Mi Nieuws. 'Gevatte Koude Sanapirin Oemengrd Nieuv* s lang, zoowel van den arbeider als van den ondernemer, dat de productiemiddelen (machines en grondstoffen) niet allen in be hoorlijken staat worden gehouden, maar bovendien, dat de indu- strieele ondernemingen steeds in omvang toenemen. Welk een verschil met de be ginselen, waarmee extremistische elementen voor de massa ver schijnen Particulier eigendom en het recht van belooning voor spaarzaamheid, twee voorwaarden voor het welzijn van de geheele gemeenschap. „Hierover aldus het jaarverslag mag geen ver schil van meening bestaan tus- schen ondernemer en arbeider. De opbrengst van de industrieele bedrijven moet voor een deel worden aangewend ter verhoo ging van het welvaartspeil, in onderling overleg moet en kan worden uitgemaakt, hoe de op brengst verdeeld moeten worden" Wanneer iemand werkt in een bedrijf en in de meening ver keert, dat er een onbillijke ver deeling van de opbrengst plaats heeft en wanneer men hem nu nog doet gelooven, dat het ge heele stelsel van particulieren eigendom verkeerd is, dat kapi taal-winst en interest onbillijk heden zijn, is het begrijpelijk, dat hij niet tevreden is met zijn positie. Iemand kan en wil niet zijn best doen, wanneer hij meent, dat de „kapitalist" een onredelijk groot deel van de opbrengst van zijn arbeid in de zak steekt 1 Aldus de leider van een der groote Amerikaansche vakvere nigingen. Wat door hem ge zegd wordt, zal door ieder, die de werkelijkheid durft zien, zooals zij is, aanvaard worden. Er bestaat inderdaad belangen gemeenschap tusschen onderne mer en arbeider En al de scherpe kanten van den tegenwoordigen strijd tusschen „Kapitaal" en „Arbeid" zullen verdwijnen, wan neer het besef van die belangen gemeenschap tot de massa is doordrongen. Elke daad, die tot gevolg heeft, dat ondernemer en arbeider nader tot elkander wor den gebracht, misverstand uit den weg geruimd, is een wel daad voor de gemeenschap. En welk een groote waarde heeft zoo'n daad, wanneer ze, zooals in het hierboven door ons be schreven geval verricht wordt door een vakvereenigingsleider. Wie op het economische leven invloed ten goede wil uitoefenen, moet, ook wanneer hij weet geen zonnige beelden te kunnen op hangen, de werkelijkheid weer geven, feiten en waarheden. Ge dachten als die, welke hierboven vertolkt werden, moeten verspreid worden, opdat ze tenslotte in gang vinden bij de massa. Dan, maar ook dan alleen, zal het mogelijk zijn, door onderlinge samenwerking en gemeenschap pelijke krachtsinspanning, het peil van volkswelvaart hooger en steeds hooger op te voeren. UeM op voor RÜJwielns» atv*. Zaterdag 17 Oct. nam. 5.32 Zondag 18 5.30 Maandag 19 5.28 Dinsdag 20 525 Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 October 1925. Biervliet v. 9 30 ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer. Groede v 9.30 ds v. Griethuijsen. Bediening H. Avondmaal. Hoofdplaat n 2 u ds Bremer. Nieuwvl. n. 2 u ds v Griethuijsen Bediening H. Avondmaal. Schoondijke n 2 u ds v. Ruijten- berg. Waterlandk n 2 u ds Vrijlandt. IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 13 Oct. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 9 55 f 12.20 Eendeieren f 5.50-f 9.15 Aangevoerd 60000 stuks. Oostburg, 16 Oct, Tarwe f 1 l.OOf 13 Rogge f 9.50.f 11. Gerst f 11.—f 11.50. Haver f 10.00f 10.50. Kroonerwten f 12 f 17. i Bruine boonen f 15. - f 19. - u WïsssirlS- O" rvt» r.r Dollars f 2.47-f 2 49 Ponden f 12.03, af 12.07, Marken 58 95 59.10, per billioen, Belg. francs f 11.30 f 11.40, Fransche francs f 11.22 f1132, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35 50. Hoofdplaat, In de op Maan dag 12 October jl. door den Raad dezer gemeente .gehouden vergadering werd benoemd tot Wethouder de heer A. E. Weijnen, zulks in de plaats van den heer E. B. van Damme, die de ge meente heeft verlaten. Een schrijven van de A. N. W. Bond, dat geen termen waren gevonden om twee wegwijzers in deze gemeente te plaatsen, werd met groote ontstemming- in den Raad ontvangen. De Raad besloot om de plaat sing hiervan nogmaals aan den Bond te verzoeken en hierbij te melden dat een eventueele wei gering ledenverlies te Hoofdplaat tengevolge zal hebben. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 17 Oct. 12.54 1.18 Zondag 18 1.24 1.48 Maandag 19 1.55 2.19 Dinsdag 20 2.32 2.56 Nieuwe Maan Zaterdag 17 Oct. nm. 6.25. Ingezonden Mededeeling. Kies- en Aangezichtspijn, in fluenza, Rheumatiek, verdrijft men door de genezende, pijnstillende werking van Buisje 75 ct. (Mijnhardt) LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 18 Oct. nam. 2.30 u. Een Mid-Zomemachtsdroom. nam. 7 30 u. Jonggezellenbond. blijspel in 4 bedrijven. Variétés Schouwburg (Nieuwe Cirk) te GENT. Zondag 18 October. De. vijf Dubskys. De Dogstars. De GeorgianuS. Gearks en Gearks. Trio Theo enz. Alsmede de 5 Mongadors, een buitengewone troep goochelaars. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Mag ik een plaatsje vragen in Uw blad voor het volgende In uw nummer van 10 October II. komt het Raadsverslag voor der gemeente Aardenburg. De heer P. J. Lannoije, lid van den Raad, wees in de Middel- burgsche Courant reeds op on juistheden in dit verslag, dezelfde welke uw verslag ook heeft. Maar daar naast is het onvolledig. Toen ik opzage van het contract met de Ned. Herv. Kerk verzocht, heb ik duidelijk naar voren ge bracht, dat een der redenen daarvan ook was, dat in 1919, net 8 dagen voordat de Raad van links rechts werd (bij de evenredige vertegenwoordiging) de „huur" van dien toren nog gauw even van f 100 op f200 werd gebracht. Verder is niet vermeld, dat ik B. en W. dank heb gebracht voor het zeer zuinig financieel beheer in de laatste jaren gevoerd. De belasting ging in 1925 met 23 pCt. naar beneden, terwijl voor 1926 een verlaging zal plaats hebben van plm. 15 pCt.; wat over de 2 laatste jaren een verlaging aan belasting zal geven van plm. 38 pCt. Commentaar overbodig, Met dank voor de plaatsing. Uw Dw„ C. J. BLONDEEL, Lid van den Gemeenteraad van Aardenburg. Aardenburg, 13 Oct. 1925. EEN VELDWACHTER IN DE CELWAGEN Dinsdag verscheen de celwagen van 't Huis van Bewaring te Amsterdam voor het politiebureau Raampoort, teneinde daar een arrestant af te halen en dezen naar het instructiegebouw over te brengen. Alvorens de arres tant naar binnen werd gebracht, ging de veldwachter in een der cellen van het voertuig kijken, toen plotseling de deur achter hem dicht klapte. Daar 'hij zelf de sleutels bij zich had en de deur aan de binnenzijde geen slot heeft, was de gerechtsdienaar een gevangene. Goede raad was duur. Nadat de zaak aan alle kanten bekeken was, werd de arrestant weer naar binnen ge bracht, terwijl de wagen naar 't Huis van Bewaring reed, waar duplicaatsleutels aanwezig zijn. Hier werd de brave die zichzelf had ingesloten, op vrije voeten gesteld. TWAALFPONDERSGEVONDEN Bij de uitgraving der voorma lige batterijen in het dorp Amstel veen, ten behoeve van den bouw der hulpsecretarie, zijn kanon kogels gevonden ter zwaarte van pl.m. 12 pond De kogels moeten afkomstig zijn van geschut, dat gebruikt is geworden bij den aanval op het dorp Amstelveen in 1775 door de Pruisische troepen ondercom mando van den Hertog van Bruns- wijk. De verdeeling geschiedde door de Amsterdamsche schut ters en verdere manschappen onder commando van den kolonel Grave des Portes. EEN VOLLE AUTOBUS IN BRAND. Maandagavond omstreeks 9 uur vloog een autobus uit Gemert, die een dienst op het gehucht Boekeind en Mortel onderhoudt, in brand. In een minimum van tijd stond de wagen, die vol menschen zat, in voile vlam. Slechts met zeer veel moeite wisten de inzittenden zich te redden. De chauffeur bekwam vele brandwonden, terwijl een der kinderen het haar verschroeid had. Het geval trok veel volk, waarvan enkelen zich bijzonder onderscheidden bij de redding der menschen en het blusschen van den brand. EEN GEMEENE