PMselii Nieuws. Scheren lang meer duren of het Zuid- Afrikaansche volk zal zijn lot in eigen hand nemen. Dan zal daar, in het heele Zuiden van Afrika, een volk wonen van Nederland- sche stam, een volk met een toekomst voor zich, groot en schitterend, een volk dat door zijn onverdorvenheid en natuur lijke kracht misschien in de toe komst van Nederland zal over nemen de rol van drager der Dietsche cultuur. En wanneer de wereld al lang de namen van Chamberlain, Rhodes, Jameson en andere vij anden van het Hollandsch ras zal vergeten hebben, zal de naam van Kruger bij ieder leven als die van een man, die, trouw en eerlijk, zijn leven gaf voor het welzijn van zijn volk. E. P. VAN DER WERFF, Secr. Afd. West. Z. Vlaanderen, Alg. Ned. Verbond. Ingezonden Mededeeling. Door de huidverzachtende en huidversterkende eigen schappen van Purol kan men het stukgaan en na- schrijnen voorkomen als men vóór het inzeepen zich telkens inwrijft met een weinig 30.60-90et. PUROL Groede. Woensdag is alhier op feestelijke wijze herdacht het 85-jarig bestaan der Muziek Vereeniging „Eendracht maakt Macht" en tevens op plechtige wijze ingewijd de nieuwe Muziek tempel. In een des middags, ten huize van H. de Lobel gehouden Feest- vergadering, heet de Voorzitter de heer M. E M. Waelput, de in zoo grooten getale opgekomenen, hartelijk welkom. Uit het archief blijkt, dat in November 1840 de Vereeniging is opgericht, en dat het, evenals andere Vereenigingen, steeds te kampen heeft gehad met finan- tieele moeilijkheden. Spreker herinnerd aan het op richten der Bond van Muziek verenigingen, welke het peil der muziek zeer heeft verhoogd. Ook E. M. M. heeft daarin een werk zaam aandeel gehad. De critieke verslagen gewagen van goede krachten, die in onze Vereeni ging schuilen. Verder herdenkt spreker den oud-Voorzitter, de heer J. B. Becu, als de man, die met 'alle hem ten dienst staande middelen den bloei der Vereeniging heeft bevorderd. Hierna worden de notulen der vorige buitengewone Aigemeene Vergadering gelezen en goed gekeurd. Op voorstel van het Bestuur wordt de heer Adr. Erasmus, welke heden zijn 60-jarigjubileum als werkend lid der Vereenig'ng gedenkt, het Eere-lidmaatschap aangeboden, met een toepasselijk woord van den Voorzitter, welke herinnerd aan de steun welke de heer Erasmus als muzikant voor de Vereeniging is geweest. Het groot uithoudingsvermogen, welke hij steeds heeft getoond, ook wanneer de Vereeniging in pleizierige stemming bijeen was, heeft bewezen, dat hij zijn partij steeds goed wist te blazen. Hij wenscht hem dit nog lange jaren toe. De heer Erasmus dankt voor de eer, hem bewezen, en hoopt nog vele Jaren zijn krachten aan de Vereeniging te wijden. De heer i. de Brauwer, als Voorzitter der Bond van Muziek verenigingen in Z. VI. W. D. feli citeert de Vereeniging met haar jubileum, alsmede met de in wijding der mooie muziektent. Hoewel deze eerst na 85 jaar is verrezen, is zij toch een blijk van warme genegenheid voor de muziek. Ook feliciteert hij de gemeente met dit mooie monu mentale werk. Ds van Griethuijsen dankt het Bestuur voor de uitnoodiging en spreekt namens de Christelijke Muziek- en Zangvereeniging, en wijst op de goede samenwerking en wenscht de Vereeniging nog vele jaren een voortbestaan toe. De heer le Bleu feliciteert de Vereeniging met de totstand koming der mooie tent, waarop vele Vereenigingen jaloersch kun nen zijn. Hij wijst verder op het opkomend geslacht, hetwelk zich aan de muziek moet wijden, tot