Huidjeuk Binnenland. PlaaMit lm Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws ~og eenigt pen met Het werd Staten bestre na twcr- .emmen. van Ged. jk de heer Wallien betoog. dat de rege ling, zooals ze thans was, wel voldoende kon geacht worden. Van de zijde van de Vrijzin nig-democraten kwam geen bij val. Nadat men reeds in de maand Juni in alle kranten kon zien aangekondigd, dat de Vrij- ninnig-democratische fi actie met klem was opgekomen tegen de intrekking van den ochtenddienst op Zondag, zou men gemeend hebben, dat deze motie bij hen een warme verdediging zou vin den. Niet alleen hebben zeniets ter verdediging gedaan, doch hebben ze dit zelfs met de meer heid der leden helpen verwer pen. Deze houding is moeilijk verklaarbaar. Aangaande de electriciteits voorziening zijn groote debatten gevoerd, te veel, om hier alles te vermelden. Het kwam hierop neer, dat Ged. Staten voorstellen overig Zeeland te electrificeeren met stroom, die uit Brabant zou wor den betrokken. Dit voorstel werd bestreden door den heer Welleman, die als voorzitter van de commissie tot onderzoek met een ander plan voor den dag was gekomen, dat door Ged. Stalen niet werd aanvaard. Er werd bij deze gelegenheid door vele leden geklaagd over het beleid van de Directie van de P. Z. E. M. In 't algemeen werd deze als zeer onhandelbaar beschouwd. In een rapport, uitgebracht door twee directeuren uit Overijsel en Gelderland, werd gezegd, dat iet niet de schuld van de P. Z. 3. M. was, doch dat de ge neentebesturen zoo lastig waren. De heer Erasmus geeft een >aar staaltjes die hij zelf heeft ndervonden bij de ondeihan- elingen te Oostburg. Hier ging et om de grootte der garantie, •e P. Z. E. M. bleef steeds in ebreke deze te melden. Hetzij at ze dit niet kon, hetzij, dat niet wilde, in beide gevallen as het onjuist. Het ging niet in, dat de gemeente Oostburg n blanco contract zou teekenen genover de P. Z. E. M. en dat n later wel zou gezegd wor- n, hoe groot de garantie zou n. -Door al dit oponthoud ■ert de P. Z. E. M. thans Oostburg nog geen stroom. P. Z. E. M. had getracht te stburg zelf te exploiteeren. had reeds eenige grootere emers een garantie voor- egddeze in de meening, de zaak van het gemeente- tuur uitging, hadden reeds :ekend. Toen de dwaling ïerkt werd, heeft de P. Z. E geen succes meer gehad, ns zal wel ieder te Oostburg 'ijpen, dat ieder handelen ïn het gemeente be»tuur om het nadeel is van de ge ste; want de Gasfabriek est zijn afnemers, en de t op de electriciteit zou dan in de gemeentekas komen, eenige geruststellende ver ïgen van de zijde van Ged. n en nadat beloofd was dat Commissarissen meer toe- op de Directie zouden :n, werden de voorstellen Ged. Staten aangenomen, rijzinnig-democraten stem- sgen. de behandeling over het ie aan de Ooft- en Tuin- entoonstelling te Breskens, zich een gek incident voor, ïer eens liet zien, hoe wei- in zich rekenschap geeft uitbrengen van zijn stem. waren drie voorstellen .o. raanse te staan, -.ig omtrent de z,ondagdit werd en met 21 tegen 19 st. net voorstel van Ged. om het toe staan als de .nstelling niet vóór 12 uur d geopend, dat werd aan genomen met 21 tegen 19st,m- men. Nu hebben de Christelijk Ilis- to:ischen gestemd voor het tweede voorstel en tegen het derde voorstelzij waren dus wel tevreden als de Tentoon stelling een heele dag open was en niet tevreden met slechts een halve dkg, en toch stemden ze ook voor het eerste voorstel. Bovenstaand subsidie, waarbij hoofdzakelijk het voor en tegen van de Zondagsheiliging naar voren werd gebracht, werd ver dedigd door de heeren van Zuijen, Adriaanse, Moelker, Vie- nings en Erasmus en bestreden door de heeren Wallien, Diele- man, Brandsma, Dominicus en Kodde. Bij het voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van een verzoek om subsidie voor een rijwielpad te Biervliet en om streken, diende de heer Erasmus een voorstel (mede onderteekend door de heeren van Zuijen en Hendrikse) in, om dit wel toe te staan. Het voorstel werd mede ge steund en verdedigd door den heer Bolier en Mevr. Bergsma, doch na bestrijding door den heer van Rompu als lid van Ged. Staten, verworpen