DAAD. Woensdagnacht heeft te Ruinen een zeer laffe daad plaats ge had. Terwijl een arbeider op de Leeuwke te bed lag, hoorde hij een schot vallen, terwijl hij tevens glas hoorde rinkelen. Onmiddel lijk sprong hij het bed uit en zag, dat er door de ramen was geschoten en het eene gordijn naar beneden was gevallen. Terwijl hij en zijn vrouw zich aankleedden viel er weer een schot en werd het andere raam geraakt. Hierop gingen de be woner en zijn vrouw naar buiten en zoctjten daar den omtrek af. Onderwijl zij hiermede bezig waren, en de vrouw inmiddels de honden had losgemaakt, werd er opnieuw geschoten voor de derde maal. De man werd toen op twee plaatsen aan het hoofd geraakt en in het rechterbeen, evenwel niet ernstig. Daar ze toen bang waren, dat er nog eens zou worden geschoten, deden zij de vensters dicht en gingen in huis. Zij waren nog maar ter nauwernood binnen of het vierde schot viel. Het eene venster, waarin 6 ruiten waren, werd vrijwel geheel verbrijzeld, terwijl van het tweede venster een ruitje beschadigd en éen stuk is. Ook de deur en de vensterluiken waren bezaaid met kleine gaatjes, ver oorzaakt door hagelkorrels, waar uit werd opgemaakt dat met een geweer geschoten is. De politie doet streng onderzoek. RECORD KOEKETEN. Het mag van bekendheid wor den geacht, dat de Volendammers over het algemeen „hun natje en droogje" wel lusten. Zijn voorbeelden van het „natje" doorgaans te overzien, van het droogje is thans een en ander aan het licht gekomen. Een zekere L., winkelier te Volendam, vertelt de Tel., heeft sinds eenigen tijd de gewoonte, om al heel vroeg in den morgen een kar, waarin verschillende soorten van koek, voor zijn win kel gereed te zetten. Dit had de aandacht getrokken van een aantal jeugdige Volen dammers, die op de touwfabrie- ken in het naburige Edam wer ken en 's morgens vroeg den winkel van L. passeerden. Wierpen zij in het begin alleen maar verlangende blikken naar den koekvoorraad, al spoedig werd een trommel met koek me degenomen. Een voorbeeld, dat wejdra navolging vond. L. miste zoo in korten tijd een 7-tal trom mels met diverse soorten koek, zooals gevulde koeken, sprits en z.g. jodenkoeken. Blijkbaar smaakte de verboden vrucht den Volendammers (allen jongens van 13 tot 24 jaar) zeer goed. Zelfs was een hunner in staat om 's morgens om 4 uur op een plein niet midder dan 20 koeken te verorberen. Bij het wegnemen der koek moet zich vooral onderscheiden hebben zekere Kees, terwijl het record van het koeketen stond ten name van de gebroeders J. Eenmaal moet zelfs een Volen- damsch schoone aan het koek- ontbijt in den vroegen morgen hebben deelgenomen. De politie heeft juist op het tijdstip, dat het record koek-eten zou worden verbeterd ingegrepen. Een vijftiental jongens zijn in verhoor genomen. De prijzen van deze edele wedstrijden zullen ver moedelijk op een nader te be palen datum te Haarlem voor de rechtbank worden uitgereikt. UITGESTORVEN. In een Hongaarsch armhuis is dezer dagen, straatarm, overleden prins Milan Kristitsj, zoon van wijlen koning Milan van Servië. Met zijn dood is de oude Ser vische dynaste van de Obranovitsj- familie ten einde gekomen. in een bericht uit Belgrado aan de „Sunday Express" wordt het verhaal van 's prinsen avon tuurlijk leven verteld. Zijn vader verspilde zijn leven en zijn for tuin in de Weensche danshuizen e.d. totdat hem de troon 'voor goed werd ontnomen. De prins was reeds vroeg van zijn familie vervreemdzijn vader zorgde echter voor hem zoolang hij leefde. Nadat koning Milan was ge storven en de moeder van den prins, een beroemde Grieksche schoonheid, was verdwenen, werd Kristitsj eerst stalknecht, daarna jockey, toen portier in een nacht club en ten slotte concertzanger. Hij eindigde zijn loopbaan als „schrijver", nadat hij nog een poosje bediende in de slaapwa gens van de Oriënt Express ge weest was. Zijn literaire produc tie bepaalde zich echter tot een novelle over het leven van zijn