ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijtscb Omzicht, Meisjes Industrieel Pacifisme, ?£«FIL&£TeK. Geen Geweten. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35 s Jaargang Zaterdag 17 October 1925 Nummer 3072 Om de loop der onderhande lingen te Locarno goed te be grijpen, moet men zich herinneren, dat het daar niet enkel, niet in de eerste plaats zelfs om het Westelijk veiligheidspact, dus om de waarborging der grenzen tus- schen Duitschland en Frankrijk en Duitschland en België gaat. Over die waarborging zijn alle op de conferentie vertegenwoor digde mogendheden het vrijwel eens. Maar Frankrijk heeft aan deze waarborging nog een ver der strekkende waarborging te verbinden. Nu het mogelijk bleek de groote Europeesche mogend heden in een verdrag te veree nigen, wilde het met dit verdrag dus onder waarborging van al deze mogendheden zijn tegen- woordigen machtspositie veilig stellen. En daarvoor had het ook de waarborging van de "te genwoordige machtsposit e in Midden-Europa, Polen en Tsje- cho-Slowakije, waardoor het mo gelijk werd Duitschland in een knellenden ring van min of meer vijandelijke staten omvat te hou den, beslist en onvoorwaardelijk noodig. Engeland heeft zich tegen deze uitbreiding van het pact, voor zoover het zijn eigen verplichtin gen betrof onmiddellijk verzet, maar met het betrekken van Frankrijk's machtspositie en de zekerheid van Frankrijks bond- genooten binnen de sfeer van het pact genoegen genomen. Het steunde daarom Frankrijks wensch dat Duitschland lid van den Volkenbond zou worden en liet Frankrijk vrij voor de waarbor ging van de veiligheid zijner bondgenooten de beste voor waarden van Duitschland te be dingen, verzette zich er dus niet tegen, dat het Westelijke veilig heidsverdrag der mate werd ge wijzigd, dat Frankrijk het recht kreeg in tegenspraak met de ge dachte van dat verdrag, de Rijn grens niet langer te eerbiedigen, wanneer zijn bondgenooten in 28. „Je hebt dus schulden ge maakt .Helaas ja! En zelfs meer dan ik in twintig jaar zou kunnen betalen, als ik geheel op eigen krachten aangewezen moest blij ven. Als ik in deze laatste drie weken wat lichtzinniger ben geweest dan eigenlijk wel strikt noodzakelijk was, dan zou ik tot mijn verdediging kunnen aan voeren, dat anderen in de eerste opwelling van smart wegens be drogen liefde nog wel veel slim mer hebben gehandeld en „Spreek mij niet meer van je liefde!" viel zij hem heftig in de rede. Zeg liever, dat het voor treffelijk in je berekening paste den verrader te spelenwant je verwierf je daardoor immers een slavin, die als willoos werktuig ook het verschrikkelijkste moet verrichten, dat je hartelooze eer zucht haar beveelt". „Je schijnt er een genoegen in te vinden de eenvoudigste dingen zoo tragisch mogelijk op te vat ten, lieve Edith 1 Precies hetzelfde, wat wij op het punt staan uit te voeren, gebeurt dag in dag uit Midden-Europa gevaat liepen. En om de Fransche voorwaarden, die een uitbreiding en een wij ziging van het oorspronkelijke verdrag bedoelen, gaat het nu feitelijk te Locarno. Duitschland begrijpt natuurlijk heel goed de strekking van Frank rijk's voorwaarden. Het weet, dat het er om te doen is, door deze voorwaarden het vredesverdrag van Versailles nog steviger te be vestigen en Duitschland in de min of meer machtdooze positie waarin het zich bevind te hand haven door elke Duitsche poging om die positie te veranderen on- middelijk met behulp van die verdragen der Volkenbond nog beslister te kunnen onderdrukken en het bovendien geheel van Rusland los te maken. En dit Duitsche besef verklaart de ge boden tegenstand. Een toetreden tot den Volkenbond zou het be- ruchtte art. 16 open stellen voor den doortocht van Fransche troe pen ingeval van een conflict tus- schen Polen en Rusland, het wil daarom alleen tot den Volken bond toetreden wanneer art. 16 gewijzigd wordt of wanneer ook de andere staten zich ontwape nen, zooals hetzelf ontwapend is. En het recht van Frankrijk om bij elke bedreiging van Polen en Tsjecho-Slowakije Duitsch- land's westgrens te overschrijden en stelt het nog ernstiger drei gend gevaar van een rechtstreek- schen Franschen aanval bloot en maakt feitelijk het geheele veilig heidsverdrag tot een tijdige waar borging van Frankrijk's veiligheid alleen, omdat bij een schennis der Duitsche grenzen Engeland niet tot verdediging verplicht zou zijn. De beteekenis van het bezwaar, van Duitschland tegen deze wij ziging kan dan ook moeilijk ont kend worden. En Frankrijk schijnt geneigd deze voorwaarden niet meer, althans niet meer in deze vorm te handhaven maar buiten het westelijk veiligheidspact om waarborging van Polen en Tsje- cho-Slowakije's veiligheid te