ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Staatsdienst. PUROL Emigratie naai Canada. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 35 e Jaargang Woensdag 11 November 1925 Nummer 3079 *»EFH,£SYeS*, Geen Geweten. Ingezonden Mededeeling. Meisjes De groote goudinvoer. BRESKENSSHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo.l020in BRESKENS p°7'$4r0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 jj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Vooral in den laafsten tijd komt het streven naar inkrimping van den Staatsdienst weer scherper op den voorgrond. Ter motivee ring wordt daarbij gewezen op de groote besparingen, die een vermindering van de Staatsbe moeienis noodwendig zou mede brengen. Ofschoon er in dit motief wel eenige waarheid kan liggen, doet men toch voorzichtig, niet al te veel waarde hieraan te hechten. Want wat oogenschijnlijk een directe besparing kan zijn, blijkt later soms het tegenovergestelde te brengen. Zoo zou b.v. bezui niging op onderwijs wel een di recte vermindering van uitgaven beteekenen, doch in de toekomst noodzakelijkerwijze verlies ople veren, daar goed onderwijs, ook voor den werkenden stand, aller noodzakelijkst is. Maar al te veel wordt er over geklaagd, dat in oorlogstijd de geschooldheid van den arbeider zichtbaar achteruit is gegaan, waarvan momenteel een tekort aan geschoolde krach ten nog steeds het gevolg is. En voor geschoolde arbeiders is in de eerste plaats noodig, dat zij 'n zekere mate van ontwikkeling bereikt hebben. Het is dan ook een zeer on juist standpunt, dat door sommi gen wordt ingenomen en dat me debrengt een absoluut veroor- deelen van alle Staatsbemoeiing en dus allen Staatsdienst uit den booze acht. Want een Staat zon der eenige bemoeienis zou een voudig ten gronde gaan. Het is daarom noodzakelijk, dat vooral op dit terrein met groote omzichtigheid wordt opgetreden en niet maar lukraak bezuinigd wordt. Met groote zekerheid be hoort de taak van den Staat te worden gekend en de grenzen der bemoeienis te worden afge bakend. De groote beteekenis en het groote nut van het optreden van den Staat kunnen wij vooral uit de geschiedenis leeren. De ge 35. ROMAN VAN RE1NHOLD ORTMANN. Maar wij hebben toch warem pel geen aanleiding ons nu met de gedachte aan zulke onmoge lijkheden bezig te houden. De gedachtenis van je vader is alleen al door het feit, dat hij midden in een eervolle ambtenaars-loop baan uit dit leven is weggeroepen, voldoende tegen iedere verdacht making gevrijwaard. Van de ouders van dien Artois weet ik echter niets en ik zal genood zaakt zijn eerst uw nauwkeurige inlichtingen omtrent hem in te winnen, wanneer jij niet in staat mocht zijn voor hun onaantast bare rechtschapenheid in te staan. „Ik durf daarvoor volkomen in te staan", verklaarde zij snel, alsof zij vreesde, dat een nieuwe aarzeling hem in zijn met zulk een genomen besluit aan het wankelen ,zou kunnen brengen. Siegmunds vader was stellig niet minder eerbiedwaardig dan de mijne. Is je dat voldoende „Ja 1 En alleen ter wille van jou, Edith, zal ik datgene doen, schiedenis toch toont ons de weldadige werking van staatsbe moeienis. Men denke maar eens aan de afschaffing van de sla vernij, van de lijfeigenschap, de wetgeving op de nijverheid e.a. Niemand toch, die zal willen be weren, dat dergelijke diep in grijpende veranderingen tot stand gekomen zouden zijn enkel en alleen door een individueel op treden. Juist omdat het individu eel optreden hier niet bij machte was krachtdadig in te grijpen, was het plicht van den Staat, dit te doen en tot stand te bren gen wat het particuliere initiatief niet vermocht. Wie een dergelijk noodzakelijk ingrijpen dan ook uit den booze zou achten en tot Staats-socialisme zou willenstem pelen, zou dan ook alleen maar toonen geen oog te hebben voor de groote beteekenis van den Staat voor den maatschappelijken vooruitgang. De groote moeilijkheid is met juistheid de grenzen aan te ge ven waar de bevoegdheid van den Staat begint of eindigt. Want men voelt n.l. dadelijk, er is een groot verschil tusschen Staats socialisme en de leer van abso lute onthouding. Beiden zijn uitersten. Een der vele bezwaren tegen Staatsingrijping is o.m. dit, dat de Staat wel hervorming kan in voeren, doch dit steeds moet doen door wetten, dus door dwang. Ons lijkt dit standpunt zeer overdreven, daar feitelijk alle maatregelen van orde dwang in houden. In onze moderne samen leving met haar opeenhooping van menschenmassa's is dwang nu eenmaal noodzakelijk. Boven dien treedt de Staat niet altijd dwingend, doch zelfs dikwijls regelend op. Maar ook wanneer de Staat dwang