vader, waarvan de Servische re geering echter de publicatie ver bood. De inhoud zal wel altijd onbekend blijven, want het ma nuscript is verloren gegaan en de schrijver thans dood. TREINBOTSING. In de buurt van Llandulo (Wales) is een spoortrein, waarin zich in hoofdzaak schoolkinderen be vonden, met een anderen trein in botsing gekomen. Tien kinde ren werden daarbij gewond, een zoo ernstig, dat het op sterven ligt. Het merkwaardige bij dit geval is, dat de machinisten van de twee treinen vader en zoon waren. OOK EEN WRAAK. Te Rome is op den openbaren weg een priester, proffessor Geni, uit Frankrijk afkomstig, door een soldaat doodgestoken De moor denaar vertelde, dat hij een ge zworen haat tegen alle priesters had, sinds zijn moeder door de schuld van een geestelijke, zelf moord had gepleegd. De geestelijke van het dorp, waar zijn moeder eertijds woonde, had haar het bericht gebracht, dat haar andere zoon (de broer van den moordenaar) gesneuveld was. Dit bericht dat nader hand niet juist bleek had haar zoo geschokt, dat zij zich het leven benam. De moordenaar van Geni had gezworen zijn moeder te wreken en heeft dit gedaan door dezen geestelijke dood te steken. NOG GEEN NOOD. Uit New-York wordt gemeld, dat bij een gerechtelijk onderzoek gebleken is, dat mevrouw Mary Croxon, die onlangs, 85 jaar oud overleed onder omstandigheden, die aan verhongering deden den ken, 4 millioen dollar in baar geld en effecten bezat. Zij behoorde tot een der voor naamste families van Brooklyn en was de dochter van den rij ken bankier Stranham, die bij zijn leven een van de bekendste Amerikaansche filantropen was. MISS CAVELL HERDACHT. In de gevangenis van Saint- Gilüs is Dinsdag het feit her dacht, dat miss Cavell tien jaar geleden door de Duifschers is doodgeschoten. De cel waarin zij haar laatste dagen doorbracht, was door landgenooten met bloe men versierd. In de kapel werd door twee ambtenaren van de gevangenis voor een groep ge- noodigden, en de 530 gevange nen in het Vlaamsch en het Fransch de levensgeschiedenis van Miss Cavell verteld. Nadat eenige solisten en het muziek korps der gevangenisbewaarders muziek ten gehoore hadden ge bracht, werd door alle aanwezi gen, dus ook de gevangenen voor de cel van Miss Cavell gedefi leerd. AL TE TROUWE HOND. Een onderwijzer te Bernbach (Straatsburg), werd op een over weg door een locomotief ge grepen en gevaarlijk gekwetst. Men poogde het slachtoffer ter hulp te snellen doch diens hond belette dit. Een list moest wor den bedacht om den al te trouwen hond van de plaats van het ongeval weg te lokken. Toen eindelijk een geneesheer den gekwetste kon naderen, was deze aan het groote bloedverlies be zweken. ONGELUK BIJ AUTO WEDSTRIJDEN. Volgens een telegram uit New York aan de bladen heeft bij een autowedstrijd te Detroit een bestuurder de macht over het stuur verloren, tengevolge waar van hij op de toeschouwers in reed van wie er 50 werden ge wond. De bestuurder zelf werd gedood. DE DOOD VAN EUGEN SANDOW. Omtrent den plotselingen dood van Eugen Sandow, den sterken man, meldt de „Evening Stan dard" dat de indirecte oorzaak een auto-ongeluk was, waarbij hij eenige jaren geleden betrok ken was geweest. De gevolgen daarvan hadden zich in de laat ste weken ernstiger doen gevoe len. Sandouw was 58 jaar en te Koningsbergen uit Russische ou ders geboren, doch als Engelsch- man genaturaliseerd. Hoe hij het beroep van sterke man koos Als jongeman diende hij als mo del voor hoogleeraren in de ge neeskunde bij hun anatomische lessen. Aldus kreeg hij een uit gebreide kennis van het mensche- lijk lichaam. Toen hij in Italië was, ontmoette hij een Engelsche schilder, die hem zag baden. Ge troffen door Sandow's lichaams bouw, noodigde hij hem uit zijn model te worden, hetgeen San dow deed. De schilder vertelde hem van een man, die toenmaals te Londen optrad en jC, 100 had uitgeloofd voor dengeen, die hem

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2