ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkse! Overzicht. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 34e Jaargang Zaterdag 5 September 1925 Nummer 3060 gBgaüLBYeSE, Geen Geweten. Het doel van onze vacanties. Ingezonden Mededeeling. Een Appeltaart Bakpoeder breskensshe courant Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs van '1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo,020)n BRESKENS PO»*';0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het is misschien nog meer waard, wanneer men begrijpt, dat men het eens moet worden, dat deze eenstemmigheid voor alle partijen een levensvoorwaarde is, dan wanneer men het werkelijk eens is geworden, maar dit be sef der noodzakelijkheid ontbreekt. Immers, een verworven eenstem migheid kan elk oogenblik weer verbroken worden, wanneer ze niet dit besef tot vasten grond slag heeft. Maar het bewustzijn, dat eenstemmigheid en levens voorwaarde is, zal altijd weer doen streven naar het bereiken van die eenstemmigheid. En het is met het oog op deze waarheid, dat men Europa met de veran dering, die zich de laatste weken in zijn politiek leven heeft ge manifesteerd, geluk mag wen- schen. De volken meer nog de re geeringen van Europa zijn het nooit zoo heel eenig met elkaar eens geweest. En dit gebrek aan eensgezindheid is in de wereld oorlog, die in 1914 uitbrak, een bloedige en rampzalige openba ring geworden. De eensgezind heid scheen nu niet alleen voor goed en op allergevaarlijkste mate verstoord, maar ook het besef, dat eenstemmigheid nood zakelijk, althans een aanmerkelijk voordeel was, scheen, voor zoo ver het bestond, absoluut verlo ren gegaan. En het is dit besef, welks langzaam vorderen de te rugkeer der gebeurtenissen der laatste dagen zoo onmiddellijk schijnen te demonstreèren. Het aanbod van Duitschland om aan het veiligheidsverdag voor het westen deel te nemen, en de principieele aanvaarding, zij het onder tal van reserves, van dit aanbod door Duitschland's gewe zen vijanden, waren de eerste teekenen van deze terugkeer. Maar juist deze reserves en de aarzeling, waarmee Frankrijk aan vaardde, waren het bewijs, dat de terugkeer slechts langzaam vorderde en het besef der nood 18. Haar donkere oogen vestigden zich weer op zijn gelaat en een vochtig waas, dat ze zonderling verheerlijkte, vertoonde zich voor zijn verbaasde blikken. „U zondigt tegen uzelf, mijnheer Düringhof- fen, wanneer u voortgaat op deze wijze te leven. Het is immers onmogelijk, dat men gezond kan blijven, indien men zooals u noch ontspanning, noch verstrooiing kent en als men zich bij den meest ingespannen arbeid slechter voedt dan een bedelaar". De jonge chemiker glimlachte. Uw bezorgdheid zou mij ver legen kunnen maken, juffrouw Heieenmaar zij is goddank ongegrond. Ik ben krachtig ge noeg om het zonder schadelijke gevolgen een paar moeilijke jaren vol te houden. Wanneer men zoo weintg eischen aan helleven stelt als ik, kan men zich ook in beperkte omstandigheden heel behaaglijk gevoelen. „Dat is nu juist de kwestie dat u zoo weinig eischend bent", hield het jonge meisje vol. Ik vrees, dat u op zekeren dag tot uw eigen nadeel zult ondervinden, zakelijkheid nog niet erg duide lijk was. Engeland's aanhoudende po gingen en de duidelijk uitgespro ken opinie der wereld hebben ten slotte Frankrijk ook voor dit besef gewonnen. En Frankrijk's en Duitsch land's gezond verstand hebben eindelijk dit besef gelegenheid gegeven, zich uit te spreken niet alleen, maar ook de leiding te nemen bij de nadere regeling der onderlinge verhoudingen, waarvan Duitschland's aanbod het begin was. De Fransche nota, die met goedkeuring van Engeland als antwoord op de laatste Duitsche, inzake het waarborgsverdrag, te Berlijn is aangeboden, laat de Fransche eischen betreffende Frankrijk's garantie en arbitrage voor de oostelijke arbritrage- verdragen, Duitschland's onvoor waardelijke toetreding tot den Volkenbond en de onverander lijkheid der vredesverdragen nog niet los, maar stelt deze niet meer als nadrukkelijke en besliste eischen voor het tot stand komen van het veiligheidsverdrag voor het Westen op den voorgrond en is bovendien in een toon gesteld, die tot verdere besprekingen als uitnoodigt. En zij heeft dan ook haar uit werking in Duitschland niet ge mist. Ofschoon ook de Duitsche regeering haar standpunt inzake de Oostelijke arbitrageverdragen en haar bezwaren tegen onvoor waardelijke toetreding tot den Volkenbond en de ongewijzigde voortduring der bezetting van het Rijnland handhaaft, wijdt zij daar over niet verder uit en neemt de mondelinge gedane uitnoodiging van Frankrijk tot een voorloopige bespreking en een latere confe rentie van de betrokken mogend heden over het waarborgverdrag voor het Westen zonder meer