uitoefent, dan nog moet niet vergeten worden, dat iedere vereeniging zelfs ge heel vrijwillige, noodzakelijker wijze dwang medebrengt, daar immers de minderheid steeds on derworpen is aan den wil van de meerderheid. Een ander argument, dat van wat ik voor mijn geweten anders nooit zou hebben kunnen verant woorden. Ik zal Ingeborg roepen en in jouw tegenwoordigheid zal zij vernemen, dat jij het alleen bent, aan wie zij de vervulling van haar wenschen te danken heeft". „Voor geen geld ter wereld 1" riep Edith verschrikt uit. Er zou geen slechter middel te bedenken zijn, om den weg naar haar hart voor mij te effenen. Misschien zou zij nu zelfs niet eens aan de onbaatzuchtigheid van mijn be weegredenen gelooven. Eerst wanneer zij onder den verzach tenden invloed van een geluk kige liefde geleerd heeft, ook mij rechtvaardiger te beoordeelen, mag zij tot de overtuiging komen, dat zij feitelijk eenige dankbaar heid verschuldigd is. „Zooals je wiltZeg dan aan je vriend, dat ik bereid ben hem te ontvangen". „En je zult hem vriendelijk bejegenen, niet waar Je zult hem niet al te z^er laten voelen, hoe moeilijk het je valt je toe stemming te geven „Wat dat betreft zal ik mij ten minste alle mogelijke moeite geven. Maar je vindt het nu toch wel goed, dat ik eindelijk de lamp laat brengen. Het is in- grooter beteekenis lijkt, is dit, dat de Staat absoluut ongeschikt is op economisch gebied op te treden. Immers treedt de Staat nimmer commercieel op en kan dat ook niet, daar hij zich tot een werkkring heeft gemaakt van de politieke partijen en daardoor onbekwaam is tot een zuinig be heer. in dit laatste argument zit een zekere waarheid. Maar vergeten wordt bij dit verwijt, dat de Staat in de meeste landen juist op zijn politieke functiën is ge organiseerd en de economische dus het gevolg van de politieke zijn. Ook dat de arbeidsverdee- ling in het Staatsbestuur lang nog niet is wat zij worden moet en dat bij voorzieningen in eco nomische functiën meestal niet de economisch geschikte, doch de politiek gewenschte benoemd wordt. Vandaar de vele tekort komingen der Staatsbedrijven, daar de economische ongerech tigheden uit den aard der zaak met den mantel der politieke liefde bedekt worden. Eerst dan wanneer de Staat geheel voor de nieuwe werkzaamheden zal zijn ingericht, kan dan ook op dit terrein de noodige verbetering verwacht worden. Wanneer dan ook de huidige Regeering tot vereenvoudiging van den Staatsdienst zal over gaan en waar mogelijk inkrim ping van Staatsbemoeiing zal bevorderen, daar zal dit prac- tisch alleen beteekenis kunnen hebben, wanneer de juiste taak van den Staat daardoor wordt omlijnd. En dat dit nu niet zoo heel gemakkelijk is, kan uit bo venstaande uiteenzetting blijken. Er is geen deugdelijker middel voor het ver krijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. tusschen volkomen duister ge worden". Zij had niet den moed nogmaals tegenwerping te maken en eenige minuten later scheen er een helder licht in de kamer. Toen professor Wallroth daarna op zijn verloofde toetrad, doorschokte hem een hevige schrik, want achter het dunne weefsel van den sluier aanschouwde hij een doodsbleek gelaat met onnatuurlijk groote, brandende oogen. „Om 's hemels wil, Edith", riep hij ontzet uit, je gevoelt je toch niet ziek?" Met heftige beslistheid schudde zij het hoofd. „Ons gesprek heeft mij mis schien een beetje aangegrepen, verder niets Thans, nu alles in orde is gekomen, zullen eenige uren van ongestoord alleenzijn mijn zenuwen wel weer tot be daren brengen. Je zult mij op onzen huwelijksdag zoo gezond en opgewekt aantreffen, als je het slechts wenschen kunt. Voor vandaag vaarwel 1" Zijn groote teergevoeligheid verbood hem ook thans haar te omhelzen en hij geleidde haar met zulk een eerbiedige beleefd heid naar de deur, alsof zij een vreemde voor hem was, die zich in vol vertrouwen op zijn ridder Voor het economische leven is het dan ook van groote betee kenis, wat de Regeering in de toekomst op dit terrein doen zal. Voor degenen, die er overdenken het volgend jaar naar Canada te emigreeren, is thans de tijd aan gebroken om voorbereidingen te maken, teneinde in de maand April 1926 daarheen te kunnen vertrekken. Voor emigratie naar dit land komen alleen zij in aanmerking, die op de hoogte zijn van land- bouwwerkzaamheden, in het bij zonder degenen, die goed kunnen melken en met paarden en machi nes kunnen omgaan. Zij moeten een goede gezondheid genieten en bereid en in staat zijn hard te werken en vaak lange dagen te maken. De Gemeentelijke Emigratie- Commissie te Amsterdam is be reid, aan inwoners van gemeenten uit de omgeving, die