Binnenland. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws of heelemaal niet werkt, of hij hoogstaande denkarbeid of laag staande handenarbeid verricht. Neen, er is uitsluitend sprake over hetgeen noodig is voor een gezin, terwijl als zoodanig wordt aangenomen man, vrouw met vier of vijf kinderen. Het is het hart, dat spreekt uit deze woor den, maar niet het verstand. Het is immers niet voldoende om na 'e gaan, wat menschelijk is, maar ook moet men weten wat mogelijk is. En deze economische mogelijk heid is nu geheel uit het oog verloren in de redeneering van hen, die een gezinsloon voor staan. En wat zegt het koele ver stand omtrent deze dingen Voorop moet gesteld worden, dat een ondernemer arbeiders in zijn dienst neemt, om met den door hen gepresteerden arbeid, winst te behalen. Maar ook de arbeider verhuurt zijn arbeidskrachten, omdat hem dit voordeeliger lijkt dan dat hij zelf rechtstreeks in zijn behoeften gaat voorzien, en dus zelf als klein baasje optreedt. Waar geen winst kan worden behaald, houdt de vraag naar ar beid op. Wat een ondernemer nu overhoudt na dekking van andere productiekosten en be hoorlijke vergoeding voor eigen arbeid, is het maximum, dat hij aan zijn loonarbeiders kan uit betalen. Op den duur zal geen onder nemer met verlies willen, noch kunnen werkzaam zijn. En dit geldt niet alleen voor de onder neming als geheel, maar wanneer het mogelijk zou zijn het nuttig effect van eiken arbeider afzon derlijk te berekenen zou blijken, dat ook aan eiken individueelen arbeider slechts een loon wordt betaald, dat tot maxium heeft de waarde van de prestaties. En trou wens, het kan toch ook moeilijk anders. Gesteld dat twee arbei ders zich komen aanbieden, daar waar slechts één gevraagd wordt. De een heeft een groot gezin en vraagt een loon waarvan hij behoorlijk kan leven met zijn uitgebreide familie; de ander die ongehuwd is, verklaart zich be reid voor minder geld in dienst te treden. Moet nu van den pa troon verwacht worden, dat hij den huisvader tegen het hoogere loon in dienst neemt en den on- gehuwden arbeider, die misschien niet lichtvaardig, plichten jegens vrouw en kinderen op zich heeft willen nemen, deswege straft met werkloosheid Immers neen 1 Slechts op de prestatie, slechts op de mate waarin de arbeider bijdraagt in den winst van den ondernemer, wordt gelet. En het kan ook wel niet anders Nog daargelaten dat de onge huwde arbeiders zouden bedan ken te werken voor een geringer loon dan de husvader, waardoor zij indirect diens huishouding gedeeltelijk zouden bekostigen, is het ook praktisch onmogelijk de arbeiders te beloonen naar hun behoeften. Want elk mensch heeft geheel verschillende be hoeften, zoowel in aantal als in intensiteit. De een heeft slechts behoefte aan eten, kleeding en onderdak, de ander heeft boven dien behoefte aan geestelijke en lichamelijke ontwikkeling, een derde wil ontspanning. Kortom de behoeften kunnen nimmer een grondslag zijn voor de bepaling van het loon slechts de prestatie is het kompas, waarop de verdienste wordt afgelezen. O, wij weten heel goed, dat velen dit hard en onmenschelijk zullen vinden en wij zijn het er volkomen mee eens, dat het „wie niet werkt, zal ook niet eten", dat eraan ten grondslag ligt, een harde leer is. Zij die minder sterk zijn, of gedeeltelijk invalide, en zij, die ook anderen met hun werkkracht moeten onderhouden, »zij allen weten, dat het een ijzeren wet is, die ten grondslag ligt aan het arbeidscontract. Maar dit mag geen aanleiding zijn om de werkelijkheid anders te zien, dan zij is. Wij hebben ons hier niet af te vragen, hoe het wel zou moeten zijn, maar wij beschouwen slechts de feiten, zooals zij zijn. En ten slotte ligt In de harde, nuchtere leer, die wij hier uiteenzetten, de prikkel tot vooruitgang. Er is niets wat de menscheüjke activiteit meer prikkelt dan de onmiddellijke belooning, En daarom hebben ook de pogingen, die in 't werk worden gesteld om aan testuren op een principieele erkenning van de behoefte als basis voor het loon, schipbreuk geleden. Hetgeen niet wegneemt, dat tal van werkgevers kindertoeslagen geven, of op andere wijze reke