Zeeuwscli-Vlaauderen, Westelijk Teel. Rechtszaken, (jemeriffd Nieuws Buitenland. iilSöit Sli Predikbeurten, Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Augustus 1925. Breskens v. 9.30 ds Bremer. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer. Oroede v. 9.30 ds v. Griethuijsen Hoofdplaatv. 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n. 2.30ds vGriethuijsen Schoondijke v. 10 u ds Scholte. Waterlandk. v. 10 u ds Vrijlandt. ljzendijke n. 2 u ds Scholte. Evangelisatie Oostburg. nam. 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds V. Schmidt, MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Aug. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 6 95 f 9.00 Eendeieren f 7.35-f 7.95 Aangevoerd 110000 stuks. Kti«aelicosrs«n. Dollars f 2.47-f 2.48 Ponden f 12.04, f 12.07, Marken 58.95 59.10, per billioen, Belg. francs f 11.20 f 11.35, Fransche francs francs f 11.60 f 11.80, Kronen (afgestempeld) f 0 34.75 f 0.35 50. onder geneeskundige behandeling moeten stellen en de apothekers worden als 't ware bestormd om middeltjes tegen de wespenbeten. ONWETTIGE LOTING. Bij de loting voor den dienst plicht, die 10 dezer ten Raadhuize te Gorinchem plaats had, waren 68 lotelingen. Toen de 67ste een lot uit de glazen kom genomen had, was er geen lot meer in de kom. De laatste loteling moest, zonder een lot getrokken te heb ben, heengaan. Eenigen tijd later werd hij ter secretarie ontboden en werd hem een lot, no. 16, ter hand gesteld. Dit lot was zooals men vernam bij het vullen van de kom er buiten ge raakt. Met dit lage nummer was de loteling niet tevreden en hij pro testeerde, maar men zeide hem, dat hij op dat lage nummer was ingeschreven. Behalve deze loteling protes teerden nog 41 lotelingen, waarbij zelfs met hooge nummers, in een bezwaarschrift aan het Departe ment van Justitie en aan den burgemeester. De Justitie heeft het bezwaarschrift aan het De partement van Oorlog overgege ven. Het incident heeft het zeldzame gevolg gehad, dat een nieuwe loting zal worden gehoudende Commissaris der Koningin heeft namelijk tot vernietiging van de eerste loting beslist. zijn, dat uw boterboer de voet bal, die hij cadeau geeft, duur der heeft moeten betalen, dan de winkelier, die er zijn beroep van maakt voetballen e d te verkoo- pen. En de manufacturer, die u echte Japansche kopjes cadeau geeft, zal zonder twijfel die kop jes duurder hebben moeten koo- pen, dan de importeur-winkelier, die ze regelrecht van zijn vaste leverancier uit Japan betrekt. Het is toch ook te dwaas, dat gij uw fiets bij uw kruidenier koopt en een .prima wekker" bij uw sigarenwinkelier. En toch doet gij feitelijk niets anders, als gij koopt bij die middenstanders die u wijs maken, dat gij een cadeau krijgt en uondertusschen voor uw goede geld het artikel verkoopen, dat gij noodig hebt en een of andere prul, dat gij wellicht niet eens kunt gebruiken. Daar komt nog iets bij. .Goede wijn behoeft geen krans", en dit spreekwoord geldt niet alleen voor wijn, maar voor alles. De beste reclame, die een zaak kan maken, is goed en goedkoop te leveren en elke ver standige huismoeder zal dit met mij eens zijn. En als een winkelier of een grossier of een fabrikant het noo dig vindt de kooplust van zijn afnemers te prikkelen door het geven van cadeaux, dan betee- kent dit voor ons dat de kwa liteit en de prijs van zijn artikel op zich zelf niet voldoende zijn, om koopers te winnen en dat hij dus zijn toevlucht moet ne men tot andere middelen, in casu cadeaux, die geen cadeaux zijn. Om niet misverstaan te wor den, willen wij hier dadelijk aan toevoegen, dat we alleen stelling nemen tegen cadeaux in hun meest verschillenden vorm, maar de z.g. reclame artikelen en toe giften buiten beschouwing laten. De doorslag van den winke lier, het snoepje voor de kinderen, de nieuwjaarskalender, het doosje lucifers, het luchtballonnetje, dit alles is ook in zekeren zin een cadeau, maar h erin zal niemand iets verleidens ziens. Dit zijn de z.g. toegiften. De groote moeilijkheid is, dat er echter geen scherpe grens is te trekken tusschen beide cate gories maar dat slechts de ver houding tusschen de