MIJNHARDrS Plaatselijk Nltws. Binnen land, Hoest Jr^ si ropes Gemengd Nieuws schema te veranderen. Zij richt ten zich in hunne geschriften tot de ontwikkelden, hoopten dat dezen te bewegen zouden zijn hunne schouders te zetten onder het grootsche werk, dat zij ont worpen hadden. Wij weten ook, dat, welken gunstigen invloed er van deze utopisten ook moge zijn uitgegaan op hun omgeving, van de ontworpen schema's niets verwezenlijkt werd. Toen kwamen in de veertiger jaren Marx en Engels, die, voortbouwend, op het werk van eenige voorgangers (Blanc, Loudhon, Lassalle, Rod- bertus) zich niet wendden tot de arbeiders wien zij in het door hen samen ontworpen „Commu nistisch Manifest", voorhielden, dat „de geschiedenis der mensch- heid de geschiedenis van klassen- oorlog is". In de kapitalistische periode wordt deze oorlog gestreden tus- schen de kapitalisten (bezitters van de productiemiddelen) en het proletariaat (de loonarbei ders). Wij kunnen uiteraard in ons artikel niet uitweiden over al wat er vastzit aan de klassen-theorie van Marx en En gels, doch dit is ook niet nood zakelijk, daar reeds in den eersten zin van het communistisch mani fest, waarop al wat volgt rust, een oordeel werd neergelegd, dat onhoudbaar is. In onze samen leving staan niet twee klassen tegenover elkaar. Er bestaat geen algemeen kap(6fistenbelang tegen over een algemeen proletariërs- belang. Wij zullen een voorbeeld noemen om deze bewering te staven. Een bouwvakarbeider heeft be lang bij een zoo hoog mogelijk loon, maar de metaalbewerker, die de woning bewonen moet, heeft belang bij een zoo laag mo gelijk loon van den bouwvakar beider, daar de huur mede be paald wordt door het bedrag aan loon, uitbetaald voor den bouw. De fabrikant van biscuits heeft belang bij hooge loonen van al len, die als consument voor zijn biscuits in aanmerking komen, maar de loonen van zijn eigen arbeiders kunnen weer niet tot het oneindige worden opgevoerd, omdat zijn product dan te duur zou worden. Van de belangen- botsingen tusschen de kapitalis ten behoeven wij niet te schrij ven, ieder kent ze en weet, dat de bezitters van de productie middelen elkander voortdurend bestrijden, en daardoor gedwon gen worden hun waar zoo goed koop mogelijk aan den man te brengen. En van deze strijd pro fiteert de „proletariër", die zijn goederen nu goedkooper krijgt dan wanneer de „kapitalisten klasse" één lijn kon trekken en willekeurig prijzen zou vaststellen. Laat ze maar vechten, moet hij denken, allicht hebben zij een nieuw jasje noodig. Waarlijk, wij behoeven niet in dikke boeken te studeeren om de werkelijkheid te kunnen zien. Willen we maar begrijpen, ja, dan hebben wij de hulp en de voorlichting van de denkers on der ons noodig. En wanneer het gemakkelijk was, de werkelijk heid te begrijpen, zouden er niet zoovele met elkaar in strijd zijnde verklaringen van gegeven wor den. De maatschappij is niet te splitsen in twee klassen, die elk een eigen algemeen belang heb ben. Er zijn in de maatschappe lijke samenleving ontelbare groe pen, en een individu behoort nimmer tot een, maar steeds tot meer dan een groep. En er is geen maatschappelijke inrichting denkbaar, waarin geen groepen- vorming en groepenstrijd bestaan. Ja wij kunnen zelfs nog verder gaan en zeggen, dat sociale groe penstrijd voorwaarde van wel vaart voor het geheel is, omdat er daar voorkomen wordt, dat een groep zich een machtspositie weet te veroveren, die noodlottig is voor de overige. De klassen strijd is een fictie. Theorieën die er op zijn gebouwd hebben niet de minste waarde voor ons. In tegendeel, zij zijn schadelijk, daar door het pogen de maatschappe lijke verhoudingen in overeen stemming te brengen met die theorieën, de welvaart ernstig geschaad wordt Hetgeen wij thans aan den lijve ondervinden. Is het dan niet wenschelijk, dat wij de werelkijkheid aanvaarden zooals zij is en trachten ook uit die werkelijkheid het grootst mo gelijk profijt te trekken Maar dan moet het sprookjesboek van den klassenstrijd weggebor gen worden. Z. K. H. PRINS