PlaaMit Nieuws. Het Koninklijk bezoek aan Limburg. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Laatste Berichten. van het Britsche volk te moeten verkondigen, dat Mexico en Rus land de landen zijn, die „are* leading the way". In hetzelfde nummer van de „Times", waarin de speech van den president van het Trades Union Congres voorkomt, is ook afgedrukt een rapport van den Britschen commissaris voor bui- tenlandschen handel in Rusland, in welk rapport o.m. gemeld wordt, dat door de ambtenaren van de regeering op schandelijke wijze geknoeid wordt met de betaling van leveranties. De boeren, die hun graan aan de inkoopsbureau's van de regeering moeten afleveren, ontvangen hier door minder dan hun toekomt. Zoo wordt er geknoeid in een land, dat tot 1917 voldoende oogst opleverde om zijn eigen bevolking en een groot deel der wereld van graan te voorzien Thans moeten groote hoeveel heden uit het buitenland worden ingevoerd. In 1922 moest Lenin erkennen, dat de boeren niets voelden voor het communisme, dat zij er niet aan dachten om meer graan te verbouwen, dan zij zelf konden gebruiken, tenzij.... zij het surplus konden ruilen tegen industrie-producten. Een verschrikkelijke terreur werd uitgeoefend om de boeren te dwingen meer dan zij voor eigen gebruik noodig hadden te verbouwen. Toen dit regime leidde tot boerenopstanden, werd gedwongen de slavernij af te schaffen en den handel in land bouwproducten geleidelijk vrij te maken. En eenmaal zoover afge weken van het communistisch beginsel, moest ook de volgende concessie volgen vrijmaking van de industrie. De werkelijkheid is in Rusland dus iets anders, dan op het Trades Union Congres werd voorgesteld. Men ontwor steld zich daar aan verhandelin gen van slavernij en wenscht terug te keeren tot den vrijen arbeid en de vrije beschikking over door eigen arbeid verworven goederen. Drie dagen heeft het Koninklijk bezoek aan Limburg geduurd. De laatste dag is niet het minst een dag van triumph geworden. Niet alleen de bevolking van de gemeenten, welke H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hen drik en H. K. H. Prinses Juliana bezochten, heeft blijk gegeven van haar verknochtheid aan het Koninklijk Huis, doch ook de inwoners van tallooze kleinere steden en dorpen, waar de Ko ninklijke familie wegens den kor ten duur van het bezoek niet kon komen, hebben willen getuigen, dat zij onderdanen zijn van Koningin Wilhelmina en behoo- ren tot den Nederlandschen Staat. De gemeenten, waar H. M. de Koningin na haar vertrek uit Maastricht korten tijd vertoefde, waren de centra geworden, waar Limburg's bevolking uiting heeft kunnen geven aan haar vreugde over de komst van haar Koningin. Te half tien Woensdagmorgen verlieten de Hooge gasten het gouvernementsgebouw te Maas tricht om zich, vóór den tocht langs Venlo, Venray en Mook, naar de plek te begeven, waar H. K. H. Prinses Juliana de eer ste spade grond zou verplaatsen als begin der uitvoering van het graven van het Julianakanaal, welks totstandkoming voor ons land in het algemeen en voor Zuid-Limburg in het bijzonder van zoo groote beteekenis is. De tocht naar het feestterrein aan den weg van Limmel naar Borgharen, waar de plechtigheid plaats had, duurde ongeveer 20 minuten. Op het terrein was zeer veel publiek aanwezig om de historische gebeurtenis bij te wo nen. De plechtigheid van het ver zetten van de eerste spade gronds door H. K. H. Prinses Juliana tusschen Limmel en Borgharen had plaats in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, onder welke de oud-ministers König en Lely en werd door mooi najaars weer begunstigd. De minister van Waterstaat Bongaerts overhan digde aan de Prinses de spade, die zij lachend aannam Volgens aanwijzingen van den Minister werd een vierkant stuk grond door H. K. H losgestoken en uit den grond gehaald. Op dit oogenblik werd aan hooge masten een 3-tal vlaggen gehe- schen. Met een kleur van vol doening gaf Prinses Juliana de spade aan den burgemeester en zeide,lk had eigenlijk het