De Tentoonstelling. iic'jstsiropen voor Kinderen N'BÖWS. Rechtszaken. schen Rijk en gemeenten zal wor den herzien. Met de volstrekte handhaving van de grondwettelijke finantieele gelijkstelling op het gebied van het lager onderwijs, blijft het oog gericht zoowel op het houden van de kosten van het onderwijs binnen redelijke grenzen, als op het wegnemen van onnoodige be perkingen van de vrijheid van het onderwijs. Een voorstel zal worden ge daan tot wijziging van de rege ling van de schoolgeldheffing. In afwachting dat de ontwik keling van den internationalen toestand de verwezenlijking zal toelaten van de door den Vol kenbond in uitzicht gestelde al- gemeene beperking van bewa pening, zal reeds thans het stre ven er op gericht zijn om, bij behoud eener weermacht, welke met den bestaanden internatio nalen toestand rekening houdt, geleidelijk te' geraken tot verla ging der militaire uitgaven. Maatregelen zijn in overweging tot instelling van een Departe ment van Landsverdediging, waar aan de belangen van Land- en Zeemacht zullen worden toever trouwd, voor zoover deze laat ste niet naar het Departement van Koloniën moeten overgaan. De zorg voor de groote ver keerswegen te land vordert bij zondere aandacht Ook hierom trent zijn voorziening in overwe ging genomen. Op sociaal terrein blijft een omzichtig beleid noodzakelijk. Geleidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn worden doorgetrok ken Naarmate de economische toestanden in ons land dit moge lijk maken zal de Arbeidswet 1919 verder behooren te worden doorgevoerd. Invoering der Ziektewet, nadat deze gewijzigd is, óók in dezen zin, dat meer ruimte wordt ge laten aan hetgeen in de maat schappij is opgekomen, is ge boden. Wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract zal worden bevorderd. Ten aanzien van de volkshuis vesting zal de Regeering zich als regel beperken tot de taak, zoo als de Woningwet zich die heeft gedacht. Maatregelen tot uitbreiding van werkgelegenheid zijn in over weging Het beheer van 's Lands over- zeesche gewesten zal worden voortgezet in een geest welke met onze zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstemming is. Om in de toenemende be hoeften van land en volk te kun nen voorzien is ruime toevloei ing van kapitaal onmisbaar. Ge waakt zal worden dat de belangen der Inlandsche bevolking niet door overwicht van dat kapitaal worden benadeeld. Moge God Zijn milden zegen aan Uw arbeid schenken Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Als slot van onze Tentoon stelling vermelden wij nog, dat de firma A. Witte te Vlissingen vertegenwoordigd was buiten mededinging en een extra-keurige inzending bloemen had onder gebracht. Behalve de rijke keus van bloemen en planten zagen wij prachtige kransen, alsmede de mailboot de Prinses Juliana in miniatuur, geheel uit bloemen samengesteld. Verder de Firma Wed. P. de Jongh uit Goes, welke een eerste prijs verwierf voor Zaden, een le prijs voor Coniferen, le prijs voor Fruitboomen, le prijs voor Rozen, alsmede de medaille van den Commissaris der Koningin. Op het terrein was ook aan wezig als reclame een tent van het Groene Kruis der Afdeeling Breskens-Groede. Een aantal meisjes, als verpleegster gekleed hield onder leiding van Mej. Suzanna Luteijn een verkoop van Groene Kruisspeld, welke ver koop ruim f 300 heeft opgebracht. Vermeiden wij hier nog de Uitslagen der bekroningen ver sierde straten: Keipad-Haven le pfijs; Kijkuit 2e Boulevard 2e le Zandstraat 3e; Dorpsstraat 3e Oesterput 4e 2e Zandstraat Se; dé Hullustraat 6e; Steenoven (Molenpad) 7e3e Zandstr. 