bloei der Vereeniging. Na een woord van dank sluit de Voorzitter de Feestvergade- ring en wordt door de deel nemende Vereenigingen een rond gang door het dorp gemaakt. Om 4 uur sprak de Burge meester, vanaf de Tent een woord tot de aanwezigen „Aan de uitnoodiging vén de tentcommissie tot het bijwonen van de inwijding der Muziektent heb ik graag gehoor willen geven en ook zonder die uitnoodiging zou ik daarbij tegenwoordig zijn geweest. Een oogenblik wensch ik terug te gaan, en in herinne ring te brengen, op welke wijze de totstand koming plaats had. In den tijd van wijlen den Voorzitter der Muziekvereeniging „Eendracht maakt Macht", de heer Becu, werden ernstige po gingen in het werk gesteld om in navolging van andere gemeen ten een Muziektent rijk te wor den, maar een vrij plotseling overlijden van den ijverigen Voor zitter der Vereeniging deed het plan eenigen tijd rusten. Door diezelfde Vereeniging werden de pogingen voortgezet, en werd een zoogenaamde tentcommissie ge formeerd, met de noodige nauw gezetheid en handigheid werden gelden ingezameld, waarvan het resultaat was, dat tot den bouw kon worden overgegaan. En ziedaar het resultaat van al dat ijverig streven. Ik wensch de feestcommissie van harte geluk met het volledig slagen van haar doel. Er is hier geleverd een stuk werk, waarop de ingezetenen van Groede met recht trotsch kunnen en mogen zijn. Een woord van lof wil ik dan ook niet onthouden aan degenen aan wie de plaatsing van de tent was opgedragen, maar ook speci aal aan den architect Risseeuw, die met zooveel zorg de uit voering van het werk heeft geleid. Een en ander heeft dan ook zeker tot gevolg gehad, dat de Gemeenteraad onmiddellijk 'het onderhoud van de tent voor rekening der gemeente nam. Laat ik eindigen met den wensch, dat deze mooie tempel aan het doel, waarvoor zij is geplaatst, ten volle zal beant woorden en dat een ijverig ge bruik zal worden gemaakt tot bijwoning van de concerten, die door verschillende Vereenigingen op muzikaal en vocaal gebied zullen worden gegeven". Hierna bracht de Voorzitter dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het tot stand- komen van deze tent. Een woord van hulde aan de bouwmeesters en niet het minst aan den Archi tect Risseeuw, onder wiens kun dige leiding deze tent van uit den grond is opgebouwd, welke leiding hij geheel kosteloos op zich heeft genomen. Verder bracht spreker dank aan het Gemeentebestuur en Kerkbestuur, voor de onmisbare medewerking, welke de Tent commissie heeft mogen onder vinden. De heer Korthals-Altes, uit Knocke, hier aanwezig, sprak nog een kort woord, herinnerend aan de geschiedenis van Groede, in wier midden leefde Vader Cats die zooveel voor deze gerpeente heeft gedaan. Aan den worstel strijd met het water, aan de her- dijkte schorren, waarop nu deze mooie muziektent is verrezen. Hij hoopt dat dit sieraad voor de gemeente, moge strekken tot bloei der Vereeniging. Hierna werden door de Muziek- vereenigingdn „Eendracht maakt Macht", en „Hosanna" en de Zangvereenigingen „Excelsior" en „Halleluja" Muziek-en Zang stukken ten gehoore gebracht van af de nieuwe tent Er was veel volk op de been, en tot 's avonds laat heerschte er een prettige stemming. Groede. Woensdagnacht ver voegde zich bij de politie alhier een zekere S. uit Oostburg, te kennen gevende, dat hij met een vuurwapen door zijn arm was geschoten en in de woning van de H. met een theepot een slag op zijn hoofd had gekregen, tengevolge waarvan een diepe