PImMI Sluws Gemengd Nieuws Mijiihardt's Salmiak Binnenland. Buitenland Rechtszaken. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Terwijl de familie G. omstreeks tien uur 's avonds te Slijken (Dr bijeenzat in de woonkamer, sloeg de bliksem in den schoorsteen en plante zich vandaar voort door de kamer, door de geopende huisdeur, waarbij juist eenige leden van het gezin naar het weer stonden te kijken, naar bui ten. De dochter J die nabij den schoorsteen zat, werd zoodanig getroffen, dat zij luid-kreunend van haar stoel zakte en op den grond viel, terwijl haar kleeren reeds vlam gevat hadden. Door een der huisgenooten konden haar kleeren door snel optreden direct gebluscht worden. De zoon L viel evenals zijn vader, ook van zijn stoel. De vader werd zoo door den schrik bevangen, dat hij gedurende geruimen tijd geen woord kon uitbrengen. Hulp van buren en dorpsgenooten was spoedig ter beschikking, terwijl geneeskundige hulp uit Beilen onmiddellijk ingeroepen werd. De dokter constateerde bij de dochter zeer ernstige brandwon den aan den geheelen linkerkant van het lichaamde zoon had eveneens op verschillende plaat sen brandwonden, zoo werden o.a onder beide voeten gaten geconstateerd, ter grootte van een gulden. zijn uitgebreid. Dit is de vrucht van kapitalisme. Het doel van kapitalisme is, de mogelijkheden te vermeerderen welvaart te scheppen. Voor den kapitalist is niet de ingeving om iedereen gelukkig of gelijk te maken door slaggevend, een kapitalist tracht zijn besparingen op een wijze te besteden, dat nieuwe rijkdom ont staat en hij hoopt daarbij in staat te zijn een gedeelte van die nieuwe rijkdom voor zich te ver krijgen. Met deze hoop voor oogen bespaart hij, in plaats van ten vermake zijn geld te beste den. Dit is in het kort de basis van het kapitalisme en als het resultaat daarvan zijn de ontzag lijke uitbreidingen tot stand ge komen die een honderdtal jaren geleden nog als onvervulbare wonderen zouden zijn beschouwd. Thans vinden wij het bestaan van dit allek zeer gewoon. Mil- lioenen menschen maken gebruik van de sporen en misschien nauwelijks een enkele geeft er zich rekenschap van, dat het spoorwegsysteem een typisch product is van het kapitalisme, evenals stoomschepen. Dank zij deze vloot van stoomschepen, vinden groote scharen der be volking gelegenheid tegen be trekkelijk lage prijzen naar alle deelen van de wereld te trekken. Het graan dat voor de volks voeding noodig is wordt er mede aangevoerd en tot zelfs de men schen met de geringste inkomsten kunnen genieten van producten als thee en koffie die enkele eeuwen terug slechts binnen het bereik waren van de allerrijkste menschen. Doch ook afgescheiden van dergelijke bijzonder sprekende voorbeelden is het bekend dat de prijzen van alle benoodigd- heden voor het dagelijksch leven, dank zij de geïndustrialiseerde voortbrenging, sterk zijn afgedaald. De socialist stelt het gewoonlijk voor alsof een kapitalist een autocraat is, die over de levens van de loontrekkende bevolking naar eigen genoegen beschikt, maar in waarheid kan de kapita list zelf alleen maar bestaan in dien door hem diensten worden bewezen aan de gemeenschap. Indien de kapitalist niet de zaken voortbrengt die het publiek wenscht te besteden, kan zijn bedrijf onmogelijk blijven bestaan. In het kort: een kapi alist kan 'alleen dan zelf rijk worden in dien hij de wereld rijk maakt. Nu is het wel waar, dat de groote kapitalisten zich soms kunnen aansluiten om de pro ductie te beperken en de prijzen op te zetten, maar dergelijke combinaties zijn toch slechts van niet langen duur, omdat hun be staan spoedig ondergraven wordt door nieuw naar emplooi zoekend kapitaal. Zoolang het kapitaal blijft toenemen, dank zij spaar zaamheid, zal de kapitalist niet de meester maar de dienaar van de gemeenschap zijn en daarbij is het merkwaardig, dat deze steeds zich uitbreidende diensten aan de gemeenschap juist voort komen uit het door het socialisme zoo vermaledijde, verlangen naar winst. Ingezonden Mededeeling. tabletten. Rond Model Bij Verkoudheid aangenaam en geneeskrachtig. Flacons 40 en 60 cent. Bij Apoth, en Drogisten. DE ZOMERTIJD. De minister van binnenland- sche zaken en landbouw heeft de aandacht gevestigd op het Kon. besluit van 13 Mei 1925, waarbij bepaald wordt, dat in 1925 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal eindigen den vierden October a.s. om drie uur in den voormiddag. BresVens. Wegens uit breiding der kinkhoest is op medisch advies de Bewaarschool voorloopig gedurende 14 dagen gesloten. Groede. In de Donderdag middag gehouden Raadsvergade ring waren alle leden tegen woordig. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, deelt de Voorzitter mede, dat door B. en W. als waarnemend Hoofd der School is aangesteld de heer Waelput, in verband met de ontstane vacature, door ontslag van den heer Crucq. Kasopname bij den Gemeente- Ontvanger had plaats gehad. Een verzoek van den Commis saris der Koningin, tot het vast stellen verordening verkeer auto bussen, alsmede een verzoek om uitvoering aan drie voorschriften te geven. Daar hier geen autobusdiensten bestaan, wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. De armenwoningen aan de Slijkstraat zullen worden afge broken en daarvoor in de plaats een Gemeente-bergplaats worden gebouwd. Dit zal geschieden door- en ingevolge een daartoe gedaan aanbod van de heeren H. en J Carels. Vrijkomende grond zal door de gemeente aan hen worden af gestaan. Een daartoe opgemaakt concept raadsbesluit wordt aangenomen. Aan Mej. P. de Lange, onder wijzeres aan school B., wordt met ingang van 1 Januari op haar verzoek eervol ontslag ver leend als zoodanig. De Muziektent zal van Ge- meente-wege worden voorzien van klapstoelen en Electrische verlichting Een begrooting voor lichtinstalla ie was ingekomen. De heer de Bliek vindt het jammer, dat deze posten uit de Gemeentekas moeten bestreden worden. De heer Becu acht het ge- wenscht, dat zoo nu en dan Zaterdagsavond ook muziek ge geven wordt op de muziektent, de enkele zomerconcerten acht hij te weinig. De heer van Haneghem wenscht de lichtinstallatie te doen aan besteden. Na stemming hierover, besluit men met algemeene stemmen de installatie aan te besteden. Het periodiek aftredend lid van het Burgerlijk Armbestuur, de heer J. Risseeuw, wordt als zoodanig herbenoemd. De voordracht voor Hoofd van school A bestaat uit de heeren A. J. Pauw, Rotterdam, D. Hoek, Schiedam en P. A. C. Reijers, Lopik. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer A. J. Pauw, met ingang van 1 Nov. De Begrooting 1925 ondergaat eenige wijziging. Aan de Bijz. school zal voor te geven vervolgonderwijs een subsidie worden toegekend van 100 gulden, bij wijze van proef. Een verzoek van de Commissie tot verkrijging van een Wijk verpleegster voor de Afdeeling Breskens-Groede van het Groene Kruis was ingekomen om bijdrage van f 500 per jaar. De heer de Milliano merkt op, dat het vorige jaar in October een verzoek was ingekomen van 75 gulden voor het Wit-Gele Kruis, welk verzoek van de hand gewezen was, omreden anders het Oroene Kruis ook om sub sidie zou komen. De Voorzitter leest de des betreffende notulen van 17 Oct. 1924 voor, waaruit blijkt, dat die subsidie niet is verleend, omreden geen voldoende hulp van een verpleegster kan verwacht wor den, omreden zij te veel gemeen ten moet bezoeken. De heer de Milliano zal voor de aanvrage stemmen, onder voorwaarde, dat, als een verzoek van het Wit-Gele Kruis om sub sidie komt, deze ook wordt ver leend. De Voorzitter kan hierop na tuurlijk geen definitief besluit toezeggen, doch zal deze opmer king als zeer consequent alsdan naar voren brengen. B. en W. zijn van meening voorloopig de gevraagde subsidie voor een jaar toe te staan en de werkzaamheden gade te slaan. De heer Becu acht het vol doende, als subsidie voor een Verpleegster voor twee gemeenten wordt verleend, en acht het over bodig om nog een andere Ver pleegster welke voor verschillen de gemeenten wordt aangesteld; te subsidiëeren. Wethouder Lombaard merkt op, dat we een gemengde bevolking hebben, men