met 28 tegen 12 stemmen. Ingezonden Mededeeling. verdwijnt spoedig door inwrijven met 30 60-90 ct. -P UROL DE ONTSLAGAANVRAGE VAN HET MINISTERIE. De „Staat.cou-ant" bevat het Koninklijk besluit, waarbij niet aangenomen wordt door H. M. de Koningin het aangeboden ontslag van de heeren Colijn, minister vao financien, en Van Karnebeek, minister van buiten- landsche zaken met ingang van 4 Augustus met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hen aan de Kroon en den lande bewezen eervol ont slag verleend aan de ministers Ruys de Beerenbrouck, Heems kerk, De Visser, Westerv'eld, Van Dijk, Van Swaay, Aalberse en De Graaff. Tijdens de ontstentenis van den minister van koloniën is het beheer van het departement van koloniën a. i, opgedragen aan den heer Colijn, minister van financiën. Biervliet. Maandag werden onder begunstiging van goed weer de feestelijkheden, aan het concours verbonden, voortgezet. In den namiddag werden in verschillende deelen der kom volksspelen gehouden, opgeluis terd door de vroolijke tonen van h^t Muziekgezelschap, 's Avonds gaf vHarmonie" nog een concert cp de Markt, m+t als tusichen- nummer een stoelen wedstrijd. Tot slot had een lampion optocht plaats, waaraan door een groot aantal kinderen werd deelgenomen en die met de muziek voorop een rondgang door de kom maakte, wat heel wat menscher. op de been bracht. Alles bij elkaar een goed ge slaagd muziekfeest. Oostburg» In de Raads vergadering op 3 Augustus j.l. onder Voorzitterschap van den Bu'getnecster alhier gehouden, wden tegenwoordig, ingekomen stukken uen voor kennisgeving aan genomen, evenals het proces verbaal van kasopname bij den Gemeente Ontvanger. Aan P. Boidin en D. J. Dirks werd een half jaar ontheffing van hondenbelasting verleend, respectievelijk wegens afschaffing en vertrek. De voordracht voor hoofd der Openbare Lagere school bestond uit de heeren J. A. Hoste, al hier, Th. Overtveld te Ijzen- dijke en G. van der Markt te Oldemaikt; eerstgenoemde werd met algemeene8temmen benoemd met ingang \an 1 Sept. a.s. De vanwege het Provinciaal bestuur aangeboden verordening houdende voorschriften voor mo torrijtuigen bestemd voor het ver voer van reizigers tegen vergoe ding lokte heel wat discussie uit. De heer Meijer vond tal van bepalingen al te veel bezwarend en vooral de later aanbevolen aanvulling tusschen art. 6 en 7 waarbij aan den Com. dei Ko ningin de bevoegdheid verleend werd ontheffing te verleenen de heer Meijer zou willen lezen deze verordening is niet van toe passing op huurauto's en tourings cars. Dit werd met 6 tegen 1 stem verworpeneenzelfde lot ondergingen een drietal andere wijzigingen door den heer Meijer voorgesteld, waarna de verorde ning werd aangenomen. De aangeboden gemeente-ie- kening dienst 1924 sluit met een batig saldo van ruim f 17000. De vergadering ging daarna in besloten zitting over ter be handeling van de electriciteits zaken. In de voortgezette vergadering werd besloten de tegenwoordige onderwijzerswoning het karakter van ambtswoning te ontnemen en te beschouwen alsof dit be •luit op 1 Januari 1925 was in gegaan de huur voor de wo ning werd bepaald op f 300, voor den tijd van 1 jaar. Voor het geval het nieuwe hoofd f ene woning van de ge meente wenscht, kan hij het huis in de Brouwerijstraat, pas ge bouwd en bijna voltooid, tegen een huurprijs van f400 per jaar betrekken. Ten aanzien van de invoering van electriciteit, waartoe in deze zitting besloten is, werd met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om aan H. M. de Koningin te ver zoeken het openbaar belang te willen uitspreken. School- en Kerknieuws. Waterlandkerkje Geslaagd te Groningen voor de Hoofdacte L. O. de heer A. M. Serlé, onderwijzer te Valthermond, vroeger alhier. Oostburg* Benoemd tot hoofd der Openbare Lagere School de heer J. A. Hoste, alhier. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. aam Woensdag 5 Aug. 2.17 2.41 Donderdag 6 3.12 3.36 Vrijdag 7 3.56 4.20 L. Kw. Dinsdag 11 Augustus vm. 10.30. Licht op voor Rijwielen enz. Woensdag 5 Aug am. 9.14 Donderdag 6 B 9.12 Vrijdag 7 9.10 POSTERIJEN Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder re88orteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Juli in de rijks-postspaarbank ingelegd f 26462.32en terugbetaald 139365.51 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10602. BRESKENS. Hnw.