ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. Gevatte Koude iSanapirin Gezond verstand* Geen Geweten. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 I franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i ep r fj s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK tno.'T breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 26 September 1925 Nummer 3066 log, waar Frankrijk er alle be lang bij heeft tezamen met En geland aan de roerigheid in dit deel der Mohammedaansche we reld door een energiek en be slissend optredtn een eind te maken, en dat: daardoor niet alleen zijn kansen in dezen oor log vrijwel tot nul zouden ge reduceerd worden, waar het zich ook de kans benam om in de naaste toekomst van de Fransch- Engelsche tegenstelling te pro- fiteeren. Wanneer het dan ook zoo be slist voet bij stuk houdt, is het enkel, omdat het overtuigd is, dat Engeland het niet gemakke lijk op een oorlog zal laten aan komen. Engeland's houding -en onvermoeide pogingen om den wereldvrede te handhaven en een sfeer in Europa te scheppen die aan zijn herstel bevorderlijk kan zijn, wijzen er duidelijk genoeg op, dat Engeland's belangen mo menteel zeer beslist den vrede eischen. En het is vooral een ver storing van dien vrede in Azië, die onmiddellijk voor die belan gen de noodlottigste gevolgen zou kunnen hebben. Dat verklaart ook, waarom Engeland zich te genover China zoo vredelievend en betrekkelijk tegemoetkomend betoont, dat het tot afstand van allerlei voorrechten als de exter- ritorialiteitsrechten bereid is, wan neer China maar op eenige wijze de bescherming der vreemdelin gen en daarmee dus van Enge land's groote oeconomische be langen kan waarborgen Onge twijfeld hebben ook Amerika's wenschen op deze houding van Engeland haar invloed geoefend. Maar de voor een zich zoo sterk wetende mogendheid als Engeland onmiskenbare gematigd heid, waarmee het op de anti- Engelsche beweging in China heeft gereageerd, kan toch alleen hieruit niet voldoende verklaard worden. Natuurlijk wil dit alles niet zeggen, dat eenig onvoorzien in cident in het verre Oosten, maar meer nog inzake Mosoel, waar omheen de toestand toch in elk geval gespannen blijft, niet een plotseling gewapend confict zou kunnen te voorschijn roepen. De oorlog heeft de volken dermate uit hun evenwicht ge bracht, dat een onbeteekenend voorval gemakkelijk de ernstige gevolgen kan hebben. Maar het is juist Engeland, dat zijn even wicht het best heeft teruggevon den. En de toestand van apathie, waarin we allen min of meer verkeeren en het algemeene ge voel van machteloosheid vormen tegenover deze onevenwichtig heid een belangrijk tegenwicht, dat het behoud van den vrede ten goede moet komen. Ingezonden Mededeeling. Kies- en Aangezichtspijn, In fluenza, Rheumatiek, verdrijft men door de genezende, pijnstillende werking van Buisje 75 ct. (Mijnhardt) De Engelschen bezitten het geheim van vele goede eigen schappen. Een typische Engelsche eigenschap wordt uitgedrukt met de woorden „common sense", wat men in het Nederlandsch misschien kan vervangen door „gezond verstand". Wij lazen in een Engelsch periodiek een ar tikel van een bekend persoon uit het Engelsche openbare leven, dat door den schrijver getiteld is: „Has capitalisme failed"? of in het Nederlandschis het kapitalisme een mislukking Het artikel houdt zich zeer aan de oppervlakte van de bij het on derwerp betrokken vraagstukken, maar het geeft op deze echt Engelsche wijze zoozeer de „com mon sense" weer, dat het toch wel de moeite loont om den hoofdlijnen van zijn betoog te volgen. Als men een socialistisch pro pagandist zou vragen of hij een bewijs wil leveren waarom het De goede bedoelingen, die zich in de voorstellen van de Scan dinavische landen en ons land zoo duidelijk ter Volkenbonds vergadering uitspraken, hebben nog niet veel succes gehad. En het is opnieuw gebleken dat vooral enkele kleine staten en daar onder vooral zij, die buiten den grooten oorlog zijn gebleven, hun best willen doen, om den Volkenbond in werkelijkheid tot een werktuig ter bevordering van den wereldvrede te maken en de idealen van ontwapening en ar bitrage uit het rijk der schoone droomen naar dat der werkelijk heid over te brengen, deze goede plannen onvermijdelijk schipbreuk moeten lijden op de politiek der groote mogendheden, die door machtsbegeerte gedreven wordt en alleen het onmiddellijk- eigen belang als doel erkent. Hel voorstel van onzen gedele geerde om ontwapening door den Volkenraad te doen voorbereiden en het Zweedsche om een com missie van deskundigen te be noemen voor het benoemen van een algemeene conventie in zake verplichte arbitrage zijn beiden naar een commissie verwezen, die deze aangelegenheid