Mi Ibis. Gieshs in vlaggentooi. LM- IB ToMMW. Gemengd Nieuws Ingezonden Mededeeling. Dost Uw Schoenen Goed met praat- en stemcolleges een industrieel bedrijf te „regeeren". Nu dit in Rusland en Dnitsch- land gebleken is, zal men het in ons land nog eens onderzoeken Wel neenWij praten alleen maar wat over medezeggenschap. Den 9den October was Bres- kens in vlaggentooi omdat de N. V. van Melle's Confectionery Works haar 25-jarig bestaan vierde. Een zeventigtal buitengewoon fraaie bloemstukken gaven blijk van belangstelling welke de firma mocht ondervinden onder deze spande dat, door de Gemeente Breskens aangeboden, de kroon. Verder werden de directie fraaie cadeaux aangeboden, een door den heer Jules de Visscher te Oent vervaardigde prachtige vaas, gedragen door een sierlijke zuil op voetstuk van Cararisch marmer, de vaas gevuld met prachtige planten, een en ander van het personeel een fraai tegeltableau vervaardigd door de Fa. Heystee te Amsterdam, van de reizigers van arbeiders en vertegenwoordigers te samen een fraaie oorkonde vervaardigd door de Hofcaligraphen Gebr. Greven- stuk te Amsterdam; een fraaie klok van Commissarissen en Aan deelhouders, benevens nog ver schillende cadeaux van vrienden, waaronder bijzondere vermelding verdient het portret van den Di recteur-oprichter vervaardigd door Mej. Lizzy Ansingh te Amsterdam. In de met planten en groen versierde bioscoop was het per soneel samengestroomd om de drie Directeuren geluk te wen- schen. Door verschillende personen werd het woord gevoerd o a. werd op geestige wijze door twee van de eerste arbeiders, thans chefs van groote afdeelingen der fabriek, geschetst hoe aanvanke lijk gewerkt werd in een uiterst beperkte ruimte met gebrekkige hulpmiddelen, terwijl thans ge arbeid wordt in groote model- fabrieken met de meest geper fectioneerde machines. Uit graphieken, in de zaal op gehangen} kon men gemakkelijk de ontwikkeling der Drops- en Biscuitafdeelingen zien. De eerste vijf jaren van het bestaan heeft de fabriek zich slechts weinig ontwikkeld, daarna is de fabri cage echter geweldig toegenomen zoodat deze thans meer dan het honderdvoudige bedraagt van de eerste jaren. De geweldige productiever mindering, ingetreden na het sluiten van de vrede, is de Vennootschap te boven en de omzet is thans grooter dan in een der voorafgaande jaren. De omzet, in guldens uitgedrukt is, niettegenstaande de prijzen veel lager zijn dan gedurende de oor logsjaren, toch aanmerkelijkhoo- ger dan in een dier jaren. Het personeel werd in eender fabrieksgebouwen onthaald en ontving een herinnering aan dezen feestdag. De concertzaal van de fabriek was rijkelijk met groen en bloe men versierd en hier waren keurige tafels aangericht waaraan Commissarissen, Aandeelhouders, vertegenwoordigers en enkele vrienden een keurig diner werd aangeboden. Hier trok zeer de aandacht het podium, met prach tige planten versierd, waartusschen alle exportverpakkingen ais kis ten, blikken en flesschen, bene vens een keurig ingerichte stand waarop alle fabricaten op schit terende wijze waren tentoon gesteld. Gedurende het diner werd door verschillende personen een har telijk woord gesproken, terwijl eerst het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" Directeur de heer Ioz. Basting en later „Uit het Volk voor het Volk" Directeur de heer Joh. Ie Bleu, serenades brachten, terwijl het Bestuur met welgekozen woorden de Jubila rissen complimenteerde. Deze dag zal voor de drie Ge broeders van Melle, welke thans de directie vormen, ongetwijfeld een aangename herinnering blij ven. Voor de Gemeente Breskens is het grootbedrijf der N. V. van Melle's Confectionery Works van groote beteekenis De Burgemees ter van Breskens wees er op dat de geheele gemeente als het ware met de fabriek wassamengeweven en had hij zich reeds menigmaal afgevraagd hoe de gemeente het zonder dit bedrijf zou kunnen stellen. De delegatie van de Kamer van Koophandel gaf te kennen dat het bedrijf niet alleen voor Breskens van groot belang was, doch voor