wonde ontstond. De Burgemeester, vergezeld van de politie, vervoegde zich des nachts aan de woning van genoemden de H. Door dezen werd een volledige bekentenis afgelegd terwijl het vuurwapen door de politie in beslag werd genomen. De ge troffene werd bij den geneesheer verbonden, terwijl procesverbaal werd opgemaakt. Schoondijke, De heer W. J. Bruijnooge deed met goed gevolg toelatingsexamen voor de studie van bouwkundig ingenieur aan de Hoogeschool te Gent. Hoofdplaat. De heer E. B. van Damme, lid van den Raad, tevens Wethouder dezer gemeen te, heeft wegens vertrek naar ijzendijke ontslag gevraagd uit genoemde functies. Als zijn opvolger werd als lid van den Raad toegelaten de heer C. Ch. Sturm. Tot benoeming van een Wet houder zal bi] een volgende Raadsvergadering'worden over gegaan. Maandagmorgen bracht een 12 jarige jongen v. W. te Hoofd plaat een paard naar de weide. Het paard schrikte en sloeg op hol en de jongen die er op was gezeten werd over den weg ge slingerd.. Bewusteloos werd hij opgenomen. Bij onderzoek bleek hij echter ongedeerd te zijn en is thans gelukkig weer hersteld. Aardenburg. De Raad der gemeente kwam op Vrijdag 2 October des morgens 10 uur bij een. Met kennisgeving waren af wezig Mevrouw van den Broecke- De Man en de Heer J. J. van der Hooft. ingekomen was een adres over den Zomertijd van de gemeente Zoeterwoude, hetgeen voor ken nisgeving wordt aangenomen. Uitgifte van grond in erfpacht, wordt toegestaan a 2 cent per vierkante Meter. Aan het Burger Gasthuis wordt machtiging ver leend om 1000 francs uit het batig saldo, dienst 1924 te be steden voor de post centrale verwarming. Een voorstel oni nog 500 Gul den in de begrooting te brengen voor het voeren van een proce dure tegen het Gasthuis wordt aangenomen. De heer Reepmaker vestigt er echter de aandacht op, dat het geven van zijn stem in dezen niet opgevat moet worden, dat hij de procedure goedkeurt. Voor de laatste herstellingen aan den weg Aardenburg Sint Kruis wordt de post uitgaven voor dit artikel met 430 Gulden verhoogd. De Voorzitter komt met een persoonlijk voorstel om het nog te betalen aandeel van de Ge meente Aardenburg, groot 145, Gulden in het onderhoud van dien weg, nu maar te betalen. Waarschijnlijk zullen Ged. Staten met een nieuw voorstel komen met het onderhoud van dezen weg. De heer De Wispelaere meende het eens ingenomen standpunt te moeten vast houden, zoodat aanneming van het voorstel van den Burgemeester geschiedde met 4 tegen 1. De wijziging van de begrooting Burger Gasthuis wordt goedge keurd met 4 stemmen, blanco de heer De Wispelaere. Aan de orde was de rekening van het Burger Weeshuis. De heeren Blondeel en Cuelenaere verlaten de zaal, als zijnde re genten van die inrichting. De heer Reepmaker wenscht, nu er slechts drie raadsleden over blij ven deze rekening aan te houden. De Voorzitter is van oordeel dat dit niet noodig is; wij kun nen aan G. S. meedeelen onder welke omstandigheden de reke ning behandeld is. De heer Reepmaker blijft op aanhouding aandringen. Gaarne zou de heer Reepmaker ook van het Burger Weeshu's willen weten, waarom zij aan het R.K. Armbestuur be halve de gewone verdeeling van de subsidies, nog eens 500 Gul den extra hebben gegeven. De Voorzitter is van oordeel, dat de heer Reepmaker deze in lichtingen ook wel kan vragen na goedkeuring der rekening, doch als deze opmerkt, dat zijn stem hiervan afhangt, acht ook de Voorzitter het beter dit punt van de agenda te voeren. De rekening