heer Marchant, willen aan de huidige regeerings meerderheid thans de gelegenheid bieden dit te bewijzen en zullen daarom onze stem aan het amen dement geven. Na de stemming verzocht de minister-president, de minister van Financien, de heer Colijn, het woord voor het afleggen van de volgende verklaring „In verband met de omstan digheid, dat de vier Katholieke ministers mij hebben medegedeeld, dat zij in de aanneming van het amendement-Kersten aanleiding zullen vinden om aan H.M. de Koningin ontslag uit hun ambt te verzoeken, zal de politieke toestand, die daardoor ontstaan is, mede gelet op den inhoud der verklaring, die hedenacht is afgelegd door den leider der R.K. Kamerclub, onder de oogen moe ten worden gezien. Onder die omstandigheden lijkt een voort zetting der Algemeene Beschou wingen over de Staaisbegrooting op het oogenblik niet raadzaam, en verzoek ik, schorsing der be raadslagingen." De voorzitter schorste daarna de beraadslagingen en sloot de vergadering tot nadere bijeenroe ping. Ingezonden Mededeeling. HET GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. Als inleiding van de samen komst „tegen de R.-Katholieke actie en der verlevendiging van het Protestantsch bewustzijn", die Woensdagavond te Amster dam in de N. Z. Kapel werd gehouden (een van de serie-ver gaderingen, die door eenige Herv. predikanten zijn belegd), heeft de voorzitter, de confessio- neele predikant dr. P. J. Krom- sigt, naar de N. R. Crt. meldt, in zijn openingswoord gezegd„Ik feliciteer u allen met den val van het gezantschap bij den Paus. Zijn val was groot en wij hebben daarin te zien hoe God alles nog bestuurt naar Zijn welbehagen. Immers van uiterst rechts tot links heeft samengewerkt om dit te bereiken, opdat alzoo Gods wil worde volbracht. Daarmede heeft Hij ons, die zoo vaak ver twijfelen, willen doen zien, dat Hij erjs en blijft. Moge Hijons leeren, zoo besloot spr., stand vastig te blijven, om, steunend op den Bijbel de vrijheid te ver dedigen". Dit openingswoord werd door de aanwezigen met applaus ontvangen. Maar wanneer men overweegt, aldus de N. R. Crt dat de grootheid van den val toch mede en in belangrijke mate gevolg was van een politieke manoeuvre van den heer Marchant, die nu niet precies van heel verheffend allooi was, dan moeten we toch wel even lachen, zoo Ds Kromsigt daarin de hand Gods kan ont- Bi>eskens. De Maréchaussée J. Valkenburg alhier wordt over geplaatst naar Strijbeek, terwijl de Maréchaussée G Stolk aldaar naar hier wordt overgeplaatst. Hoofdplaat. Dinsdagnamid dag raakte een met twee paarden bespannen bietenwagen in de haven alhier. Eén der paarden verdronk. De landbouwer P. v. Damme, die dit gespan zelf bestuurde, wist tijdig van den wagen te springen, zoodat gelukkig bij dit ongeval geen menschenleven is te betreuren. Zuidzande. Dezer dagen had de landbouwer 1. C. de Z. alhier, terwijl hij aan een ben- zine-motor manipuleerde om deze vlugger te laten draaien, het ongeluk, dat zijn halsdas dusdanig met de drijfriem in verbinding kwam waardoor hij zelf werd medegevoerd en ten slotte met zijn hoofd tegen het vliegwiel bonsde. Het gevolg hiervan was, dat hij twee hoofdwonden op liep van vrij ernstigen aard. Geneeskundige hulp is in geroepen. Predikbeurten, Ned. Herv. Kerk. Zondag 15 November 1925. Biervliet v. 9 30 ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer Groede n 5.30 ds v. Griethuijsen. Hoofdplaat n 2 u ds Scholte. Nieuwvl. v 10 u ds v Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Doop. Waterlandk n 2 u ds Castelein. ljzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Bremer. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 14 Nov. 11.57 12.21 Zondag 15 12 19 12.43 Maandag 16 12.54 1 18 Dinsdag 17 1.28 1.52 Nieuwe Maan, Maandag 16 November vm. 7.17. Lioht op «oor R(jwi»lcis enz. Zaterdag 14 Nov. nam. 4.38 Zondag 15 4.37 Maandag 16 4.36 Dinsdag 17 4.35 LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 15 Nov. nam. 2 uur: -M1NON, Opera Komiek in 3 bedrijven en 5 tafereelen. Muziek van A. Thomas. Vlaamache Schouwburg te Gent. Zoudag 15 Nov. nam. 2.30 u.: „'t Is de gang der wereld", met het blijspel „Droomen". n. 7.30 u. „Chou-Ching-Chang". snwi iim,ji Tiiroi—nroiiw wiii i WssssSkoarscn. Dollars f 2.47-f 2.49, Ponden (12.03, èf 12.06, Marken 58.95 59.10, per billioen, Belg. francs f 11.22M 11.325, Fransche francs f 9.96 f 10.07, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35.50. I Als U hoest A HG A I liiiiliiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiii BOM BONS Doos 60'90cKBjj Apotheri drogisten MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 9 Nov. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12.60 f 15.80 Eendeieren f 7.00-f 10.20 Aangevoerd 31000 stuks. Oostburg, 11 Nov. Tarwe f ll.OOf 13.00 Gerst f ll.OOf 11.50. Haver f lO.OOf 00.00. Kroonerwten f 12.—f 16. Bruine boonen f 15.—f 18. Rogge f 9.00.—f 10. IN NEDERLAND NEDERLANDSCH! Een der lezers van het H.bl. toonde dezer dagen aan de re dactie van genoemd blad de re kening, die hem was voorgelegd in een der grootste Amsterdam- sche hotels, waar hij een paar dagen had vertoefd. Er was „geen woord Hollandsch bij" en dat in het hartje van Nederland „Note pour M... On est prié de regler Ia note chaque semaine pour éviter des erreurs". En dan volgde „appartement, déjeuner, oeufs", zelfs het bewijs van ont vangst was in het Fransch, be halve dan het plakzegel dat ge lukkig Hollandsch was, omdat hef nu eenmaal niet anders kan „Pour acquit". Natuurlijk wordt dit goed ge praat met de bewering dat het meerendeel der klanten van dit hotel vreemdelingen zijn, die geen Nederlandsch verstaan, doch gelooft de hotel directie nu heusch dat haar in een door vreemde lingen druk-beklant hotel te Lon den of Parijs de rekening zou voorgelegd worden in een andere taal dan Engelsch of Fransch Legt hij zijn Fransche bezoe kers voor een Fransche, zijn En gelsche een Engelsche, zijn Duit- sche een in het Duitsch gestelde rekening Zoo ja, dan zou men daarin althans eenige logica kun nen ontdekken, doch waarom wordt de Nederlandsche bezoe ker dan met een Fransche nota begunstigd, of krijgen de Neder landsche bezoekers afwisselend tot vermeerdering hunner kennis van vreemde talen hun nota in Fransch, Engelsch, Duitsch, maar niet in het Nederlandsch Met dat al is- hef toch maar treurig, dat men op dergelijke wijze toont zich te schamen voor de taal van het land, waar men het brood verdient en zaken doet en het Hbl. zou onzen landge- nooten, die ooit in een Neder landsch hotel mochten worden verblijd met een in een vreemde taal gestelde nota, willen aan raden „Weigert zulk een nota te betalen, zoolang zij u niet be hoorlijk wordt voorgelegd in de taal van het land. Gij hebt het volle recht zulks te eischen." NOODLOTTIGE AANRIJDING. Dinsdagmiddag is op den Haagweg tegenover Pasgeld nabij Delft, dr. Alberts, wonende Laan van Meerdervoort te 's Graven- hage, toen hij plotseling over stak, door een auto aangereden. In hopeloozen toestand werd hij uaar het ziekenhuis aan den Burgwal te Den Haag vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. De bestuurder van de auto, de student H. uit Delft, werd door de Delftsche [politie aangehouden. GEVAARLIJK WERK. De hoefsmid J. C. v. d. Z., uit de Snijderstraat te 's Gravenhage, heeft bij het beslaan van een paard een trap tegen zijn borst gekregen. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Ziekenhuis over gebracht. DE DU1TSCHE ONTWAPENING. Naar men zegt, zal het Duit- sche antwoord op de jongste nota van den gezantenraad Maan dagochtend door dat lichaam be antwoord worden.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2