ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkse! (heizicht. Vaii het komt het amler. SBSFHABYeN. Geen Geweten. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'T BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 22 Augustus 1925 Nummer 3056 doende wat gewilliger zullen ge maakt worden om naar Amerika's raadgevingen ten bate van den wereldvrede te luisteren. Belgie heett de laatste dagen deze strengere houding van Amerika wel heel duidelijk leeren kennen. De voorstellen, waarmee de Belgische delegatie naar Washington is gekomen, en neer kwamen op een moratorium van 14 jaar, verlaging van de hoofd som en vermindering tot 3'/2 pCt., van de achterstallige rente en 2 pCt. van de van nu af ver schuldigde rente, zijn zeer beslist verworpen. En Amerika eischt terugbetaling van de Belgische oorlogschuld binnen 62 jaar met jaarlijksche rentebetaling van 1 procent en regeling der schulden, na den oorlog aangegaan, op gelijken grondslag als voor de Engelsche schulden aan Amerika geldt en met jaarlijksche rente betaling van 3 procent. Frankrijk weet dus nu wat het te wachten staat. Het is thans bezig met Engeland over de schuldkwestie te onderhandelen. Maar Briand, die daaromtrent voorloopige besprekingen hield, is ook daarover niet tot een stemmigheid met zijn Engelschen collega kunnen komen. Het mag bekend worden ver ondersteld, dat sedert eenige maanden de regeering overweegt om een commissie in te stellen, die tot taak zou hebben studie te maken van de prijsstijging op allerlei gebied en van haar be vindingen rapport uit te brengen. Op zichzeli is hier niets tegen; hoe meer studie-materiaal over een zoo bij -uitstek belangrijk onderwerp verzameld wordt, hoe beter, want wat tot dusverre ge publiceerd wordt, is nog te schaarsch om een behoorlijk in zicht te geven in de werking der krachten, die van invloed zijn op de goederenprijzen. Slechts het centraal bureau voor de statistiek en eenige groote gemeenten als Amsterdam en 's Gravenhage verzamelen cijfers op dit gebied, maar deze gegevens zijn te eenenmale on voldoende voor het trekken van conclusies. Zooals wij reeds opmerkten, kan de instelling der studie- commissié slechts toegejuicht worden, mits zij maar niet te duur worde en .men niet te hooge verwachtingen omtrent de resul taten koestere; maar en het is een zeer belangrijke „maar" wij vermoeden een addertje onder het gras, dat zonder twijfel een belangrijke groeikracht zal blijken te hebben. Trouwens, dat er meer zijn, die aan het bestaan van het ad dertje gelooven, moge blijken uit vragen, die de heer Staalman indertijd aan den minister van arbeid deed met betrekking tot het instellen eener commissie tot controleering van de prijzen van levensmiddelen. Controleering is iets anders dan bestudeering en niet alleen wat anders, maar ook vrij wat gevaar lijker, want van controle komen maatregelen en maatregelen be- teekenen dwang. Dwang toepassen, waar niette dwingen valt, lijkt ons dwaas. En dat wil men thans gaan doen. Dr. Van Beurden heeft eenigen tijd geleden in de „Nederland- sche Mercuur" de aandacht ge vestigd op de dalende loonbewe- ging der laatste jaren, die niet gepaard ging met een even sterken val van de prijzen der eerste levensbehoeften, waardoor een betrekkelijke duurte is ont staan, die op haar beurt weer oorzaak is, dat thans door velen ook door den wetgever wordt omgezien naar middelen, om ook het prijsniveau omlaag te drukken. Het schijnt vanzelf sprekend te zijn, om als prijs niveau te beschouwen de prijzen in de winkels. In zeker opzicht ligt dit