Moeders! Biirgerlijke Stand, Heehtszaken. Gemengd Nieuws Doet Uw Schoenen Goed Indië onttrekt zich aan de con trole van Nederland. Uit welbegrepen eigenbelang kan geen enkelen Nederlander dezen toestand berustend aan vaarden als noodlot. Hij zal te gen de machten, die bezig zijn hem te verdringen, in verzet moeten komen. Hij zal de wapens moeten opnemen en den strijd in dit geval een strijd tegen armoede moeten aanbinden. En de wapens zijn zijn han den I Arbeid, maar ook alleen arbeid is ons strijdmiddel tegen hen, die onze economische posi tie in Indië bedreigen. En nu spreekt het vanzelf dat het ons niet gelukken zal andere landen van de Indische markt te ver drijven. Daar gaat het ook niet om. Waarvoor wij moeten strij den ishet ons, door ons kun nen toekomende, aandeel in de economische ontwikkeling van Indie te veroveren. Gelukt ons dit niet, dan is dit het bewijs, dat wij of niet voldoende of te duur gewerkt hebben. Nu kunnen wij hier in Neder land vergaderingen beleggen, mo ties aannemen, stakingen afkon digen, demonstreeren met de felste opschriften, onder de kleu ren van de Union Jack, de Stars and Stripes en de Rijzende Zon, worden {je goederen naar Indie verscheept, die wij hadden kun- verzenden, wanneer wij niet ver gaderd, gestaakt en gedemon streerd hadden. Handhaven wij de belemme ringen, die den opbloei van ons nijverheidsleven in den weg zijn gelegd, welnu, aanvaarden wij dan ook de consequentie hier van de algemeene volksverar ming. Een „gulden" middenweg staat hier niet open. Men bedenke dit, wanneer men de cijfers uit het Jaarverslag van de Javasche Bank overdacht heeft. Ingezonden Mededeeling. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk 30-60-90 ct. PUROL Pluimvee - Tentoonstelling Middelburg. Op 25 en 26 December a.s. zal de Middelburgsche Tentoon- stellingsvereeniging M. T. V. haar 6e Nationale Tentoonstel ling houden van Hoenders, Water vogels, Konijnen, Post- en Sier- duiven in de Rijschool te Middel burg. Ruim 150 Eere-prijzen zijn beschikbaar gesteld ais Wissel bekers, Medailles, Luxe prijzen en Geldprijzen. Als keurmeesters zullen fun- geeren de heeren B. v. Asperen Vervenne te 's Gravenhage voor Hoenders en Watervogels. K. van Olst, -Hengelo, voor Konijnen en J. G. Bloijs van Treslong te 's Gravenhage voor Postduiven, Sierduiven en Dwerg hoenders. Dit jaar worden ook gevraagd inzendingen van eieren en bedrijf- hoenders met een productie van 180 eieren en meer. Het Vraag-programma dat 5 Nov. uitkomt, met 'n uitgebreide klas seering in alle rassen, vermelden de een keurcollectie Eere-prijzen, zal vele liefhebbers uit Zeeuwsch- Vlaanderen doen inzenden naar deze tentoonstelling. Secretaris-Penningmeester is de heer W. Joziasse, Jacob Cats- straat 87, Middelburg, waar ver dere inlichtingen zijn te verkrij gen. Beeskens. Op uitnoodiging van den Burgemeester waren Vrijdagavond de Ingezetenen op geroepen in de „Sumajo" waar de heer Carrière, Ingenieur van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, de Waterleiding zou bespreken, toegelicht met lichtbeelden. Zoowel vóór- als tegenstanders hadden aan de uitnoodiging ge hoor gegeven, met het gevolg, dat het voor de Watervoorziening voor Z.-Vlaanderen een vrucht baren avond is geweest. Na een inleidend woord van den Burgemeester, welke het doel van deze bijeenkomst besprak, werd door den heer Carrière op zeer duidelijke wijze de aanslui ting bij de Waterleiding uiteen gezet. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, terwijl door den heer Carrière op alle vragen een zeer duidelijk en bevredigend antwoord werd gegeven. Een der vragers, de heer Bootsgezel, erkende, dat, nu hij de ware toedracht gehoord heeft, hij overtuigd is, dat zeer velen niet op het alhier gecirculeerd hebbend request zouden hebben geteekend, wanneer zij geweten hadden, wat zij nu wisten. Deze samenkomst heeft er zeker toe geleid, dat vele tegenstanders der Waterleiding een andere kijk op de zaak hebben gekregen en de noodzakelijkheid zullen bepleiten van een Waterleiding, welke ten goede zal komen aan mensch en dier, en niet het minst aan de industrie, welke daardoor tot grooter bloei kan worden gebracht. Breskens, Zondagmiddag reed met groote snelheid een motorrijder in de richting onzer gemeente. Nabij den landbouwer Becu kwam hij te vallen, met gevolg dar hij eenige bloedende wonden opliep aan hoofd en beenen, zoodat geneeskundige hulp moest worden fngeroepen. Op de vergadering van het Plaatselijk Oranje-Comité alhier, werd tot Voorzitter gekozen de heer Van Zuijën, tot Penning meesteres Mevr. van der Wolde en tot Secretaris de heer Geel- hoedt. Er zal deze week een collecte gehouden worden, om giften te verzamelen voor het huldeblijk, aan te bieden bij het Zilveren Huwelijksfeest der Koningin. Volgens den wensch der Koningin is het niet om groote geldelijke offers te doen. Ook de kleinste gift is welkom. Sint-Kruis. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag in vol tallige vergadering bijeen. De notulen der vorige verga dering werden ongewijzigd vast gesteld. Het bekende verzoek van den Raad van Zoeterwoude inzake den zomertijd werd voor kennis geving aangenomen, evenals eeni ge andere ingekomen stukken. Opdat ook de leden van den Raad van alles, wat den weg Aardenburg-St. Kruis betreft, vol ledig op de hoogte zouden zijn, wordt de aangaande die wegen kwestie met Burgemeester en Wethouders van Aardenburg ge voerde correspondentie in haar geheel medegedeeld, dus ook de meening van het Dagelijksch Bestuur van Aardenburg, dat deze gemeente bij den weg geen belang heeft. De begrooting voor 1926, die in drievoud bij de leden van den Raad gedurende ruim een week heeft gecirculeerd, wordt na ampele toelichting bij den post „gemeentelijke inkomstenbelas ting" zonder artikelsgewijze be handeling en zonder eenige dis cussie vastgesteld op f 18906.67 in ontvang en uitgaaf en meteen post van f467.58 voor onvoor ziene uitgaven De totale schuld beloopt f 450. In de op 1 Januari 1926 open vallende vacature van lid der commissie van plaatselijk school toezicht door periodieke aftreding van den heer J. J. Beun Jacz., wordt de aftredende met alge meene stemmen herbenoemd. Oostburg. Men deelt ons mede uit Oostburg, dat dooreen tweetal jagers aldaar een paar hazen zijn geschoten, die ieder 7 pond wogen, hetgeen voor deke streek eene zeer groote zeld zaamheid mag genoemd worden. Door het R. K. Kerkbestuur alhier is de aanleg van de elec- trische installatie van de R.-K. kerk, Pastorie, Patronaat en St. Anthonius-gesticht gegund aan 't electro-technisch bureau Schip pers en Nauta te Groede. De Vereeniging van Gedi plomeerde Leerlingen aan de Wintercursussen in Landbouw kunde in W. Z.-Vlaanderen zal op 8 December in Hotel „de Commerce" alhier eene feest- vergadering houden ter viering van het 25-jarig bestaan der Vereeniging, Naar we vernemen is in het belang van de leerlingen der R. H. B. S. alhier, die hun ver dere loopbaan wenschen te zoe ken op kantoor, aan genoemde inrichting verbonden een cursus in machineschrijven, waarvoor de lessen worden gegeven door den heer M. Aalbregtse, aldaar. Schoondijke, Bij de ge houden aanbesteding voor een landbouwbedrijf door den heer L. Dieleman— de Regt, alhier, is ingeschreven door de Heeren: J. v. Lare, Schoondijke 2e perc. f 2864,- 4e perc. f 3810,— in massa f 11694,—. Van Roo de le Lijs, Groede in massa f 13825,—. lz. Nieuwenburg e a. Breskens le perc. f2556,— 3e f2600,— P. F. Barra, Groede 2e perceel f 3263,— 4e perc. f 4140,— in massa f 13424,—. W. J. Leenhouts, Schoondijke 2e perc. f 3490,— 4e f 4725,- in massa f 14173,—. P. Morel, Oostburg le perceel f 3064,— 3e perc. f 2957,-. j. Hogerheide,Schoondijke lepere f 3350,— 3e perc. f 3170,- in massa f 13923, J. Reijnhoudt, IJzendijke 2e perc: f 2755,43 4e perc. f 3778,- J. F. de Winde, Schoondijke 