aalstl Burgerlyke Stand, Gemengd Nieuws die als knaap van 10 jaar de „Groote Trek" meegemaakt had, tot jongeling opgroeide. Het was een harde tijd waarin de zwakke onverbiddelijk te gronde ging, maar een tijd, waarin een man kon toonen wat hij waard was, geen tijd voor zwaarwichtige redeneeringen, maar een tijd van daden. Op zijn 14e jaar schoot Paul zijn eerste leeuw. Op een volgende jacht sprong zijn ge weer uit elkaar en verloor hij zijn linkerduim. Oeen wonder dat in een der gelijke tijd van schoolonderwijs weinig kwam. Te paard rond trekkende onderwijzers, die een korte tijd op dezelfde plaats ble ven, verschaften het eenigste onderricht. Goed leesbaar schrijven heeft Kruger dan ook nooit gedaan. En toch heeft hij, door zijn gaven,, van plm. 1875 tot 1900 toe de beide Zuid-Afrikaansche repu blieken weten te leiden en ze stand doen houden tegen het overmachtige Engeland. Eerst bekleedde hij het ambt van kommandant-generaal, stond vervolgens tweemaal aan het hoofd van een gezantschap dat naar Engeland gezonden werd om te protesteeren tegen de annexatie der republieken in 1877, en nam vervolgens, toen zijn vertoogen tot de Engelsche regeering niets mochten baten, met Joubert en Pretorius de leiding op zich van de strijd, waarin, na de overwinningen bij Bronkhorstspruit, Laingsnek, In gogo en Amajuba de onafhanke lijkheid opnieuw bevochten werd. In 1883 werd hij gekozen tot president van Transvaal, in welke functie hij vier maal herkozen is, totdat de ondergang der repu blieken aan Krugers staatsmans loopbaan een einde maakte. Het was in deze periode dat voor de jonge republieken weer groote moeilijkheden aanbraken In het Oosten der Transvaal te Barberton en later aan de Wit- watersrand werden zeer rijke goudlanden ontdekt. Een stroom vreemde geluk zoekers overzwermde deze ge bieden, waardoor de oer-Holland- sche bevolking in de verdrukking kwam. Aangemoedigd en op gestookt door het Engelsche gouvernement stelde deze „uit- landers", voor 90 pCt. Engel- schen, allerlei eischen aan de Transvaalsche regeering. Deze nam een zeer tegemoetkomende houding aan, en toen alle stokerij van Engeland niet mocht baten, viel op 30 Dec. 1895 een troe pen-macht, in dienst van de Char tered Company onder bevel van Dr Jameson in de Transvaal, met de bedoeling, de uitlanders te brengen tot opstand. De figuur, die hierbij achter de schermen aan de touwtjes !rok, was de bekende grondspeculant Cecil Rhodes. De later beroemde boerenaanvoerder Piet Cronjé nam bij Doomkop dit legertje gevangen. Voor de mensch- lievendheid der regeering pleit, dat de invallers die in elk ander land zonder vorm van proces zouden gefusilleerd zijn, door Kruger aan de Engelsche autori teiten in Natal werden uitgeleverd. De Duitsche Keizer zond een telegram van gelukwensch. Nu was de oorlog onvermij delijk geworden. De Engelsche minister Chamberlain, wiens naam in die tijd zoo ongeveer als die van de boeman klonk, maakte toebereidselen om de Transvaal en Oranje-Vrijstaat met één slag te onderwerpen. Wat de 800 man van Dr. Jameson niet hadden kunnen doen, dat zou een Engelsch leger van 10.000 man wel verrichten. In 1899 brak de oorlog uit. Tal van Nederlanders, bij wie het gevoel van stamverwantschap luide sprak schaarden zich onder de Trans vaalsche vierkleur. De generaals Botha, de Wit, de la Rey be vochten aanvankelijk overwinning op overwinning. Namen ais Lady Smith, Mafeking, Kimberley, lig gen ons nog in 't geheugen. Over de heele wereld, maar vooral in ons tand, gingen de harten uit naar dat volk, dat met koppige taaiheid de strijd tegen een overmachtige vijand volhield, daarmede toonend, dat het alle goede eigenschappen bezat van het ras, waartoe het behoorde. Evenwel, op den duur was de overmacht te groot. Cronjé moest zich overgeven. Pretoria werd bezet door Engelsche troepen. Nu begon de guerilla oorlog. President Steyn van de Oranje- Vrijstaat bleef in Zuid-Afrika. De 75-jarige Paul Kruger zou naar Europea gaan om hulp in te roepen. En toen geen der Euro- ropeesche mogendheden wilde helpen, toen de Portugeezen hem niet van uit Lorenzo-Marques wilden laten