HENDRIK TE BERLIJN. Prins Hendrik is te Berlijn aangekomen. Hij is met Zijn gevolg in het Hotel Esplanade afgestapt. De Tag., die het por tret van den Prins publiceert, zegt dat deze een week te Berlijn zal blijven en daar o.a. verschil lende ziekenhuizen zal bezoeken. Ook zal Hij ondersteuningen uit- deelen aan verarmde gezinnen van gewezen officieren. Ingezonden Mededeeling. verzachtende V Mijnhardt's iorsthoninq-Siroop' Per flacon 60ct Anga-Siroop per flacon 1.75 Bij Apoth.en Drogisten Brsskens, Even als het vorig jaar, hoopt men ook dit jaar het Sint Nicolaasfeest in de scholen te houden. Volgende week zal de lijst tot bijdragen gepresenteerd worden. Oastbutrg. Bij Koninklijk Besluit is herbenoemd tot Kanton- rechter-plaatsvervanger alhier, de heer O. J. Beijerle. Omtrent de gunning van het R.-K. Kerkbestuur alhier betreffende den aanleg van de electrische installatie aan de firma Schippers en Nauta meldt men ons nog het volgende De aanbesteding is volgens inschrijvinggeschiedt. Echter heeft men waarschijnlijk bij de bekend making der gunning vergeten de cijfers te noemen. Hierdoor wor den de overige inschrijvers nu in het onzekere gelaten of dit werk aan den laagsten inschrijver ge gund is of niet. Zuidzande. Door den Com missaris der Koningin in Zeeland is alhier als zetter van 's Rijks directe belastingen benoemd de heer Iz. Risseeuw-de Bruijne, die verklaard heeft de benoeming te aanvaarden. Door het ontslag nemen van den heer P. J. de Vlieger was deze betrekking open gevallen. Eenige jagers schoten in deze gemeente 4 fazanten. Aan gezien er in deze streek zelden een fazant te zien is mag dit zeker als een curiosum worden aangemerkt. Dat er in deze gemeente ook landbouwers zijn, die een dierentrector zijn, bewijst het volgende Binnen een tijd van tien dagen is door de politie tegen den land bouwer J. J. N. tweemaal proces verbaal opgemaakt omdat hij een paard liet werken, dat onder het gareel een open wonde had. Op het verzoek van de politie om het paard uit te spannen heeft hij maar niet voldaan om dat het „slechts" een wonde was van plm. 3 maal 5 c.M. en mits dien achtte hij het niet de moeite waard. Schoondijke.' In vervolg op ons bericht van Dinsdag ge ven wij dit meer uitgebreide verslag In de Zondag te Schoondijke gehouden vergadering van den Bond van Muziekvereenigingen in W. Z.-Vlaanderen, onder Voor zitterschap van dhr. 1. A. de Brauwer, waren behalve Water landkerkje alle aangesloten korp sen aanwezig. Onder de ingeko men stukken werd o.a. voorgele zen een bericht van den voorzitter der Jury, houdende mededeeling, dat in het verslag van het con cours te Biervliet een fout was geslopen. Er stond, dat Sluis het verplicht nummer onverdienstelijk had uitgevoerd, terwijl dit moest zijn niet onverdienstelijk. De voorzitter deed mededeeling van de ontvangen uitnoodiging der muziekvereeniging te Groede, waardoor het dagelijksch bestuur in staat was aldaar de inwijding van de muziektent bij te wonen. Met algemeene stemmen werd besloten in 1926 concours te houden geen enkele vereeniging dan die te Schoondijke had zich bereid verklaard het concours te organiseeren, zoodat Schoondijke in 1926 in het teeken der feeste lijkheden voor het zomerconcours zal staan. Het voorstel van Groede om het concours met Hemelvaartsdag te houden werd, nadat de be zwaren van den Bondssecretaris den heer M. A. Aalbregtse en van eenige vereenigingen waren toegelicht, verworpen met 18 te gen 4 stemmen (de 2 afgevaar digden van Groede, 1 van Sluis en 1 van Breskens). Het voorstel van het bestuur om in 1926 weder een solisten concours te houden werd met 21 tegen 1 stem aangenomen. De heer van den Bussche uit Sluis stemde tegen in verband met het tijdstip. (Het vorige con cours werd gehouden in Februari). Daarom zal het in 1926 op een anderen tijd worden gehouden en volgens besluit van het bestuur weer te Oostburg. Door eenige korpsen werden bezwaren ge maakt tegen de finantieele rege ling In verband hiermede werd het voorstel van het bestuur goedgekeurd om