ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Dvetzichi Boerenbedrog. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po«t f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r Ij s v a n 1 5 regels 75 cent Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. BRESKENS p°7'$;° Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 29 Augustus 1925 Nummer 3058 De Amerikaansche senator Bo- rals pleegt geen blad voor den mond te nemen, wanneer hij de fouten en de ondeugden der re geeringen aan de kaak stelt en de oorzaken van de toestanden tracht bloot te leggen, die de te genwoordige wereld zooveel zor gen baren. En het is dan ook begrijpelijk, dat hij zijn meening niet onder stoelen of banken steekt nu hij den steeds ernstig wor dende toestand in China bespreekt maar de heeren vrij duidelijk te verstaan geeft, dat zij zelf daar van de schuld zijn en dat de zaken best te schikken zouden zijn, als de mogendheden haar politiek maar wilden wijzigen en onmiskenbare bewijzen geven van hun voornemen om te helpen en de rechten der Chineezen te eerbiedigen in plaats van Chi neezen uit te buiten. Amerikanen kunnen wat meer zeggen dan an deren. Maar niettemin is het niet waarschijnlijk, dat de Engelschen het hem tot een verdienste zul len aanrekenen, wanneer hij hen zoo in het zonnetje zet en in hun twist met China zoo open lijk tegen hen partij trekt. Want het is vooral tegen hun optreden, hun uitbuiting, dat de senator Boral zegt, dat de beweging in China zich richt. Voortgekomen uit het verzet van Chineesche arbeiders tegen lage loonen en slechte arbeids voorwaarden in de Engelsche en Japansche ondernemingen, is zij snel tot een nationale beweging uitgegroeid, die zich tegen de exploitatie en de onderdrukking door vreemdelingen verzet en daarom zich ook in de eerste plaats tegen Engeland en Japan keert. En deze beweging heeft nu door de maatregelen van de re geering, die zich te Kanton ge vormd heeft, en die sterk onder communistische invloeden staat, een bijzonder ernstig karakter gekregen. Te meer daar hetver- 16. Geen Geweten. Enfin, het was natuurlijk mijn plicht geweest dat te doen; maar ik kon het niet over mijn hart verkrijgen en ik ging naar den huiseigenaar Irmich heet hij en deed een goed woordje voor die arme menschen. Je had eens moeten zien, hoe dat kereltje me aangaapte met zijn schel- vischoogen, alsof ik een wonder dier was. Toen ik zoo tegenover den man stond, had ik geen anderen wensch dan nog eenmaal gedurende vierentwintig uur onderofficier te wezen en dat ik hem onder mijn commando had als recruutWeliswaar was het ventje veel te min geweest om 's keizers wapenrok te dragen Enfin, eindelijk liet hij zich tot een edelmoedige daad overhalen. Nog een vol etmaal wilde hij wachten en als dan de huur betaald was met alle kosten en interesten, dan konden zij wat hem betreft nog tot den volgen den termijn blijven wonen. Vijftien daalders bedraagt de geheele achterstand, als ik mijn eigen kosten niet meereken. Maar nu vraag ik je, waar zal ik bin- bod aan Engelsche en Japansche schepen om de kustvaart in Kan ton uit te oefenen de belangen dezer landen en vooral die van Engeland, dat zulke groote scheepvaartbelangen te Hongkong heeft, zeer ernstig bedreigt. De Engelschen zijn door dit verbod, dat blijkbaar van den anti-impe rialistische bond is uitgegeven, bijzondei geraakt en spreken al van een oorlogsverklaring. Maar het moeilijke is, nu vast te stellen, wie nu eigenlijk den oorlog verklaard heeft. Want de regeering te Kanton is geen wettige regeering en is ook door