vertrekken en de Duitsche regeering dreigde hem bij vertrek op een Duitsch schip als krijgsgevangene aan Engeland uit te leveren, toen verrichtte onze Koningin een waarlijk Koninklijke daad. In dit artikel is de bui- gings-n der lidwoorden verwaar loosd. (Stot volgt.) Oostburg, Bij de alhier van wege hetgemeentebestuur gehou den aanbesteding tot het bouwen van een openbare lagere school was de uitslag als volgt Perceel 1 (het schoolgebouw) W. Anker en Zoon te Vlissingen f 72260,— P. J. en J. H. Rijnberg te Terneuzen f 70263, Joh. van Poucke te IJzendijke f 67037,— Th. H. Wieleman te Hoofdplaat f 62500,— 1. A. Bossand Oostburg f 67768,— L. Lijk te Breskens f 61558,— A. J. Risseeuw Qroede f 59716, P. M. Catsman en W. A. de Vlieger Breskens f 59700,— A. Risseeuw en J. H. van Roo te Groede f 59680,— Gebr. Wiercx Breda f 57680, P. Daansen Wz. te Oostburg f 54000, Perceel 2 (de schoolmeubelen) P. Daansen Wz. te Oostburg f 3989, - Belderok en Zoon te Oostburg f 3987,— Th. H. Wieleman te Hoofdplaat f 3800,— Joh. van Poucke te IJzendijke f 3650, J. van Male Jz. te Oostburg f 3584,95 N.V. Ned. Turnart en Schoolmeubelenfabr. te Amsterdam f 3328, Firma J. J Ostenk te Ossendrecht f 3286,— P. J. Brugge te Groede f 3100, De gunning heeft nog niet plaats gehad. Aardenburg. Men deelt ons mede Zaterdag werd in de fruitloods van Fruitplantage Ceres, de cur sus geopend in het sorteeren en verpakken van fruit, gegeven door den heer J. Hollebrand, namens de Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw. Een twintigtal deelnemers hadden zich aangemeld voor deze cursus. Bij ontstentenis van den Voorzitter sprak de heer C. M. van den Broecke een woord van welkom tot deelnemers en onderwijzer. Het mag een verblijdend ver schijnsel genoemd worden, dat fruitkweekers uit alle hoeken van ons district aan de oproep ge hoor hebben gegeven. Ongetwij feld zal deze cursus er dan ook toe bijdragen om meer zorg te besteden aan het product. De volgende les zal gegeven wor den door den Rijks Tuinbouw Consulent, die enkele meededee- lingen zal doen over export en over hetgeen de handel tegen woordig vraagt. Daarna zullen de deelnemers in de gelegenheid gesteld worden zich onder lei ding van den heer Hollebrand practisch te bekwamen in het handelsklaar maken van diverse soorten fruit. St. Kruis. Vrijdag j 1. kwam de Raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen, waarin alle leden, behalve de heer C. de Sutter, aanwezig waren. Na mededeeling van eenige in gekomen stukken, die voor ken nisgeving aangenomen werden, kwam aan de orde een schrijven van het College van Burgemees ter en Wethouders van Aarden burg, waarin gevraagd werd een maximum asbelasting voor den weg Aardenburg-St. Kruis te willen bepalen van 1100 K.G. per as. Bij de hierover gevoerde be raadslagingen wordt opgemerkt, dat het vaststellen van een maxi mum vrachtbelasting behoort tot de competentie van de Staten der Provincie, die de maximum- wielbelasting hebben geregeld voor het algemeen verkeer, waar onder ook dat op den weg Aardenburg-St. Kruis behoort en het zeer de vraag is of de Sta ten genegen zouden zijn voor dezen weg een vandenalgemeenen regel afwijkende bepaling in het leven te roepen. De onderhouds plichtigen kunnen hiertoe een verlangen te kennen geven, doch niet zelf een maximumgewicht te bepalen. De heer de Bruijne zegt, zich steeds een voorstander getoond te hebben van wegen, die in elke tijdsomstandigheid kunnen voldoen. Zijn ideeën heeten te luxueus, maar stelt men zich met minder tevreden, dan blijkt al heel spoedig wat dat minder waard is. De ongeveer 45 jaar geleden aangelegde keiweg Aar denburg-St. Kruis heeft herhaal delijk bewezen niet bestand te zijn voor een ook maar eenigs- zins zwaar vervoer. In elk ge val beantwoordt hij niet aau de eischen van het tegenwoordige verkeer. Het is een zeer drukke algemeene verkeerswegelke beperking daarop is het lapwerk gedurende enkele jaren aan dezen weg besteed onpractisch uit gegeven, zoo niet weggegooide gelden. Naar het oordeel van den heer de Bruijne zou de meest ge- wenschte oplossing zijn den weg te vervangen