waarde van het gekochte en de waarde van het cadeau bepaalt, of er sprake is van een te veroordeelen ca deaustelsel of wel van een toe laatbare toegift. Op deze vage begrenzing strui kelen ook de pogingen om te komen tot een wettelijk verbod. Indien er iets verboden moet worden, is het wenschelijk, dat scherp omschreven is, hetgeen geoorloofd is en hetgeen verbo den wordt. Deze scherpe om schrijving is nu, zooals wij reeds opmerkten, niet te vinden. In Denemarken is men, onder den drang der omstandigheden, wel overgegaan tot het bij de wet verbieden van het cadeaustelsel. Art. 12 van de wet, houdende bepalingen tegen oneerlijke con currentie en aanduiding van waren, bedreigt met een boete van ten hoogste 203 kronen „het in den detailhandel verstrekken van z.g. toegiftartikelen, tenzij die toegift artikelen van zeer ondergeschikte waarde zijn. Het reclame maken met toegiftartikelen is eveneens verboden". Hieruit blijkt, dat de moeilijk heid, om de grens vast te stellen, is overgelaten aan den rechter, waardoor men vooruit nooit zal kunnen weten, of een bepaalde toegift als verboden zal worden beschouwd en dus een groote mate van onzekerheid zal bestaan. Mede op grond hiervan zouden we dan ook wettelijke maatregelen in ons land minder gewenscht achten. Maar onze belangrijkste bezwaren tegen strafbepalingen is wel, dat het eigenlijk zoo minderwaardig is voor ons volk, dat tegen een dergelijk systeem waar het boerenbedrog er zoo dik boven op ligt, weer een wet moet komen met de daaraan ver bonden controle en dure ambte naren. Zou het nu niet doenlijk zijn, dat het heele cadeaustelsel doodbloedde,» doordat het koo pend publiek zoo verstandig werd, dat het zooveel mogelijk daar kocht, waar prijs en kwaliteit de basis is van den verkoop. Zoo gauw als het publiek toont niet meer van dergelijke cadeaux gediend te zijn, verdwijnen deze als sneeuw voor de zon en is de handel weer verlost van één dier uitwassen, die we zoo menigmaal hebben kunnen constateeren en die eenvoudig het gevolg zijn van de domheid van het koopend publiek. Het Groene Kruis en de Stormramp. Zooals bekend is, heelt de A. N. V. „Het Groene Kruis" ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Ned. Groene Kruis eene Commissie ingesteld, welke zich ten doel stelt, een fonds bijeen te brengen voor de ondersteuning van invaliede en hulpbehoevende oud-wijkver pleegsters. Nu echter de storm ramp in het Oosten plotseling zoo groote schade en ellende heeft veroorzaakt, meent de Com missie dat alle liefdadigheid van ons volk voorloopig geconcen treerd behoort te worden op de slachtoffers van deze catastrophe. Daarom heeft ze besloten, de collecte voor het genoemde Steunfonds voor Wijkverpleeg sters een paar maanden te moeten uitstellen, overtuigd, dat ook later velen zullen willen medewerken tot dit zoo noodige en schoone doel, dat zich de Groene Kruis- Commissie heeft gesteld. Wij kunnen hier nog aan toe voegen, dat de Voorzitter der A, N. V. „Het Groene Kruis" daags, nadat de stormramp bekend werd een bezoek aan Borculo bracht en er alle hulp toezegde, die men noodig oordeelde en die verleend kon worden. Deze week zijn een paar lighallen voor tuberculoselijders te Borculo in bruikleen afgezonden, welke door welwillende medewerking van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen niet alleen gratis, maar ook voorbeeldig snel naar het zoo zwaar getroffen stadje zijn vervoerd. In de afgeloopen week is door een ruim 65 personen, bestuurs leden, Ontvanger-Griffiers en Technische ambtenaren van een 70 diverse polders van dit gewest gehoor gegeven aan de vriende lijke uitnoodiging gekomen van de zijde van het Bestuur van het Syndicaat der steenslaggroeven te Lessine, om op haar kosten in die groeven eens een kijkje te komen nemen en om eenig in- en overzicht te krijgen van het streven door dat Syndicaat ten opzichte van het groote en in drukwekkende werk, dat bij elk der bezoekers verbazing, belang en ontzag wekte. De verplaatsing van ons zoo effen gewest naar dat andere bergachtige was op zich zelf al een weldadige ge waarwording. De tocht, een paar kleine tegenheden met de auto's daar gelaten