Purol geneest en verfraait deHuid ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN üan den Horizon. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 34e Jaargang Woensdag 9 September 1925 Nummer 3061 BERICHT Geen Geweten. Teleurstelling. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNoe.fo27 breskens Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Ingez. Med. Ons volgend nummer zal in hoofdzaak gewijd zijn aan de Tentooonstelling van Ooft- en Tuinbouw. Toen in dezen winter een nieuwe tariefwet in de Staten- Qeneraal behandeld werd is daar bij door de regeering, welke zich voor de verdediging, van het wetsontwerp gesteld zag, steeds met den meesten nadruk ver klaard, dat een uitspraak over de door ons land te volgen han delspolitiek met het wijzigings voorstel geenszins de bedoeling was en ook na de verhooging der rechten van in het algemeen 5 tot 8 procent aan de regeering nog hetzoogenaamde beginsel van vrijhandel voor oogen zou staan. Wij willen met dit artikel niet het politieke terrein betreden en een verband zoeken tusschen den uitslag der jongste verkie zingen en hetgeen nog eventueel met betrekking tot de thans hier te lande geldende invoerrechten zal worden voorgesteld. Het vraagstuk van de handelspolitiek laat zich echter in een ander verband van meer algemeene eco nomische strekking bekijken. Waarom ging Nederland in het midden van de vorige eeuw eigenlijk tot den vrijhandel over. De omstandigheden laten zich in weinig woorden samenvatten. Hier te lande was getracht aan een industrie kunstmatig leven in te blazen. Na beëindiging van de Napoleontische pirode bleek Engeland zich de plaats veroverd te hebben van de in handel en industrie vooraangaande natie. Het continent wilde meegaan in de richting der moderne indu strie en meende daarvoor be scherming noodig te hebben. Een algemeen succes op industrieel gebied bleef hier te lande echter uit en toen herinnerde men zich, dat ons land zijn economische 19. Düringhoffen scheen den spot in deze vraag niet te bemerken. Hij wendde zijn gelaat weer naar den doctor en in zijn oogen schitterde iets ongewoons. „Het was nu niet bepaald een lichamelijke gelijkenis, waarop ik zooeven doelde", zeide hij, want ook ik ben van meening, dat juffrouw Ingeborg Walroth een van de bekoorlijkste en lieftallig- ste wezens is, duizendmaal be minnelijker dan alles, wat ik ooit eerder gezien heb Een wolk van misnoegen ver toonde zich op het gelaat van doctor Artois. „Zoo zoo" viel hij hem in de rede. Het was dus slechts een geestelijke gelijkenis, waarop je zinspeelde. Nu, ik ben juist op het punt ten huize van den professor een soort van ziels- onderzoek aan te vangen en het zal mij genoegen doen, als ik je meening bevestigd vind. Maar, wat ik nog zeggen wilde, beste vriend, zou je geen lust hebben je slecht betaalden assistenten- post met een beduidend betere kracht eigenlijk altijd gezocht had in vrijdom van handel en wandel. In Engeland werd bloei gezien en geconstateerd, dat En geland niet schroomde de be schermende handelspolitiek af te gooien, eenigszins werd daarbij uit het oog verloren, dat Enge land reeds een krachtige industrie gevestigd had. Nederland werd nu ook vrij handelaar en er moet worden gezegd, dat ons land er niet slecht bij gevaren is, want aan den overgang van den negentien den naar den twintigsten eeuw kon hier te lande een sterk ont wikkelden handel worden aan schouwd. Het economische lands- beeld had daarbij echter een vrij groote eenzijdigheid verkregen. Een belangrijk stuk van den hier gevoerden handel was transito handel, waaraan weliswaar niet onbelangrijke commissies werden verdiend, maar waarbij de be- bevolking in ruimeren omvang toch geen bestaan kon vinden. Sedert den oorlog zijn door de in andere landen gevolgde politiek, entrepöttaxen in Frank rijk, uitzonderingstarieven in Duitschland, de kansen van den doorvoerhandel nog besnoeid. Aan den landbouw kan. door de natuurlijke beperktheid van het velden-complex slechts in gerin gere mate nog verdere uitbreiding worden gegeven. Waar moet dus het werk worden gevonden voor de in aantal aanzienlijk stijgende bevolking? Ontwikkeling der in dustrie is daartoe noodig. Mis schien moet men zelfs betreuren, dat het verloop in de tweede helft van de vorige eeuw onze industrie nog niet verder vooruit heeft gebracht. Zeker er kwamen groote fabrieken tot stand, die hun roep wisten te vestigen, maar er ontbrak hier te lande toch de industrieele ontwikkeling zooals deze zich bij onze nabu ren vertoonde. Doch toeneming der industriebedrijven hier te lande zal nog daargelaten de positie te verwisselen Het zou namelijk