de Chineesche regee ring niet erkend. China kan voor haar daden dus moeilijk aanspra kelijk gesteld worden. En de Engelsche regeering weet al niet eens goed aan wie zij haar pro test tegen déze maatregelen adres- seeren moet. Formeel is natuurlijk de regeering te Peking verant woordelijk voor wat er in het rijk gebeurd en zou Engeland dus van haar moeten eischen, dat zij aan den voor de Engelsche belangen zoo noodtottigen toe stand, die in Kanton ontstaan is, een einde maakt. Maar de En gelsche regeering weet heel goed, dat deze Pekingsche regeering te Kanton geen feitelijk gezag oefent en dan ook aan den ont- stanen toestand niets veranderen kan en dat een protest aan haar adres geen enkele verandering kan brengen. Zij kan echter ook moeilijk protesteeren bij een re geering, die officieel niet bestaat en die zij daarom niet erkennen kan. Bovendien weet zij vooruit, dat een dergelijk protest niet het minste effect zou hebben. De Kantonneesche regeerders hande len onder invloed van Russische communisten en wellicht van Rus land. En Engeland weet dan ook heel goed, dat deze Chineesche beweging een symptoon is uit den strijd, die het communistische Rusland tegen de groote kapita listische en imperialistische mo gendheid Engeland voert. Maar zij kan Rusland natuurlijk nog minder dan de regeering te Pe king verantwoordelijk stellen. Zoo nen vierentwintig uur deze vijftien daalders vandaan halen? „U, vader Leopard vroeg de jonge chemiker. „Wilt ge dan 'tgeld uit uw eigen zak betalen?" De reusachtige uitvoerder der gerechtigheid mat den vrager met een bijna verachte ijken blik. „Meen je soms, dat ze zoo maar uit den hemel zullen vallen of dat de steendrukker voor morgen avond in een loterij zal winnen, waarin hij heelemaal geen lot heeft Wie anders zal het dan betalen, als ik het niet doe De steendrukker is een eerlijk man daarop kan ik den eed doen 'en hij zal het geld terugbetalen. Op dat punt ben ik een menschen- kenner". Valentin Diiringhoffen glim lachte en het was weer die goedhartige, vriendelijke glimlach, dat zijn mager gezicht zulk een merkwaardig knappe uitdrukking gaf. „Ergens zal het u stellig terug betaald of ten minste aangerekend worden, vader Leopard", zeide hij, „en hoewel ik u helaas niet met het volle bedrog kan helpen, kan ik misschien toch een ge deelte „Waar denk je aan Wil je het aan je arme moeder onttrek ken om het aan een wildvreemde staat het dus met al zijn macht vrijwel machteloos, tenzij het rechtstreeks en op eigen gelegen heid tegen Kanton optreedt. Maar hiermee keert het zich toch fei telijk tegen China in welke aan gelegenheid het zou ingrijpen en bevordert het slechts de bewe: ging, die zich tegen de Engelsche belangen richt en loopt het de kans geheel China tegen zich te krijgen. Bovendien zou een der gelijk optreden naar alle waar schijnlijkheid de inmenging van andere mogendheden en wellicht ook van Amerika ten gevolge kunnen hebben en zou dus het resultaat zeer drukkend zijn ten opzichte van de Engelsche be langen. De eenige oplossing der moeilijkheid lijkt dan ook dat de mogendheden gezamenlijk op treden. Maar daarbij doet zich een groote moeilijkheid voor, dat niet alle mogendheden eensge zind zijn en dat bijvoorbeeld Ame rika, zooals de woorden van Boral reeds konden doen vermoeden, er veel voor voelt, de Chineezen hun rechten en het volle pand van hun onafhankelijkheid te her geven door de bizondere rechten van anderen, ook van Engeland en de Engelsche onderdanen, o.a het recht van exterritoriali teit op te heffen, waarnaar En gelschen en