7e. Etalages: Gebr. Rookus, le prijs, Iz. de Hullu 2e; W.Carels 3e P. J. Bril 4eIz, Notebaart 5e; Boom-Bliek le eervolle ver melding, I. Woittiez 2e eerv. verm.; J. van Gijs 3e eerv. verm; du Fossée 4ë e. v.; Niesler 5e e. v., terwijl 5 etalages niet in aanmerking kwamen. PraalwagensEereprijs: De Oranjeband; Geloof, hoop en liefde, le pr.; Dorus Rijkers Red dingsboot 2e; Hoorn des Over- vloeds 3eHolland-Indië Vlie gers 4eJapansche Gondelvaart 5eDe Keuken 6eVisscherij 7e Theetuin 8e; Indian Motoren 9e prijs. Fietsen: Kleine Bram le; Zwaantje 2e; Maatje 3e; Fortrie en de Vuijst 4e prijs. Bij de gehouden verloting schilderijen, zijn prijzen gewonnen door G Hendrikse, ljzendijke, P. C. Geelhoedt Breskens en Cor. de Hullu, Nieuwvliet. Behalve de reeds vermelde bekroningen van Medailles, wer den de volgende prijzen toe gekend C. M. v. d. Broecke, Aardenburg. le prijs voor verpakt fruit le prijs met lof, voor sorteering en verpakking le prijs met lof, tuinarchitectuur 2e prijs decoratief opstellen van fruit le prijs verpakkingsmateriaal Utrechtsche Asfaltfabriek Utrecht, le prijs voor sproeiartikelen M. W. v. d. Plassche, Aardenburg. 2e prijs voor bloeiende gewassen 3e prijs voor afgesneden rozen le prijs voor kasplanten 3e prijs voor conifeeren 2e prijs voor struikrozen 2e prijs voor dahlia's le prijs begonia's 2e prijs overblijvende planten le prijs voor gazonplanten 2e prijs afgesneden dahlia's le prijs voor perkaanleg lé prijs vazen en bloemkorven 2e prijs voor Weckartikelen A. van Uxem, Groede. 2e prijs voor afgesneden rozen 2e prijs voor conifeeren 2e prijs fruit- en laanboomen Ie prijs voor perkje struikrozên le prijs voor begonia's 2e prijs voor gazonplanten le prijs met lof, afgesn. dahlia's N.V. Wed. P. de Jongh, Goes le prijs afgesneden rozen le prijs conifeeren le prijs fruit- en laanboomen le prijs voor zaden G. van Willigen, Kapelle. le prijs voor cactussen 2e prijs voor bladgewassen le prijs voor snijboonen Gebr. Rookus, Breskens. 2e prijs Weck-artikeien J. A. v. d. Hooft-Luteijn, Groede. le prijs Weck-artikeien N.V. Handels-Maatschappij, Massée, Goes, le prijs Tuinbouw werktuigen Iz. de Hullu, Schoondijke. le prijs verzameling appels le prijs peren en appels op naam, 7 maal le pr. met lof, voor fruit in kistje J. J. Droog, Breskens. le prijs afgesneden dahlia's 2e prijs verpakt fruit 2e prijs sorteering le prijs decoratieve opstelling van fruit 2e prijs tuinzaden le prijs voor groenten, 7 maal 2e prijs voor ruiker 2e prijs gladiolen 3e prijs bloemenmand Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aardenburg. le prijs voor bloemenmand le prijs voor ruiker Mej. J. v. d. Plassche, Aardenburg 2e prijs voor bloemenmand J. F. le Bleu, Breskens. 2e prijs bloemen in pot P. van de Velde Breskens 2e prijs bloemen in pot 2e prijs fuchsia's Mej. Bruijnooge Schoondijke. le prijs bloemen in pot D. H. van Zuijen Breskens. le prijs tafelappels le prijs verzameling groenten le prijs voor kroten le prijs voor toekruiden 2e prijs voor witlof le prijs bitterpeen A. Cruson Breskens le prijs (11 maal} voor groenten 2e prijs (12 maal) voor groenten P. J. van Ooteghem ljzendijke le prijs (4 maal} voor groenten 2e prijs (3 maal} voor groenten W. van der Wa le Groede le prijs voor roode kool le prijs groene savooije kool 2e prijs witte kool 2e prijs sla 2e prijs knolselderij le prijs spruitkool A. Versprille Schoondijke 2e prijs verzameling kool le prijs andijvie C. Leenhouts, Breskens. le prijs voor pot uien. W. F. van Uxem, Koolkerke. le prijs voor prei J. von Hout, ljzendijke. 2e prijs sjalotten le prijs suikerboonen A. P. van de Walle, Schoondijke. le prijs koolrapen 2e prijs kroten Firma Serrarens, Goes, le prijs voor zaden Afdeeling Breskens le prijs met lof, collect, inzend. Afdeeling Groede. le prijs collectieve inzending Afdeeling Schoondijke. le prijs collectieve inzending H. de Hondt, Groede. le prijs voor raathoning P. Risseeuw, Groede. le prijs voor slingerhoning Ingezonden Mededeeling. Mjjnhardf's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardi.'s Thijmsiroop f 0.75 Anga«siroop (ook bij Kinkhoest). f 1.75 Bij Apothekers en Drogistea Oostburg. In de alhier ge houden vergadering van den ge meenteraad, waarin alle leden tegenwoordig waren, onder voor zitterschap van den Burgemeester, werden eenige ingekomen stukken als het besluit van Ged. Staten tot goedkeuring van de plaats