subsidies aan te vragen ten behoeve van den Bond. Een voorstel tot het stichten van een Bondsmuziek lokte eene geheele discussie uit, waaruit bleek, dat verschillende besturen niet voor het Bondsmuziek zijn, doch de muzikanten ook niet willen tegenwerken. De verschillende bezwaren wor den geopperd en in verband met een vraag van den heer Gossije werd besloten de namen der deelnemers op te vragen en dan door onderlinge bespreking trach ten de bezwaren op te heffen. De kwestie aangaande het stichten van een Bondsbibliotheek werd aangehouden. Het voorstel-van Dale te Cad- zand om het Bestuur zoodanig uit te breiden, dat iedere veree niging daarin vertegenwoordigd zou zijn werd aangenomen met 13 tegen 9 stemmen, nadat de heer de Bruijne te St. Kruis het voorstel-van Dale had verdedigd en nadat het voorsteHvan Lare te IJzendijke om het dagelijksch bestnur aan te laten blijven en de overige bestuursleden te laten aftreden geen goedkeuring kon verkrijgen. Betreffende de deelname aan de huldiging van Morks werd medegedeeld, dat door den Secre taris f45 ontvangen was van eenige korpsen, welke gelden gestort zijn in het fonds te Mid delburg. Met 12 tegen 10 stemmen werd besloten de volgende vergadering te Oostburg te houden. Na afloop der vergadering gaven zich 11 deelnemers op voor het solistenconcours. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 8 November 1925. Biervliet v. 9 30 ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. Doop en Zendingscollecte. n. 1.30 Zpndagschool. n. 5.30 ds Bremer Groede v 9.30 ds v. Griethuijsen. Hoofdplaat n 2 u ds Vrijlandt. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Oogstpreek Waterlandk n 2 u ds Bremer. H. Avondmaal. IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Oogstpreek, Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Lisht op «oor K!|»i*lin «nz. Zaterdag 7 Nov. nam. 4.50 Zondag 8 4.48 Maandag 9 4.46 Dinsdag 10 4.44 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 7 Nov. 4.57 5.21 Zondag 8 5.47 6.11 Maandag 9 6.52 7.16 Dinsdag 10 8.12 8 36 Laatste Kwartier Zondag 8 November nam. 3.33. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 3 Nov. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12.00 f 14.75 Eendeieren f 7.00-f 11.85 Aangevoerd 32000 stuks. Oostburg, 4 Nov. Tarwe f ll.OOf 13.00 Gerst f lO.OOf 11.00. Haver f lO.OOf 11.00. Kroonerwten f 12.—f 16. Bruine boonen f 15.f 17. Rogge f 9.00.-f 10.— LETTEREN EN KUNST. Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 8 November. nam. 2 u Opvoering van Manon, Opera-Comique in 5 bedrijven. Muziek van J. Massenet. Opvoeringen in de Vlaamsche Schouwburg ta Gent. Zondag 8 Nov. nam. 2.30 u. Chou-Ching-Chang, Maandag 9 Nov. nam. 7.30 u. Chou-Ching-Chand. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. In Uw verslag van de open bare vergadering ter bespreking van de waterleidingkwestie in Uw blad van 4 Oct. j.l. komt o. a. voor de minder gelukkige uitdrukking: „de heer Bootsgezel erkende enz." Teneinde verkeerde opvattingen te voorkomen, wensch ik hier te verklaren, dat ik in geen enkel opzicht tot eenige erkenning moest worden gebracht. Van den beginne af nam ik in deze kwes tie hetzelfde standpunt in dat ik nog steeds huldig. Als voor stander van een waterleiding betreurde ik zeer dat zekere geruchten liepen, hetzelfde feit alzoo waarop de Voorzitter in zijn openingswoord zinspeelde. Waar ik met de verklaring, door den Voorzitter gegeven, mijn in genomenheid betuigde, gaf ik als mijn meening, dat bij de onder teekenaars van het bewuste request ook velen zullen geweest zijn, die, feitelijk voorstanders zijnde, toch onder den invloed van bedoelde geruchten hun handteekening bij het protest voegden. Voorts wensch ik ter comple- teering van uw verslag alsnog te doen opmerken, dat door een vorig vragensteller was gewezen op de mogelijkheid van aan sluiting bij het Belgische Water leidingnet, dat in de provincie Luik zijn oorsprong heeft. Vanaf de stad Hoei wordt het water over reusachtige afstanden ge perst door de