voor de handhet zijn die prijzen, welke de consument moet betalen en die hem dus het meest Wanneer men alleen op die punten een beslissing neemt, waarover men het gezamenlijk eens is en de belissing over de overige tot later uitstelt, dan is eenstemmigheid gemakkelijk te bereiken. Maar het is een gevaarlijk soort eenstemmigheid, omdat ze juist het verschil tusschen beider in zicht zeer nadrukkelijk op den voorgrond brengt en door het opschuiven van overleggingen daaromtrent de oplossing der kwestie eerder moeilijker dan ge makkelijker maakt. Zou Amerika dat begrijpen en zou het daarom, wat het tot nu toe nog niet gedaan heeft, zich met de totstandkoming van het veiligheidspact bemoeien, en zoo als de geruchten gaan zoowel te Berlijn als te Londen zijn invloed laat gelden Chamberlain en Briand zijn het te Londen blijkbaar niet eens kunnen worden. Dat is een teit, dai alle uitbundigheid over de bereikte overeenstemming in de Fransche en Engelsche pers niet kan verbergen. En omdat ze het niet eens konden worden, heb ben ze de kwesties, waarop het werkelijk aankwam, maar laten rusten en hebben in eigenaardige eenstemmigheid besloten aan Duitschland een Fransche nota te zenden, waarin het tot nieuwe onderhandelingen en een toekom stige conferentie wordt uitgenoo- digd en het wordt verzekerd, dat het een eigen regeling voor de arbitrage en verzoeningstractaten mag voorstellen. Dit laatste is van beteekenis. De Franschen hebben zich wel gehaast te ver klaren, dat dit niet beteekent, dat die regeling zal worden aanvaard. Maar een dergelijke verklaring was onnoodig. ledereen begrijpt, dat Engeland en Frankrijk Duitschland niet carte blanche zullen geven en ongezien de voorwaarden accep teeren, die het zou kunnen stel len. Maar het feit, dat het voor- 14. Het smalle gezicht van mevr. van Manstein werd nog spitser. Ah, daar hebben we het nu al Daarom moest je je dus zoolang met dien hongerlijder in laten 1 Enfin, ik wasch mijn handen in onschuld I Ik heb je dikwijls genoeg gewaarschuwd". Edith drukte haar krampachtig tegen haar gejaagd hijgenden boezem en met sissend geluid kwamen de woorden tusschen haar samengeknepen lippen te voorschijn, toen zij antwoordde „Bespaar mij alstublieft uw ver wijten, anders zou ik waarachtig kunnen vergeten, wat ik u als mijn moeder schuldig ben 1 Ik ben op het oogenblik heusch niet in een stemming, ook dat nog te verdragen 1" Mevrouw van Manstein zette een gezicht, waarop haar dochter door een ervaring van lange jaren Bchijnbaar een buitengewoon scherp antwoord laswant met een plotselinge beweging keerde Edith de oude dame den rug toe, sloeg de deur van de salon met een harden slag achter zich dicht, zoodat de vaasjes op kasten rin- stellen zal kunnen doen, en daar over beraadslaagd zal worden, is het feit, waarop het aankomt, want dit bewijst allereerst, dat Frankrijk en Engeland het niet eens zijn en weinig hoop koe steren het samen eens te worden, dat de tijd voorbij is, dat men Duitschland een regeling op leg de en dat de Duitsche wenschen in zake het waarborgverdrag niet zonder meer terzijde worden ge schoven. Waarschijnlijk is hierin de invloed van Amerika merk baar, dat juist bij de Engelsche regeering erop moet hebben aan gedrongen, dat het te sluiten verdrag werkelijk een wederkeerig verdrag zou worden en Duitsch land niet voor een foit accomplé zou gesteld worden. Maar dat Engeland aan dien invloed zoo gereedelijk toegaf, bewijst, dat het zelf ook tot het inzicht ge raakt is, dat het opleggen van een regeling geheel in strijd zou zijn met de