Ingezonden Mededeeling. Binnenland. Uit de Tweede Kamer, Burgerlijke Stand, Gemenjrd Nieuws Ingezonden Mededeeling, Doet Uw Schoenen Goed hoogte, in haar macht hebben, den import te stuiten, door eenigs- zins hoogere biedingen op chèque Londen, waardoor de wisselkoers weder boven het goudpunt zou komen. Zij stelt zich echter op het standpunt, dat nu de gouden standaard is hersteld, de goud beweging ook haar natuurlijken loop dient te nemen, en niet kunstmatig moet worden bemoei lijkt, noch wat export nog wat import van geel metaal betreft. Bijgevolg zal onze circulatiebank geheel pasief blijven en zal de omvang der goudbeweging ge heel afhangen van de prijsbepa ling door de open markt. Van belang is in dit opzicht, dat de goudpunten niet meer ge heel vaststaan. In theorie is dat ook vroeger niet het geval ge weest, daar de vraag, of goudin- of uitvoer al dan niet loonend zou zijn, afhankelijk is van de kosten van vracht, assurantie etc., welke natuurlijk wijzigingen kun nen ondergaan. Die veranderingen bleven ech ter vroeger meerendeels binnen zeer enge grenzen, zoodat men op een gegeven moment een bepaald goud-punt althans wel tijdelijk als ongeveer vast staande kon beschouwen. Thans is dit echter in veel mindere mate het geval, doordien er aller lei nieuwe, onberekenbare facto ren in de situatie zijn gekomen. Teekenend is bijv. in dit verband de bovenstaande mededeeling, dat een gedeelte van het hier ingevoerde goud per vliegmachine is verzonden. Indien bij ver zending langs dezen weg het goud nog gedurende de kantoor uren ontvangen en afgeleverd kan worden, dan wordt een volle dag rente bespaard, waardoor natuurlijk het goud-invoerpunt lager komt te liggen. Is de weergesteldheid te ongunstig voor vervoer per vliegtuig, of arriveert de vliegmachine te laat, dan scheelt dit dade'ijk een dag rente en kan goud-invoer bij de scherpe marges, die hiervoor plegen te gelden, niet loonend blijken te zijn. Door deze en dergelijke oorzaken moet het zelfs de directie onzer circulatie-bank niet moge lijk zijn, op een gegeven oogen- blik met stelligheid na te gaan, of goudimport voor internationale arbitrage al dan niet nog eenige marge kan laten.In elk geval zullen echter blijkbaar de eerst volgende bankstaten aantoonen, dat een niet onbelangrijk gedeel te van het groote bedrag aan goud, dat na het herstel van den gouden standaard van Nederland naar Engeland is verscheept, thans bezig is naar onze circu latie-bank terug te vloeien. TOBaBWgjBiSB| Voor Alien die IS sukkelen met verstopping of moeilijken en j onregelrnatigenstoelgangzijn I I Mljnhardt 's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug en .radicaal en veroorzaken niet j Jde minste kramp. Doos 60c. Bij Apoth. en Drogisten.!" STOOKT NEDERLANDSCHE KOLEN De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan Gedeputeerde Staten van de on derscheidene provinciën onder staande circulaire gezonden „Zooals Uwe college bekend is, ondervindt de Nederlandsche mijnindustrie moeilijkheden in verband met de lage kolenprij- zen. Het licht voor de hand, dat een vergrooting van het afzetge bied tot vermindering dezer moeilijkheden kan leiden. Bij het overwegen der middelen is onder meer besloten, daartoe de mede werking van uw college in te roepen. Deze zoude hierin kun nen bestaan, dat door uw college wordt besloten om, ter bevorde ring van de Limburgsche kolen- industrie, de voor de provinciale instellingen benoodigde kolen en kolenproducten van de Limburg sche mijnen, Saats- of particu liere mijnen te betrekken. Ik heb de eer uw college tot medewer king in dezen geest uit te noo- digen. Tevens zou ik het op prijs stellen, indien door uw college tot de gemeente-besturen van uw gewest een verzoek werd ge richt om op dezelfde wijze de Nederlandsche kolenindustrie te bevorderen. Ik zal gaarne van uw college vernemen, welk ge volg door u