2e perc. f 2459,— 4e f 3545,— J. Daansen, Schoondijke lepere. f 2994,- 3e perc. f 2984,-. A. J. Luteijn, Breskens le perc. f 2681,- 3e perc. f 2860,—. P. Casteleijn, Waterlandkerkje 2e perc. f 3360,— 4e f 4200,- in massa f 11000,—. A. J. Visser, Breskens le f 2552,— 3e perc. f 2500,in massa f 11700,-. Th. Wieleman, Hoofdplaat, in massa f 11200,—. J. Reijnhoudt, IJzendijke perceel 2 en 4 f 6505,—. Het huis is gegund aan J. F. de Winde en Iz. Nieuwenburg, terwijl de schuur niet is gegund. Schoondijke. In de Zondag middag alhier gehouden verga dering van den Bond van Muziek verenigingen in West. Zeeuwsch Vlaanderen, onder presideum van den heer 1. de Brauwer, welke druk bezocht was, werd besloten in 1926 een muziekconcours te houden te Schoonnijke. Een voorstel Groede, om dit concours op Hemelvaartsdag te houden kon geen meerderheid vinden. Besloten werd het concours begin Augustus te houden. Een voorstel Cadzand om van iedere aangesloten Vereeniging een lid in het Bestuur te benoe men werd goedgevonden. Biervliet. In de Maandag avond gehouden Raadsvergadering deed na geheime beraadslaging de heer De Cueienaere het voor stel het in de vorige vergadering genomen besluit tot oproeping van een Gemeente-arts op een salaris van f 2000 en f500 woning toelage in te trekken. Dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen, namelijk die van de heeren De Kok en Anthonisse, aangenomen. B. en W, stellen de volgende salarisregeling voor de Secretarie ambtenaren voor: le ambtenaar, aanvangsjaarwedde f 300,— met éenjaarlijksche verhoogingen van f 100 tot f1000 2e ambtenaar f 200 tot f 800. Deze regeling wordt na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 4 Nov. 3.03 3.27 Donderdag 5 3.39 4.03 Vrijdag 6 4.16 4.40 Laatste Kwartier Zondag 8 November nam. 3.33. Licht op «OOP Rijwielen onx. Woensdag 4 Nov nam. 4 55 Donderdag 5 4.53 Vrijdag 6 4.51 REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. Gedurende de maand Octo ber viel alhier 65.9 m.M. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 15,7 m M. Er waren 17 dagen met 0.1 m.M. of meer regen, waarvan 10 dagen met 1 m.M. of meer. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October ingelegd een bedrag van f 19778 99 terug betaald f33406.51. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10663. BRESKENS. Hnw.-Voltr. 14 Oct. J. Bostelaar, 26 jjm. en C. Versluijs, 27 j., jd. 22, P. Vergouwe, 21 jjm. en M. E. de Baare, 20 j., jd. Geboorten 25 Oct. Abramina Barendina Elizabeth, d. van Jac. Willems en N. Gunst. 29, Jacobus Hendrik, z. van H. I. van de Sande en C. J. Kense. 30, Johannis, z. van D. J. de Winde en J. J. Melieste. Overlijden. 12 Oct. Odiel Henri van Quekelberghe, 3 maanden, z. van R. A. van Quekelberghe en M. M. de Smet. 21, Cornelis Slabber, 79 j., echtg. van P. Jobse. Politierechter te Middelburg. Zitting van 30 October. De volgende zaak werd be handeld W. A. d. B., 24 j., landbouwer te Breskens, werd beklaagd, dat hij op 11 September jl. te Bres kens J. R. heeft mishandeld, door hem te slaan en te schoppen. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis. Uitspraak idem. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 2 Nov. Tarwe f ll.OOf 13.00 Gerst f 10.00f 12.00. Haver f 10.00f 11.00. Kroonerwten f 12.—f 16. Bruine boonen f 15.f 18. Rogge f 9.50. f 10.— Erwten (Schokkers) f 15,—f 25 Maanzaad f 35.—f 40. Wisselkoersen» Dollars f 2.47-f 2.48, Ponden f 12.03, èf 12.06, Marken 58.95 59.10, per billioen, Belg. francs f 11.24-f 11.28, Fransche francs f 10.42 f 10.52, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35.50. LETTEREN EN KUNST. Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 8 November, nam. 2 uOpvoering van Manon, Opera-Comique in 5 bedrijven. Muziek van J. Massenet. OPLICHTER GEARRESTEERD. Vrijdag j.l. is door de politie te Sas van Gent aangehouden en in voorloopige hechtenis ge steld, zekere v. d. M., dansleeraar te Sas van Gent, die zich schul dig moet hebben gemaakt aan oplicnterij. Te Sas van Gent verschijnt sedert eenige maanden een z g. „Zondagsblad voor Zeeuwsch— Vlaanderen", oftewel een adver tentieblad, aangevuld met Zon- dagslectuur en welk blad gratis over Zeeuwsch Vlaanderen wordt verspreid. De exploitatie schijnt in handen van een groep Belgi sche uitgewekenen. Door deze exploitanten nu is eenigen tijd geleden in dienst genomen (uitsluitend voor het aanbrengen van advertentien be treffende België) bovengenoemde v. d. M., die hiertoe kantoor hield te Gent, vanuit welke stad hij zijne bemoeiingen betreffende Belgie strekte. Deze bemoeiingen werden loo- nend gemaakt door een zekere percentage van het bedrag, dat hij aan advertentiën aanbracht. In den loop der vorige week meldde v. d. M. zich bij den exploitant met een groot aantal adverlentiecontracten, in totaal loopende over een bedrag van frs. 25000. Het zonderlinge van het geval was echter, dat de aan brenger direct zijn volle provisie eischte, een provisie, die liep over eenige duizenden franken. Toen de exploitant hem duide lijk maakte, dat hij niet direct het bedrag hem kon geven, wierp v. d. M. op, dat hij geld moest hebben. Deze eisch en enkele andere bijkomstigheden gaf ech ter den schijn, dat de zaak niet geheel zuiver stond en waarom de exploitant besloot informaties te gaan inwinnen en daarna ook de politie te gaan waarschuwen. Het vermoeden rees n.L, dat v. d. M. wel eenige contracten had afgesloten, doch dat die merke lijk waren opgevoerd wat betreft het aantal regels, b.v. dat een contract van 1000 regels, aange vuld was tot tien duizend regels. Bovendien werd vermoed, dat eenige formulieren zonder meer eigenhandig door v. d. M. waren ingevuld en van een valsche handteekening voorzien. In afwachting van een defini tief onderzoek en van afdoening der zaak door de politie is v. d. M. bij zijne terugkomst uit Gent en bij het verlaten van het sta tion door de politie aangehouden en in voorloopige bewaring ge steld. M. Crt. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zondagavond 6 uur is de vrouw van den gepensionneerden spoor wegwachter Teunissen bij den onbewaakten overweg aan den kerkweg, ongeveer 1 K.M. voor bij het station Ede S.S., overre den en gedood. DRIFTIG HEERSCHAP. Zondagnacht om half-één brach ten te Groningen twee jonge mannen twee meisjes, met wie zij waren uitgeweest, thuis. De jonge mannen wilden echter niet weg. Toevallig kwamen twee broers van een der meisjes met hun vrouwen, die in dezelfde straat wonen, van een visite terug. Zij mengden zich in de woorden wisseling en rieden de jonge mannen, heen te gaan. Een dezer heeft toen een revolver getrokken en geschoten op de beide broers, den 26-jarigen Matheus Kemkes en den 32-jarigen Bastiaan Kem kes. Eerstgenoemde kreeg een schot in de hartstreek, een in de buik en een in den arm Bastiaan werd in de beenen geraakt. De daders vluchtten, doch werden later gearresteerd. Het bleken te zijn twee marechaussees. De 23- jarige D. Z. heeft bekend, de schoten te hebben gelost. De toestand van den zwaarst getrof fene, die vader van twee kinde ren is, is bevredigend. NACHTELIJKE AANVARING. Vrijdagnacht om twaalf uur bevond de Urker botter U. K. 158 zich op weg naar Amsterdam, buiten den Durgerdammer-vuur- toren, toen bij helderen mane schijn een stoomboot, komende van Amsterdam, op het vaartuig aanvoer en het bakboord naast het roer raakte. Er ontstond vlak boven de waterlijn een gat van 4 M. lang en 1 Meter hoog. De botter bleef ternauwernood drijven. Ondanks het hulpgeroep der visschers voer de stoomboot door, zoodat de naam onbekend bleef. Bij onderzoek op de Oranjesluis bleek Vrijdag, dat kort vóór de aanvaring de „Paul Kruger I" naar buiten geschut was, zoodat deze vermoedelijk het ongeluk veroorzaakt heeft, Ingezonden Mededeeling,

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2