bedoeling, dat het met dit veiligheidsverdrag heeft, dat immers niet, zooals Fiankrijk wil, Duitschland's machteloosheid maar de vrede en rust in Europa moest verzekeren. Dit verschil in bedoeling is het dat het bereiken van over eenstemming in den weg heeft gestaan en Engeland niet heeft doen instemmen met den Fran schen wensch, Frankrijk tot ga rant en arbiter te maken in de tractaten, door Duitschland met zijn Oostelijke buren te sluiten, en Frankrijk het recht te geven, de gedemiiitairieerde zone in het Westen binnen Ie rukken ingeval van een conflict met Duitschland. Dat Frankrijk zelfs in conflic ten in het Westen dat recht niet onvoorwaardelijk krijgt, maar slechts in nauwkeurig omschre ven gevallen en Engeland ook dan nog zelf wil uitmaken, of het verplicht is Frankrijk bij te springen, is voor Briand zeker wel een hevige teleurstelling ge weest. Ten opzichte van de ver dragen voor het Oosten kende Frankrijk Engeland's afwijzende hand. Maar voor het Westen meende men er op te mogen rekenen dat het zich onvoor- kelden en draaide tweemaal den sleutel in het slot om, teneinde zich tegen een mogelijke vervol ging door haar moeder te bevei ligen. IV. Valentin Düringhoffen stond voor zijn werktafel bij het eenigste kleine venster van het met alle Spartaansche eenvoud gemeubel de vertrek en beschouwde vol aandacht met zij*n heldere, blauwe oogen de heele kleine witte kris tallen, die zich op den bodem van het kleine reageerglas boven de blauwachtige spiritusvlam vormden. Ook toen er door een vermoedelijk zeer ruwe vuist op de deur gebonsd werd, keerde hij zijn hoofd niet om en riep met de onverschilligheid van iemand, die geen onaangename verrassing te vreezen heeft: „Binnen I" Een reusachtige menschelijke gestalte, een kerel als een boom met vierkante schouders, schoof op deze uitnoodiging hijgend over den drempel. Hij was ge huld in een wijde kamerjapon van ouderwetsche, gebloemde stof en pas toen de dikke grijze rook wolken, die de reus uit een lange pijp voor zich uit in de kamer geblazen had, eenigszins opge- jrokken waren, ontdekte men dat waardelijk tot bijstand verbindt en ook bij conflicten in het Oosten een binnenrukken in het Rijnland van zelfsprekend vindt. Nu het in het laatste geval mach tiging van den Volkenbond tot voorwaarde stelt en zich ten op zichte van conflicten in het Westen feitelijk tot niets bindt, lijkt het er veel op, of het ongerust over de plichten, die het op zich zou nemen, wat terugkrabbelt. Zelfs Duitschland schijnt dit wat ver te gaan. Het redeneert, dat wanneer Engeland den Fran schen bondgenoot zelfs nog niet zal bijspringen zonder eerst vast gesteld te hebben, dat de om standigheden het daartoe ver plichten, het aan het helpen van Duitschland tegen Frankrijk wel nooit toe zal komen. Want dit veiligheidspact dient niet alleen dat verliest men wel eens uit het oog tot bescherming van Frank rijk tegen Duitschland, maar ook omgekeerd van Duitschland te gen Frankrijk. En daarom lijkt het ook zoo van zelf sprekend, dat Duitschland in het tot stand komen en over den vorm, waarin het tot stand zal komen zal ge kend worden. Maar Frankrijk heeft hel ver drag nooit als zoodanig willen zien en van Franschen kant is dan ook ongetwijfeld op de aan staande conferentie feilen tegen stand te wachten. Daartegen kan nu de Amerikaansclie invloed dienst doen. Amerika begrijpt, dat het tijd wordt den oorlog te vergeten en Duitschland weer als gelijke onder de staten op te nemen. Zelf onderhandelt hel nu over de teruggave der in den oorlog in beslag genomen Duit