ge- heele kanaal wel kunnen graven". De spade zal in het gemeente archief bewaard blijven. Nadat de prinses de spade had over handigd, ging een luid hoera der menigte op. De zangvereeniging zong „Domini Salvum Vas Re- ginam Nostram". Ingenieur Klink, de uitvoerder van het nieuwe kanaal, bood aan Prinses Juliana een oorkonde aan. POSTAGENTSCHAPPEN IN WINKELS. Naar aanleiding van het bericht in de Tel., dat waarschijnlijk bin nen korten tijd door de posterijen een proef zal worden genomen met het vestigen van postagent schappen in winkels, heeft de „Haagsche Ct" zich te bevoegder plaatse om inlichtingen gewend. Vooropgesteld dient dan te worden, dat het hoofdbestuur der posterijen er naar streeft, het pu bliek zooveel mogeiijk ter wille te zijn. Tot dusver zijn in tal van steden wel vele depothou ders, waar men zonder verhoo ging van prijs postzegels kan bekomen, maar den laatsten tijd is meer en meer de wenschelijk- heid tot uitbreiding van de post- gelegenheid naar voren gekomen. Het 's daarom, dat men, mede met het oog op het noodzakelijk ontlasten van de postkantoren, het plan heeft opgevat, een proef te nemen met het Engelsche sy steem. Dit houdt in het verrich ten van zoo luidt de geijkte term alle voorkomende post- handelingen in winkels, zooals het verzenden van expresse brie ven, het innen en storten van postwissels, het koopen van post wissels enz., alles zonder prijs- verhooging. Hieruit blijkt dus, dat een en ander feitelijk neer komt op uitbreiding van het in stituut depothouders of het stich ten van bijkantoren in het klein in winkels. Voor de houders van deze agentschappen, wien door de posterijen een bepaald percentage van de opbrengst toegewezen wordt, zullen verschillende soor ten van winkeliers in aanmerking kunnen komen. Het ligt dan ook niet in de bedoeling, zich uit sluitend tot boekwinkels te be perken, maar men zal ook op andere, natuurlijk te goeder naam en faam bekend staande winkels of firma's het oog laten vallen. Engeland bezit reeds duizen den van deze instellingen, terwijl er ook in Brussel te vinden zijn. Vandaar, dat men nu zoo spoedig mogelijk in Amster dam en Tilburg, waar men in diverse wijken reeds lang op bijkantoren is aangedrongen, deze proef zal nemen. Den eersten tijd zal daarbij geen gelegenheid zijn tot telegrafeeren en telefoneeren, maar wanneer de proefneming slaagt dit zal geheel en al van het publiek af hangen hoopt men tezijner- tijd tot uitbreiding en tot stich ting in andere steden te kunnen overgaan. Geoede, Dinsdagavond kwam de Raad onzer gemeente bijeen. Afwezig Wethouder de Vlieger. Na voorlezing en goedkeuring der notulen wordt mededeeling gedaan van een schrijven van Ged. Staten, behelzende goed keuring Raadsbesluit van 24 September, wijziging begrooting 1925. Verder was ingekomen Verslag van de Kamer van Koophandel over 1924. Beide stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De aanbesteding verlichtings installatie Muziektent, wordt, we gens het vergevorderd seizoen, aangehouden tot het voorjaar, omreden de wintermaanden geen concerten worden gegeven. Het grasgewas nabij Verhulst, zal weder voor 7 jaar worden verpacht. Het grasgewas op de begraafplaats zal niet meer wor den verpacht, doch op geregelde tijden worden gemaaid, teneinde een beter aanzien te krijgen, dit op verzoek van den heer Iz. Becu. Ook zullen aldaar, op voorstel van Wethouder Lombaard de hagen beter moeten gesnoeid worden. Evenals vorig jaar zal weder subsidie worden verleend voor te houden cursussen voortgezet Lager Onderwijs. De begrooting 1925 ondergaat een kleine wijziging. Wegens overcompleet aan school A, zal Mej. de Vries als onderwijzeres worden overge plaatst naar school B. Dit in overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs. Het Electrisch net zal worden uitgebreid tot in „de Lente". B. en W. worden gemachtigd tot het sluiten van een leening tot een bedrag hetwelk noodig zal zijn. Bij de begrooting 1926 wordt besloten eenige straten te her stellen, alsmede een rioleering