was schitterendde omgeving voor het oog der mees ten een nieuw en ongekend prachtig panorama de inleiding in Wilson te Gent heeft de belofte van den dag niet beschaamd de ontvangst te Lessine allerharte lijkst het verblijf en niet het minst het diner aldaar eenig, ook wat de verzorging en bediening aanging. Aan het dessert werd het woord gevoerd door den vertegenwoor diger van het Syndicaat te Gent, de heer Hamelynck, die de gasten dankte voor de bereidwilligheid, waarmede zij aan de uitnoodiging van de firma van der Pijl te Ter Neuzen, om aan dit uitstapje deel te nemen, hadden gevolg gegeven, eenige beschouwingen gaf over het Syndicaat en de steengroeven en de hoop uitsprak dat deze in hetlan dvan Cadzand steeds meer bekend zouden worden door de deugdelijkheid hunner producten en de toenemende handelsrelatiën. Namens genoodigden, die wegens hun talrijkheid in twee lokalen waren ondergebracht, dankten de heeren J. van der Hooft en A. Hendrikse den Voorzitter van het Syndicaat en den Directeur der groeven, voor den heerlijken auto-tocht en het smakelijk mid dag-maal hun heden aangeboden, zij verzekerden van dezen tocht de aangenaamste herinneringen te zullen behouden en uitten den wensch de kennismaking bij het afsluiten van zaken te hernieuwen. Wat echter het meest aan de gekoesterde verwachting beant woordde was de na het middag maal ondernomen autotocht naar de steengroeven, waar het grootste deel der bezoekers in den onge veer honderd meter diepen put afdaalde, om ter plaatse het modelléren der keien te bezich tigen en waar hun, na het be zichtigen der bovengrondsche installaties en het doen springen van tallooze mijnen op duidelijke wijze getoond werd hoe van de harde enorme massa steenlagen, groote stukken worden afgenomen en hoe deze kolossale stukken tot keien en steenslag in diverse maten voor wegenbouw en wegen aanleg worden verwerkt. Mocht naast de aangename herinneringen aan dezen tocht, ook bereikt zijn dat het raken van de punten van twee belangen, de industrieel eener- en de pol ders van ons gewest anderzijds, met het resultaat goede waar en voordeelige prijzen geen ijdele hoop blijkt. Breskens, Gisterenmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats. De knecht van den grossier M. de Winde, reed met een hand kar waarop twee kleine kinderen gezeten waren. Uit de tegenover gestelde richting kwam een zwaar geladen wagen, waarmede de handkar in botsing kwam met het ongelukkig gevolg dat het daarop gezeten 3-jarig zoontje van genoemden de Winde van de kar viel en onder een der wielen der zwaar beladen wagen terecht kwam. Zwaar gewond werd de kleine in het ouderlijk huis gedragen. Des avonds is de kleine aan de bekomen verwondingen over leden. Breskens, Maandagavond zal alhier in „Sumajo" een lief dadigheidsconcert worden gege ven ten bate der bij den storm getroffen gemeenten. De Muziekvereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" en „Soli Deo Gloria", alsmede de Zang- vereeniging„lmmanuel"verleenen hun medewerking, Oostburg. Hedenmiddag werd alhier in het Hotel Stamperius, op uitnoodiging van het Bestuur der Vrijwillige Verkeers-lnspectie in Zeeland een samenkomst ge houden van de verschillende automobilisten in Z.-Vlaanderen Westelijk Deel, waar door den Districts-commandant der Rijks- veldwacht en den Secretaris van genoemde Inspectie, den WelEd. Gestr. Heer H. Hondelink te Krabbendijke, het doel van deze vergadering werd uiteengezet, nl. het oprichten van een aparte organisatie in Z. Vlaanderen van de Vrijwillige Verkeers-lnspectie, die tot doel heeft de verkeers- toestanden in Z. Vlaanderen te helpen verbeteren. Het resultaat was, dat een organisatie werd opgericht met een eigen bestuur, waarin zitting namen de heerenM. Wagtho te Groede, A. Salomé, Breskens en C. J. Sturm, ljzendijke Groede, Hedenavond ver gaderd de Raad onzer gemeente. In ons volgend nummer komen wij hierop terug. Hoogwatergetij Breskens. DAQEN vm. nam. Zaterdag 29 Aug. 9.19 9.36 Zondag 30 10.41 11.05 Maandag 31 11.52 12.16 Dinsdag 1 Sept. 12.47 1.11 Volle Maan Woensdag den 2 September nam. 9.13. Lioht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 