der nieuwe school, a'smede goed keuring der besluiten tot vast stelling der huursom voor de oude onderwijzerswoning en de woning voor het nieuwe hoofd der school benevens het bericht van aanneming zijner benoeming door den heer J. A. Hoste tot hoofd der Openb. Lagere school voor kennisgeving aangenomen. Tot lid der Commissie tot we ring van schoolverzuim in de vacature van der Werff werd met algemeene stemmen de heer J. A. Hoste voornoemd benoemd. Aan het verzoek der gemeente Zoeterwoude betreffende de Zo mertijd werd met 6 tegen 1 stem adhaesie verleend. Tegen de door den Raad vast gestelde huurprijs der woning voor het nieuwe schoolhoofd was door dezen bezwaar ingebracht, o a. omdat de meesten zijner col lega's minder huur betalen, ter wijl in een bijgevoegd betoog door hem was aangetoond de wenschelijklieid, dat het hoofd zoo kort mogelijk bij de school woont Na ampele bespreking werd met 5 tegen 2 stemmen de huurprijs teruggebracht van f 400 tot f350,-. Aan het nieuwe hoofd der school werd op zijn verzoek een schoollokaal afgestaan voor een particulieren cursus in de Fran- sche taal. Voor een door G. Fieret te leggen rioleering waarbij ook nog anderen zijn aangesloten en waarvan de kosten zijn geraamd tot ruim f 400, zal door de ge meente f 200 worden bijgedragen, mits het werk wordt uitgevoerd onder toezicht ten genoege van het Gemeentebestuur. Het schoon maken en onderhouden der put ten blijft voor rekening der ge meente, evenals dit het geval is met de in 1924 en '25 reeds aangelegde rioleering. Aan een voorstel tot onbewoon baar verklaring eener woning volgens het advies der Gezond heids-commissie zal voorloopig geen gevolg worden gegeven omdat bedoelde woning reeds vóór het binnenkomen van dit advies door iemand was aan gekocht, die reeds eenige ver beteringen had doen aanbrengen en die verder nog zoodanige reparaties zal doen verrichten aan dat huis, dat het zeer zeker daarna in betere conditie zal verkeeren dan menige andere woning. Eene bespreking tot aankoop van grond voor de uitbreiding der begraafplaats had nog geen beslissend resultaat en werd der halve gewijzigd. Een tweetal vervallen erfpach ten zullen worden vernieuwd, terwijl een vroegar genomen besluit tot verkoop van diverse perceelen erfpachtsgrond werd ingetrokken en opnieuw vast gesteld. Na een wijziging der begroo ting dienst 1925 werd een besluit genomen tot het verhuren der beeruimingsmachine aan andere gemeenten, nadat door B en W eene kostenberekening was over gelegd de huurprijs per dag werd voorloopig vastgesteld op f 45,—. Het suppl. kohier der honden belasting werd vastgesteld op f 105,50 met 33 aanslagen. Na eene besloten zitting werd benoemd tot adviseur enz. voor den aanleg van het laagspannings net voor de electrificatie der gemeente het electrotechnisch installatie en adviesbureau J. de Zeeuwe Jr. alhier met 6 stemmen en 1 blanco. Aan den Raad werd overgelegd het bestek met tee- keningen voor dé te bouwen nieuwe openbare lagere school, aanleg waterleiding, electriciteit en centrale verwalming daarin, inbegrepen. Het ontwerp en de begrooting werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Naar aan leiding dezer beslissing werd op voorstel van B en W besloten tot het aangaan van eene geld- leening van ten hoogste f 64,000 rentende ten hoogste 5 ten hon derd. Door den Burgemeester werd aan den Raad voorgelegd een ontwerp overeenkomst betreffende de Rijksbestrating met afwatering en onderhoud. Het ontwerp werd behoudens enkele te vragen in lichtingen goedgekeurd. Ten slotte werd aangeboden de gemeentebegrooting dienst 1926. Oostburg. Bij de Rijks kweekschool alhier zijn de vol gende leerlingen toegelaten le klasse: C. K. Hamelinck te Terneuzen; E. W. Risseeuw te Sluiskil; J. M. Leenhouts te Schoon dijke; M. A. Mazure te Groede; P. C. de Meij te Cadzand; M. Maat te OostburgG. A. Al- bregtse te Sluis; L. Broere te Walsoorden; P. A J. Lozanne te ljzendijke; A. Verpoorte te Sluis kil; P. J. Leenhouts te Zuidzande; J, A. Boidin te Oostburg; L. C. Broer te Walzoorden; A. IJse- baert te Koewacht en J. M. Ha- melijnk te Hoofdplaat. 