aan. Beide partijen zijn blijkbaar overtuigd, dat men met het wis selen van nota's niet verder komt, maar dat het bereiken van over eenstemming alleen mogelijk is door openhartige en eenvoudige dat u buiten al uw werken en studeeren verzuimd hebt, wat men zich later nooit meer verwerven kan". „Want bent u ernstig en ver standig, juffrouw Heieen Hebt u in uw tegenwoordigen werkkring al deze levenswijsheid verzameld? „Misschien welMaar u be schouwt het als ongepast en onvrouwelijk hetgeen ik daar zei, niet waar Hij wilde haar het tegendeel beweren, maar het eerste woord bestierf hem reeds op de lippen. Want buiten werd gebeld en Heieen richtte haar schreden onmiddellijk naar de deur. Dat is de bel van de huisdeur, niet van het kantoor", sprak zij. Ik moet weg om open te doen". Een oogenblik later werd buiten een welluidende mannenstem hoorbaar en onmiddellijk daarop werd de jonge chemiker verrast door de komst van een heer, dien hij bij den eersten oogopslag hield voor een vreemdeling. Eerst na den vertrouwelijken groet„Goeden morgen, Diiring- hoffen 1 Ken je me dan in het geheel niet meer?" doemde in hem de herinnering op, dat hij dit gezicht en deze gestalte meer had gezien „Artois I" sprak hij verwonderd. besprekingen. En het besef der noodzakelijkheid ter wille van het herstel van Europa, doet ze alle tot nog toe geldende be zwaren op zij schuiven om tot die besprekingen te geraken. Dit besef komt ook in het re sultaat der Engelsch-Fransche onderhandelingen over de afbe taling der Fransche schulden aan Engeland tot duidelijke uiting. De Entente mogendheden hebben er lang tegen opgezien deze kwestie der onderlinge schulden aan te pakken en te regelen. Maar de noodzakelijkheid van het praktisch Amerika heeft aan dat tegenopzien eindelijk een resoluut einde gemaakt. Engeland heeft met den Amerikaanschen schuldeischer het eerst een rege ling getroffen. België is nu on langs gevolgd. En Frankrijk be reidt zich op onderhandelingen voor. Maar dit aanpakken van de netelige kwestie schijnt ook den angstigen schroom der Eu- ropeesche mogendheden om on derling naar een regeling te zoe ken, overwonnen te hebben. Engeland heeft als grootste schuldeischer het initiatief ge nomen. En de besprekingen tus- schen Caillaux en Churchill te Londen zijn het eerste practische resultaat geweest. De twee mi nisters zijn het nog wel niet eens geworden. Maar hun onderhandelingen spreken toch duidelijk het besef uit, dat overeenstemming nood zakelijk is. Daartoe heeft Enge land heel wat van zijn eischen moeten laten vallen en Frankrijk heel wat aan zijn aanbiedingen moeten toevoegen. Maar ze zijn, nu ook zoo ver gevorderd, dat tusschen het aanbod van lOmil- lioen pond en den eisch van 12 millioen het verschil niet onover komelijk lijkt. De groote moei lijkheid zullen alleen de andere voorwaarden opleveren, zoo be treffende het door Frankrijk ge- wenschte moratorium tot 1930, de Fransche wensch, dat rekening zal gehouden worden met de betalingen van Duitschland, dat Frankrijk aan Engeland en Ame rika tezamen nooit meer zal heb Wat voor wonder is er geschied, dat jij mij een bezoek brengt „Nu, daarvoor is nu niet be paald een wonder noodig", lachte de doktor. Men vergeet zijn oude vrienden niet na een paar luttele jaren". Het scheen bijna, alsof in Valentein Düringhoffens herinne ring die oude vriendschap, waar op zijn voormalige studiemakker zich beriep, nog slechts heel vaag voortleefde want ondanks de vriendelijkheid, waarmee hij de toegestoken hand van den ander drukte, lag er toch zicht baar een zekere terughouding in zijn gedrag. Doctor Artois ging niet zonder eenige voorzichtigheid op een van de drie oude rieten stoelen zitten, die in de „luxueus gemeubileerde salon" aanwezig waren en begon met een bewon derenswaardige vrijmoedigheid over de meest verschillende din gen uit voorbije en tegenwoor dige tijden te keuvelen. Met een tinteling van spot in zijn stem, die bepaald vroolijk stemde, ver telde hij over zijn allesbehalve interessante en nog minder winst gevende werkzaamheden in een chemische fabriek te Frankfort aan den Oder en hij wist in zijn verhaal enkele zoo amusante episoden in te vlechten, dat er ben te betalen, dan het van Duitschland ontvangt, en Enge land's wensch, dat de betalingen aan Amerika naar rato niet hoo- ger mogen zijn dan die aan Engeland. Een regeling kan dus nog op tal van bezwaren stuiten, maar het besef van de noodzakelijk heid eener eindelijke overeen stemming is wel duidelijk aan het licht gekomen. Wanneer Amerika in dat besef ook deelt en daarvoor zijn eischen naar de mogelijkheid wil richten, lijkt die overeenstemming ook wel waarschijnlijk. Misschien dat Frankrijk daartoe nog het meest kan bijdragen. In Amerika er gert men zich over