töadin ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGHVLAANDEREN PAUL KRUGER. Wekeiijksch Overzicht Geen Geweten. Wat is Bakpoeder BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per pott f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS p,°7'$,ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. A.dvertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35: Jaargang Zaterdag 10 October 1925 Nummer 3070 daartoe van weerskanten wil mee werken, blijkt uit het opnieuw oprakelen van de oude schuld kwestie. Het was van Duitschland niet verstandig op de verandering van de desbetreffende bepaling in het vredesverdrag aan te dringen. Het toonde daarbij een beteeke- nis aan de bep^Jing toe te ken nen, die het niet heeft. Want het verwijt aan Duitschland, in die bepaling vervat, had niet aller eerst de beteekenis van een uit gesproken overtuiging. Wanneer de geallieerden deze verklaring, dat Duitschland alleen voor den wereldoorlog aansprakelijk was, in het vredesverdrag wilden op genomen zien, dan was het vooral omdat zij de basis moest vormen van Duitschland's verplichting tot schadevergoeding, de an nexatie van de mijnen in het Saargebied en van de Duitsche koloniën. En het js daarom ten volle begrijpelijk, dat geen der geallieerden die verklaring wil len veranderen. De onderhandelingen in Ame rika hebben duidelijk genoeg ge toond, hoe dringend Frankrijk de Duitsche betalingen noodig heeft. Alleen met die betalingen kan het de 40 millioen dollars jaarlijks garandeeren, waarmee de Amerikanen nog maar voor 5 jaar genoegen hebben genomen. Een difinitieye regeling, die Frankrijk nu al niet tot stand kan brengen, omdat Amerika meer vraagt, dan het geven kan, kan het zeker zonder die betalingen nooit verkrijgen. En het ontbre ken van een dergelijke regeling beteekent de onmogelijkheid van een nieuwe leening, waaraan Frankrijk behoefte heeft. Tot een wijziging in het verdrag van Versailles, die die Duitsche be talingen onzeker zou maken, zal dus zeker Frankrijk nooit zijn toestemming geven. Maar het wil geen enkele wijziging van het verdrag omdat op dat verdrag zijn tegenwoordige machtspositie steunt. Het is in tegenspraak van Painlevé's verklaring, dat Frank rijk slechts het recht wil. Maar het saboteert ook ernstig de con ferentie van Locarno. Er is nog een ander gevaar voor deze conferentie. Het be zoek van den Russischen minis ter Tsjitseren te Berlijn heeft het tot uitdrukking gebracht. Rusland is bang voor het succes dezer conferentie, omdat het Duitsch land nader tot de Westelijke mo gendheden en- bij den Volken bond brengen en van Rusland verwijderen. Daarom heeft Tsjit- sjerin moeite gedaan Duitschland tot andere gedachten te brengen. Voorloopig lijkt het niet gelukt. Maar een gevaar voor de Fransch- Duitsche verzoening blijft ook dit Russische streven. 1825. 10 Oct. 1925. II. Op de .Gelderland" werd Kruger naar Europa overgebracht. Maar hij bereikte geen resultaat. De Duitsche Keizer wenschte Kruger niet te ontvangen, en pogingen om andere hulp te verkrijgen mislukten. Onderwijl liep het in Zuid- Afrika mis. Om de Boeren te dwingen zich over te geven werd hoeve na hoeve der „rebellen" grondig verwoest en hun vrou wen en kinderen bijeengebracht in.concentratiekampen, waar er meer dan 20.000 stierven ten gevolge van slechte verzorging. Een zee van rampen overstroomde het arme geteisterde land. Wat in die tijd geleden is, is op aan grijpende wijze uitgezongen door Zuid-Afrikaansche dichters, het meest aangrijpende wel door