geheel Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, vooral om dat nu te Sluis ook reeds een afdeeling van de fabriek begon nen is IJzendijke, Maandagmorgen kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. De notulen der vorige verga dering worden onveranderd vast gesteld. Een goedkeurend besluit van Ged. Staten was ingekomen om trent verlichting aan dePyramide. Procesverbaal van kasopname, waarbij bleek in kas te zijn f 8111.66'/3. Bericht van den Commissaris der Koningin, waarbij aan den Burgemeester verlof wordt ge geven van 16 October tot 30 October a.s. Bij de behandeling vaststelling gemeentebegrooting 1926, deelt de heer van der Weijde mede, nog al eens aanmerkingen te hebben vernomen van het publiek, om trent het hooge salaris van den Secretaris, namelijk f 3500 De Voorzitter meent, dat er geen termen zijn om dit tracte- ment te verlagen, gezien de levensstandaard niet minder is ais bij vaststelling van dit bedrag. Een voorstel van genoemden van der Weijde om het salaris met 10 pCt. te verlagen wordt meU 5 tegen 2 stemmen aan genomen, die der heeren Haver- beke en Dellaert. Naaf aanleiding van een door hem gedaan verzoek stelt de Voorzitter voor het salaris van den Gemeente-Ontvanger, het welk f 1200 bedraagt, te verhoo- gen, en wel. bm de 2 jaar met f 50 tot een maximum van f 1400. In stemming gebracht wordt met algemeene stemmen besloten geen verhooging toe te staan. Ook een verzoek van den Gemeentebode om zijn toelage van f 150 per jaar, voor ophalen gelden Electrisch licht met f 50 te verhoogen, hetwelk de Voor zitter in stemming brengt, wordt met alg stemmen verworpen. De begrooting wordt vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f 62500.035 met een post van onvoorzien van f1562.385. Op een door den heer Koster gestelde vraag, waarom de post onvoorzien plm. f5000 lager is dan het vorig jaar, deelt de Voorzitter mede, dat voor wegen verbetering plm. f 5000 is ge raamd, daar het in het voorne men ligt het gedeelte straat vanaf Wed. T. Groosman tot Wed. C. Groosman te verbeteren, zoo ook van Vlieger tot het huis van Calon, en de weg vanaf Cl. de Puy te herleggen. De begrooting Electrisch bedrijf wordt vastgesteld tot een bedrag van f 13622.50, met een post van onvoorzien van f 169.47. Vastgesteld wordt de verorde ning Veemarkt. Daar het hier geen gelegenheidsveemarkt is, zijn er geen bezwarende con dities aan verbonden. Ook wordt vastgesteld de ver ordening tot invordering van keurloonen, ingevolge de veewet. Het Suppletoir Kohier Hon denbelasting wordt vastgesteld met 16 aanslagen. Daar niemand bij de rond vraag het woord verlangde wordt de vergadering gesloten. Oostbupg. De najaarskeuring in deze gemeente zal gehouden worden op 22 en 23 Oct. a.s. Gpoede. In den nacht van Zondag op Maandag heeft onder onze gemeente een droevig on geval plaats gehad. De 21-jarige C. B. werd Maandagmorgen nabij zijn woning gevonden met een schotwond in de mond. Daar de revolver, waarmede het schot gelost was, ter plaatse lag, denkt men aan zelfmoord. Een liefdesgeschiedenis is wel de oorzaak van dit droevig on geval. Wateriandkeplr je. Zater dag kwam de Raad onzer ge meente in voltallige zitting bijeen. De notulen der vorige verga dering worden goedgekeurd. Het bekende adres der ge meente Zoeterwoude, betreffende opheffing zomertijd wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de Muziekvereeniging „Nut en Genoegen" zal een verhoogde subsidie worden gegeven, mits de werkende leden blijk geven van meer liefhebberij voor de muziek. Een geldleening groot f7500, rentende 5 pCt., aflosbaar in 30 jaar zal worden aangegaan in verband met de Etectrische werken. De begrooting 1926 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 18503.45'/s, met een post van f 797.30 voor onvoorzien. Op een desbetreffende vraag, waarom de werken van het Electrisch net niet publiek waren aanbesteed, deelt de Voorzitter mede, dat door verschillende personen opgaaf van prijs was gedaan, en dat de heeren Schip pers en Nauta niet boven de begrooting waren gegaan. Het suppletoir kohier Honden belasting wordt vastgesteld met éen halve aanslag ad 50 cent. Zondag vierden het echtpaar Petrus Bernardus Goole en Ame lia Cortvriendt alhier hun zestig jarig huwelijksfeest. Beide oudjes, 82 jaar oud, zijn nog in het volle bezit van hun zintuigen. De oude Goole verricht nog iedèren dag veldarbeid. De oudjes kunneh zich ver heugen in een bezit van 70 kin deren, klein- en achterklein kinderen. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Gaarne wenschte ik van een kleine ruimte in Uw veelgelezen blad gebruik te maken om het volgende onder de oogen van de vrienden van Volksonderwijs te brengen Eind November hopen we op onzen Ouderavond den begaaf den sprekef, de heer Klaas de Vries, weer te mogen hooren in een rede ter verdediging der Openbare School. Om dien avond nog aantrek kelijker te maken wilden we er graag een kleine verloting aan verbinden en voor dat doel wilden we ieder, die in onze actie be lang stelt, vriendelijk vragen, zijn of haar voorraad snuisterijen (ook mooiere dingen, zooals dames- handwerken enz.) eens ter dege na te zien en zoo mogelijk, iets af te zonderen voor dit mooie doel. Zij steunen er een goede zaak mede. Ieder, die wat te missen heeft, zende dit aan de Secretaresse der Afd. Mej. M. S. de Pree. Met dank voor de opname. Het Bestuur der Afd. Breskens van Volksonderwijs. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 14 Oct. 11.20 11.44 Donderdag 15 12.02 12.26 Vrijdag 16 12.27 12.51 Nieuwe Maan Zaterdag 17 Oct. nm. 6.25. Lioht op voor Kljwiolom anz. Woensdag 14 Oct. nam. 5.38 Donderdag 15 5.36 Vrijdag 16 5.34 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 12 Oct. Tarwe f 10.50f 12 Rogge f 9.50.—f 10.— Gerst f 11.—f 12.00. Haver f 9.50f 11.50. Kroonerwten f 14.—f 18.— Bruine boonen f 12. f 17. Erwten (Schokkers) f 18,—f 25, Maanzaad f34.—f40.— Wisselkoersen. Dollars f 2.47-f 2.49 Ponden f 12.03, k f 12.06, Marken 58 95 59.10, per billioen, Belg. francs f 11.30 f 11.45, Fransche francs f 11.40 f 11 60, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35 50. Lijmbanden en Vruchtboomen. Bezitters van ooftboomen, die, ofschoon de rupsen van den kleinen wintervlinder in den af- geloopen zomer schade aan hunne boomen hebben gedaan, nog geen lijmbanden hebben aangelegd, worden er aan herinnerd, dat het thans het juiste tijdstip daarvoor is. Zoodra het namelijk licht gevroren heeft, bestaat er kans op het uit den grond voor den dag komen der wintervlinders. De lijmbanden nu dienen om den vrouwelijken wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus loopende de takken moeten bereiken om daar hare eieren te leggen, het opkruipen tegen den stam te beletten. Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat de lijmbanden uitsluitend dienst kunnen doen als bestrij dingsmiddel tegen de winter vlinders. De wormstekligheid van appels en peren wordt door een andere rups veroorzaakt en kan niet met lijmbanden bestre den worden. De rupsen, die uit de winter- vlindereieren te voorschijn komen zijn de zoogenaamde trekmaden, die vooral aan kersen en appel- boomen, maar ook aan andere vruchtboomen zeer schadelijk kunnen worden door het aanvreten der jonge vruchten en door het verhielen der bladeren. In mededeeling No 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst is de wijze van aanleggen der lijm banden nauwkeurig beschreven. Daar het resultaat, dat men bereiken zal, zeer afhankelijk is van de kwaliteit (langen duur van de kleefkracht) der gebruikte lijm, bepale men zich tot de aan schaffing van een der goede handelssoorten. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door den Plan- ten-ziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op ver schillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst. IETS NIEUWS. Bij een bewoner van de Maas straat te Rotterdam kwamen twee heeren, die een stofzuiger te koop aanboden en verzochten, daarmee een demonstratie te mogen ge ven. Waar de bewoner niet tot koopen geneigd was stond hij ook de demonstratie niet toe, waarna hem gevraagd werd, of de stofzuiger daar zoolang mocht blijven staan, dan zou hij mor gen teruggehaald worden. Dit verzoek werd ingewilligd, maar den volgenden dag werd de stof zuiger niet gehaald. In plaats daarvan kwam een man met een kwitantie tot een vrij belangrijk bedrag, „voor een geleverden stofzuiger" en onderteekend door een firma te Rotterdam. Natuur lijk werd de kwitantie niet be taald, onder mededeeling, dat er geen stofzuiger gekocht was en dat deze kon worden meegeno men. Dit weigerde de man even wel bij beweerde, dat de stof zuiger wel degelijk gekocht en geleverd was en dat deze dus betaald moest worden. Hij trad dadelijk brutaal op en eischte op hoogen toon betaling. Ditzelfde deed ook de firma, die de kwi tantie had afgegeven en dadelijk met den deurwaarder dreigde. De bewoner wacht dit nu maar af en de stofzuiger blijft ter be schikking van de firma. BRAND. Vrijdagmiddag is onder de ge meente Vrouwepolder door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een schuur van den landbouwer Goedbloed Hoewel de eigenaar pogingen in het werk stelde den brand te blus- schen en daarbij vrij ernstige brandwonden aan armen en hoofd bekwam, is de schuur tot den grond toe afgebrand. Behalve de bezittingen van den eigenaar ging een vrij aanzienlijke hoeveelheid hooi aan anderen toebehoorende, verloren. Verzekering dekt de schade. ERNSTIG ONGELUK. Bij de motorrennnen, die Zon dagmiddag te Sappemeer werden gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd. Een der rijders, zekere Baangs uit Groningen, raakte de macht over zijn motor kwijt, sprong er af, waarna de motor zonder be stuurder terecht kwam temidden van een groepje jongens, dat buiten de afzetting, op verboden terrein was gezeten. Twee der jongens, G. Bakker uit Sappemeer en G. IJses uit Borger Compagnie werden onmiddellijk gedood. Vijf anderen werden licht ge wond. BRUTALE OVERVAL IN EEN COUPÉ. Vrijdag, toen een trein van Eindhoven naar Amsterdam stil hield, aan het station te Amsterdam, werd de aandacht van eenige personen, die op het perron liepen, getrokken door luid hulpgeroep, dat uit een der com partimenten kwam en geslaakt bleek te zijn door iemand, die voor het deurraampje had staan kijken. Het was de Duitsche variété- artist S., die op reis was naar Amsterdam, om aldaar in „Mille Colonnes" op te treden. S. bleek zeer geschrokken. Hij vertelde dat hij plotseling door een medereiziger van achteren was aangegrepen. De man hield hem stevig met de rechterhand vast, terwijl de andere hand in S.' jaszak verdween. Oogenblikkelijk na S.' geroep om hulp, verdween de aanrander in de zijgang, die door de ge heele lengte van den wagen loopt. Waarschijnlijk heeft hij door een andere coupé kunnen ontsnappen, want men vond hem niet. De stationchef werd dadelijk met deze poging tot treinroof in kennis gesteld Deze waarschuw de onverwijld een rechercheur uit Den Haag, die zich in den trein bevond. Genoemde rechercheur heeft daarop met verscheidene Rotter- damsche politieagenten een uit gebreid onderzoek ingesteld, waarbij de uitgangen van het station streng werden bewaakt, doch zonder resultaat. De trein is daarop weggegaan. De heer S. zette de reis naar de hoofdstad voort in gezelschap van den rechercheur, die onder weg een oog in 't zeil hield. Het s'gnalement van den ver dwenen aanrander is als volgt groote postuur, donker uiterlijk, zwarte snor, grijze overjas. De politie zet het onderzoek voort. TYPHUS. Twintig gevallen van typhus hebben zich voorgedaan in de gemeente Dussen (N.-Br.). De oorzaak wordt toegeschreven aan het slechte drinkwater. Door den inspecteur van de Volksgezondheid zijn uitgebreide onderzoekingen ingesteld. TOERISTEN VERDRONKEN. Veertien toeristen uit Kansas (Amerika) zijn Zondagavond laat verdronken, doordat een pleizier- boot, waarop zij zich bevonden, omsloeg in den inham van Se bastian bij een poging om te draaien toen er een ruwe zee stond.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2