ALGFMFFN NIEUW?- FN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN BRES KENS. I IB De Groote Tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw TE BRESKENS. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po«t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent l'ike regel meer 15 cent.' Ingez. Meded. 30ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK ™oe,0°n BRESKENS p,07'$;0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 12 September 1925 Nummer 3062 Gedurende enkele dagen zal ons dorp in het middelpunt der Zeeuwsche belangstelling staan en het bezoek ontvangen van zeer velen, die een kijkje komen nemen op de beide tentoonstellingen één van bloemen, fruit, groenten, enz. en één van schilderijen. Misschien ook om te genieten van de muziek, de versiering, de verlichting, den zinne- beeldigen lichtstoet en het vuurwerk. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de Bressi- aanders er alles op zullen zetten om op waardige wijze hun talrijke „gasten" te ontvangen. Men heeft in de laatste weken hier en daar wel eens gevraagd, of het „kleine Bresjes" niet wat veel hooi op de vork nam. Maar die op deze wijze hunnen twijfel hebben gelucht, toonden daardoor dat ze de bewoners niet kennen. Met groot enthousiasme hebben alle kringen der bevolking en ook de Gemeenteraad de plannen voor de tentoonstellingen gesteund en menschelijker wijze gesproken, zullen deze dan ook schitterend slagen. Een stroom van geestdrift en onderlinge wedijver heeft over alle bezwaren en moeilijkheden ge zegevierd. Zoo wordt dan nu met ongeduld gewacht op het oogenblik, dpt aan vriend en buur kan worden getoond, dat het „Kleine Bresjes" den kinderschoenen is ontgroeid en van dag tot dag meer begint mee te tellen in ons geliefd landje van Kadzand. Bij eene gelegenheid als deze komt men er onwillekeurig toe een blik te slaan in het verleden. Ik bedoel niet in dat verre verleden, waarin het Zwin zóó diep land waarts doordrong, dat Aardenburg, Damme en Brugge langs dit water zeehandel dreven en er groote zeegevechten plaats vonden, zooals o.a. in 1213 en 1240. Hoe merk waardig en buitengewoon interessant die tijden ook zijn geweest, ik zal de verleiding weerstaan om er mij in te verdiepen en blijf wat dichter bij huis. Als men zich de vraag voorlegt of Bres kens vooruitgaat en misschien zelfs een schoone toekomst tegemoet gaat, is het antwoord spoedig gereed. Immers in de laatste tientallen jaren zeg een halve eeuw is er veel gebeurd en tot stand gekomen, dat hoop, moed en vertrouwen schenkt in de ontwikkeling en den vooruit gang van onze plaats. Zeker, velen van onze inwoners maken nog moeilijke tijden door, vooral tengevolge van slapte in het bedrijfsleven doch ik vraagis het elders beter En dan het mag gerust eens openlijk worden gezegd de kloekheid en de arbeidzaamheid onzer bevolking is een der beste waarborgen, dat de moeilijkheden zullen worden overwonnen. Ja, dat wellicht deze tijdelijke druk de krachten zal stalen en de energie zal prikkelen, waardoor het „Kleine Bresjes" tot een havenstad zal uitgroeien. Want de toekomst van onze plaats ligt allereerst in haar haven. Wie ons dorp niet kent en omtrent zijn ligging een kaart vluchtig raadpleegt, kan heel gemakkelijk tot de meening komen, dat Breskens, in een afgelegen hoekje van ons land, wel altijd klein zal blijven. Doch een nauwkeuriger beschouwing leert juist, dat het schoone kansen op ont wikkeling heeft. Aan den grooten weg uit het Zuiden (Parijs), aan den heerlijken Scheldestroom, veerplaats voor Vlissingen, met een prachtig achterland, dat zich zienderoogen ontwikkelt, is de voorspelling over toekomstigen groei en bloei zeker r e d e 1 ij k. Maar ik schreef boven, dat men bij het naderen van de gewichtige dagen 12, 13 en 14 September 1925 die Breskens wachtendagen van leering en genot, onwillekeurig nog eens omziet. Welnu, wie dat doet, zal gereedelijk toestemmen 't gemakkelijkst zullen dat de ouderen onder ons doen 1 dat er in betrekkelijk weinig jaren toch wel veel is veranderd en ver beterd. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan de wegen en de verkeersgeiegenheden. In de plaats van de weinige en vaak nog armoe dige bestrating, een aantal flinke wegen met een behoorlijk dekhet kleine haventje uitgebreid tot eene, die aan zeer behoor lijke eischen voldoet; de oude booten, die vroeger de verbinding tusschen Breskens en Vlissingen onderhielden, vervangen door uitstekend modern ingerichte stoombooten, waaraan binnenkort nog weer een veel grootere, meer in 't bijzonder ingericht voor auto's, zal worden toegevoegd. De officieele verbinding met het Zuiden, met Sluis bijvoorbeeld bestond vroeger uit een open postkar éénmaal per dag met één zitplaats, die niet eens altijd bezet was. Open, dat wilde dus zeggen, dat de ongelukkige passagier was blootgesteld aan al de nukken en grillen van weer en wind. Open 't Is te aardig om het hier niet nog eens in herinnering te brengen op voorschrift van een voorzienige en bezorgde Overheid, die een overdekte karonhy giënisch vond. Langs een fermen, breeden weg r ij d t nu eenige keeren per dag een stoomtram voor het vervoer van personen en goederen, die behoorlijke aansluitingen met het Oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen en met het Belgische Spoorwegnet waar borgt. De Belgische voerlieden met hunne lange, knallende zweepen, die vroeger voor het goederentransport zorgden, zijn daardoor van de baan geraakt, en laten deze thans vrij voor een aanzienlijk getal luxe- en vrachtauto's en autobussen. Ook in sociaal en economisch opzicht is er reden tot dankbaarheid De armoedige hutten op Nieuwesluis en Papen- d r e c h t zijn afgebroken en hebben bijna alle plaats gemaakt voor nette arbeiders woningen. De troep bedelaars, die des Maandagsmorgens zijn ronde deed langs de huizen, is verdwenen. De oprichting 25 jaar geleden van de fabriek voor Suikerwerken onder leiding van den energieken directeur, den Heer Van Melle, is ook zeer aan onze plaats ten goede gekomen. In den loop van dit jaar, werd haar het praedicaat „Koninklijk" toegekend. Een soortgelijke fabriek, en wel van den Heer W. Luteijn, mag in dit .verband eveneens worden genoemd. Reeds jaren voorziet de fabriek van den heer Van Melle de gemeente van electrisch licht. De Breskensche Courant zagen wij onder redactie van den Heer E. Boom Bliek be langrijk uitbreiden, terwijl de Electrische Drukkerij „Cadsandria" zich mocht verheugen in het feit vereerd te worden door H. M. de Koningin met het verleenen der ver gunning tot het voeren van het Koninklijk Wapen. In de behoefte aan onderwijs en opvoe ding wordt op uitnemende wijze voorzien, terwijl als een bewijs van bloeiend kerkelijk leven de aandacht mag worden gevestigd op de in den loop van dit jaar in gebruik genomen nieuwe groote kerk der Ned. Herv. Gemeente, De ernst van de bevolking spreekt zich o a. ook op schoone wijze uit in het ver- eenigingsleven. Sinds een vijf en-twintigtal jaren bestaat hier een bloeiend Ziekenfonds, waarvan de leden geldelijke uitkeering bij ziekte ontvangen. Tien jaar geleden werd een afdeeling van het Groene Kruis op gericht, die zich gereedmaakt een wijk verpleegster aan te stellen. Ook mag ik hier nog wijzen op de Muziekvereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" een kwart eeuw geleden opgericht, die voor enkele weken op het concours te Biervliet in de Eerste Afdeeling den eersten prijs behaalde. Langs twee wegen zal naar mijn meening, in de toekomst de ontwikkeling en de vooruitgang van Breskens nog op zeer krachtige wijze kunnen worden bevorderd. In de eerste plaats door eindelijk over te gaan tot het graven van een scheepvaart kanaal van hier naar Sluis, waartoe reeds in het begin der 19e eeuw door Napoleon werd last gegeven. Bedriegen niet alle teekenen, dan zal de groote belangstelling, nog kort geleden voor dit plan aan den dag gelegd door de burgemeesters, statenleden en nog enkele andere belangstellenden uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, zijne ver wezenlijking wel spoedig dichterbij komen. In de tweede plaats staat ons voor den geest het aanleggen van een breeden, modernen verkeersweg langs den voet der .LfEaSggf EL 'V/ 1 H 4 lx' I - -v. DE REGELINGSCOMMISSIE DER FEESTELIJKHEDEN. duinen van Breskens naar Knocke en dus aansluitend op den Belgischen strand boulevard. Ik wil dit artikeltje niet eindigen zonder een woord van lof en hulde te brengen aan de regelingscommissie voor de tentoon stellingen en de feestelijkheden, in het bijzonder aan den Voorzitter