van het Burger Gasthuis kan niet behandeld worden omdat iets niet in orde is met de bepalingen van de zegelwet. Zij zal worden terug gegeven aan de Regenten met verzoek de fout te herstellen. De begrooting 1926 geeft tot niet veel opmerkingen aanleiding. Bij de post 200 Gulden voor gebruik van torenuurwerk en klokken aan de Ned. Herv. Kerk merkt de heer Blondeel op, dat daarvoor vroeger slechts 100 Gulden betaald werd, en is van oordeel, dat het contract maar moet worden opgezegd. De Voorzitter deelt mede, dat hij pogingen heeft aangewend om tot een andere regeling met de Kerkvoogdij te komen, echter tot heden zonder resultaat. De heer Wispelaere gaat met het voorstel Blondeel mede. De heer Reepmaker merkt op, dat anderen toch wel een vreem de indruk moeten krijgen van een Bestuurslichaam, als de Aar denburgsche raad. Men spreekt maar voortdurend over opzeggen en verbreken van contracten en beschouwt dit als heel gewoon. Het gaat hier evenwel niet om de post van 200 Gulden, het is alleen de bedoeling van de hee ren om weer eens wat ruzie in de Gemeente te maken. Nog maar kort geleden is door den Raadjeen post van 150 Gul den uitgetrokken voor een nieuwe veldwachterswoning, hoewel de oude vroeger ook voldoende was en ook nu weer is verhuurd. Hier van profiteert slecht een persoon; van die 200 Gulden voor gebruik van torenuurwerk geniet de ge- heele gemeente.' Blijkbaar moet er weer eens ruzie gemaakt wor den. Het voorstel Blondeel wordt daarna aangenomen tegen Reep maker en Lannoye. De gemeentelijke inkomstenbe lasting wordt berekend op 11500 Gulden, dus 2500 Gulden min der dan het vorige jaar. De ge meente lasten zullen dus weer omlaag gaan. De begrooting wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Bij de rondvraag vraagt de heer Reepmaker of het wensche- lijk zou zijn bij de verbouwing van het stadhuis, ook een betere vergaderzaal te maken voor den Raad, b.v. door de bovenzaal te verkleinen. Kunnen de Raads leden niet eens gezamelijk spre ken met den architect Waarom moet alles genomen worden van het duurste materieel De Voorzitter meent, dat het juist de heer Reepmaker was, die tegen veranderingen en vernieu wingen was. Deze spreekt zulks tegen, het ging toen om het ge bouw als geheel. Zandsteen te vervangen door beton zou de schoonheidscommissie vast niet goedkeuren. De voorzitter wil thans, nu uit de vergadering zelf den wensch komt met den ar chitect te spreken, hieraan gaarne tegemoet komen, hoewel de Raadsleden ook thans in de ge legenheid zijn geweest hunne meening naar voor te brengen. De heeren Reepmaker en Lannoye ontkennen zulks. De Voorzitter zegt de besluiten van den Raad te hebben uitge voerd. Wethouder de Wispelaere is van oordeel, dat als zij eenmaal de machtiging hebben verkregen voor de uitvoering van een werk zij verder niets meer behoeven te vragen. De heer Reepmaker vraagt naar de herziening van het politiere- glement en spreekt de wensch uit, dat de Raadsleden in de ge legenheid zullen gesteld worden, dit tijdig te bestudeeren en men het niet, zooals thans maar al te vaak gebeurt, onverwachts voor den neus krijgt en dan moet be slissen. De Burgemeester zegt toe het politiereglement, dat bijna ge reed is te vermenigvuldigen en het daarna aan de Raadsleden te zenden. Verder niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering ge sloten. Cadzand. De Raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in voltallige vergadering bijeen. Aan het bekende adres van den