29 Aug. nam. 8.28 Zondag 30 8 25 Maandag 31 8.23 Dinsdag 1 Sept. 8.21 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Augustus. In de volgende zaken werd uitspraak gedaan Uitoefenen van de binnen- visscherij zonder acte F. d. S-, 51 j., koopman en visscher te ljzendijke, f 10 boete of 10d. hechtenis, met bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter te Oostburg, voor wat de opgelegde straf betreft met ver nietiging van het vonnis voor zoover de verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig betreft. Teruggave bevolen van 30 aalfuiken en 9 aaldobbers. Ontucht gepleegd met aan zijn zorg en opleiding toevertrouwde minderjarigen J. S., 62 j., hoofd onderwijzer te Ellemeet, thans gedetineerd, tot 1 jaar gev. straf met aftrek van het voorarrest. OOK EEN BELOONING. Een tramreiziger van Spijke- nisse naar Rotterdam, bemerkte op de trambrug, dat hij zijn portemonnaie, inhoudende 120 gulden, was verloren. Van de brug af werd onmiddellijk naar het station hiervan bericht ge daan. De reiziger uit de tram met den grootsen spoed op in formatie naar het station. Mej. v. d. M. had de portemonnaie gevonden op de toonbank van het koffiehuis. Onze reiziger ver heugd en blij over de eerlijkheid van deze vrouw, koopt een stukje kwatta, betaalt met een kwartje, staat te wachten op geld terug. En onze eerlijke stationskoffie- huishoudster ontving tot beloo ning, het gekochte stukje kwatta. Mijnheer af. HOENDERCHOLERA. Te Spakenburg is de hoender- cholera uitgebroken. Eenden en kippen vallen bij tientallen; er zijn hokken waar de helft, ja zelfs drievierden der dieren is opgeruimd. WESPENPLAAO. Er komen in de Veluwsche bosschen dit jaar talloos vele wespennesten voor. Sommige hotels hebben van de wespen zoo te lijden, dat de pension gasten de wijk nemen. Er ls tegen de plaag Weinig te doen. Velen hebben zich, na gestoken te zijn, onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Ook in het Gooi heerscht de wespenplaag hinderlijk, zoowel binnen- als buitenshuis. Velen, die gestoken zijn, hebben Zich EEN ONMENSCH. Bij den smidj. B. te Udenhout, werd op last van den burgemeester de electrische meter afgesloten en verwijderd. B., daarover gebelgd, begaf zich naar den burgemeester en dreigde, bij niet herplaatsing vap den meter zijn vrouw en zijn twee kinderen op straat te smijten Aan zijn eisch werd niet vol daan, met gevolg, dat zijn vrouw en kroost weldra op de straat stonden. De vrouw ging naar den bur gemeester om kennis van het voorgevallene te geven, waarop het hoofd der gemeente de politie last gaf, den onverlaat te som- meeren zijn vrouw en kinderen in huis terug te nemen. Nauwelijks had de politie haar intrede in de smidse gedaan, of een gloeiend stuk ijzer dat juist in het vuur zat, werd een agent in het aangezicht geslagen. Wel dra ontstond een formeele vecht partij, waarbij een tweede agent te hulp snelde, met het gevolg, dat men den smid wist te over meesteren en naar het bureau te brengen. Inmiddels was een dokter ont boden, die, na den agent die erg gehavend was, verbonden te heb ben, zich naar B. begaf om hem eveneens te verbinden. Deze ver zette zich met het gevolg, dat de bloedende wonden niet ge stopt werden. De agent heeft drie vrij ern stige brandwonden aan hoofd en hals gekregen, terwijl B. een hoofdwonde heeft opgeloopen. De echtgenoote en de kinderen werden voorloopig door buren opgenomen. HET GEHEUGEN VERLOREN. Te Lage Zwaluwe vond de politie een man in het gras aan den Rijksweg liggen, die een wond aan her been had en niet meer loopen kon. Wat er met hem gebeurd was kon hij niet zeggen, blijkbaar had hij het geheugen verloren. Het bleek echter, dat hij te Rotterdam woonde en, daar hij geen geld bij zich had, werd hij door de politie hierheen gebracht. WEDEROM EEN SPOORWEG ONGEVAL IN FRANKRIJK. Donderdagmorgen is een uit Juvisy komende trein bij het binnenloopen van de Gare du Quai d'Orsay op een stootblok geloopen. Een twintigtal reizigers werden gekwetst. EEN PASSIEF VAN TWEE MILL10EN. Er is een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd tegen twee

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2