ning houden met de gezins grootte van hun werknemers. Maar dit hindert nietethische motieven zijn nooit te veroor- deelen, als zij op vrije wil be rusten, maar men moet er zich van bewust zijn, dat het een afwijking is van het principe. Zoolang men zich maar goed voor oogen houdt, dat de pres tatie de principieele grondslag is, zijn afwijkingen daarvan niet gevaarlijk. Slechts als de af wijkingen als normaal worden beschouwd, raakt men den koers kwijt. En waar nu tegenwoordig ge tracht wordt onder een nieuw masker het element der behoeften een rol te laten spelen, komt het ons noodzakelijk voor, de vinger op deze nieuwigheid te leggen. Verschillende gemeenten gaan ertoe over toeslag te geven op de huren van arbeiderswoningen, indien deze haar inziens te hoog zijn, in verband met de ver diensten. Het betreft hier na tuurlijk alleen complexen van arbeiders-bouwvereenigingen, die gebouwd zijn met steun van rijk en gemeente. Toch is dit een zeer verderfe lijke politiek. Niet alleen betee- kent dit een indirecte loonsver- hooging ten koste der belasting betalers ten behoeve van een bepaalde catagorie arbeiders, maar ook vindt een overheveling plaats van de prestatie naar de behoefte, omdat de toeslag veelal verband houdt met de gezins grootte. Hetzelfde zien we in anderen vorm in Zuid-Limburg geschieden waar de staatsmijnen eerst de loonen der werklieden met 5 pCt. verlagen, om nu over te gaan tot oprichting van diverse mijnwinkels, tene nde goedkoo- pere levensmiddelen te verstrek ken. Ook hiervan profiteeren vooral de grootere gezinnen met de grootste huishoudelijke uit gaven. Ook hier wordt door een achterdeurtje binnengehaald, wat door de voordeur nooit heeft kunnen binnen komen. DE BELASTINGINNING. Met betrekking tot de belasting inning op de postkantoren met ingang van 1 Januari a.s., ver neemt de Tel. nog nader, dat zulks niet gepaard zal gaan met overbrenging der belasting-co- hieren naar het postkantoor. De postbeambte zal uitsluitend kassierswerk verrichten, een strookje invullen waarop het ge storte bedrag wordt genoteerd, en dit strookje opzenden naar den houder der cohieren op het belastingkantoor. Door dezen worden de betalingstrookjes in geboekt in het cohier, hetgeen thans geschiedt door afschrijving van het journaal. De nieuwe methode wordt vlugger en goedkooper geacht dan de momenteel bestaande. Ook zal het inboeken dan op ieder uur van den dag kunnen geschieden. Verder zal de directeur-generaal van de posterijen de nieuwe maatregelen slechts invoeren op die postkantoren, waar zulks zon der eenige meerdere kosten ge schieden kan. Blijft de loketdienst dus gelijk, het is een groot gemak voor het publiek op zoo veel verschillende plaatsen van zijn belastingpen ningen te worden verlost. Boven dien zullen de ontvangkantoren worden ontlast en kan daar dus de volle aandacht worden be steed aan de verscherpte invor dering van achterstallige belas tlngsommen. Eén bezwaar zal aan de nieuwe regeling verbonden zijn. De be taling ten postkantore zal eerst den volgenden dag worden Inge boekt in het cohier. En het is eerst deze inboeking, welke geldt als wettelijke kwijting. Dat kan moeilijkheden opleveren. Daartegenover staat, dat zich dit bezwaar in gelijke mate doet gelden bij belastingbetalingen per giro, en dat deze wijze van be taling toch met den dag meer en meer gebruikelijk wordt. Beeskens, Bij de gehouden premietrekking, onder de ver schillende Muziekvereenigingen, welke aan het te Ostende gehou den Festival hebben deelgenomen, viel een premie van 300 francs ten deel aan „Uit het Volk-Voor het Volk" alhier. Onze lezers worden ver wezen naar de gewijzigde dienst regeling van boot en trams, welke 4 October a.s. een aanvang nemen. Groede. Gisteren had met het bietensteken de 40-jarige J. v. d. W. het ongeluk de top van zijn vinger af te kappen. De juist passeerende dokter Sommer verleende geneeskundige hulp. De collecte voor de ge teisterde streken heeft alhier opgebracht f 1089.50. Cadzand. Vermoedelijk ten gevolge van het spelen door kinderen met lucifers geraakte Dinsdagmiddag bij den land bouwer Q. alhier een flinke stroo- mijt in brand, wat