door een nieuwen van 5 meter breedte, waarvan elke zijkant (ter breedte van 1 meter) gemaakt zou kunnen wor den met de beste der uitkomende keien van den tegenwoordigen weg, terwijl de middenbaan van 3 meter breedte van flinke, nieuwe keien ware te maken. Hij geeft in overweging te onderzoeken, of de bij den aanleg van den bestaanden keiweg naar voren getreden belanghebbenden voor zijn idee te vinden zouden zijn en verder te informeeren of voor den door hem beoogden nieuwen, algemeenen verbindingsweg steun zou zijn te erlangen van de Pro vinciale Staten. Het door den heer de Bruijne ontvouwde vindt steun bij alle leden der vergadering, zoodat met algemeene stemmen besloten wordt het bestuur van de mede- onderhoudsplichtige gemeente Aardenburg in dezen geest te berichten. Ten aanzien van den weg St. KruisSt. Laureijns vereenigt de Raad zich met het voornemen van het dagelijksch bestuur om te geraken tot den afkoop van de tollen langs dien weg. De Raad spreekt zijn bijzondere tevredenheid uit over de inwen dige secretarieverbouwing, met een woord van lof voor de uit nemend goede en nette uitvoering van dit werk. De Raad hecht zijn goedkeu ring aan de verplaatsing van de kast met de registers van den Burgerlijken Stand naar de wo ning van den ambtenaar van dezen tak van dienst en zulks tot we deropzegging. In verband met een insinuee rend bericht aan het adres van den Secretaris dezer gemeente, voorgekomen in het blad „Zelan- dia" van 5 September 1925 drukt de Raad zijn sympathie uit voor de steeds door dezen ambtenaar gevolgde wijze van optreden en voor zijn dienstprestatie, waar omtrent de eerste klacht nog moet inkomen. Hoogwatergetij Breskens. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September ingelegd een bedrag van f 9357 71 terug- betaa'd f 16655.57. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10640. MARKTBERICHTEN. DAGEN vm. nam. Woensdag 7 Oct. 4.08 4.27 Donderdag 8 4.49 5.13 Vrijdag 9 5.32 5'56 L. Kwartier Vrijdag 9 October nm. 6.54. Liohtt <tp woop Rljwiolen onz. Woensdag 7 Oct. nam. 5.55 Donderdag 8 5.53 Vrijdag 9 5.52 Rotterdam, 5 October. Tarwe f 11.- f 13 Rogge f 9.—f 10.— Gerst f 11.—f 12. Haver f 9.f 11 Kroonerwten f 12 f 16.— Erwten (Schokkers) f 16,f 22. Bruine boonen f 15.f 19. Maanzaad f 38.—f 42. NIEUWVL1ET. Huwelijks-Voltr. 17 September. Joh. van den Ameele, 30 j., jm. en Adr. Cath. Mogré, 28 j., jd. 24, Joh. Iz. Risseeuw, 29 j., jm. en M. M. Provoost, 26 j., jd. Overlijden. 1 Aug. Een leven loos aangegeven kind van J. Goossen en C. S. Kraaijmes. GROEDE. Huw.-Voltr. 15 Septemb. Dirk Frederik Jacobi, 28 j., jm. en Catharina Jacomina Rosendaal, 26 j„ jd. Geboorten. 5 Sept. Johanna Maria, d. van I. Basting en N. J. Cijsouw. 5, Arsène Philemon Marie, z. van C. E. van den Hemel en L. M. Dusarduijn. 7, Johannes, z. van J. Avot en A. Hoste. 7, Jacob Jannis, z. van A J. Visser en S. de Visser. 13, Celina Romania Amelia, d. van C. Heetesonne en A. M. Ver- strijnghe. 29, Alcijsius Johannes, z. van E. M. J. van den Hemel W. S- de Baedts. Overlijden. 21 Sept. Izaak Cornelis, 8 mnd., z. van J. J. Scheerens en M. C Orlebeke. 30, Maria Johanna Boeltjes, 67 j., ongehuwd, (overleden te Oost burg.) SPORT, VOETBALLEN. Kruisd'jk, De Zondag j.l. alhier gespeelde voetbalwedstrijd tusschen Juliana Kruisdijk en V. C. Vlissingen, had tot uitslag 3—5 in het voordeel van V. C. Vlissingen. Juliana speelde met 7 invallers. Breskens. De Zondag al hier gespeelde voetbalwedstrijd tusschen de voetbalvereenigen Walcheren 1H. O. V. I had tot uitslag 8—1 in het voordeel van Walcheren. INCIDENT BIJ DE OPSTIJGING VAN EEN LUCHTBALLON. Zaterdagmiddag 1 uur zou de luchtvaarder van Pottum op het terrein aan de Lammermarkt, in verband met de viering van de 3 October-feesten te Leiden op stijgen met zijn ballon. Op het oogenblik dat hij opsteeg ge raakte een 12-jarige jongen in een lus van 't ankertouw, dat op een afgesloten gedeelte lag. De jongen ging mee de hoogte in, doch hield zich stevig vast en ging met de ballon ontzaglijk snel naar boven in Noord-Ooste lijke richting. Verschillende vrou wen onder het publiek