kunnen zijn, dat ik iets geschikts voor je had „Jij, Artois? Maar heb je voor jezelf dan al wat gevonden „Ik zal bij den aanvang van het nieuwe semester mijn intrede als privaat-docent doen. Tenslotte is de academische loopbaan toch de eenige, die een man met eenige eerzucht kan bevredigen. „Maar het is bekend, dat zij groote offers eischt, waardoor een zekere welgesteldheid onvoor waardelijk is". ,Dat hangt er vanaf 1 Ook met andere hulpmiddelen kan ik mijn doel wel bereiken. En bovendien zou ik geen voordeelig huwelijk kunnen sluiten „Schaam je, Artois, om de verdenking van zulk een neiging alleen al te voorkomen, dient men er zelfs niet schertsend over te spreken. Men trouwt, wanneer men zich een positie veroverd heeft, maar niet om zich een positie te verschaffen". „Enfin, daaromtrent kunnen de meeningen nog wei eens uiteen- loopen. Maar wij dwalen van chapiter af. Voel je er niets voor om in je eigen voordeel van betrekking te veranderen Düringhoffen dacht aan vader moeilijkheid van de kapitaalvoor ziening ernstige bezwaren met zich brengen, waarvoor een op lossing nog maar niet zoo dade lijk aan te wijzen is. De wereld bevindt zich econo misch in een uitermate gespan nen positie. De oorlogsperiode heeft een geheele abnormale ont wikkeling der economische toe standen teweeg gebracht. Vele landen zijn er, veroorzaakt door het isolement, waarin zij zich tij dens den oorlog bevonden, toe overgegaan om industrieën te vestigen welker producten zij vroeger van elders betrokken hadden. De instelling bij de vre desverdragen van een aantal nieuwe staten van zeer begrens den omvang belemmerde de vrij heid van het verkeer en maakte daardoor te meer dat oude han delsrelaties niet weer konden worden opgevat. Bij dit al ont staan voor nieuwe industrieën bizondere moeilijkheden om zich een afzetgebied te. verzekeren, terwijl ook de bestaande fabrie ken reeds moeten worstelen om het hoofd boven water te houden. Een bekend verschijnsel is, dat in nood om hulp wordt geroepen. Wij zien dat op het terrein der voortbrenging duidelijk tot uit drukking komen in Engeland, waar van verschillende zijde op heffing van rechten bij invoer van buitenlandsch fabrikaat enz. wordt aangedrongen. Reeds is in niet onbeteekenende mate aan deze vraag toegegeven. De wederinvoering van de zooge naamde McKenna-rechten, waarbij auto's, muziekinstrumenten, hor loges, klokken en films met een hoog recht zijn belast, -alsmede de nieuwe belasting op zijde, kunnen hierbij vermeld worden. Economische moeilijkheden welke zich in Engeland vertoonen en die het werkeloozen-percen- tage opgevoerd hebben tot het schrikbarende cijfer van 11,2 pCt. komen voor een gedeelte voort uit omstandigheden die zich niet Leopard en aan het onderhoud, dat hij met juffrouw Heieen gevoerd had. Eenigszins aar zelend antwoordde hijlk zou het laboratorium van den profes sor slechts heel ongaarne verlaten; maar ter wille van zekere ver plichtingen zou ik toch ook geen neen mogen zeggen, indien zich een gelegenheid voordeed, om mijn positie te verbeteren". „Dat is verstandig gesproken! Je kent doctor Giersberg, den kleinen zonderling, die hier een sanatorium voor alle mogelijke ziekten heeft ingericht en die bijna even beroemd is wegens zijn ruwheid als wegens zijn wonderkuren. De man heeft een chemiker noodig voor het aan zijn inrichting verbonden labo ratorium. De werkkring is niet bepaald inspannend en voor iemand, die met dephysiologische en pathologische chemie een beetje op de hoogte is, slechts kinderspel. In hoofdzaak zullen steeds dezelfde soort te onderzoe ken en dezelfde soort analyses te verrichten zijn. Vrije woning kan de doctor wegens de beperkte ruimte niet beschikbaar stellen maar hij garandeerd vólle kost en bovendien een salaris van 150 Mark per maand, latere verhoo laten wijzigen, namelijk de eman cipatie van de overzeesche ge bieden, waar de Engelsche ex port-industrie tot dusver zijn afzet vond. Het zoo juist uitgekomen rap port van het nog door Ramsay Mac Donald ingestelde „Com mittee on Industry and Trade" besluit dan ook met de opmer king dat de thans bij de Engel sche industrie bestaande toestand gedeeltelijk als blijvend zal moeten aanvaard worden Maar het ligt voor de hand, dat de betrokken ondernemers een dergelijke uit spraak niet voetstoots aanvaarden en onder omstandigheden als deze vertoont zich steeds, dat er op wordt aangedrongen althans het binnenlandsche afzetgebied voor de nationale industrie te behouden. Van een algemeen economisch standpunt gezien is het misschien nooit verstandig om industrieën daar te handhaven waar zij hunne natuurlijke bestaanskansen deels