hierdoor ernstig was, omdat in de onmiddellijke nabijheid nog een tweetal klam pen stroo en een groote land- bouwschuur stonden. Door het krachtdadig optreden van een paar menschen, die er toevallig langs liepen en alarm sloegen, bleef de brand tot den hoop stroo beperkt. De collecte voor het Roode Kruis bracht alhier f 14.65 op. Osstburg. Voor de inzame ling van gelden voor het hulde blijk aan H. M. de Koningin en Z. K. Hoogheid den Prins bij hun zilveren huwelijksfeest is alhier een comité gevormd, bestaande uit de heeren P. Erasmus, Bur gemeester, als Voorzitter, P. de Hullu Hz., Gemeente Secretaris, als Secretaris-Penningmeester, en als leden lr. J. A. Spruijt, J.van der Worp en J. W. J. Cock, resp. Directeur der R. H. B. S., de Rijkskweekschool en de Ambachts school, alsmede J. A. Hoste, A. D. E. Lauret en T. J. den Dun nen, resp. Hoofd der Openbare Lagere School, R.-K. bijZt school en Chr. bijz. school. REGENWAARNEMINGtN TE BRESKENS. Gedurende de maand Septem ber viel alhier 131,4 m.M. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 15,9 m.M. Er waren 23 dagen met 0.1 m.M. of meer regen, waarvan 21 dagen met 1 m.M. of meer. In het tijdvak 1912 "24 was de grootste hoeveelheid in de maand September in 1918 (120,9 mM.) en de kleinste in 1921 (18,9 m.M.). September 1925, met 131,4 mM, mag dus wel tot de natte maanden ge rekend worden. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 29 Sept. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 8 25 f 11.35 Eendeieren f 7.45-f 9. Aangevoerd 550000 stuks. Hoogwatergetij Breskens. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 4 October 1925. Biervliet v. 9 30 ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u Bremer. Doopbedieningen Voorber. H. Av. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer. n. 7.15 u. Werkmansbond. Groede n. 2 u ds v Griethuijsen. Doopbediening. Hoofdplaat v 9.30 ds Scholte. Nieuwvl. v 9.30 ds v. Griethuijsen Oogstpreek Schoondijke n. 2 u ds Scholte. Waterlandk. v. 9:30 ds Castelein. IJzendijke n 2 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds de Puy. Wicatlkaapsca. Dollars f 2.49-f 2 50 Ponden f 12.04, 4f 12.07, Marken 58.95 59.10, per billioen, Belg. francs f 10.15 f 10.25, Fransche francs f 11.80 f 11.90, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35.50. DAGEN vm. nam. Zaterdag 3 Oct. 3.12 3.36 Zondag 4 2.52 3.16 Maandag 5 3.32 3.56 Dinsdag 6 4.08 4.32 L. Kwartier Vrijdag 9 October nm. 6.54. Lieht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 3 Oct. nam. 7.03 Zondag 4 6.01 Maandag 5 5.59 Dinsdag 6 5.57 LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 4 October in dag- en avondvoorstelling De Vrouw in 't Donker, nieuw zangspel in drie bedrijven. Maandag 5, Dinsdag 6 en Donderdag 8 October a.s. De Vrouw in 't donker. Variétés Schouwburg (Nieuwe Cirk) te GENT. Groote Opvoeringsweek van het Winterseizoen. Zondag en Donderdag dagvertoo - ning om 3 uur „Den hond, die letterlijk spreekt". Democritos en zijn wonderbare lantaarn, Georges Roger, de welgevierde komiek uit Gent. De Skaring Heisons in haar paleis voor schaatsen rijden. De troep Schlat, rijwielrijders. De Nee plus ultra der stoutheid. Lys Gauty, de beroemde Fransche zangeres. De Stadium, indrukwekkende gladiateurs. Hilda Garden, trapeziste, eerste prijs voor schoonheid. BRESKENS. Huwelijks-Voltrekking. 24 Sept. P. C. Verbeke, 27 j., jm. en A. N. van Quekelberghe, 20 j., jd. Geboorten. 9 September. Abra ham Jannis, z. van A. J. Manhave en A. van Geijten. 18, Johanna Adriana, d. van Iz. Verduijn en A. Viënne. 19, Sara, d. van Abr. j Verduijn en P. Vergouwe. 20, Walter Alphonse Florimondus, z. van A. A. Hamelijnck en E. N. de Meijer. 24, Pieter Aarnout, z van Chr. Moerdijk en M. K. P. Minderhoud. 30, Cornelis Simon, z. van Adr van Slooten en M. C. Serlé. Overlijden. 1 Sept, J. J. de Visser, 4 d., z. van D. de Visser en W. Gans. 24, D. Jansen, 84 j., echtg. van J. P. W. Besemer. 24, J. D. A. Bremer, 7 mnd., d. van H. M. E. Bremer en J. Met- chers. SCHOONDIJKE. Huw.Voltr. 3 Sept. C. A. van der Wege, 23 j., jm. enj. C. Ver- herbrugge, 17 j., jd. Geboorten. 