aan te brengen in de Molenstraat, vanaf Bosschaart tot van Lare. De begrooting wordt vastge steld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 61307.93' 2, met een post voor onvoorzien van f 2247.58>/2 Bij de rondvraag vestigd de heer Herman de aandacht op de moeilijkheden bij het keuren van geslachte varkens, hetwelk voor acht uur des morgens moet ge schieden. De Voorzitter zal dit bespreken met den Veearts. Ook zal een onderzoek worden ingesteld naar de kosten, om des nachts enkele lichten in de ge meente te branden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Groede, De opbrengst verkoop speldje Groene Kruis heett alhier bedragen f24.15. Nieuwvliat. De verkoop Groene-Kruis-speldje he:ft in onze gemeente opgebrachlf 8.70. Sohoondijke. Dinsdagmid dag kwam de Raad deze ge meente in vergadering bijeen, waarin alle leden aatwezig waren, behalve de heer M. iruijn- ooge, die met kennisgeviig af wezig was. Van het Bestuur der Afleeling Schoondijke van het Groete Kruis was een dankbetuiging ingeko men voor de toekenning in een vorige vergadering van ren ver hoogd subsidie. Voorts werd overgeagd een procesverbaal van kasüname bij den Gemeente-Ontvaner, waar uit bleek, dat aan kasgelden aanwezig was een bdrag van f 5308.28'/;,. Vastgesteld werd en suppletoir kohier hondenbelasttg op f 22. In de begrooting 1925 werd een ondergeschikt wijziging aangebracht. Het verzoek varA. den Hol lander en R. Minaert om een najaarskermis vot „den Dam" in te voeren, wel afgewezen. Voor het eveiueel te geven avondschoolondtwijs werden de leerkrachten aardwezen. Aan Mejuffr. i. Wage-Jansen, onderwijzeres, erd wegens op heffing harer etrekking, eervol ontslag verleid, terwijl ook eervol ontslajgegeven werd, op verzoek, aan ten heer I. J. de Groote, hoof aan school B te Sasput. De Gemente-begrooting voor den dienst 926 werd vervolgens vastgestelcPP f56547.155 voor ontvangst i uitgaaf, wat den gewonen enst betreft en met een post van f 1507.95, voor onvoorzife uitgaven, terwijl de kapitaalcinst een bedrag van f23500 nwijst. Hoovatergetij Breskens. D A)EN vm. nam. Licht op voor RIJwialan anz, Zaterdag 24 Oct. Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 nam. 5.17 5.15 5.12 5.10 Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 October 1925. Biervliet v. 9 30 ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer. Groede n 5.30 ds v. Griethuijsen. Hoofdplaat n 2 u ds Castelein. Nieuwvl. v 9.30 ds v Griethuijsen Schoondijke v 9.30 ds Scholte. Waterlandk n 2 u ds Scholte. IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg. nam. 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 Oct. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 9.55 f 12.55 Eendeieren f 8.00-f 9.00 Aangevoerd 60000 stuks. Oostburg, 21 Oct, Tarwe f 1 l.OOf 13 Gerst f 10.50f 11 Haver f 10.50f 11.00. Kroonerwten f 12.—f 18 Bruine boonen f 12.—f 17. Rogge f 10.00.— LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Vloamsehe Schouwburg te Gent. Zondag 25 Oct. nam. 2.30 u. Jonggezellenbond, Blijspel in 4 bedrijven, n. 7.30 u. De vrouw in 't donker Zangspel in 3 bedrijven. Maandag 26 Oct. nam. 7.30 Jonggezellenbond. Dinsdag 27 en Donderdag 29 Oct. Een Mid-Zomernachtdroom, Sprookjesspel in 10 tafereelen. Wisselkoersen. Dollars f 2.47-f 2.49 Ponden f 12.03, if 12.06, Marken 58.95 59.10, per billioen, Belg. francs f 11.30 f 11.40, Fransche francs f 10.82 f 10 92, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35.50. Zaterdag 2 Oct. 5.14 5.38 Zondag 2 6 20 6.44 Maandag 2 7.49 8.13 Dinsdag 2 9.22 9.46 E. Kwarlr Zaterdag 24 Oct. nm. 6.57. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 October. De volgende vonnissen werden uitgesproken Zware mishandeling (afbijten van een oor) D. J. S28 j., werkman te Graauw, gedetineerd te Middelburg, tot 6 maanden gev. straf, met aftrek van het voorarrest. Valschheid in geschrifte in een bietencontractE. L., 40 jaar, commissionair te Stoppeldijk, ge detineerd te Middelburg, 6 mnd. gev. straf, met aftrek voorarrest. EEN GOEDE BUIT. Uit een gesloten kastje van een vrachtwagen In een pakhuis aan de Wittenkade te Amsterdam is een portefeuille ontvreemd, in- houdende een bedrag van f8000 k f9000, een schuldbekentenis groot f 100 en een briefje. ARME KLEINE. In een perceel in de Van Hogendorpstraat te Amsterdam heeft een kindje van 6 maanden, dat lijdende was aan brochitus, waarvoor werd gestoomd, kokend water over gelaat en borst ge kregen, tengevolge waarvan de kleine is overleden. EEN OORLOGSVERZINSEL. Zooals men zich ongetwijfeld herinnert werd tijdens den grooten oorlog, de beschaafde wereld geschokt door het bericht, dat de Duitschers in het bezette gebied van België een fabriek hadden opgerichtvoorKadaververwertung. Velen beschouwden het bericht slechts als een verzinsel van een of anderen handigen oorlogs propagandist, die er de bedoeling mee had, in de neutrale landen onder het volk stemming te ma ken tegen Duitschland en onder de Duitsche bevolking tegen haar oorlogsleiders. Tot nu toe was het niet be kend, wie het verzonnen had. Thans heeft de auctor intellec tualis zich bekend gemaakt. Het blijkt de gepensionneerde Engel sche brigadier-generaal Qharters te zijn, die in een rede voor de „National Arts Club" te New- York heeft verklaard, dat hij, als lid van den Engelschen inlich tingen-dienst, de historie had uitgedacht als een propaganda middel, dat In het bijzonder be doeld was voor de consumptie in China China, zoo rekende hij, is een land, waar de grootste vereering voor de dooden be staat en als China van dit gebrek aan eerbted voor de dooden ver neemt, zal de kans, dat het zich aan den kant der geallieerden schaart en daarmede hun positie in Azië vergemakkelijkt, sterk worden vergroot. China heeft zich wel aan den kant der geallieerden geschaard, maar men kan niet bepaald zeg gen dat dit het gevolg was van het verhaal van den generaal. EEN OEHEIMZ1NNIGE MISDAAD. Zondagavond is op den open baren weg te Schaarbeek bij Brussel de daar wonende Engel sche ingenieur Norman dooreen revolverschot doodgevonden. Hij had des avonds de echtelijke woning verlaten om voor 't naar bed gaan nog een luchtje te scheppen. Men verdiept zich in gissingen ten aanzien van de redenenzelfmoord is uitgeslo ten, diefstal is blijkbaar niet de drijfveer geweest en aan wraak neming wordt niet gedacht. ERNSTIG MIJNONGELUK. Het Pruisische Oberbergamt te Dortmund deelt mede, dat gistermorgen te Maarten zes mijn werkers zijn verongelukt. Bij het afdalen in de mijn wilden zij het laatste gedeelte van den weg bovenop de liftkooi afleggen, hetgeen verboden is. Het touw brak en de kooi stortte 75 M. diep naar beneden. De zes arbeiders werden dood naar be neden gebracht. DE DUITSCHE RIJKSDAG FRACTIE ZAL HET VERDRAG VAN LOCARNO NIET GOEDKEUREN. Het W. B. meldt, dat in de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Rijksdag de Duit sche nationale rijksdagfractie het volgende besluit hebben bekend gemaakt: De Duitsche nationale rijksdag fractie kan in het resultaat van de onderhandelingen te Locarno geen vervulling van de eischen zien, welke rekening houden met de vitale belangen van het Duit sche volk. De Fractie mist boven dien de vervulling van de voor waarde voor het sluiten van een verdrag evenals tegenpraestaties van de andere betrokken mogend heden, die in overeenstemming zijn met de door Duitschland te brengen offers. Daarom verklaart de fractie reeds thans, dat zij geen verdrag zal goedkeuren, dat niet voldoet aan de Duitsche levensbelangen, vooral afstand van Duitsch land en volk niet uitsluit. HET GRENSCONFLICT MET BULGARIJE. Bevestigd wordt, dat de Grie ken op Bulgaarsch gebied door drongen met artillerie, vijf schild wachten doodden en verschillende posten bezetten. Verschillende granaten vielen in Petritsj. Het Bulgaarsche kabinet heeft besloten onmidde'lijk een protest in te dienen bij den Volkenbond tegen het Grieksche ultimatum. De Bu'gaarsche stad Petritsj is door de Grieken bezet.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2