zoe ken en het nieuwe pact voor het honderden malen, zonder dat de wereld er iets bijzonders in ziet. Zij maakte een afwerende, ver achtelijke handbeweging, alsof zij het meer dan moe was verder met hem te redetwisten. Maar Ingeborg Wallroth zal je nooit tot man nemen, zeide zij, en al zou zij er soms toe mogen besluiten, dan zal de professor toch nimmer zijn toestemming geven. „Zonder jouw medewerking zou de zaak stellig aldus kunnen eindigen en juist daarom kom ik immers bij jou! Juffrouw Inge borg neem ik voor mijn rekening, want in de eerste plaats zou ik van jouw bemiddeling in dit geval weinig heil verwachten en in de tweede plaats meen ik het middel te kennen, waarmee dit schuwe vogeltje te vangen is. Den pro fessor echter, mijn beste Edith, zul jij geheel en al voor je reke ning moeten nemen". „Genoeg Je bedoelingen zijn thans volkomen duidelijk. En wanneer ik je nu zei, dat ik niet doen kan hetgeen je van mij verlangt, zou je me dan weer als drie weken geleden met een beleedigende bedreiging antwoor den Zou je weer laf genoeg zijn om de ongelukkige gebeur tenissen bij den dood van mijn armen vader weer op te rakelen? Oosten tot een meer algemeen veiligheidsverdrag voor Midden- Europa met opneming zoo noodig ook van Rusland te maken. De moeilijkheid blijft dus Duitschland's toetreding tot den 'Volkenbond, zoolang art. 16 on gewijzigd is. En voorloopig lijkt die moeilijkheid onoplosbaar. Want het is niet alleen het recht- streeksche gevaar voor zich zelf alleen die Duitschland ducht. Hij vreest ook, dat die toetreding hier van Rusland moet vervreem den. En 1914 heeft geleerd in welk een gevaarlijke positie het raakt, waneeer het zoowel naar het Oosten als naar het Westen toe vrienden en bondgenooten mist. Blijkbaar doet Engeland moeite een bemiddelende rol te spelen. Engeland heeft den vrede op het Europeesche vasteland dringend noodig, teneinde zich tegenover de gevaren, die het in Oost-Azië en in het nabije Oos ten bedreigen, krachtiger positie te kunnen nemen. Maar boven dien eischt Engeland's binnen- landsche toestand zeer beslist den algemeene vrede en het herstel van meer normale toestanden. Engelands economische moei lijkheden groeien voortdurend aan. En het jongste congres van de conservatieve partij te Brighton heeft getoond, dat zelfs onder de eigen aanhangers der regeering, de ontevredenheid toeneemt. Voor loopig hebben Baldwin en zijn collega's zich daarvan wel niet zoo bijster veel aan te trekken, omdat zij op een sterke meerder heid in het Lagerhuis steunen, maar de ontevredenheid in het land kan zich ook tot in het par lement uitbreiden. En de kwestie over Mosoel met Turkije zoowel als de houding der regeering in de crisis in de mijnindustrie heb ben reeds getoond dat de con servatieve parlementsleden lang niet alle met de regeering eens gezind zijn. Naast Engeland is het vooral ook Italië, dat tegen de Frans- sche eischen op de conferentie een tegenwicht vormt, en daar mee een op'ossing vergemakke- Docror Artois maakte een veel- beteekenende beweging met de schouders doch gaf geen ant woord. „Je stilzwijgen beteekent ja, niet waar Maar je zult toch tenminste den moed hebben, om je lafheid openlijk te bekennen". „Ik schrijf die sterke uitdruk king uitsluitend op rekening van je opwinding, lieve Edithje laatste vermoeden kan ik evenwel niet tegenspreken. De strijd om het bestaan is een strijd, waarin geen pardon gegeven wordt en in zulk een worsteling mag van alle wapenen gebruik worden gemaakt". „Ik had zulks kunnen weten. Laat mij nu alleen I Als de tijd daartoe gekomen is, zul je mijn antwoord vernemen". „Aangezien ik er niet aan twijfel, of dit antwoord zal geheel in overeenstemming zijn met je verstandige levensopvatting, wil ik mij met deze eenigszins orakel achtige uitspraak tevreden stellen. Ik zal je dus mondeling of schrif telijk er van in kennis stellen, zoodra ik Ingeborg Wallroths jawoord verkregen heb en jij zult dan onmiddellijk met de succes volle welsprekendheid der liefde je toekomstigen echtgenoot be werken, opdat hij voorbereid is mijn aanzoek in ontvangst te lijkt tervyijl ook Belgie op mati ging schijnt aan te sturen. Frankrijk's positie wordt daar door moeilijk. Maar er staan ernstige Fransche belangen op het spel. En dit moet Frankrijk in het toegeven niet toeschiete lijk en het succes van Locarno ondanks het algemeen optimisme nog zeer dubieus maken. Ingezonden Mededeeling. Er is geendeugdelijkermid- del voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Ge laat, dan 30-60-90 ct. PU KOL Elke oorlog heeft zijn „schuld vraag", Zoo ook de industrieele oorlog, die in onzen tijd met groote verbitterdheid gestreden wordt. En wij weten, dat door