dat wen schen, alle inlichtingen te ver schaffen, omtrent de mogelijk heid van emigratie, de vooruit zichten in Canada, enz. Zij werkt daarvoor geregeld samen met de Emigratie Centrale Hol land te 's Gravenhage, een in stelling, welke onder toezicht staat van de Nederl. Regeering, en helpt bij alle voorbereidende maatregelen, regelt de passage tot de plaais van bestemming en zorgt voor de plaatsing op een boerderij door eigen inspecteurs. Er wordt voorts samengewerkt met de Nederlandsche Vereeni ging „Landverhuizing". Voor de reis met inbegrip van 25 dollar ladingsgeld, dat het eigendom van den emigrant blijft, benevens voeding gedurende de spoorreis in Canada en verschil lende kleine kosten onderweg, is per volwassen persoon f450.— noodig. Bij gehuwden is het noodig, dat de man eerst eenigen tijd, minstens een jaar, alléén vooruit gaat, teneinde met de lijkheid onder zijn bescherming gesteld had. Bij de huisdeur nam Edith nogmaals met opvallende haast afscheid en daalde snel de steenen trap af. Het rijtuig, dat haar hier gebracht had, stond wachtend voor het huis en zij noemde den koetsier als het eerstvolgend doel van den tocht een adres, dat niet haar eigen was. In een weinig aanlokkelijke straat in de „Latijnsche wijk" van de hoofdstad, waar vanaf de benedenverdieping tot aan den zolder bijna niets anders dan beroepskamerverhuurders woon den, bracht de moedelooze koetsier zijn niet minder moedeloos paardje tot staan. „Hier is nummer dertien I" riep hij naar binnen in het rijtuig. Moet ik hier weer wachten „Neen!" verklaarde Edith, ter wijl zij hem een geldstuk in de hand stopte. Ik weet niet, hoe lang ik hier denk te blijven, Een slecht verlichte gang voerde haar naar een uitgesleten trap, terwijl in de wankele leuning de meeste spijlen ontbraken. Op iedere overloop kwamen drie geschilderde deuren uit en bijna op elk dezer deuren waren met punases drie of vier visite-kaarten bevestigd. Twee jonge mannen werkwijze en toestanden op de hoogte te komen. Is men in geburgerd, en heeft men een goede plaats gekregen, of begint men een eigen bedrijf, dan is het tijd voor vrouw en kinderen over te laten komen. Het aanvangsloon bedraagt 20 tot 30 dollar per maand, boven kost en inwoning. Voor alles is noodzakelijk dat men zooveel mogelijk op de hoog te van de Engelsche taal is. Bij aankomst in het nieuwe land staat men dan niet zoo hulpeloos en de loonen zijn dan tevens hooger, daar men ook voor den patroon meer waard is. Dit geldt in even sterken mate voor de vrouwen en ook voor de kin deren, welke den leeftijd hebben bereikt, waarop zij meeverdienen. De Amsterdamsche Emigratie- Commissie organiseert voor hen die overigens in aanmerking kun nen komen voor uitzending naar Canada, een cursus in Engelsche taal. In zijn eigen belang wordt men gewaarschuwd, zonder voldoende voorbereiding en betrouwbare voorlichting naar Canada te emigreeren. Inlichtingen, bij voorkeur mon deling, aan het bureau der Ge meentelijke Emigratie Commissie te Amsterdam, gevestigd aan de Gemeente-Arbeidsbeurs, Passeer- dersgracht 3032, dagelijksch 8.30 en 10 uur voorm. en Vrijdags tusschen 7—8 -uur nam. De groote invoer van goud hier te lande, welke thans in gang is gekomen, houdt verband met de daling van den Ponden- koers, schrijft het Handelsblad. Zij heeft aldus een natuurlijke oor zaak en is, voor zoover valt na te gaan, niet toe te schrijven aan speciale transacties. Welken omvang de goudimport eventueel tenslotte zal kunnen bereiken, zal geheel afhangen van den verderen loop der wissel koersen. De Nederlandsche Bank zpu het natuurlijk tot op zekere met verweerde gezichten, die uit een der hoogere verdiepingen te voorschijn kwamen, namen Edith met nieuwsgierige blikken op en wisselden spottende opmerkingen met elkander, toen zij voorbij was. Haar ademhaling ging snel en ontstuimig, toen zij een minuut later aan een der bruin geschil derde deuren aanbelde. De schrille klank deed haar onwillekeurig ineenkrimpen. Er verliep geruimen tijd, voor de sleutel werd omgedraaid en alvorens het gerimpelde gezicht van een onvriendelijke oude vrouw door de half geopende deur zichtbaar werd. „Doctor Artois herhaalde zij Edith's vraag, terwijl zij een wantrouwenden blik over haar elegante gestalte liet gaan. Ja, die woont hier en hij is ook toevallig thuis. Klopt u hier maar aan de tweede deur links. Ik behoef u zeker toch niet eerst aan te melden. Zij slofte op haar uitgeloopen pantoffels weg in de richting, van waar zij gekomen was. Edith echter perste haar lippen opeen, terwijl zij aan de lakonieke aanwijzing gevolg gaf. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1