dient elkanders overtuiging te eerbiedigen en vindt het concequent aan beide een subsidie toe te kennen. Bij den rondvraag wenschte de heer Herman maximum snel heid toegepast te zien voor auto's en motorrijwielen, die met veel te groote snelheid in de gemeente rijden. De Voorzitter merkt op, dat het niet de eerste maal is, dat dit ter sprake komt, doch deelt mede, dat de kom der gemeente zoo is gebouwd, dat niet boven de 25 K.M. kan gereden worden. Daarenboven zijn de kosten nog al hoog om die bepalingen te doen uitvoeren voor eenenkei ng. De opmerking zal evenwel in overweging genomen worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Oostburg. Gistermiddag om streeks 12 uur ontstond brand in de schuur van den landbouwer W. B. alhier. Het vuur had zich direct van deze houten schuur medegedeeld aan het aangrenzend steenen pakhuis van E. V., welke beide gebouwen geheel uitbrand den, met bijna den geheelen in houd bestaande uit granen en vlas. Uildesteenen schuur konden nog een paar honderd zakken graan, karwei en erwten worden gered. De omliggende gebouwen bekwamen door de hitte nog al wat brandschade, ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, doch nog al te kampen had met watergebrek. Naar men ons mededeelt, is de oorzaak van den brand nog onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. het Electrisch laagspanningsnet in de kom der gemeente op gedragen aan de heeren Schippers en Nauta, wonende te Groede en Oostburg en het tbezicht aan den heer Brombacher te Middel burg. Het nieuwe licht in onze gemeente zal vermoedelijk begin December gereed zijn. School- en Kerknieuwe. Groede. Benoemd tot Hoofd van school A alhier, de heer A. J. Pauw, onderwijzer te Rotter dam. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 27 September 1925. Biervliet v. 10 u ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u Geen dienst. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds de Puy. Groede v 9.30 ds v. Griethuijsen Oogstpreek Hoofdplaat n. 2 u ds Castelein. Nieuwvl. n. 2 30udsv Griethuijsen Schoondijke v. 10 u ds Scholte. Waterlandk. n 2.30 u ds Scholte. IJzendijke v. 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.3o u ds L. Schutte, van Amsterdam. Vfienelker r««n. Dollars f 2.49-f 2 50 Ponden f 12.05, if 12.07, Marken 58.95 59.10, per billioen, Belg. francs f 10.82 f 10.95, Fransche francs f 11.80 f1190, Kronen (afge stempeld) f 0.34.75 f 0.35 50. SPELEN MET LUCIFERS.' Doordat een jongetje van 4 jaar met lucifers het hooi in de schuur had in brand gestoken, brandde een arbeidersbehuizing te Hellem geheel uit. Twee vette varkens en twee geiten kwamen in de vlammen om Niets werd van den inboedel gered. Met groote moeite werd nog een kind gered, dat te bed lag en waar van de moeder op eenigen af stand aardappelen rooide. De moeder kon, door een raam in te duwen, het kind nog redden, waarbij zij eenige verwondingen opliep. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Te Doesburg geraakten twee kinderen spelende onder een auto van een hotelhouder uit Ruurloo. Een jongetje van vier jaar wonende te Doetinchem, was direct dood en een meisje van zeven jaar werd aan het been ernstig gewond De auto reed langzaam. W1ERINGEN UIT ZIJN ISOLEMENT. Door de werkzaamheden voor de drooglegging van de Zuider zee wordt Wieringen een plaats, die een belangrijke toekomst te gemoet gaat. In den laatsten tijd zijn verschillende werken tot stand gekomen die op een ge zonden vooruitgang wijzen. Voor eerst is er een groote nieuwe haven aangelegd, de oude haven is aanmerkelijk vergroot, er is een. nieuwe vischafslag gekomen, tal van woningen zijn bijgebouwd. DE WAARBORGCONFERENT1E Het rijkskabinet is gisteren- ochtend onder leiding van de rijkspresident bijeengekomen om een beslissing te nemen over het antwoord, te geven op de uit- noodiging der Entente tot deel neming aan een conferentie over het veiligheidsvraagstuk. Besloten is aan deze uitnoo- diging gevolg te geven Als Duitsche gedelegeerden zullen de rijkskanselier en de rijksminister