ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Onderwijs en Economie. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 34e Jaargang Woensdag 30 September 1925 Nummer 3067 yggïfcfcg Yen, Geen Geweten. LEERZAAM. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden t 1.25 franco per poit f 1,40 A d v e r t en 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever tno.'°2? breskens p°»$;° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Er wordt in onze dagen van hooge beschaving en groote cul- tureele ontwikkeling wel eens en terecht geklaagd, dat de op voeding der kinderen zoo ont zaglijk moeilijk is. Zoodra toch het kind zijn 6de levensjaar be reikt heeft, gaat het al kennis maken met de school. Het ver keert dan echter nog in die ge lukkige, naieve leerjaren, waarin de geest nog niet al te veel ont gonnen wordt en waarin het pionierswerk der wetenschap nog door vader en moeder gewaar deerd wordt. Immers worden de eerste schreden op het glibbe rige schoolpad met belangstelling gevolgd, ja, dikwijls op een bij zondere wijze aangemoedigd. Zoodra toch weet de kleine kleu ter met groote moeite de letter a of b te spelen, of hij wordt het middenpunt van alle belang stelling. Wanneer dan vader 's avonds thuis komt en de fa miliekring binnentreedt, dan wordt hem vol trots en zelfvoldoening verhaald, dat Jante al lezen kan. Het leesboek wordt voor den dag gehaald, en terwijl Jantje met zijn kleine, dikke knuisjes de letterteekens aanwijst en met moeite de eerste, nog bijna on verstaanbare klanken uitstoot, kijkt moeder vol trots over den kleine heen naar vader alsof ze zeggen wil„Zie je nu wel Heb ik het altijd niet gezegd, dat het een bijzonder kind was Het is nauwelijks op school of leest al. Wat zit daar een kopje op 1" En in gedachten ziet ze het al groot en tot de hoogste waar digheden verheven. Maar naarmate de leeftijd van de kinderen stijgt, verdwijnt dik wijls ook het medeleven der ouders. En wanneer zij dan de hoogere scholen bezoeken, dan wordt wat eerst een genot was, wel eens een last. De kinderen klagen en naar onze meening dikwijls terecht over de groote massa's huiswerk en de ouders 23. Maar hij werd voor alle verdere hoofdbrekens gespaard, toen na een kort tamelijk gedwongen gesprek tusschen hen beiden, Ingeborg zelf de deur open maakte om de beide heeren aan tafel te noodigen. Een enkele blik had hem tot zijn geruststelling gezegd, dat zij zich weer vol komen hersteld had en dat haar gedrag den bezoeker wel geen aanleiding zou geven ongewensch- te beschouwingen omtrent het huiselijk leven van den professor te houden. Zijn verontrusting bleek juist te zijn geweestmaar de maaltijd verliep toch anders dan gewoon lijk. Doctor Artois koos voort durend stof voor een gesprek, waarvan de inhoud de professor niet kon behagen. Indien zulk een verdenking hem zelf niet overdreven was voorgekomen, dan zou hij gedacht hebben, dat daarbij een zeker boosaardig opzet in het spel was. Hoe ter wereld kwam deze jonge man er toe, juist nu herinneringen uit zijn leven op te diepen, die nie mand interesseerden en dieboven mopperen mee. Gevraagd wordt dan bijv. waarvoor het noodig is om te berekenen hoeveel ver snellingen iemand maakt, die van een toren van 100 Meter valt zonder een enkele wet te ken nen weet toch iedereen, dat zoo iemand morsdood is of wat voor nut het geeft te weten hoe het geldwezen ontstaan is. Maar al te dikwijls wordt dan opge merkt, dat men de hersenen der kinderen in een dertig of meer vakjes (denkbeeldig natuurlijk) verdeelt en iedere dienaar der wetenschap probeert een of meer van die vakjes zooveel mogelijk vol te proppen. Een voorraad dien de leerlingen echter, wan neer zij eenmaal van school zijn, wel spoedig verliezen en dus weinig gebruiken. Dat er op de hoogere burger scholen en gymnasia in tal van vakken onderwijs gegeven wordt, waarvan het nut betwijfeld moet worden, geven wij gaarne toe. Inderdaad wordt in den tegeu- woordigen tijd te veel van de kinderen gevergd. Maar er zijn toch ook vakken onder, waarvan men het nut niet