hen, die zich geschaard hebben rond de door' Maix ontplooide banier van het revolutionaire socialisme, de schuldigen aan den industrieelen oorlog gezocht wofden in het kamp van de „kapitalisten" de lieden, die van het bezit der productiemiddelen misbruik maken door zich ten koste van de arbeiders te ver rijken. In een zin samengevat, is de theorie van Maix, dat de ar beider niet de volle opbrengst van zijn arbeid ontvangt. Hij krijgt slechts een klein deel, het leeuwenaandeel verdwijnt in de zakken van den kapitalist. Een uitnemend kenner van de sociale verhoudingen, de Engelschman Sir Josiah Stamp (geen fabrikant!) heeft dezer dagen in een rede een zeer treffende illustratie van de zoogenaamde meerwaarde theorie van Marx gegeven. Wan neer in Engeland ieder, die meer nemen en mij als schoonzoon aan zijn hart te drukken. Of-zulks morgen geschieden zal of over acht dagen of zelfs over vier weken, kan ik nu nog niet zeg gen, maar dat het op zekeren dag gebeuren zal, is absoluut zeker Edith ging naar de deur, die toegang gaf tot de huiskamer, waarin haar huwelijksuitzet lag opgestapeld. „Je hebt mijn antwoord ge hoord, ik heb je thans niets meer te zeggen. Bovendien verwacht mijn moeder mij daar binnen. „Vaarwel I" „Een koel afscheid na zulk een opgewonden debat", merkte hij spottend op. Maar ik hoop, dat wij niet altijd zoo afscheid van elkander nemen en ik zeg daarom niet „vaarwel" maar tot „weer ziens" en een gelukkige toekomst toegewenscht Bewegingloos stond Edith bij de deur, totdat zijn schreden beneden aan de trap waren weg gestorven toen echter greep zij met beide handen wanhopig in haar rijk, donker haar en kramp achtig snikkend liet zij zich op den divan neervallen. VIII. Professor Wallroth bereidde zijn laatste college voor, dat hij zou dan 3000 gulden inkomen heeft, verplicht wordt, het meerdere in een nationa'e „pot" te storten, zou elk Engelsch gezin uit die pot f 3 der week kunnen ont vangen. Vooropgesteld dan, dat na een dergelijke verdeeling de productie nog voortgang kan hebben en er geen vermindering van de goederenvoorraad plaals heeft, waardoor de prijzen aan zienlijk zullen stijgen. In elk geval kan men als zeker aan nemen, dat de lust om zich door extra-inspanning van krachten een betere positie te verwerven, ge doofd zal worden met het gevolg, dat van verhooging van het welvaartspeil geen sprake meer zal zijn. Het verdient aller aandacht dat een machtige Amerikaansche vak- vereeniging, die van de Printing Pressmen en Assistens in Ame rika en Canada, in haar laatste jaarverslag de socialistische leu zen- en slagwoordenpropaganda openlijk aan de kaak heeft ge steld. In zijn verslag verklaart de voorzitter van dezen vakbond, dat na afloop van een collectief contract, de arbeiders verwachten, dat bij het nieuwe contract gun stiger voorwaarden bedongen kunnen worden. Dit is begrijpe lijk, maar men moet bedenken, aldus de voorzitter in zijn ver slag, „dat lang niet al die wen- schen verwezenlijkt kunnen wor den, omdat er geen fondsen zijn, waaruit de gevraagde loonsver- hooging betaald kan worden. Het is een afgezaagde bewering ge worden, dat men uit een bedrijf niet meer halen kan, dan men er door eigen arbeid ingebracht heeft." En de schrijver noemt dan drie grondbeginselen die zijns inziens, door ieder aanvaard moeten worden, namelijk ten eersteparticulier eigendom is een onaantastbare instellingten tweede spaarzaamheid moet be hoorlijk beloond worden, tenein de het industrieele leven in een gezonden toestand blijft verkee- ren (sparen is het eenige middel tot uitbreiding van de productie?) en ten derde: het is in het be houden, alvorens zijn verlof van vier weken een aanvang zou nemen, dat hij naar aanleiding van zijn aanstaand huwelijk ge nomen had. Over drie dagen reeds zou de bruiloft plaats vinden, die volgens de overeen stemmende wenschen der beide verloofden zonder eenig grootsch feestvertoon gevierd zou worden. Er waren slechts weinig intieme vrienden voor het diner uitge- noodigd, dat in een voornaam restaurant gegeven zou worden en de professor had een hulde betuiging, die de studenten den algemeen geéerden leeraar daar wilden aanbrengen, met beleefde beslistheid afgewezen. Oogenblikkelijk zag hij zelf den gewichtigen dag niet zonder een soort onbehaaglijk gevoel tegemoet. Zijn huiselijke om standigheden waren sedert den dag, waarop hij Ingeborg de toestemming tot het aanvaarden van een ondergeschikten werk kring botweg geweigerd had, allesbehalve verbeterd en er was een toestand van pijnlijke span ning ingetreden, die hem bijna onaangenamer aandeed, dan een herhaling van dergelijke tooneelen had kunnen doen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1