verloren hebben. Echter geldt, dat de oorzaken waardoor ver schuivingen optreden zooals zich thans in Engeland voordoen zelf ten deele kunstmatig zijn. Boven dien worden deze vraagstukken door de belanghebbenden uit der aard bekeken naar hunne onmid dellijke gevolgen en zou het ver dwijnen van bepaalde industrie takken althans voor het oogenblik werkloosheid beteekenen, welke bij' het ontbreken van andere bestaansmiddelen bovendien van langen duur dreigde te worden. Was Engeland eenmaal de spiegel waarin Nederland voor zich zelf den vrijhandel zag blin ken, ook thans behoort hetgeen zich in Engeland vertoont niet langs ons heen te gaan doch dienen wij ons af te vragen hoe bij de thans hier te lande heer- schende economische omstandig heden, de terugslag wezen zal van verdere wijzigingen in de voorheen door Engeland gevolgde handelspolitiek. ging natuurlijk niet uitgesloten. Is dat niet een alleszins aan neembare post „Stellig Maar hoe weetje, dat doctor Giersberg geneigd zou zijn, mij te engageeren „Uit zijn eigen mond 1 Eigenlijk had ik de betrekking voor mezelf aangenomen daar echter onder- tusschen mijn toekomstplannen een grondige veranderingen heb ben ondergaan, trok ik mij terug en gedachtig aan onze oude vriendschap stelde ik den doctor voor jou in mijn plaats te en gageeren. Natuurlijk heb ik bij die gelegenheid niet nagelaten je in alle toonaarden te prijzen. De zaak is al zoo goed als beklon ken en ook de professor is bereid je op elk gewenscht oogenblik je ontslag te verleenen". Met steeds stijgende verbazing had Düringhoffen hem aangehoord. „Ik weet inderdaad niet, waarmee ik zooveel vriendschappelijke op offering verdiend heb", zeide hij. Onze inzichten liepen vroeger zoo dikwijls uiteen en wij hadden zoo weinig gelegenheid, elkander nader te leeren kennen „Och wat, wij waren toen nog maar echte jongens'", weerde Artois haastig af, terwijl hij op stond. Je ziet immers, dat die Door den Armenraad voor Heerlen en Omstreken is het vol gende schrijven gericht Aan de Gemeentebesturen en de Burgerlijke Armbesturen buiten de Provincie Limburg. Wij veroorloven ons hierbij de vrijheid de aandacht van Uw bestuur te vragen voor het vol gende In de laatste vergadering van den Armenraad voor Heerlen en Omstreken heeft eene bespreking plaats gehad, aangaande de ves tiging in de Limburgsche Mijn streek van personen en gezinnen uit de andere provinciën des lands. Bij deze bespreking, en mede bij een ter zake ingesteld onder zoek, is gebleken, dat zich tegen woordig veel personen en ge zinnen naar de Mijnstreek begeven, vaak zelfs op aandringen van gemeente- of armbesturen zonder dat zij zekerheid hebben, alhier werk en huisvesting te zullen vinden. Deze personen zijn gedurende korteren of langeren tijd aan de bitterste ellende en armoede ten prooi, vooral dan, wanneer zij niet in het bezit zijn van vol doende geldelijke middelen om gedurende enkele weken in het levensonderhoud van zich, en eventueel hun gezin, te voorzien. Helaas bezitten de meesten hunner nauwelijks voldoende om zich gedurende een paar dagen de noodige levensmiddelen te verschaffen. De hoogste armoede wordt dan noodzakelijk hun deel, zelfs aan genomen, dat zij er spoedig in slagen arbeid te vinden. Ten einde deze ongelukkigen zooveel mogelijk te behoeden te gen een groote teleurstelling en meer nog tegen bittere armoede, meenen wij goed te doen, U te wijzen op den toestand, waarin thans de mijnindustrie verkeert, alsmede op enkele andere pun ten, welke wij van belang en be- teekenis achten. kleine oneenigheden uit dien tijd mij niet belet hebben het eerst aan jou te denken, toen het er op aankwam een van mijn ken nissen dezen kleinen dienst te bewijzen. Je neemt het natuurlijk aan „Ik zou het nog wel eens een paar dagen in overweging willen houden, ArtoisDe professor zou mij voor ondankbaar kunnen houden, wanneer ik hem zoo overhaast verliet, zoodra er ergens anders 'n voordeeltje te behalen is. „Maar ik geef je de verzekering, dat daarvan in 't geheel geen sprake kan zijn. De professor verheugt zich integendeel oprecht, dat je er financieel op vooruit zult gaan. En de zaak kan bovendien geen uitstel lijden". Je moet je morgen al aan dr. Giersberg voorstellen, als je tenminste geen gevaar wilt loo- pen, dat een ander je voor is". Düringhoffen aarzelde ook nu nogArtois echter praatte zoo ijverig en zoo nadrukkelijk, dat hij ten slotte voor diens aandrang zwichtte en de verlangde toe stemming gaf. Daarmee scheen doctor Artois het doel van zijn bezoek als vervuld te beschouwen, want hij maakte zich gereed te vertrekken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1