ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. Geen Geweten. Vacantie PUROL Een Cycloon in Nederland. BRESKEN: SCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK tno.'°2? breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 15 Augustus 1925 Nummer 3054 Als de wereld vooruitgaat, is het zeker heel langzaam, zoo langzaam, dat de vooruitgang in een mernchenleeftijd moeilijk is op te merken. Het zegt dut al heel wat, wanneer we in de internatio ïale verhoudingen on danks den oorlog, die ze zoo grondig verstoorde en misichien wel voor een deel als gevolg van dien oorlog, die ons het ge vaar van dergelijke verstoringen leerde, een dergelijke vooruit gang meenen op te merken in een sindt het einde van den oorlog hardnekkig voortgezette poging om door andere middelen dan tot nu toe internationale ge schillen te beslechten. De Volkenbond was er on danks zijn ernstige gebreken en het misbruik, dat er van hem gemaakt is, toch in de grond van dit streven een veelbetee- kende uiting. En het is duidelijk, dat vootal de kleine staten hun best doen om een geheel stelsel van internationale rechtspraak aan deze instelling te doen aan sluiten. Als bewijs daarvan kan men ook het Deenschen voorstel zien tot instelling van internationale bemiddelingtccmmissie, verband houdend met het Internationale gerechtshof in den Haag, die bij het rijzen van geschillen haar diers'en zouden kunnen bewijzen steunend op het gezag van het Internationale gerechtshof, dat in elk geval den voorzitter der commissie zou aanwijzen. Het voorstel bedoelt dus feitelijk be middelingscommissies als nu tel kens ter beslechting van be paalde geschillen worden be noemd, als 't ware permanentte verklaren, teneinde ze bij het uitbreken van een conflict on middellijk bij de hand te hebben. En het doen van dit voorstel bewijst niet alleen den goeden wil der kleine staten en van Denemarken in 't bijzonder om de gedachte der arbitrage te versterken, maar ook het veld- gBSfflEaïaBYeH. 12. En nu mag ik werkelijk niet langer van je gastvrijheid mis bruik maken, beste Edith I Je wilt zeker je moeder wel mijn hartelijke groeten overbrengen en haar zeggen, dat ik op den sterfdag van je vader niet ver zuimd heb een krans op zijn graf te leggen". Hij was opgestaan, terwijl de professor zijn voorbeeld volgde. „Ik bemerk, dat u de nage dachtenis van den overleden vader van mijn verloofde in hoogen eere houdt", zeide de professor. „Was u tijdens zijn leven zulk een goed vriend van hem „Ik mag mij daarop stellig beroemen, professor I Juist voor uw komst spraken wij nog over den noodiottigen dag, waarop de edele man zoo plotseling uit dit leven werd weggeroepen". Edith had den wenk begrepen, dien deze langzaam en met na druk uitgesproken woorden be vatten met een haast, die bijna iets verraderlijks had, voorkwam zij het antwoord van haar ver loofde. winnen dezer gedachten in het internationale leven en de be- teekenis, die de bemiddeling en de bemiddelingscommiHsies reeds in dit leven gekregen hebben. Het streven om door middel van deze commissies de geschil len op minder bloedige wijze dan tot nu toe te beslechten, spreekt zich dan ook ongetwij feld duidelijk uit. De moeilijk heid zit hem echter nog in het zich zelf onderwerpen aan dit streven, ook wanneer het eigen belang er niet onmiddellijk door gediend schijnt. In het zonder voorbehoud erkennen van de uitspraak dezer commissies als beslissend. En de feiten toonen telkens opnieuw, dat deze moei lijkheden het streven dat zich ook in het Deensche voorstel openbaart, leelijk in den weg blijft zitten. Het schijnt wel, of dit zich ook ten opzichte van de uitspraak der com nissie van deskundigen door den Volkenbondsraad naar Moso:l gezonden om over het geschil tusschen Turkije en En geland advies uit te brengen, opnieuw zal uitspreken. Blijkbaar is de commissie tot de conclusie gekomen, dat de Mosoel uit nationaal oogpunt eerder bij Turkije's aanspraken beslist moeten zijn. Maar het ge schil is het gevolg van de aan wezigheid van petroleum en an dere delfstoffen in het bezette gebied. En dat her ft zoodanig Enge- land's begeerigheid gewekt, dat de commissie daa-mee wel reke ning moest houden. Bovendien kan de commissie terecht veronderstellen, dat de i xploitalie van den bodem on der Engelsch bestuur beter ver zekerd was dan onder Turksch. En bij deze exploitatie zijn niet alleen Engelsche, maar ook Ame- rikaansche en Fransche belangen betrokken Het was dus duide lijk, dat Turkije's aanspraken een harden dobber morsten heb ben om erkend te worden. En de commissie heeft dan ook gead.iseerd