zoo direct in ziet en die toch van de aller groots e beteekenis voor den verderen levensloop der kinderen zijn. En een van die vakken is de economie. Door schrijvers van beteekenis wordt er in de laatste jaren meer en meer op gewezen, dat het betere inzicht, dat Amerikanen en Engelschen in handelszaken hebben, een gevolg is van de studie der economische toestan den. Ook de meerdere welvaart van Amerika moet indirect een gevolg zijn van het beter inzicht, dat de Angel-saksische volken door hun economische kennis op het handelsleven hebben. Onder de groote Amerikaansche indu- strieelen moeten er dan ook velen gevonden worden, die met de economie volkomen vertrouwd 'zijn en bij de inrichting en uit breiding van hun zaken terdege rekening houden met de econo mische omstandigheden. Een feit is, dat handel en in dustrie door al de jaren heen dien zulk 'n wanhopige gelijkenis met de huiselijke omstandigheden van den professor vertoonden Waarom moest hij zoo breed voerig schilderen, hoe zwaar hij als knaap en als jongeling onder zekere ongelukkige huiselijke om standigheden geleden had en hoe wonderlijk het leven zich tenslotte voor hem geopenbaard had, toen hij zich eindelijk van dezen druk bevrijd had en het ouderlijk huis had verlaten 1 „Ik zou mijn vrijheid destijds voor iederen prijs gekocht hebben, waarvoor zij te verkrijgen zou zijn geweest", riep hij uit en alleen de herinnering aan het eens doorgestane lijden scheen hem thans nog met diepe ontroering te vervullen. „Want van alle ongelukken, waardoor een mensch bezocht kan worden, is er geen verschrikkelijker dan de nood zakelijkheid ft moeten huichelen. Bij iedere voorkomende gelegen heid een kinderlijke liefde te veinzen, die men niet meer ge voelt en eerbied te toónen voor personen, die men in werkelijk heid niet in staat is achting toe te dragen. Dat is een tegen strijdigheid, die langzamerhand al het goede in ons verstikt en alle lust om te leven in ons doodt een niets ontziende ziekte, die aan de economische omstandig heden onderworpen zijn geweest. Heel het maatschappelijk ge beuren staat min of meer onder economischen invloed. En het ligt voor de hand, dat zij, die in handel en industrie werkzaam zijn, niet het ingewikkelde rader werk der maatschappij kunnen leeren kennen zonder met de grondbeginselen der economie op de hoogte te zijn. De tijden van hoog- of laag-conjunctuur, het geld- en credietwezen, de tarievenkwesties en alles waar mede in 't algemeen de nijverheid te maken heeft, dit alles houdt ten nauwste verband met de eco nomie. Meer en meer dringt dan ook de gedachte door dat de grond slag voor een zoo materie als deze reeds op de scholen gelegd moet worden. Zoo wordt het door velen als een grief gevoeld, dat bijv. bij de vaderlandsche ge schiedenis te veel van de onder linge veeten gerept wordt, terwijl daarentegen te weinig op de economische feiten gewezen wordt Een gelukkig verschijnsel is dan ook, dat op de hoogere burgerscholen, de gymnasia en op de handelscholen de econo mie als leervak beoefend wordt. En de stichting van de nieuwe economisch-litteraire afdeeling der H. B. S., waardoor de leerlingen meer in 't bijzonder hun weten- schappelijken dorst aan de bron der economische wetenschap kunnen laven, wijst er op, dat ook van hoogerhand de betee kenis van deze materie wordt in gezien. Wanneer nu de leerlingen maar doordrongen worden van de diepe beteekenis van dit voor hen zoo belangrijke studie-onder deel, dan bestaat de hoop, dat in de toekomst onze handel en industrie over de krachten be schikken zullen, waaraan inder daad zoo groote behoefte is. een des te sneller verloop heeft, naarmate een menschenziel, die door ziekte getroffen wordt, jon ger en meer naar liefde verlan gende is". De professor schraapte zijn keel en dronk langzaam zijn wijnglas tot op den bodem leeg. De blik van den jongen chemiker echter vestigde zich op het gelaat van Ingeborg Walroth en een bliksemstraal opflikkeren in zijn oogen verried, dat hij tevreden was met hetgeen hij daarop gelezen had. Aangezien niemand