nader had te bestudeeren, dat wil zeg gen, dat beide voorstellen voor- loopig van het werkprogram van den bond afgevoerd zijn en dus een fatsoenlijke begrafenis hebben gekregen. Met Frankrijk's voorstel om een algemeen economische con ferentie voor te bereiden, is het al niet veel beter gegaan. De Engelschen bleken van het in stellen van een voorbereidend lichaam, buiten de reeds bestaande volkenbondscommissies om, niet bijzonder gediend en wilden de raad de wenschelijkheid daarvan eerst nog eens laten overwegen. En waar zij in den raad onge twijfeld den steun van Italië zullen hebben, lijkt daarmee deze in stelling al eveneens van de baan geschoven. Al evenmin als met de behan- fBSFILfcBYÖN. 22. In de meeste gevallen was het tevergeefsch, eenige dagen gele den echter trof ik de juiste. Een oude dame, die een gezelschaps dame zoekt, heeft mij naar aan leiding van mijn brief en mijn daarop gevolgd persoonlijk be zoek, geëngageerd. In het gelaat van den professor trok het verraderlijk. De opwin ding, waarin hij geraakt was door de met volkomen onverschillig heid uitgebrachte mededeeling zijner dochter, spiegelde zich maar al te duidelijk op zijn ge zicht af. „Ben je heelemaal dwaas Je hebt je als dienstbode verhuurd, zonder mij zelfs eerst te vragen? En je hebt het voor mogelijk gehouden, dat ik daartoe ooit mijn toestemming zou kunnen geven „Ik hoop het van ganscher harte, beste vader 1 klonk het onmiddellijk zonder aarzelen of bevangenheid terug. Ik ben niet bang, dat mevr. van Ravensburg mij als een dienstbode zal be schouwen want zij is een fijn deling dezer algemeene onder werpen is de Volkenbondsverga dering met de behandeling der concrete kwesties erg gelukkig geweest. Een der voornaamste programpunten was de beslissing over Mosoel, dat de Volkenbond aan Turkije of aan Irak, alias Engeland zou moeten toewijzen. Maar de houding van Engeland zoowel als van Turkije, maar van den laatsten wel hoofdzakelijk, heeft gemaakt, dat het voor de vervulling' dezer taak is terug gedeinsd. Een nieuwe commissie heeft nieuwe adviezen uit te brengen. Maar ook met die ad viezen zal de Bond niet veel ver der komen, nu Turkije duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat het zich bij een uitspraak, zoo die ten haren nadeele uitviel, niet zou neerleggen, wat Enge land aanleiding gaf, eveneens zijn belofte, zich naar de uitspraak van den Bond te zullen gedra gen, in te trekken. De toestand is voor deze verklaringen min of meer critiek geworden. En de maatregelen, die Turkije tegen de christenen in de buurt van de grenzen van Mosoel genomen heeft en die wel eenigszins aan een voorbereiding op mogelijke botsingen en andere eventuali teiten doen denken, kunnen het gevaar, dat hierin dreigt, slechts verhoogen. Niettemin lijkt het nog weinig waarschijnlijk, dat uit deze Moesel kwestie een En- gelsch-Turksche oorlog zal ont staan Noch Turkije, noch Enge land kunnen oogenblikkelijk een oorlog wenschen. En het belang, dat beiden bij de door hen gewenschte oplos sing der kwestie hebben, is niet groot genoeg om een oorlog on vermijdelijk te maken. Turkije moet zich heel goed ervan be wust zijn, dat het in een derge lijke oorlog alleen niet de minste kans heeft en dat de hulp van Rusland, het eenige land, dat voor het verleenen van hulp in aanmerking zou kunnen komen, momenteel al heel onwaarschijn lijk is. Bovendien begrijpt het heel goed, dat er alle kans be staat voor een inmenging van Frankrijk in een dergelijke oor- beschaafde en zeer beminnelijke dame". „En al was zij een koningin, dan zou ik je niet toestaan naar haar toe te gaan 1 Geef mij haar adres, opdat ik de zaak onmid dellijk kan herstellen". „Dat zult u niet doen, vader! Ik ben oud genoeg om over mij zelf te beslissen". „Is het dan werkelijk al zoover gekomen, dat wij zoo met elkan der praten Nu, je zult me moeten toestaan, beste kind, met betrekking tot je zelfbeschik kingsrecht er een andere meening meent op na te houden en nog heb ik gelukkigerwijze ook de macht je voor het begaan van openlijke dwaasheden te behoe den. Aangezien je minderjarig bent, is volgens de wet elke overeenkomst ongeldig, die jij zonder mijn toestemming hebt afgesloten en je kunt je zeker wel voorstellen, dat ik geen oogenblik zal aarzelen van mijn vaderlijke rechten gebruik te maken". In de oogen van het jonge meisje glinsterden groote tranen. Wat moet ik dan doen, wanneer u het mij door zulk een verbod onmogelijk maakt op eigen beenen te staan Dat ik in dit huis niet kan blijven, zoodra Edith van Manstein als uw vrouw haar intrede hier heeft gedaan, heb ik u reeds eenige weken geleden verklaard". „Ik echter heb in de hoop geleefd, dat je vanzelf tot de overtuiging zoudt komen, hoe