sche eigendommen, die een waar de van 3 millioen dollar verte genwoordigen. Maar het tracht blijkbaar ook de vroegere bond- genooten tot een nieuwen ge dragslijn te krijgen. Zijn positie als schuldeischer geeft het daarbij een bizonderen invloed. En het lijkt niet geheel onwaarschijnlijk, dat de pressie, die het tegen woordig op zijn schuldenaren uitoefent, niet geheel vreemd is aan de gedachte, dat deze zoo een groot rood hoofd met borste lig, grijs haar en krijgshaftigen snorrebaard op de enorme schou ders rustte. „Bent u het, vader Leopard?" vroeg Düringhoffen, zonder zijn reageerglas ook maar een oogen blik uit het oog te verliezen. Ik hoop, dat het niet in uw hoeda nigheid ais ambtenaar is, dat ge mij met een bezoek vereert". De reus bromde wat in zijn baard, dat bijna klonk als het onderdrukte gegrom van een getergden bullebijter en liet zon der eenig antwoord snel achtereen wel een half dozijn geweldige rookwolken naar het plafond omhoog kronkelen. „Laat je toch in hemelsnaam niet storen I" begon hij eindelijk meteen diepe, dreunende basstem. „Wat voor duivelstuig heb je dan nu weer onder handen „Geheimen, vader Leopard, gewichfige geheimen 1" gaf Dü ringhoffen zichtbaar goed geluimd ten antwoord. „Ik ben al tamelijk goed op weg den steen der wij zen te ontdekken". „Och, onzin 1 lk zou wel eens willen weten, wat voor goeds er uit die heksenketel te voorschijn kon komen. Hoogstens nog een nieuw vergif bij de vele, die we al hebben Weet je wel, mijn heer Düringhoffen, dat die rom mel een helsche reuk verspreidt!" „Dat heb ik werkelijk nog in 't geheel niet bemerkt", glimlachte de jonge man. „Wij chemikers wennen ons langzamerhand het constateeren van zulke reuken af. Leopard was dichter naar de werktafel gegaan en snoof met aehterovergebogen hoofd op zeer opvallende wijze. „Verschrikkelijk 1 Het is warem- pelijk geen wonder, wanneer de klerken boven op mijn bureau zich de neus dichtknijpen. Je verpest met dat helsche brouwsel de heele woning". Zijn verwijtende woorden klon ken weliswaar zeer grimmig maar zij schenen integendeel op Düringhoffen absoluut geen in druk te maken. „Dat is nu weer een van uw dichterlijke overdrijvingen, vader Leopardmerkte hij onverschil lig op „maar wacht u nu nog maar een oogenblikje, ik ben zoo klaar". „Klaar, om dan misschien wel met nog iets slimmers te beginnen, niet waar Ronduit gezegd, jonge man, dat gaat zoo niet langer 1" Düringhoffen dompelde zijn reageerbuisje in een bakje met water en hield het daarna tegen het licht. Een glimlach van te vredenheid speelde om zijn lippen. „Schitterendontsnapte hem onwillekeurig. „Maar het heeft waarachtig ook lang genoeg geduurd". De reus, die na zijn laatste ontboezeming een wandeling door de kamer was begonnen, bleef plotseling verstomd staan. „Schitterend zeg je Wil je me soms voor den gek houden? Hep ik niet het recht te eischen, dat mijn huurder rekening houdt mer onze neuzen Over de mijne wil ik nog niet eens spreken, maar mijn vrouw en mijn dochter zijn er toch ook nog en dan de menschen, die op mijn bureau komen. Bovendien beschouwen de meesten een deurwaarder als een halven duivel moeten zij in dit geloof nog versterkt wor den door die helsche atmosfeer, die mij omgeeft? Daarom zonder omwegenwanneer je deze kamer, die ik je als een keurig gemeubileerde salon ver huurd heb, als een scheikundig laboratorium of zoo iets wilt gebruiken, dan kun je daar ook voor betalen. Vanaf vandaag kost deze kamer het dubbeleziezoo, dat is mijn meening". (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1