hem ant woord had gegeven, kon hij moeilijk met hetzelfde onderwerp voortgaan en alsof hij zelf daar thans geen interesse meer voor gevoelde, ging hij na een kleine, eenigszins drukkende stilte met de hem eigen beminnelijkheid behendig tot een vroolijker cha piter over. De ontstemming van professor kon hij daarmee echter niet meer verdrijven en eenige schijnbaar doelloos uitgesproken opmerkingen, toonden hem maar al te duidelijk, dat zijn gastheer een al te lange duur van zijn bezoek vandaag allesbehalve op prijs stelde. Onmiddellijk na de koffie ver lieten Ingeborg en haar gezel schapsdame de kamer, zooals zij DE FABRIEKSSCHOORSTEEN. Zeg kameraad, als die daar niet meer rooken, dan rookt die van ons ook niet meer. De voorzitter van de vereeni- ging van Nederlandsche werk gevers, ir. C. F. Stork, heeft in de algemeene vergadering, die onlangs gehouden is, den spie gel voorgehouden aan de Neder landsche werkgevers en werkne mers. De heer Stork wees op den zeer tieurigen toestand, waarin de industrie in Engeland ver keert; niet alleen dat de reputa tie van Engeland als industrieele mogendheid zeer belangrijk ge leden heeft, maar ook bedraagt het werkloosheidscijfer niet min der dan 1.500.000. dat steeds gewoon waren en bij een gesprek, dat ondanks alle pogingen van den doctor s'echt vlotte en sleepend bleef, rookten de beide heeren hun sigaren. Stellig had Artois geen ongun stiger oogenblik Icunnen kiezen dan juist dit, om den professor zijn persoonlij' e wenschen in herinnering te brengen. Nu hij zulks toch deed, moest hem wel de een of andere dringende nood zakelijkheid daartoe dwingen want hij was 'in ieder geval menschenkenner, in welk een kwaden luim de professor zich bevond. Minder vrijmoedig, dan het overigens zijn gewoonte was, begon hij te spreken over de bijna onoverkomelijks moeilijk heden, die zich bij de verwezen lijking van zijn toekomsplannen voordeden. Met een norsch ge zicht luisterde de professor eenige oogenblikken naar hem om hem dan, toen Artois juist van plan scheen voor de eerste maal een bepaald omlijnd verzoek tot den professor te richten, op bijna onvriendelijken toon in de rede te vallen „De eenige werkelijke dienst, dien ik u op dit punt zou kunnen bewijzen, waarde doctor, bestaat volgens mijn overtuiging in den Bijzondere aandacht verdient in dit verband de rol, die de vakvereenigingen hebben vervuld. Wij ontleenen aan het „Hbld.", dat de beschouwingen van den heer S. weergeeft het volgende Bij den grooten bloei der in dustrie in het Victoriaansche tijdperk heeft daar de vakveree- niging zich ontwikkeld lang voor dat ze in Nederland eenige be teekenis had, Ze stond onder bekwame leiders, vrij van poli tiek. De arbeiders streefden naar betere arbeidsvoorwaarden, maar begrepen, dat de eerste gedachte bij elke onderhandeling moet zijn: de industrie moet blijven leven en veel geld in het land brengen. welgemeenden raad de gedachte aan een academische loopbaan voorloopig geheel op te geven. Zelfs als ik in staat was voor u de een of andere kleine hindernis uit den weg te ruimen, dan zou den er toch zooveel belangrijke moeilijkheden te overwinnen zijn, dat het uw krachten vermoedelijk zou verlammen, lang vóór dat ge iets noemenswaardigs bereikt zoudt hebben. Het is een be treurenswaardig feit, dat slechts bemiddelde mannen of zij, die reeds door wetenschappelijke resultaten in breeden kring be kendheid hebben verworven, er aan kunnen denken, deze moei lijke en langdurige loopbaan te kiezen". Dat was een afwijzing, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Artois kneep gedurende een ondeelbaar oogenblik zijn lippen op elkaardaarna echter ging hij schijnbaar niet in het minst uit het veld geslagen voort: ln 't algemeen hebt u met deze zienswijze natuurlijk gelijk, pro fessor maar er zijn toch ook wel uitzonderingen en ik zou mij op een groot aantal beroemd geworden mannen kunnen be roepen, die zich bij den aanvang van hun loopbaan in geen betere omstandigheden bevonden dan ik. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1