2e klasseH. Almekinders te Axel; P. Brakman te Groede; J. van de Ree te Terneuzen. 3e klasse M. C. de Hondt te Groede; J. W. Kosten te Zaam- slag A. J. de Klerck te Zuid zande; C. L. Kolijn en P. J. Bal- foort te. Terneuzen. 4e klasseA. G. M. J. Kaan en H. J. de Jonge te Terneuzen; P. J. M. Crombeecke te Hoofd plaat; A. Jacobs te Goes; H. J. M. Kwaak te Terneuzen; D. de Feijter te Axel; C. J. Jansen te Nisse (bij Goes), I. Gakeer te Stavenisse en J. Zuidweg te 's Gravenpolder. ljzendijke. De vorige week is in tegenwoordigheid van den Hoofdingenieur, den opzichter en den aannemer, het nieuwe gedeelte weg van hier naar de grens, bij de Balhofstede geopend. Ook de tram volgt nu die route. Het is een schitterende verbetering, Licht op voor SljwieUn enz. Zaterdag 19 Sept. nam. 7.36 Zondagg 20 7.34 Maandag 21 7.31 Dinsdag 22 7.29 Ppsdikbsuptan. Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 September 1925. Biervliet v. 10 u ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer. Groede v 9.30 ds v. Griethuijsen Hoofdplaatn. 2 u ds Scholte. Nieuwvl. n. 2.30uds v Griethuijsen Schoondijke v. 10 u ds Scholte. Gedachtenisrede naar aanlei ding van den Marteldood van Jan de Bakker, 15 Sept. 1525. Waterlandk. n 2.30 u ds Vrijlandt. ljzendijke v. 10 u ds Castelein. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Bremer. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 19 Sept. 2.56 3.20 Zondag 20 3.27 3.51 Maandag 21 3.59 4.23 Dinsdag 22 4.32 4.56 Ingezonden. Sint Kruis, Sept. 1925. Mijnheer de Redacteur. Mag ik een kleine plaatsruimte voor onderstaande Als een verblijdend feit kan worden gemeld dat er in Aar denburg langzamerhand meer belangstelting komt voor onze gemeente. Dat blijkt uit een officieus bezoek dezer dagen uit A. gehad van den Burgervader, benevens den Secretaris en den Gemeente-Ontvanger, (gewezen Ontv.-Griffier van den Kleinen Boompolder). Dat beteekend on getwijfeld een nauwer toehalen der vriendschapsbanden en na buurschap, waarvan de Burger vader van A. in een zijner jongst gehouden Raadsvergaderingen gesproken heeft. Zij stelden ook zeer veel belangstelling in den financieelen toestand onzer ge meente, want zij kwamen tevens eens zien naar de terinzage ge legde rekening en verantwoor ding over het afgeloopen dienst jaar. Van alles wordt natuurlijk nu weer gegist. De een brengt het in verband met een bericht in Zeelandia, waarin vermeld wordt, dat wij hier hebben een Raadslid-stratenmaker en een Raadslid-kleermaker, doch waarin is vergeten te vermelden dat wij ook hebben een Qemeente-Ont- vanger-kolenverkooper. Weer een ander brengt het in verband met de Hanzebank om daar ons mooi goed slot ad f3400, te deponeeren, doch dat kan 't ook moeilijk zijn, want de gewezen Ontv.-Griffier van den Kleinen Boompolder weet zeer goed, dat de St. Kruische boeren daar niets van moeten hebben en daar de Raad bijna geheel uit boeren bestaat, is dat zeer goed te begrijpen. Den heer P. A. P. en zijn St. Kruische medeburgers kunnen daarop gerust. Neen, niets dan zuivere vriendschap en nabuur schap. Gewenscht ware het, dat zij een volgende keer aan een of meer St. Kruizenaars kennis ga ven van hun voornemen, dan kon er onder het genot van een potteken bier, (niet bij ledige karaffen en glazen) een prettige conversatie plaats hebben, dat zou de vriendschap zeer ten goede komen. EEN SINT KRUIZENAAR. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Ter openbare terechtzitting voor Burgerlijke zaken der Recht bank te Middelburg van Woens dag jl werd de heer G. J. B. v. d. Dussen beëedigd als amb tenaar van 't Openbaar Ministerie o a. voor de Kantongerechten Oostburg, Terneuzen en Hulst. Zitting van Vrijdag 18 Sept. De volgende zaken werden uitgesproken Diefstal: A. J. M., 24 j., arbeider Oostburg, thans gedetineerd te

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2