C. L. Leipoldt in zijn gedicht: „AN 'N SEEPKISS1E" „Klein Jannie van ouboetie Saarl, seepkissie, Het hier in die kamp met zijn [sussie gekom En jij was bestem, soos jij weet, [seepkissie, Daar oorkant in England as [doodkis vir kom. Hierdoor heeft de Engelsche natie eens en voor al het recht verbeurd te fungeeren als „be schermer der kleine naties". Na de vrede te Vereeniging (31 Mei 1902), was het met de zelfstandigheid der Boeren-repu- blieken gedaan. Kruger, die in 1901 zijn vrouw „tante Sanne" Wanneer de woorden der men- schen den loop der gebeurtenis sen bepaalden, dan zou het nogal gaan in de wereld. Maar het on geluk is, dat meer dan woorden daden op dien loop invloed oefe nen en dat die daden gewoon lijk met de woorden in recht- streeksche tegenspraak blijken. Frankrijk wil, dat het recht triomfeert, het wenscht niet anders dan de wereld aan het geweld te onttrekken, heeft Painlevé, de Fransche minister-president, dezer dagen gezegd, toen hij in een redevoering te Amiens de con ferentie te Locarno, de stout moedigste poging tot den werke- lijken vrede sinds den wapenstil stand van 1918 karakteriseerde. Als hij spreken alle ministers en politici. Duitschland wil ook niet anders dan het recht en Engeland niet en Italië niet en Rusland niet en China niet. En het is dan toch wel won derlijk, dat desondanks en niet tegenstaande dien overeenstem menden wil, al die staten in voortdurend gevaar van oorlogs botsingen verkeeren en dat die conferentie van Locarno, die Painlevé deze waardige woorden in den mond gaf niet anders is dan een poging om het gevaar van een oorlog, dat Frankrijk meer nog dan anderen vreest, zoo goed mogelijk af te wenden. Maar de verklaring blijkt een voudig. Immers ieder verstaat onder recht, dat wat hij wil. En aangezien iedere staat zijn eigen belang wil, beteekent„Frankrijk of Duitschland of Engeland wil het recht", alleen Frankrijk en Engeland en Duitschland willen hun eigen belang. Zoo wordt de sutiatie begrijpelijker, maar wordt het ook begrijpelijker, waarom 't zoo moeilijk blijkt den vrede te bewaren. Want al die belangen zijn verschillend en botsen voortdu rend tegen elkaar. Als Frankrijk werkelijk het recht en niet het eigen belang wilde, dan moest het Oostenrijk vrij laten zich bij Duitschland te voegen, dan moest het het Saar gebied opgeven, dan kon Panlevé niet zeggen, dat het meest on duldbaar geweld dat zou zijn, 26. Mijn verwachtingen schijnen slechts heel langzaam voor ver wezenlijking vatbaar te zijn, liefste Edith 1 „Wil je mij daarvan een verwijt maken Ik heb gedaan wat ik kon om den professor voor je te interesseeVen, meer bijna, dan ik feitelijk mocht wagen, zonder zijn ijverzuchtige verdenking op te wekken. Ik kan hem toch niet eenvoudig bevelen dat of dat ten gunste van jou te ondernemen 1" „Neen, dat kun je zeker niet", zeide de doctor zachtjes, maar voor mij is het niet des te min der noodlottig, dat de zaken zich in zulk een slakkengang ontwik kelen. Ik zou in de pijnlijkste verlegenheid kunnen geraken, als niet spoedig iets beslissends voorvalt". „Indien de zaken werkelijk zoo staan, dan moet je nu toch die dat de nauwelijks herboren na ties zou treffen, daarmee bedoe lend, dat Polen en Tsjecho- Slowakije en andere nieuwe staten gehandhaafd moesten wor den, maar moest hij erkennen, dat de paar millioen Duitschers, die nu onder Tsjechische heer schappij leven, vrij moesten zijn zich bij Duitschland aan te sluiten. Als Frankrijk het recht wilde, dan moest het niet trachten de Rifkabylen, die een