het gebied bij Irak te voegen, mits Engeland's ,l)octor Artois heeft mijn moeder en mij destijds onschat bare diensten bewezen. Wij zul len hem daarvoor altijd dank schuldig blijven". Opnieuw reikte de beroemde geleerde den jongen man de hand. Ik behoet u zeker wel niets te zeggen, doctor, dat de vrienden van mevr. van Man- stein ook de mijne zijn. Mijn huis zal ten allen tijde voor u open staan en ik zal het als een eer beschouwen, wanneer u mij zoo spoedig mogelijk met een bezoek komt verrassen. Wij zul len dan wat breedvoeriger op uw toekomstplannen ingaan". Misschien was het slechts deze uitnoodiging geweest, waarop dr. Artois tot nu toe gewacht had want nauwelijks had de profes sor uitgesproken, of hij maakte opvallend veel haast om afscheid te nemen. Edith geleidde hem tot aan de deur en daar wissel den zij een blik met elkander, die voor hun beiden veel meer beteekerde dan honderd woor den. „Het is toch zonderling, dat je mij over dezen vertrouwden vriend tot nu toe met geen enkel woord gesproken hebt, liefste Edith", merkte de professor op, toen zij alleen waren. Ik be- mandaat er over gehandhaafd blijft Is dat niet het geval, dan geeft zij den raad het maar aan Tu'kije toe te wijzen. En wil den Volkenbondsraad het ver- deelen, dan geeft zij een schei dingslijn aan, die het grootste deel aan Turkije laat. De vraag is nu maar, of Turkije zich naar deze uitspraak zal willen schik ken. De stilzwijgende erkenning, dat het gebied, wat zijn bevol king betreft, eerder bij Tu kije hoort, geeft dit land een sterk wapen van verzet in de hand. De Entente heeft tijdens den oorlog zooveel drukte gemaakt over het zefbeschikkingsrecht der volken, dat het den volken- bondsraad, die min of meer haar vertegenwoordiger is, altijd moei lijk moet vallen een beroep daarop zoo maar zonder meer terzijde te schuiven. Maar hij heeft al meer ge toond tegen dergelijke moeite niet op te zien. Met kwistige hand heeft hij na den oorlog de mandaatgebieden rond gestrooid, dat wil zeggen, allerlei gebieden aan de groote Entente-staten als geschenken uitgedeeld. Of de volken dier gebieden daar mee accoord gingen, is nooit gevraagd En thans nog ervaren d-ze staten nog voortdurend, dat dat allermist het geval was. Frankrijk merkt het nu weer in Syrië waar het van de Droezen leelijke klappen heeft opgeloo- pen. Ongetwijfeld zal het niet aarzelen itevig terug te slaan. Maar dergelijke vechtpartijen komen het in dezen niet bijster gelegen. Aan Marokko heeft het al meer dan genoeg. En het is dan ook zeer begrijpelijk, dat het er de voorkeur aan geeft Abd-el- krim zich naar den Franschen wil gewillig te zien schikken dan hem daaraan te moeten onder werpen. Daarom heeft, het te zamen met Spanje vredesvoor waarden aangeboden die, niet veel anders dan een dergelijke onderwerping aan Frankrijk van de RifBjnen vragen. Of deze erg haastig zullen zijn in het aanvaarden van die voorwaarden vond mij daardoor tegenover hem in een eenigszins pijnlijken toestand". Zij was naar hem toegesneld en li-fkoozend streelden haar slanke vingars zijn leeds grij zend haar. „Kun je boos op mij zijn, Ludwig, omdat ik in jouw ge zelschap nergens anders gedach ten voor heb dan voor jou en voor onze liefde Stellig zou ik je ook eens bij gelegenheid van hem verteld hebben, want hij hij is zoo'n braaf mensch". ,Nu, wij zullen zien, wat we voor hem kunnen doen I Alleen zou ik, eerlijk gezegd, graag willen, dat hij je niet zooveel bezoeken bracht. Niet dat ik naijverig ben, maar het geeft zoo gauw aanleiding tot praatjes. Je zult me daarin toch gelijk moeten geven, lieve Edith". Edith legde haar arm om zijn hals en kuste hem. Ik zou er immer trotsch op kunnen zijn, geliefde, indien ik je op een na ijverig gevoel zou betrappen. Want dat zou een bewijs voor mij zijn, dat mijn bezit je wer kelijk nog iets waard is „Vleistertje I zeide hij glim lachend, terwijl hij haar lief- koozing beantwoordde. Verkeer je daaromtrent dan nog in twij- mag betwijfeld worden. Maar het is ook nog de vraag, of En geland er mee accoord zal gaan, omdat de aanvaarding dezer voorwaarden een aanzienlijke uitbreiding van Frankrijk's macht in Marokko beteekenen. Misichien zou hier een gunstig geval aanwezig zijn om den ernst van het streven der Europeesche volken om het met bemiddelings commissies te probeeren en ie der volk zijn recht te geven, op de proef te stellen. Alleen zou de proef wel eens iets kunnen uitwijzen, wat we liever niet weten. Ingezonden Mededeeling. Ter verzachting en gene zing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het noodzakelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Doos 30-60-90 ct. Maandagavond heeft in den Achterhoek van Gelderland een windhoos gewoed als nooit te voren. Tusschen zeven en acht uur is een cycloon, een vernielende stormwind met zwaar onweder, over dat landideel heen getrok ken en heeft ontzettende schade aangericht en vele dorpen ge heel of gedeeltelijk verwoest. Een orkaan van zulk een ver bijsterende kracht is in ons lage land tot heden niet voorgeko men. Hij woede slechts kort, hier en daar niet langer dan en kele minuten, maar hij verbrij zelde met ontzaglijke macht wat hij op zijn moordenden tocht vond. Of een bombardement uit tal- looze batterijen heeft plaats ge had, zóó zietde Achterhoek eruit. Duizenden boomen zijn ge- fel Maar ik hou veel te veel van je, dat ik je ooit zou kunnen wantrouwen. Bovendien zou ik op mijn leeftijd toch wel een heel eigenaardig figuur maken, indien ik den ijverzuchtigen echtgenoot wilde spelen". „Och, spreek me toch niet van je jaren 1" vleide ze. Het is im mers juist je rijpe mannelijkheid, waarop ik zoo trotsch ben". Hoewel de plotselinge ontdek king van de tot voor eenige oogenblikken onbekende jeugd vriendschap van zijn verloofde eerst werkelijk een gevoel van misnoegen in professors gemoed had teweeggebracht, was het nu echter in ieder geval aan Ediths handigheid gelukt, die ontstem ming tot op de laatste herinne ring te doen verdwijnen. Nog eenigen tijd keuvelden zij schertsend met elkander als twee j nnge verliefden, toen vroeg Edith plotseling: „En Ingeborg? Zij is niet met je meegekomen? Heb je haar dan nog niets ge zegd Professor Wallroths juist nog van geluk stralend gelaat werd opeens 9omber. Ik ben je vol ledige openhartigheid schuldig, lieve Edith. Ja, ik heb met mijn dochter gesproken maar zij heeft de mededeeling van mijn vallen en bedekten de wegen, van heele rijen huizen staan nog alleen de muren, telegraafdra den hangen in flarden om de af geknapte palen, luidt één der berichten. Het ergste heeft het stadje Borculo te lijden gehad. Dit is geheel verwoest. Omtrent hetgeen aldaar ge beurd is wordt gemeld, dat Maandagavond even voor 7 uur een angstwekkende windstilte in trad, terwijl de wolken zich in lood zwart kleurden. Het was drukkend zoel en het werd ge heel donker. In het Westen van het stadje stak plotseling een hevige wervelwind op, die voort durend in hevigheid toenam. Een vreeselijk windgehuil en ge loei zooals men nog nimmer ge hoord had steeg op, onmiddellijk gevolgd door een ontzettend gekraak en oorverdoovend la waai van instortend gesteente, vallende dakpannen en neer slaande boomen. De typhoon verspreidde zich door de nauwe hoofdstraat, alles met zich mee- slepeod en wegvagend in Ooste lijke richting. Toen men reeds in het Westelijk gedeelte van de plaats alleen nog de in stroo men neergutsende regen en ha gel hoorde, vernam men nog steeds in de verte het loeien van den orkaan in het overige gedeelte van Borculo. Toen wij ik met een kind van een jaar op den arm en een vrouw met een 4-jaiig meisje aan de hand uit ons huis vluchtten, vertelde een bewoner van het voormalige Borculo aan den verslaggever van het „Han delsblad", zagen we reeds den geheelen kerktoren i balken en splinters op den grond liggen, terwijl de dakpannen en steenen van de instortende huizen ons om de ooren vlogen alles moet zich in enkele seconden, den tijd dat wij naar beneden vlogen, hebben afgespeeld. Vele inwoners zijn door den schrik bevangenzij antwoor den wezenloos op gestelde vra gen, vertellen alleen, dat de straten reeds bezaaid waren met verloving niet met zulk een vreugde begroet, als ik het wel verwacht had. Wij zullen haar den tijd moeten laten, zich aan de gedachte van mijn aanstaand huwelijk te gewennen". Om Ediths mondhoeken trilde het verdacht en zij wendde haar gelaat af, daar zij schijnbaar werktuigelijk voelde, dat haar schoone trekken op dit oogenblik een bijna leelijke uitdrukking vertoonden. „Uit zich haar vriendschap voor mij op deze wijze was alles wat zij vroeg. En na een korte pauze voegde zij er, zich beheer8chend, aan toe Maar ik wil niet tusschen jou en je kind staan, Ludwig 1 Indien ik ge weten had, dat het den vrede in je huis zou kunnen verstoren, dan zou ik je nooit mijn jawoord gegeven hebben"i „Maar Edith, welk een ge dachte 1" antwoordde de profes sor heftig. Zouden wij soms ons geluk moeten opofferen ten koste van een dwaze gril van een kind Neen, neen, nooit mogen zulke woorden meer over je lippen komen, wanneer het niet je bedoeling is mij ten zeerste te kwetsen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1