Raad van Zoeterwoude inzake de afschaffing van den z. g. n, zomertijd zal adhaesie betuigd worden. De gemeentebegrooting voor den dienst 1926 werd vastgesteld met een bedrag van f 38574,68 in ontvang en uitgaaf en met een post van f 1213,21 voor onvoor: ziene uitgaven. Door de wijziging, die de Sta ten der Provincie gebracht hebben in hun subsidieverleening ten aan zien der verpleging van arm lastige krankzinnigen, is hiervoor een bedrag van niet minder dan f 2600 geraamd moeten worden. Het verzoek van de bewoners van de Tienhonderd en Zwarte- polders om aansluiting bij het laagspanningsnet werd andermaal aangehouden, omdat de verlangde tien percent garantie van de door de gemeente te hunnen behoeve te maken kosten niet aanwezig is Aan het electro-technisch bu reau Schippers en Nauta te Groede wordt opgedragen het bouwen van een uitbreiding van het net naar den landbouwer Kools. Bij de rondvraag wordt gewe zen op de treurige verandering, die de dienstregeling van de tram heeft ondergaan en besloten de directie der Mij Breskens Malde- ghem hierop attent te maken m verbetering te verzoeken. Eveneens werd afgekeurd het voortdurend verschuiven van het tijdstip, waarop de nieuwe tram lijn over Retranchement in ge bruik genomen wordt voor per sonen-vervoer. Het komt de vergadering voor, dat met een beetje goeden wil, het vervoer van personen niet noodwendig achterstaan moet bij dat van suikerbieten. Bij het kruispunt van den Mariaweg met een grintweg alhier, kwam een wielrijdende jongen gisteren in botsing met een auto. Gelukkig dat de jongen genoeg zame tegenwoordigheid van geest had om snel van de fiets te springen, zoodat alleen zijn rij- wiel, dat deerlijk gehavend werd, onder de auto schoot en hij overigens met den schrik vrij kwam. Eede. Dinsdagavond had al hier de opening plaats van de gecombineerde land- en tuin- bouwcursns, gegeven namens de Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw, door de heeren Roozen alhier en C. M. van den Broecke en J. Hollebrand te Aardenburg. Aanwezig was het dagelijksch Bestuur der Gemeente Eede, de heer Pastoor en het da gelijksch Bestuur van Ooft- en Tuinbouw en de Christelijke Boerenbond. De heer 1. A. Risseeuw sprak als waarnemend Voorzitter een openingswoord, waarbij hij wees op de aangename samenwerking in dezen van Land- en Tuin bouw. De Burgemeester van Eede bracht dank aan het bestuur van Ooft- en Tuinbouw voor hunne bemoeiingen en achtte het een zegen dat in Eede zoo'n cursus tot stand kon komen. De Weleerwaarde heer Pastoor zeide, dat het Kerkbestuur het tot een hooge eer heeft gerekend gratis een lokaal ter beschikking te mogen stellen voor dezen cur sus. Veel goeds kan hiervan uit gaan, men beziet slechts Brabant, wat daar, dank zij een goede voorlichting, van een klein plekje wordt gehaald. Ook te Eede kan zulks ge schieden. Ook het zedelijk be lang van dezen cursus staat hoog, daar men de jongelui dwingt hun gedachten bij andere dingen te bepalen, dan bij sport. Vermelden wij nog dat deze cursus gevolgd wordt, door 19 deelnemers, allen uit Eede, ter wijl er voor de cursus te Oost burg uit geheel Zeeuwsch-Vlaan- deren W. D. met veel moeite 10 bijeen zijn gekomen, dan dient een woord van hulde gebracht te worden aan de boerenstand van Eede, die haar eigenbelang zoo zeer inziet. Kortelings is het de Maat schappij van Ooft- en Tuinbouw ge'ukt in het Noorden van ons district, te Breskens, nieuw leven

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2