provincies Luik, Namen, Brabant, Oost-Vlaande- ren, tot in West-Vlaanderen, en nadert met het station Brugge het dichtst onze grens. De af stand van daar tot ons land mag in vergelijking met den afgeleg- den afstand vrij luttel genoemd worden. Deze kwestie werd door mij iets nader uitgesponnen, waarbij ik door den heer Carrière slechts matig werd bestreden. Ten slotte verkreeg ik van den voorzitter, tevens lid van het waterleidingscomité de toezeg ging, dat op de eerstvolgende vergadering van dit Comité, de mogelijkheid van aansluiting met bedoeld net een punt van be spreking zoude uitmaken. De kans dat wellicht een min der kostbare uitweg in deze wordt gevonden, hetzij voor het Land van Kadzand alleen, hetzij voor beide Zeeuwsch-Vlaanderens te samen, wettigt m. i. het aan vaarden van den niet geringen arbeid verbonden aan een be studeering en vergelijking met het bestaande plan. Met beleefden dank voor de plaatsing, Uw dw. L. BOOTSGEZEL. Breskens, 5 Nov. 1925. Wij gebruikten in ons bericht zonder bedoeling het woord erkende; de heer Bootsgezel zegt deze uitdrukking niet ge bruikt te hebben, wel het woord meende. Wij geven hieraan gaarne toe, daar het volgens onze meening hetzelfde is. Red. EEN SCHIP MET BIETEN GEKANTELD. De aak „Voorwaarts", geladen met 170,000 K.G. suikerbieten, is op weg naar de fabriek te Halfweg aan den Bennebroekweg met den kop in den wal geloopen. Pogingen om het schip los te krijgen mislukten. Door den ster ken wind dreef de aak met den- achtersteven naar den anderen oever en raakte daar eveneens vast. Door den schok kantelde het vaartuig. Het gezin van den schipper kon met moeite onge deerd aan den wal worden ge bracht. De vaart is geheel ge stremd. Gisteren werd getracht de bieten te lichten. Verzekering dekt de schade, behalve die van den inboedel van den schipper. VOORHISTORISCHE VONDST. Bovenop de leemgraven van den Belvédèreberg bij Maastricht, bekend om de vondsten van Mammouthtanden en beenderen, zijn deze week urnen, aardewerk en beenderen gevonden, die door oudheidkundigen worden toege schreven aan het Neolytische tijd perk. Deze overblijfselen wijzen op een nederzetting van 3000 of 4000 jaar voor Christus. De ver tegenwoordigers van j het Rijks museum zijn ter plaatse geweest. Deze vondsten zijn van het grootste belang. Wel heeft men. te St. Geertruid een schedel en beenderen gevonden, maar geen sporen van dorpen. Het onder zoek wordt voortgezet. BORCULO. De stormschade te Borculo is geschat op f840.686. De herbouw van Borculo zal op zijn minst anderhalf millioen kosten. AUTO EN TRAM. Woensdagmiddag is te Rijsen- burg de auto van den heer Boomsma, lid van de Provinciale Staten en van den gemeenteraad van Utrecht door de tram totaal vernield. De heer B. bevond zich op den straatweg bij de villa „Carolina" en wilde even keeren, hoewel hij in de verte een tram zag naderen. De heer Boomsma rekende erop, dat in de kom van het dorp niet hard gereden mag worden. De weg is daar recht, dus de wagenbestuurder moet in de verte het keeren van den heer B. hebben gezien. Doch hoe dan ook, de tram greep in volle vaart den auto en verbrijzelde dezen tegen een boom, zóó, dat geen enkel onderdeel onbeschadigd bleef. De heer Boomsma, die ver gezeld was van zijn vrouw en dochtertje, had een bloedende hoofdwonde, mevrouw B. een wondje aan het aangezicht, het meisje een gezwollen been. Zij konden per autobus naar Utrecht vertrekken. Onverklaarbaar is voor ieder, die den vernielden auto zag, hoe de inzittenden er het leven hebben afgebracht. REIS IN DEN STORM. De „Berengaria" van de Cu- nard Line is te Southampton aangekomen en moest daar direct in het dok gaan. De kapitein deelde mede, dat hij met zoo zware stormen te kampen heeft gehad, als hij nog nooit had bijgewoond. Tijdens de reis is voor ongeveer 2000 pond sterling gebroken en 26 passagiers liepen min of meer ernstige verwondin gen op. Zaterdag en Zondag was de storm vooral zeer hevig, de gol ven sloegen over het dek en in

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2