Japanners al heel weinig oor hebben. Een dergelijk gezamelijk op treden of een internationale con ferentie zou dus Engeland van den wal in den sloot kunnen helpen, waar het óf aan Enge- land's bijzondere positie in China een einde zou maken óf bij ver zet van Engeland tegen de Ame rikaansche bedoelingen, Amerika in het Oost-Aziatisch conflict aan de zijde van Rusland China, waarschijnlijk verstrekt door Duitschland, z'n steun zou plaat sen. Het is dan ook geen won der, dat de Engelsche regeering, die de zaken toch ook niet op haar beloop kan laten, met het geval een beetje verlegen zit. Hetzelfde schijnt het geval met de Marokkaansche kwestie en met de moeilijkheid van de schuld- te geven Neen, neen, houd die paar groschen maar I Wanneer je echter bereid bent mij te helpen die arme menschen te redden, dan kun je dat misschien op een andere manier doen. Er is hier iemand in huis, die het geld gemakkelijk zou kunnen geven, als hij maar wilde". Met een beteekenisvol oog knipje en met voorzichtig ge dempte stem had hij deze toe speling gemaakt. Diiringhoffen knikte begrijpend. „Juffrouw Heieen, meent u I Kan zij van haar verdiensten werkelijk zulke beduidende bedragen over sparen „Och, ze is gierig als een vrek! Wees er van verzekerd, dat zij al een heel kapitaaltje opzij heeft gelegd, sedert zij met haar steno grafeeren zulk een mooi duitje verdient. Maar ik mag niet meer bij haar om geld komen begrijp je Er was e'en piano- onderwijzer, voor wien ik haar onlangs heb opgewarmd en de man heeft geen woord gehouden met de terugbetaling. Het zou bepaald fataal zijn, als zij mij daar nu aan herinnerde". ,En nu wenscht u, dat ik met juifrouw Heieen spreek?" Ja! Dat wil zeggen, je moet zoo doen, alsof je het geld voor regeling tusschen Frankrijk en Engeland. In beide staan de Fransche en de Engelsche belangen scherp tegenover elkaar. Maar het kan niet in Engelands belang zijn, deze tegenstelling thans op de spits te drijven en op deze wijze Frankrijk van zich te vervreem den. Zoo is het wel waarschijn lijk, dat het naar de Fransche voorstellen zal willen luisteren, die het 13 in plaats van 20 mil- lioen afbetaling per jaar willen aanbieden en liet Amerikaansche voorbeeld volgen, dat België ten slotte toch nog zoo'n gematigde regeling toestond. En wat Marokko betreft, zal het zich eveneens wel naar de Fransch-Spaansche plannen moe ten schikken, die een algeheele onderwerping van het Rif-gebied en daarmee feitelijk een uitbrei ding vooral van Frankrijks macht ten doel hebben, al zouden de nieuwe belangen, die Engeland door het overnemen van de be zittingen van de Duitsche ge broeders Mannelman in het Rif gebied zou krijgen, een andere oplossing voor Engeland wel wenschelijk maken. Ingezonden Mededeeling. Hoofdpijn bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijnta bletten Buisje 6oc. Mijnhardt Eigenlijk is het opschrift heele maal niet juist en moesten we spreken van „Burgersbedrog", want het zijn, in het bijzonder, de stedelingen, die „bedrogen willen zijn", althans wat betreft de kwestie, die wij thans nader willen signaleeren. Het is de zoogenaamde ver koop met cadeaux en het daaraan nauw verwante zegel- en spaar- jezelf noodig hebt. Ik zal er wel voor zorgen, dat je het haar bijtijds kunt teruggeven. Mijnheer Diiringhoffen durft zij het stellig niet te weigeren". „Het zal mij werkelijk niet gemakkelijk vallen, vaderLeopard; maar het is in ieder geval voor een goed doel en ik zal al mijn moed bijeenrapen, hoewel nu mijn geweten al begint te knagen". Och wat 1 Zij zal immers niets