wanhopigen strijd tegen de Fransch-Spaansche overmacht voor hun afhankelijk heid voeren, tot onderwerping te dwingen. Als Frankrijk het recht wilde, dan moest het zich niet verzet ten tegen de ontruiming der Keulsche zone en het schrappen der bepaling in het verdag van Versailles, die alle schuld van den oorlog op Duitschland laadt, welk verzet thans het verslagen van de conferentie te Locarnoin gevaar brengt. Maar als iedereen het recht wilde, Duitschland zoo wel als Frankrijk en Frankrijk zoowel als Engeland, en Enge land zoowel als Duitschland of Amerika, dan was die heele con ferentie van Locarno overbodig. En juist omdat ze het niet willen maar heel wat anders, loopt niet alleen deze conferentie gevaar, maar kan ook deze conferentie, zoo ze slaagt, den vrede niet verzekeren. De Fransch-Duitsche verzoe ning, heeft Painlevé ook gezegd, is de hoeksteen van ,de Europee- sche vrede. Door een veiligheids- verdrag, waarbij Engeland als 't ware zoowel Frankrijk als Duitschland hulp belooft bij een aanval en dus de Rijngrenzen garandeert, hoopt men nu dezen vrede te verzekeren. Maar daarmee bereikt men niet de verzoening, die, zooals Pain levé direct opmerkte, de nood zakelijke hoeksteen van dien vrede is En hoe weinig Frankrijk daar op rekent, blijkt wel uit de moeite die het zich geeft om in Duitschland's arbitrageverdragen met zijn oostelijke buren, mede zeggingschap te krijgen om op die wijze de macht der staten te bewaren, waardoor het in staat blijven kan te zamen met die staten Duitschland in bedwang te houden. Maar hoe weinig men betrekking aannemen, waarvoor je eigenlijk hierheen bent ge komen. Voor dat andere zou later wel raad geschaft kunnen worden". „je verwijzing naar dezen voor- treffelijken uitweg komt helaas te laat. Ik heb die betrekking eenige dagen geleden aan een studie makker overgedaan, die gelukkig was met zulk een bewijs van onbaatzuchtige vriendschap". „En je kunt die overdracht niet meer ongedaan maken „Neen, bovendien geheel af gezien van het feit, dat ik er niet aan denk het te probeeren. Ik beschouw het eerder als een van mijn geniaalste ingevingen, dat ik op de gedachte kwam juist dezen voorbeeldigen jongeling in de bres te schuiven. De kleine doctor Giersberg bleef namelijk op zijn stuk staan en wanneer je het genoegen had hem te kennen, dan zou je ook weten, dat hij verwenscht onaangenaam kan zijn. Ik was tamelijk radeloos, aangezien al mijn collega's tot wie ik mij met het verzoek wend de, mijn opengevallen plaats te willen innemen, botwegweigerden en ik liep reeds met allerlei wanhopige plannen in mijn brein rond, toen eindelijk deze glorie rijke gedachte het duister ver helderde. Doordat ik Valentin Düringhoffen er toe wist te be wegen zich als sollicitant aan te melden, werd ik namelijk niet alleen van een lastige verplich ting ontslagen, maar ik ruimde tegelijkertijd een hindernis uit den weg, die later voor mij wel eens een steen des aanstoots had kunnen worden. Deze Düring hoffen is tot nu toe de rechter hand van den professor geweest en hoewel hij gelukkig een slaap muts is, zonder het minste ver moeden van de voordeelen, die hij zich met eenige slimheid door de bescherming van Walroth gemakkelijk zou hebben kunnen verschaffen, was ik er toch niet geheel zeker van, dat zich zijn droomerige oogen op zekeren dag niet zouden openen, waardoor hij voor mij een gevaarlijk tegen stander had kunnen worden. Nu is hij onschadelijk gemaakt en hij voelt zich bovendien tegen over mij tot de grootste dank baarheid verplicht". „O, wat