aan dit schrijven is gegeven. DE PRINS. Prins Hendrik wordt a.s. Zater dag 14 Nov. uit Duitschland op Het Loo terugverwacht. Breskena. Aan onze Ge meenteraad is het volgende adres gezonden. Geeft te kennen De Centrale Bond van Trans portarbeiders, gevestigd 's-Gra- vendijkwal 111, te Rotterdam, ten deze vertegenwoordigd door den Voorzitter en Secretaris van het Hoofdbestuur dat Uwe Gemeente niet is aan gesloten bij de regeling, omschre ven bij Koninklijk Besluit, meer bekend als het „Werkloosheids besluit 1917" Dat in Uwe Gemeente een aantal leden onzer organisatie woonachtig, is, aangesloten bij onze door het Rijk erkende, en gesubsidieerde Werkloozenkas dat waar Uwe Gemeente niet tot het Werkloosheidsbesluit 1917 is toegetreden, de ten Uwent woonachtige, vrijwillig verzekerde leden, bij voorkomende werk loosheid niet de reglementaire uitkeeringsbedragen kunnen ont vangen dat aansluiting van Uwe Ge meente, bij het „Werkloosheids besluit" voornoemd, ten zeerste in het belang der Gemeente en der betrokken arbeiders moet worden geacht, zooals in de bij gaande Memorie van Toelichting nader wordt uiteengezet Redenen, waarom adressant Uwen Raad verzoekt, te willen bevorderen, dat de Gemeente Breskens toetreedt tot de regeling, aangegeven bij Koninklijk Be sluit, bekend als het «Werkloos heidsbesluit 1917". Bij de gisteren gehouden aanbesteding van de Electriciteits- werken op de boerderijen van de heeren P. en J. Lako alhier werd als volgt ingeschreven Firma Schippers en Nauta te Groede J. Lako f860, P. Lako, f555, massa f 1400. Firma Hubrechtse, Groede J. Lako, f840, P. Lako f595, massa f 1435. Firma Gerritse, Biervliet J. Lako, f 800, P. Lako, f 600, massa f 1390. Firma Kanse, Schoondijke J. Lako,f 832 50, P. Lako, f666.75 massa f 1493.25. Het werk, dat door den heer Brombacher werd besteed, is gegund aan de laagste inschrijf- sters, namelijk Voor P. Lako aan firma Schip pers en Nauta te Groede. Voor J. Lako aan firma Gerritse te Biervliet. Het Hollandsch Tooneel- gezelschap, hetwelk alhier in „Sumajo"' twee avonden is op getreden, heeft veel succes gehad. Beide avonden was de zaal goed gevuld. De tooneelstukken werden zeer goed opgevoerd. Het applaus was dan ook welverdiend. Schoontlijke. Bij de ver kiezing voor Notabelen der Ned. Herv. Gemeente op Maandag j.l. werd de heer Anth. Leenhouts ais zoodanig herkozen. Voor twee andere plaatsen, in gevolge bedanken van den heer Joh. Risseeuw en doordat de heer Anth. de Hulster kerkvoogd werd, moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. Brakman en S. J. de Bruijne en tusschen de heeren S. J. de Bruijne en J. de Hulster—Nortier op 23 dezer, Reti°anchement. Maandag avond 1:1. kwam de werkman A. Ia Gasse, van af de Wielingen- sluis langs de Kanaaldijk huis waarts. Door gladheid viel hij vanaf den dijk naar omlaag en kwam zoodanig op zijn schouder te vallen, dat het sleutelbeen brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Biervliet, Uitslag verkoo- ping op 9 Nov. 1.1. door de notarissen Corthals te IJzendijke en Beuningh te Groede, ten ver zoeke van de erven Leenhouts- Verplanke, in de herberg van den heer van der Hooft, alhier. 1. Een hofstede te Biervliet in den Beukelspolder, bestaande uit huis, schuren, tuin- en bouw land, samen groot 7,70.25 H.A. 2. Een perceel bouwland in den Elisabethpolder te Biervliet en het Z. O. deel van het perc. Secrie D nommer 895, samen groot 1.38.48 Hectare. 3. Een perc. bouwland in den Elisabethpolder, groot 98.54 A. 4. Een perc. bouwland, gelegen ten Noorden van den vorigen koop, groot 1.21.83 Heet. Kooper W. P. Verplanke Az., alhier, voor f 18030, (de boer derij met 5 jaar huur). 5. Een huis met tuin alhier, aan de Markt, groot 12.60 A., kooper Iz. Leenhouts voor f 3010. 6. Een perceel tuin alhier, groot 12.60 A., kooper P. W. Maarle- veld, voor f 1100. 