vielen flauw. Van Pottum heeft spoedig het voorgevallene ontdekt. Hij nam dadelijk maatregelen om te dalen, wat echter aangezien hij zich bo ven een met huizen dicht bezet stadskwartier bevond, niet oogen- blikkelijk kon geschieden. Achter het station van den Heerensingel ls hij echter geland. De jongen bleek echter ongedeerd te zijn; hij had alleen een opgezwollen arm tengevolge van de omstren geling van het touw en was nat doordat hij door een sloot was getrokken. De jongen verhaalde aan een verslaggever yan «De Crt." dat hij niet wist hoe hij gepakt werd. Ik voelde ineens wat in mijn rug en daar gong ik. Nou ik greep dadelijk het touw vast met me andere hand, want het touw zat om me linkerarm, enne nou, méér weet ik niet. Ik trek hem joviaal bij me. Jawel, je weet wél meer, vertel eens, en wat dacht je toen wel. Wat ik dacht Ik dacht eigenlijk nietsIk dacht ik ga de hoogte in, dat dacht ik. En het ging alsmaar hooger ook. Begreep je niet, dat je vallen kon Dat je in gevaar was Nee meneerIk hield me vastIk zag wel, dat de menschen alsmaar kleiner werden, net als poppetjes, dat er een auto reed, die ook klein was, en een spoortrein zóó klein.. Maar boven me, daar was een meneer, die riep tegen meVasthouwe jongenNou toen hield ik me maar goed vast. Ik zag de heele stad onder me En toen begonnen we, geloof ik, weer te dalen. Het komt er uit bij horten en stooten, met veel vragen. Toen zag ik een aardappel land, en een wei en daar was ook een boom, want ik werd er doorheen gesleurd, en ik weet nog wel, da'k me beene toen heb opgetrokken. Dan werd ik over de wei gesleept en toen in de sloot. Koppie onder deed ik lachend, om hem op zijn gemak te stellen. Dat weet ik niet, ik ging er veuls te gauw doorheen, was meteen weer op het drooge en toen effe daarna weer in een sloot. Hij nam een toeter die op ta fel lag, en blies er hard op. Nee praat nou eerst met me neer, zei zijn vader. Nou, ik weet niet meer. O ja, en toen kwamme der menschen aanloopen, die het touw pakten, en die maakten het touw van me arm los. Uit de meededeelingen van den heer Van Pottum blijkt dat de daling zeer voorzichtig moest ge schieden. Het anker kon niet op gewone wijze worden neergelaten, daar het dan langs het touw op den jongen zou zijn neergeko men. De heer van Pottum liet toen de ballon zoover dalen, dat het touw sleepte, en het anker halverwege kon vallen. De luchtvaarder vermoedt dat de jongen spelend het touw heeft willen grijpen en toen met zijn arm in de lus raaktehet publiek was te ver opgedrongen, en de politie had niet voldaan aan zijn verzoek om het terug te drijven IN DEN RIJN GEREDEN. De dertigjarige mejuffrouw Van Cotten uit Cothen, onder wijzeres te Zoelen bij Tiel, is Zondagavond te Wijk bij Duur stede in den Rijn gereden en verdronken. Haar fiets en koffertje zijn gevonden, haar lijk nog niet. GETROEFD. Een paar heeren, die te 's Gravenhage met een tweetal dames den Zaterdagavond vroo- lijk had doorgebracht, wilde na sluiting der café's de kennis making verder voortzetten. Op voorstel der dames begaf het gezelschap zich daarop naar de woning van een harer aan den Z. O. Buitensingel, alwaar een flesch champagne de vroolijk- heid ten top deed stijgen. Toen de heeren echter wilden vertrek ken, eischten de dames betaling der flesch champagne, waarvoor zij f 30 vroegen. De bezoekers hadden hier weinig zin in en beweerden, dat de champagne hoogstens een daalder waard was. Zij waren bereid f 10 ver goeding te geven, wat zij welletjes vonden. Er ontstond een heftige woor denwisseling waarbij ten slotte een der dames een revolver trok onder de bedreiging: «Betalen of..." Waarop de heeren het be nauwd kregen en de f30be taalden. Zij deden hun beklag bij de politie, met het gevolg, dat de beide dames werden gearresteerd en opgesloten op het hoofdbureau van politie. De revolver werd in beslag genomen en bleek onge laden. De dames hadden, naar zij beweerden, er slechts gebruik van gemaakt om schrik aan te jagen. Het zgn. sterke geslacht had zich door de zwakke sek.e leelijk laten overtroeven.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2