liefdeloos en kinderachtig deze verklaring destijds is geweest. Als ik mij daarin echter toch vergist mocht hebben, wanneer ik moet constateeren, dat je in je onbegrijpelijke koppigheid voortgaat een edel en groot moedig wezen, dat je met open armen tegemoetgekomen is, door je vijandige houding ten diepste te beleedigen, dan Hij had bijna opzettelijk in steeds stijgenden toorn gesproken, omdat hij de onbehaaglijke toe stand zoo misschien op de snelste wijze dacht te beëindigennu echter, na de met verheffing van stem uitgesproken onderstelling, hield hij plotseling op, zichtbaar in verlegenheid gebracht door Ingeborgs aandoenlijk zwijgen en door den weemoedigverwijtings- vollen blik, die hij meer voelde dan zag. „Nu, vader?" vroeg zij zachtjes. Waarom spreekt u niet uit Waarom wilt u mij bestraffen Omdat ik niet in staat ben te huichelen en te liegen?" „Wat is dat nu weer voor een gezegde 1" bulderde de professor zonder haar evenwel aan te zien. Niemand verlangt van je, dat je zult huichelen. Maar deze plot seling ontwaakte antipathie tegen Edith, die eigenlijk niets anders is dan dwaze, bekrompen ijver zucht, moet je bestrijden en onderdrukken. Want hoe zeer het mij ook spijt het te moeten zeggen het is een slechte karaktertrek, mijn kind". Zij stond op, doodsbleek en met zulk een ontzet gezicht, alsof haar een slag was toegediend. „Ik kan u daarop niet ant woorden, vader, zonder de eerbied te schenden, die ik u als kind verschuldigd ben. U zult mij nu wel toestaan, dat ik vertrek 1" Hij maakte slechts een bewe ging met de hand en zij ging werke'ijk langzaam naar dedeur. Op den drempel vroeg zij nog eens, zichtbaar al haar krachten verzamelendEn u verbiedt mij dus de betrekking bij mevrouw van Ravensburg aan te nemen Ik mag niet hopen, toch nog uw toestemming daartoe te verkrij gen „Nooit I Zou ik terwilie van kapitalisme tekort is geschoten, dan zou hij zegt schrijver er zich zonder twijfel wel mee van afmaken door te zeggen dat men maar eens moet kijken naar de armoede die er nog in de wereld bestaat. Maar is dit een bewijs Zeker, er bestaan helaas nog slechte woningen, maar de menschen in den voor-kapitalis- tischen tijd moesten in holen leven. Zeker, het is betreurens waardig, dat in het huis van den poper vaak vele kinderen samen worden gelegd in één enkele slaapplaats, maar in den voor- kapitalistischen tijd bij den oer- mensch was een slaapstede in 't geheel niet bekend. Het is treurig, wanneer men een man in versleten kleeren ziet loopen, maar al weer in den oertijd moest iedereen zich in dierenvellen hullen. Genoeg veranderingen dus die nooit gekomen zouden zijn indien de wereld het kapitalisme niet aanvaard had. Doch de socialist zal antwoor den, dat hij niet critiek levert op het kapitaal, maar op het bezit van kapitaal. Natuurlijk bestaat dit onderscheid, maar voor het socialistisch standpunt brengt het geen verschil. Vroeger had de handwerkman zijn werktuigen zelf in bezit. Dat was mogelijk toen b.v. de wever zijn werk verrichtte op een handweeftoe- stel en zijn „fabrikaat" naar den markt bracht, geladen op een paard of ezeltje, dat hemzelf toebehoorde. Toen kwam de stoommachine, het machinale weefgetouw, de locomotief, de treinen en de oceaanbooten in gebruik. Het was natuurlijk voor den handwerker onmogelijk een eigen stoommachine of een eigen locomotief en spoortreinen te koopen. De ontwikkeling van de machine maakte onvermijdelijk de scheiding van „bezit" en „ge bruik". Nu is de vraag of de hand werker geleden heeft door de groote wijziging in de organisatie der industrie Daarop moet het antwoord zijn, dat de beschik king over de welvaartsbronnen der wereld en de mogelijk daar van te genieten buitengewoon jouw dwaze luim Edith en mij het voorwerp van kwaadaardige praatjes laten worden Nog voor hij de laatste woor den had uitgesproken, was de deur reeds dichtgevallen. Met zonderling starende tranenlooze oogen en met saamgeperste lippen was Ingeborg heengegaan en in dien de professor de laatste mi nuten het niet zoo halsstarrig vermeden had haar aan te zien, dan zou hij op haar gezichtje misschien een uitdrukking hebben waargenomen, die hem zijn hu meur nog hardgrondiger zou hebben bedorven dan nu haar woorden reeds bewerkstelligd hadden. Een half uur later liet doctor Artois als steeds punctueel op tijd zich aandienen.,' De professor ontving hem thans met eenige ongerustheid, daar hij vreesde, dat Ingeborg aan tafel door haar uiterlijk of door haar gedrag iets van de juist afge speelde scène zou verraden en een oogenblik dacht hij er ernstig over na, of men den jongen man niet onder een of ander voor wendsel weerkon laten vertrekken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1