verliezen. En u zult toch inzien, dat ik het geld onvoorwaardelijk hebben moet. - Wel, wat is er nu weer aan de hand Een bleeke jongeling met een penhouder achter het oor had na een bescheiden tikje op de deur zijn hoofd door de deuropening gestoken. „Daar is mijnheer Smit om te informeeren hoe of het staat met de beslaglegging inzake Hegelmeier. Ik kan de acten niet vinden en ik weet niet, wat ik hem moet zeggen. „Laat dat maar aan mij over 1" bromde Leopard grimmig. „Ik zal zelf met den man spreken. Dat is ook een van die vampyrs en als ik den naam al mocht hebben een ruwe kerel te wezen, dan wil ik me dien naam ook waardig toonen. Tot straks dus, jonge heksenmeester! En denk er aan, systeem, die wij, zonder aarzelen, I als boerenbedrog durven aanwij zen. Wij zouden deze aangele genheid hier niet aan de orde stellen, ware het niet, dat er een groot sociaal belang op het spel staat. Het cadeaustelsel toch is niet uitsluitend een particuliere zaak tusschen den winkelier en zijn klant, neen, het is een langzaam voortkankerend euvel, dat bezig is den middenstand te ondermij nen en tienduizenden koopers voor veel geld prullen in de hand te stoppen. Wat toch is het geval Uw kruidenier geeft u bij aan koop van één pond thee een half pond koffie cadeau. Uw bo terboer geeft u bij elk pond bo ter een bonnetje cadeau, terwijl 50 bonnetjes recht geven op een theeservies, 100 bonnetjes op een gramofoon en 250 op een rijwiel. Wanneer gij een kistje sigaren koopt van een bepaald merk, wordt u gratis een prima rund- leeren sigarenkoker aangeboden. In een doosje cigaretten treft u een bon aan met een bijge voegde cadeaulijst, waaruit gij een keuze moogt doen. En zoo zou ik kunnen voortgaan met de opsomming van alles wat gij cadeau krijgt bij uw grootere en kleinere inkoopen. Maar gij kunt ongetwijfeld zelf nog tallooze voorbeelden vinden van voorwerpen die uw winke lier u gratis aanbiedt. En waarom achten wij dit ca deaustelsel nu zoo verderfelijk Als gij een pond thee wenscht te koopen, verwacht gij, dat gij voor het geld, dat gij ervoor wilt betalen, een kwaliteit krijgt, die zoo goed mogelijk is. Maar in dien gij een of ander voorwerp of een bonnetje, dat ingeruild kan worden, erbij krijgt, spreekt het vanzelf, dat gij ook dit ca deau betalen moet en dus óf gij betaald meer dan anders, óf gij krijgt een interieure kwaliteit thee. En nu gaat de redeneering „Maar daarvoor krijg ik dan ook een prachtig cadeau" niet op, want gij kunt er wel zeker van dat je me niet in den steek laat Hij verliet zwaar dampend de kamer, een geweldige rookwolk achter zich latend. Valentin Diiringhoffen echter sprak zachtjes bij zich zelf, ter wijl hij den grooten man nakeek: „Wat een voortreffelijk mensch 1" V. Pas toen Düringhoffen zich een uur later na veel onbeholpen, ondiplomatieke inleidingen wer kelijk gereed maakte bij Heieen Leopard zijn verzoek in te dienen, werd het den jongen man che miker duidelijk, hoe moeilijk en pijnlijk zijn taak eigenlijk was, die hij op zich had genomen. Zooals het dagelijks gewoonte was, had de dochter des huizes zijn koffie binnengebracht en zij was half verlegen bij de tafel blijven staan, toen hij, om haar onmiddellijk vertrek te voorkomen, een onverschillig gesprek was begonnen. De vermoedelijke kapitaliste in de familie Leopard had waarschijnlijk haar eerste jeugd reeds achter den rug, hoe wel het een onmogelijkheid ge weest zou zijn vplgens haar uiterlijk te bepalen, of zij vijf-en- twintig of vijf-en-dertig jaar telde. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1