je bekwaamheid op dit punt betreft, daaraan heb ik nooit den minsten twijfel ge koesterd", merkte zij spottend op. Je hebt op dat gebied waarachtig wonderbaarlijke vorderingen ge maakt". „Ik heb dan ook de schoonste en verstandigste leermeesteres gehad irt de moeilijke kunst van de omstandigheden te profiteeren, antwoordde hij met een keurige buiging. Maar als het je goed keuring kan wegdragen, dan zul len we na deze kleine afdwaling weer tot ons eigenlijke onderwerp terugkeeren. Ik herhaal, liefste Edith, dat er iets beslissends voor mij moet gebeuren". Ongeduldig trok zij de schou ders op. „Ben ik soms een helderziende, dat je je juist tot mij wendt met die verklaring?" „Een helderziende niet, maar een beminnelijke en tot hulp bereide vriendin toch wel, naar ik hoop. Je moet nog eenmaal mijn voorspraak zijn bij den professor en wel in een aan gelegenheid, die ongetwijfeld veel belangrijker is dan alle andere. Ik heb besloten zijn Ingezonden Mededeeling. Q.rt.oO"** Backin is een door Dr Octker op weten» schappelljken grondslag vervaardigd voor direct gebruik gereed ter vervanging van gist. Bakken met gist is tijdroovend, omdat men dan moet wachten totdat het deeg gerezen is; met Backin evenwel kan men. zoodra het deeg gereed is. direct tot bakken overgaan, want met Backin rijst het deeg onder het bakken. Voor het bakken met Backin behoeven de bestanddeelen van het deeg niet zooals met gist wêl'het geval is vooraf warm gemaakt te wordenmet Backin kan het deeg koud bereid worden, zelfs in een koude omgeving. Het Backin rijst het deeg altijd. Backin is niet zooals gist aan bederf onderhevig, mits droog bewaard. Leest de Dr. Oetker's recepten, uelke algemeen door de Huisvrouwen bij ervaring geprezen worden, en geregeld in deiNederlandsche Bladen, dus ook in dit Uw blad, geplaatst worden. Vraagt Uw Winkelier eens een pak|e Backin A 7>g cents; heelt hij het niét voorhanden, wendt U dan tot de Eenige Impdrteurs E. Ostermann 6. Co., Amsterdam had verloren, verhuisde van uil Hilversum naar Zuid-Frankrijk, daarna naar Zwitserland, waar hij 14 Juli 1904 te Clarens aan het meer van Genève overleed. Per „Batavier II" werd zijn stof felijk overschot naar Zuid-Afrika gevoerd waar het op„Dingaans- dag" 16 December 1904 te Pré- toria ter aarde werd besteld. Bij de onthulling van zijn standbeeld te Rustenburg op Dingaansdag 1921 sprak generaal Smuts o.a. deze woorden „Kruger zal nog zegevieren in Zuid-Afrika". En dit begint meer en meer waarheid te worden. Hoewel het oogenblik van de losmaking van Engeland nog niet gekomen is, zal het toch niet dochter tot vrouw te nemen". Alsof de onverwachte verras sing haar verlamd had, staarde Edilh stom en met wijd geopende oogen den spreker aan. Doctor Artois leunde in zijn stoel achterover en met dat half beminnelijk, half ironisch glim lachje, dat sinds het begin van hun gesprek bijna voortdurend om zijn lippen gespeeld had, ging hij onverstaanbaar voort: „Dat is toch een buitengewoon gelukkige inval, niet waar? En een wonderlijke samenloop van omstandigheden. Wat zouden wij gelachen hebben, als iemand ons een jaar geleden voorspeld had, dat jij nog eens mijn schoon moeder zoudt worden". „Neen Met een wilde beweging was Edith overeind gesprongen en als een wanhoopskreet kwam dat eene woord over haar lippen. Doctor Artois kruiste de armen over de borst en vroeg onver schillig „Wat beteekent dat Neen Je zoudt daarom dus niet gelachen hebben (Wordt vervolgd.) j

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1