van buitenlandsche zaken aan de conferentie deelnemen. GROOTE BRAND IN POLEN. In het dorp Rokitne Selache- chie zijn 200 huizen afgebrand. Ongeveer zes honderd gezinnen zijn dakloosde schade bedraagt eenige millioenen. TYPHOON IN OOST-AZlE. Een typhoon, die door de officieren van de kruisers „Ford" en „Pillsbury" als zeer ernstig wordt beschreven, heeft buiten Tsingtao, drie matrozen over boord geslagen. Twee van hen verdronken, doch de derde, een neger, kon zich zwemmende redden en werd na 45 minuten opgepikt. Cadzand. In verband met de voorgenomen herstellingen aan de kerk alhier deelt men ons de volgende geschiedkundige bij zonderheden mede. Deskundigen nemen aan dat de Zuidelijke beuk van het gebouw dagteekent van de jaren 1200. De Noordelijke beuk, waarin de preekstoel staat, is later gebouwd, men meent omstreeks 1300 a 1325. De toren, die er oudtijds bij stond en de zeelieden bij hun vaart door de Wielingen tot baken diende, is in 1677 om zijn bouwvalligheid afgebroben. Met die van Aar denburg, Brouwershaven, Kapelie bij Goes, Sint Kruis en de Koor kerk te Middelburg, die van denzelfden tijd zijn, behoort de Cadzadzandsche kerk tot de alleroudste van Zeeland. Alle andere kerken in Westelijk Z. Vlaanderen, uitgezonderd die van Aardenburg en Sint Kruis, zijn later gestichtdie van Groede omstreeks 1450, het koor van de Oostburgsche in de jaren 1400, die van IJzendijke omstreeks 1614, die van Retranchement en Sint Anna ter Muiden in 1653, die van Schoondijke in 1656, die van Nieuwvliet en Zuidzande in 1659, die van Biervliet in 1667, die van Waterlandkerkje in 1713, die van Hoofdplaat in 1783, die die van Sluis in 1824 en die van Breskens in 1925. De wand- banken zijn vermoedelijk van omtrent 1650. De enkele zes- lichtskroon is afkomstig uit de in 1817 afgebroken Waalsche kerk van het dorp. Het orgel dagteekent van 1902, de pastorie van 1894. Veel heeft het gebouw geleden in den tachtigjarigen oorlog, gedurende de jaren 1572 tot 1604, toen de Watergeuzen en Vlissingen herhaaldelijk de Schel de overstaken om hier te komen rooven en plunderen, en het lood van de kerken weg haalden ten einde er kogels voor hun kanonnen van te gieten. Dit nam een einde in 1604, toen Prins Mauritsdeze streek op de Spanjaarden ver overde. Denkelijk heeft men in de eerstvolgende jaren de bouw vallige kerk slechts zooveel ge repareerd als mogelijk was om haar staande te houden en er dienst in te kunnen doen. Voorloopig bepaalde men zich tot den wederhouw van den Zuidelijken beuk, in 1641 en 1642 heeft men waarschijnlijk ook den anderen beuk weder opgebouwd. Van 1609 tot op heden hebben zeven-en twintig predikanten al hier gestaan. Waterlandkerkje. Door Burgemeester en Wethouders is LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 27 September in de dagverlooning„De Dancing- Ridders", succes blijspel in 3 bedrijven vooraf het lieve too neelspel „Bietje". In de avondvoorstelling op voering van het bijzonder groot succes „De Mascotte". Maandag 28 Sept. De Dancing-Ridders, vooraf Bietje, tooneelspel in een bedrijf. Dinsdag 29 Sept. laatste opvoe ring van de opera-Comique De Mascotte. Donderdag 1 October. De Dancing-Ridders, vooraf Bietje Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 September. Veroordeeid wegens Als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand niet invullen van den datum van geboorte in 2 akten P. d. H., 55 j., ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Oost burg, tot 2 x f 2.50 boete of 2 x 1 dag hechtenis. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 26 Sept. 7.37 8.01 Zondag 27 9.02 9 26 Maandag 28 10.39 11.03 Dinsdag 29 11.45 12.09 Volle Maan Vrijdag 2 October nm. 6.42, Licht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 26 Sept. nam. 7.19 Zondagg 27 7.17 Maandag 28 7.15 Dinsdag 29 7.13 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 22 Sept. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 7.95-f 11.40 Eendeieren f 8.15-f 8.65 Aangevoerd 550000 stuks.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2