Frankrijk's militaire uitgaven, terwijl het land zijn schuldeischers niet betaalt. En ten slotte moet Frankrijk toch zelf inzien, dat deze uitgaven en de politiek, die het daartoe dwingt, het drei gen te ruïneeren. Thans wordt het zoowel in Marokko als in Syrië in zijn koloniaal bezit be dreigd. En wanneer het militair al aan die bedreiging weerstand zal kunnen bieden, finantieel moet ze noodlottig worden. De eerste eisch is daarom inperking der Fransche ambities zoowel in als buiten Europa en het in overeenstemming brengen van Frankrijks wereldpositie met zijn werkelijke politieke, militaire en iinantieele macht en zijn vitale krachten. Nakoming ervan zou ook de eenstemmigheid helpen bevorderen, die Europa zoo zeer behoeft. Het besef, dat eigenlijk ieder mensch behoefte heeft aan een tijd van rust en ontspanning ten einde niet voor één enkelen dag, maar voor meerdere dagen aan een vrij te raken van de voort durende inspanning, waarin zijn dageiijksche arbeid en zorg hem gevangen houdt, is de laatste jaren ongetwijfeld overal leven telkens een glimlach over Dü ringhoffens gelaat gleed. „Overigens", viel hij zich zelf plotseling in de rede, terwijl hij zijn blikken nogmaals in het armoedig gemeubeld vertrek liet rondgaan, het geheim om in de chemie een rijk man te worden, schijn jij ook nog niet te hebben ontdekt. Professor Walroth zingt geestdriftig lofliederen op je ca paciteiten maar het ziet er hier in je appartementen in het geheel niet uit als bij een man, die zich op groote resultaten kan beroe men". „Professor Walroth Heb je met hem over mij gesproken?" .,0, meer dan eensBijna bij al mijn bezoeken komt het gesprek ook op jou". „Je komt dus vaak bij den professor aan huis „Zeer zeker I En ik mag gerust zeggenik word daar ontvangen als een vriend. Een gezellige huiselijkheid, niet waar?" „Daar kan ik niet over oor- deelenwant ik vereer den professor weliswaar uit het diepst van mijn hart, maar ik ben nooit anders met hem in aanraking geweest, dan betreffende onzen gemeenschappelijkenwetenschap- pelijken arbeid". „Dat is zonderlingEen ander is goedkoop, voedzaam en gezond, mits gebakk. m. DrOei-ker's ccn voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backtn vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125 gr. boter /"0.35marg.. f 0.15 125 gr. suikerca. 0.07 3 eieren0.1S 200 gr. tarwebloem .ca. 0.17 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07l/a liter melk0.04 - 750 gr. geschilde Appelen ca^,, 0.1S_ f 0.86V* Bereiding: Men roere boter cn suiker tot room cn voege na elkaar de eierdooiers, het met Backin vermengde meel en zooveel koude melk erbij, dat men een klontenvrij deeg kri" Daarna roere men het stijfgeklopte ciwxt door de massa, en vuile er een ingevet» ten springvorm mede; men belegge het deeg met de geschilde in 6 stukken gesneden appe» len, bestrooie het met suiker en bakke het on» gevecr uur. Inplaats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Ör. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dnm, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage co;; een gratis^receptenbockje toezenden. diger geworden en tot alle lagen onzersamenleving doorgedrongen. Misschien is dit voor een groot deel het gevolg van de meerdere en intensievere inspanning, die het moderne leven van vrijwel ieder onzer eischt en die duide lijker de noodzakelijkheid om een tijdperk van rust, van uitgespan nen zijn uit het gareel van het dagelijksch leven aantoont. We voelen allen, dat het leven onze krachten verslijt en dat daaronder niet alleen onze gezondheid, maar ook ons werk en onze geestkracht en ten slotte ook de intensiteit van ons geestelijk leven lijdt, dat in jouw plaats zou de bescher ming van den beroemden geleerde waarschijnlijk nuttiger hebben aangewend". „Nuttiger? Dat begrijp ik niet 1 Om welke gunst zou ik hem dan wel hebben moeten vragen Doctor Artois lachte sarcastisch. „Ja, mijn waarde, dat is ook moeilijk uit te leggen aan iemand, die zulk een vraag kan stellen. En de juiste gelegenheid is nu waarschijnlijk ook al voorbij Maar ter zake, nu we toch over den professor spreken, ken je ook juffrouw Ingeborg, zijn be koorlijk dochtertje Düringhoffen scheen opeens heel noodzakelijk iets te moeten rangschikken tusschen zijn fles- schen en glazen. „Ik heb de jonge dame eenmaal in mijn leven gesproken", ant woordde hij, nadat hij zonder- lingerwijze eerst eenige seconden had laten verloopen. Zij lijkt zeer veel op haar vader. „Nu, ja, voor zoover een jong meisje in den schoonsten bloei van haar jeugd kan gelijken op een tamelijk grijs heer van vijftig jaar. Maar je bezit zeker over het algemeen geen sterk ontwik keld gevoel voor vrouwelijks schoonheid (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1