7. Een schuur met terrein aan de Markt alhier, groot 1.37 A., kooper Ph. Maat voor f 900. 8. Een stukje grond onder IJzendijke, kooper Sinac te IJzen dijke, voor f 30. De koopen 5, 6 en 7 zijn verhuurd aan A. Catsman te Biervliet tot 1 Mei 1928. Totale verkoopsom f23070. DE NIEUWE VEERBOOT TE BRESKENS. Bij het afdeelingsonderzoek der Waterstaatsbegrooting is door de Tweede Kamer gevraagd of het juist is, dat omtrent de afmetin gen en de inrichting van de aanlegplaatsen voor de nieuwe veerboot te Breskens nog geen overleg is gepleegd. Heeft dit overleg nog niet plaats gehad, dan vreesde men, dat de indienst- stelling van de nieuwe veerboot ernstige vertraging zal onder vinden. VRACHTPRIJZEN PROV. STOOMBOOTDIENST. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Waterstaats begrooting 1926, zeiden eenige leden te weten, dat meermalen geklaagd is over de onjuiste verhouding tusschen de vracht prijzen eerste- en tweede klasse op de Prov. Stoombootdiensten op de Westerschelde en over het niet uitgeven van retourbiljetten. Zij vroegen, of de Minister zijn invloed wil aanwenden, om aan rechtmatige klachten, over dezen dienst, tegemoet te komen. WRAK IN DEN MOND DER WESTERSCHELDE- Bij het Afdeelings-Onderzoek der Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrooting voor 1926, werd opgemerkt, dat in de ver gadering der Tweede Kamer van 1924 aangedrongen werd op opruiming van een wrak in den mond der Westerschelde. De toenmalige Minister van Water staat deed de toezegging hierovei" overleg te zullen plegen met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Men meende te weten, dat dit wrak nog steeds niet is opgeruimd. Men vroeg derhalve, of bovenbedoeld over leg heeft plaats gehad en, zoo neen, waarom dit niet is geschied. Mocht dit overleg wel hebben plaats gehad, dan zou men gaarne vernemen, wat de resultaten daarvan zijn geweest. Wederom werd op een zeer spoedige op ruiming van dit wrak aangedron gen. Men achtte het onverant woord daarmede te wachten, tot wellicht menschenlevens te be treuren zouden zijn. LOS- EN LAADPLAATSEN TE DRAAIBRUG' Bij de Tweede Kamer is in gekomen een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van het maken van een los- en laad plaats te Draaibrug. Sedert geruimen tijd merkt Minister Bongaerts in de Memo rie van Toelichting op, bestaat bij de Stoomtram-Maatschappij Breskens—Maldeghem behoefte aan een goederenemplacement voor ontvangst, opslag en laden van beetwortelen bij Draaibrug in de gemeente Aardenburg. Door de directie van den Rijks waterstaat werd tot heden hoe wel noode, toegestaan, dat in de bietencampagne de beetwortelen, welke niet onmiddellijk per tram konden worden vervoerd, tijdelijk langs de bermen in de onmidde- lijke nabijheid van den Rijksweg werden opgeslagen. Deze onge- wenschte toestand kan niet wor den bestendigd. Daarom wenscht de stoomtrammaatschappij ter plaatse een los- en laadplaats te maken, waardoor het hinderlijke opslaan van beetwortelen in de bietencampagne langs den berm en in de onmiddellijke nabijheid van den Rijksweg achterwege kan blijven. Voorts is voor een behoorlijke uitvoering van den tramdienst het ook noodzakelijk een verbinding tot stand te bren gen van het emplacement met de sporen naar de nieuwe locomo tief- en rijtuigremise in verband met den aanleg van de tramlijn van Breskens over Groede en Cadzand naar Sluis. Voor de uitvoering van boven bedoelde werken, waarvoor aan dé maatschappij vergunning is verleend, is toepassing van de onteigeningswet noodig. Overeenkomstig de bepalingen dier wet hebben de daarvoor noodige bescheiden in de ge meente Aardenburg ter inzage gelegen. Naar aanleiding van de ter in zage ligging zijn geen bezwaren ingebracht. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 11 Nov. 9.30 9.54 Donderdag 12 10.36 11. Vrijdag 13 11.18 11.42 Nieuwe Maan, Maandag 16 November vm. 7.17. Lioht op woas* RIjMrialan enz. nam. 4.43 4.41 4.39 Woensdag 11 Nov Donderdag 12 Vrijdag 13 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 9 Nov. Tarwe f 12.00f 13.50 Gerst f lO.OOf 11.50. Haver f lO.OOf 11.00. Kroonerwten f 12.—f 16.— Bruine boonen f 13.—f 19.— Rogge f 9.50.—f 10.— Erwten (Schokkers) f 15,—f 25 Maanzaad f 38.—f 42. LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 15 Nov. nam. 2 uur: MINON, Opera Komiek in 3 bedrijven en 5 tafereelen. Muziek van A. Thomas. SCHOONDIJKE. Huwelijks-Voltrekkingen. 15 Oct. Jacobus Johannes Blaakman, 26 j., weduwnr. en Leonie Maria Minnaert, 19 j., jd, Geboorten. 1 October. Renie Petrus, z. van C. A. Dierikx en J. L. de Smet. 5, Marie Louis Serephine, d. van P. B. Minnaert en I. M. Scherbeijn. 4, Maria Camilla, d. van E. Staelens en L. N. Boutens. 13, Daniël, z. v. A. Goethals en A. E. Smoor. Overlijden. 10 October. Pieter Geelhoed, 85 j„ weduwn.van Janna Jacomina du Bie. WATERLANDKERJE. Gedurende de maand October kwamen in deze gemeente geen aangiften voor. NAAKTLOOPER Twee agenten van politie uit Zandvoort die, daar zij vrij van dienst waren, in burger in den omtrek van Bentveld een wande ling maakten, bemerkten een naaktlooper. Zij namen hem ge vangen en brachten hem aan het politiebureau in Zandvoort. Daar bekende de verdachte aan den commissaris niet alleen dit ge pleegde feit, maar ook dat hij het afgeloopen voorjaar meer malen op dergelijke wijze Bent veld onveilig had gemaakt. Reeds vroeger onderging hij gevangenis straf. De verdachte woont in Haarlem, is 25 jaar en gehuwd. EEN OPLICHTSTER. Een juffrouw te Rotterdam, die de waarzeggerij beoefend, is door de politie gearresteerd wegens oplichting. De vrouw belde overal in de straten bij de huizen aan en bood daar aan, de kaart te leggen a raison van 50 cents. Er werd haar gelegen heid geboden, haar kunst te be oefenen, dan wekte zij bij haar clientèle den indruk tijdens de séance, dat ze lid was van een soort van vrijmetselaarsvereeni- ging, die zij het «goede werk" noemde. Door middel van deze vereeniging, die slechts in haar verbeelding bestond, zou zij haar klanten aan goede posities hel pen. Daarmee waren echter aan merkelijk grooter bedragen ge moeid dan 50 cents. Sommen van f 150 en f 170 wist ze van verschillende menschen los te krijgen. Het geld werd aangeno men onder conditie, dat het met rente zou worden terugbetaald, indien de beloofde posities uit bleven. Noch van het geld, noch van de betrekkingen kwam iets terecht. Tenslotte zijn eenigen van de gedupeerden naar de politie ge- loopen, die haar thans wegens oplichting gearresteerd heeft. Ver moedelijk zijn er nog meer slachtoffers van het goede werk, dan die zich thans gemeld heb ben. HOOG WATER. Uit Duitschland en België wordt gemeld, dat de rivieren wassen. Te Maastrichl is de Maas 90 c.M. gestegen, zoodat een ge deelte van Heugen en Limmel onder water staat. Nog wordt was geseint. EEN CONFLICT. Tusschen Ostende en Brugge is een conflict ontstaan, waar omtrent de burgemeester van Ostende aan de „Etoile Berge" eenige inlichtingen heeft verstrekt. Tijdens den oorlog, in Septem ber 1917, sloot Ostende met Brugge een overeenkomst, volgens welke deze laatste stad zich ver bond Ostende van visch te voor zien die door bemiddeling van het z.g. Grens-Comité uit Neder land werd ingevoerd. Ostende zou daarvoor aan de Brugsche gemeentekas betalen en stortte een waarborgsom, welke bestemd was de verliezen, die Brugge door een eventueel in gebreke blijven van Ostende zou lijden, te dekken. De definitieve afrekening zou uiterlijk den 20en Juni 1920 moeten plaatshebben. Ostende betaalde geregeld, doch Brugge stelde de afrekening met het Grenscomité voortdu rend uit. De franc daalde onrustbarend en het thans door Brugge ver schuldigde bedrag is hierdoor aanzienlijk gestegen. Brugge wil

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2