4 Sept. Heine, z. van K. Sietsma, en J. Dekker. 12, Abraham Pieter, z. van S. van der Plas en L. Ribbe. 13, Abraham Izaak, z. van I. de Reu en E F. Tellier. 15, Teuna, d. van W. Koster en J. Bril. 20, Dina Helena, d. van M. Wandel en A. D. Corstanje. Overlijden. 9 Sept. Jacob van Peenen, 66 jechtg. van Pieter- nella E. Wijngers. 24, Abraham Pieter van der Plas, 12 d., z. v. Simon van der Plas en L. Ribbe. WATERLANDKERKJE Geboorten. 9 Sept. Gerardus Petrus Edemondus, z. van G. J. van de Vijver en M. A. A. van de Waeter. 29, Janna Elizabeth, d. van J. den Hollander en P. N. du Burck, DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. De 60-jarige bankwerker M. K. te Rotterdam kwam gisteren morgen, toen hij werkzaam was bij de gemeentelijke electr. centrale aan de Schiehaven, in aanraking met den stroom, tengevolge waar van hij met ernstige brandwonden tegen den grond sloeg. De geneeskundigen dienst heeft ge- ruimen tijd kunstmatige adem haling toegepast, doch kon slechts den dood constateeren. EEN CYCLOON-MUSEUM. Jhr. de Muralt, Burgemeester van Borculo, heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een cycloon-museum. De heer J. Ressing, gemeente ontvanger, is voorloopig belast met het verzamelen van materiaal en gegevens. Daar het bijeen brengen van zoo een volledig mogelijke collectie van groot wetenschappelijk belang wordt geacht, roept de burgemeester van Borculo aller medewerking in, om daartoe te geraken, leder, die in het bezit is van foto's, beschrijvingen, aanteekeningen, affiches, couranten, bulletins, telegrammen, imprimé's, brieven enz betrekking hebbende op de ramp te Borculo, op de gehouden geldinzamelingen, of op den wederopbouw, wordt uitgenoo- digd, deze stukken voor de aan te leggen verzameling te willen afstaan en rechtstreeks te willen adresseeren aan den gemeente ontvanger voornoemd. DAT KAN NOG AL. Bij mej. L. A. te Rotterdam trad Dinsdag voor dag en nacht in dienst een 22-jarige dienst bode. Toen zij er een halve dag in betrekking was, zei zij niet te kunnen wennen, doch omdat de juffrouw niet wilde hebben, dat zij zonder eten vertrok, zou zij tot na hét eten b'ijven. Terwijl de dienstbode at, zag de juffrouw het taschje van het meisje na en vond daarin een haar toebehoo renden gouden ring met vijf bril- jantjes Zij waarschuwde onmid dellijk de politie en deze haalde uit het pak met kleeren van de dienstbode nog een paar schoe nen van juffrouw L A. te voor schijn. Voorts bleek dat de dienst bode een mantelcostuum van de juffrouw onder haar eigen klee ren droeg. En in dit mantelcos tuum vond men nog een gouden ring. Arrestatie van de oneerlijke dienstbode is niet uitgebleven. DE STRANDING VAN DE „IJSELSTROOM". Bij de directie van de Holland- West-Afrika lijn is bericht inge komen dat het stoomschip „IJsel- stroom", dat op de kust van Zuid-Afrika gestrand is, verloren is. De bemanning en de passa giers, die door het stoomschip „Elisabethville waren opgenomen zijn geland te Grandassam (Ivoor kust). Zij zullen door het stoom schip „Helder" worden afgehaald en later met de stoomschepen „Albireo" en „Java" de reis voortzetten. ERGERLIJKE VERWAARLOOZING. Gistermiddag is de politie te 's Gravenhage ter oore gekomen een geval van verwaarloozing die onmiddellijk ingrijpen noodzake lijk maakte. In een woonschuit, liggende in de Laakhaven, woont een gepen sioneerd werkman van de ge meente-reiniging met zijn vrouw en zes minderjarige kinderen in een zeer kleine ruimte. De vrouw moet reeds geruimen tijd ernstig ziek liggen. Een huisdokter moet die vrouw wel hebben behandeld, maar sinds eenigen tijd door den echtgenoot zijn geweigerd. De G. G. D. met het geval in ken nis gesteld, werd door den man niet toegelaten. Niet zonder moeite is het de politie gelukt door te dringen in de woonkamer van de schuit. De toestand, die men daar aantrof, laat zich moeilijk be schrijven. Een walgelijke lucht steeg op uit de kleine vertrekjes. In het achterste hokje vond men iets, dat geleek op een bed van halfvergane dekens. Daarop lag een vrouwelijk wezen, uitgeteerd en uitgemergeld, met wezenloo-

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2