daarvan, den heer J. H. de Vlieger, en aan diens rechter hand, den Secretaris, den heer C. C. J. de Pree, die zich wekenlang onvermoeid hebben ingespannen. Van harte hoop ik dat zij in het welslagen van een en ander een belooning voor hun arbeid mogen vinden. v. Z. Breskens, 10 September 1925. op 12, 13 en 14 September 1925, Zooals onze lezers weten heeft de Rege lingscommissie der Feestelijkheden, welke aan deze Tentoonstelling verbonden zijn, daarbij vooraf willen gaan een Tentoon stelling van Schilderijen, georganiseerd door de Regelingscommissie en vervaardigd door Mevr. Hendrikse en de heeren G. Jacobs en G. Bergsma. Deze tentoonstelling vormt alzoo de Hors Dó'euvre van het Menue, hetwelk de Ten toonstellingscommissie en de Regelings commissie de bezoekers wil aanbieden. Om twee uur hedenmiddag had de plech tige opening dezer schilderijententoonstelling in het gebouw der Wilhelmina-Bewaarschool plaats. De Voorzitter der Regelingscommissie, de heer J. H. de Vlieger, verzocht den Burge meester deze tentoonstelliag te openen, waaraan bereidwillig gevolg werd gegeven, onder de volgende bewoordingen Dames en Heeren. MORGEN zal aan Breskens de eer te beurt vallen de duizenden te ontvangen, die, de Tentoonstelling georganiseerd door de „Maatschappij tot bevordering van Ooft-en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D." komen bezoeken. Dan zal blijken, hoezeer deze uithoek van het Vaderland, ons geliefd land van Kadzand, alle krachten heeft in gespannen om het overtuigend bewijs te leveren dat ook w ij hier zijn ingeschakeld ii\ den tijdslroom van ontwikkeling en be schaving. Reeds heden echter zooals het och tendgloren voorafgaat aan de middaghoogte der zon—, zijn wij hier op dit uur bijeei gekomen ter opening van de expositie va schilderijen, vervaardigd door Mevr. Her driks, de heeren Jacobs en Bergsma, Zeeuv sche Kunstenaars. Was het geen goede gedachte, darm en heeren, de opening van deze tentoo stelling, ter inleiding van de gewichtige d gen, die ons wachten, te doen voorafgaan Ik meen deze vraag bevestigend te m< gen beantwoorden. De ligging van Breskens, hoewel in im nig opzicht eene gelukkige, is oorzaak d; helaas al te velen in het oude 4e distric zelden of nooit in de gelegenheid zijn ke nis te maken met- en te genieten van dl schatten, die de SCHILDERKUNST, ook i dezen tijd nog voortbrengt. En waar du ongetwijfeld velen buiten de mogelijkhei waren te naderen tot die kunst, is het oiy een aangenaam voorrecht een gedeelte va die kunst te brengen binnen het bereik va onze bevolking en van alle verdere belang stellenden. Er is zeker reden tot groote dankbaar heid, dat de Zeeuwsche Kunstenaars Mev: Hendriks, de heeren Ger. Jacobs en Bergsma, hunne doeken voor deze gelegen heid tijdelijk hebben willen afstaan. Of zi tevreden zijn met de plaats, die aan ell hunner schilderijen kon worden toegewezei mag dunkt mij, met recht worden betwijfeld Deze bewaarschool toch voldoet stellig nie aan de technische eischen, waaraan men i musea zooveel mogelijk tegemoet komt. De uitdrukking „in een goed daglicht plaatsen" moge in verband hiermede U in herinnerin worden gebracht. Noch thans zult gij heden en de volgendi dagen volop gelegenheid hebben om den tol Uwer eerbiedige bewondering te betalen. Zeker, de tentoonstelling is in omvang be perkt, doch ik vraag U, of ook hier niet van toepassing isniet het vele is goed, doch het goede is veel In dit woord geef ik eigenlijk tegelijk een persoonlijk oordeel over het tentoongestelde Ik kan dat, tot mijn spijt, slechts doen als leek, die zich in den tempel van Apollon met groote voorzichtigheid beweegt. Even wel als leek met warme belangstelling voor de Kunst, ook in 't bijzonder voor die, wel ker attributen palet en penseel zijn. Ik waag het niet, een zelfs maar globaal over zicht te geven van de ontroerende schoon heid, in al haar verscheidenheid, die ons hier omringt. Zelfkennis en hare natuurlijke dochter, bescheidenheid, nopen mij, daarvan af te zien. Slechts enkele opmerkingen wensch ik mij te veroorloven. Vergis ik mij niet, dan zullen heel velen in dit gebouw een kijkje komen nemen, die misschien meer door nieuwsgierigheid wor den gedreven, dan uit zuivere belangstelling

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1