-Voltrekkingen. 9 Juli. W. C. A. 24 jjm. ei C. J. Klaaijsen, 23 jjd. 23, Iz. Aalbregtse, 23 j., jm. en S. M. de Rijke, 21 j., jd. 30, A. J. de Ruijsscher, 27 j., jm. en J. A. Verheijke, 21 j., jd. Geboorten. 15 Juli. Odiel Henri, z. van R. A. van Quekelberghe en M. M. de Smet. 18, Dingenut, z. van Jac. Jacob, en A. van Kamer. 18, Jaineke, d. van J. W. Woittiez en J. E. Wi.se. 27, Dina Maria, d. van F. Beun en M. E. Ie Grand. 30, Thoma» Pieter, z. van A. J. Cambier en J. M. Vermeulen. Overlijden. 20 Juli C. S. Smoor, 18 maanden, d. van J. D Smoor en M. Fremouw. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het stukje van H. in uw blad van 29 Juli j.l. zij het ors vergund, den schrijver voor te houden dat door ondergeteekenden, welke zich belastten met het rondgaan met bedoelde lijst, geen enkel cijfer i. genoemd van kosten bij eventueel aanleggen der Water leiding, Eersten, achten wij een han deling als welke H. on. wil toeschrijven beneden ors, een handeling trouwens, die de zaak, waarvan we de leiding vrijwillig op on. genomen hebben, slechti zou benadeelen. Tweedens kunnen wij geen bedragen noemen, daar deze niet hek end zijn. Zoolang H. du» niet met be wijzen komt om zijo fraaie be wering te «taven, zullen we zijn geschrijf dan ook maar beschou wen als een herschenschim. Met dank voor de plaatsing. B. BRAND. D. DE VISSER. Bresken», 4 Aug. 1925. OVER BOORD GEVALLEN. De 50 jarige «chipper J. van Terneuzen, die gisteren van Lemmer vertrok met zijn geladen ijzeren klipperschip ,Wuta", viel op korten afstand van de haven overboord en verdronk. Zijn 27-jarigen zoon die h^m was nagesprongen verdronkeven- eens. AUTO IN BRAND GE VLOGEN TWEE SLACHTOFFERS. Zondagmiddag omstreeks 3 uur kwam de heer J. J. Onnes, uitgever te Amersfoort, met zijn echtgenoote in een auto door de Nude te Wageningen uit de richting Rhenen. De auto reed in een matigen vaart. Een voor- bijganger op een rijwiel, de heer G. C. J. de R onderwijzer te Ochten, zag dat er vlammen uit den auto sloegen, wat den inzittenden niet schenen te mer ken. Hij keerde onmiddellijk om en trachtte den auto in te halen, wat hem echter niet gelukte. Een 100 meter verder ging de auto plotseling naar links en liep tegen een boom op. Hij stond toen in volle vlam. De heer de R. trachtte het portier te openen, maar dit bleek gesloten te zijn. Hij sloeg toen een ruit io, doch het vuur was zóó hevig dat hij geen verdere poging tot redding kon doen. De auto verbrandde totaal en beide inzittenden kwamen in de vlammen om. Blusschingspogin- gen van de zijde der politie en burgers mislukten. De lijken zijn per brancard naar de begraafplaats vervoerd. Gebleken is dat het benzine reservoir in brand is geraakt en zeer waarschijnlijk zijn de heer O. en zijn vrouw door de uit- stoomende benzinedampen be dwelmd geraakt en heeft de heer O. daardoor de macht over het stuur verloren. Een familielid heeft verklaard dat de heer O. de gewoonte had de portieren van binnen op slot te doen. De houding waar in zijn lijk in den auto lag wi;st er op dat hij nog getracht heeft, het portier te openen. De sleu tel lag aan dien kant. Het echtpaar O. had geen ki-d-ren. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. Terwijl de 17-jarige schilder J. Loohuis, woonachtig te Denne- kamp werkzaamheden verrichtte in een textielfabriek te Nord- horn, werden zijn kleeren ge grepen door een in werking zijnden drijfriem. Loohuis werd eenige keeren rondgeslingerd en overleed kort na het ongeluk. KINDEREN ACHTER OP DE FIETS. Te Zwammerdam had een jonge vrouw met de baby in een mandje achter op de fiets een bezoek gebracht bij familie. Toen zij heenging, slipte het rijwiel en toen de moeder om keek, zag zij haar kleine be wusteloos op den weg liggeD. Een geneesheer adviseerde, den kleine niet te vervoeren, hoewel er geen levensgevaar bestaat. VERDRONKEN. Het tweejarig zoontje van den heer B. H. Duivenvoorde te Rijpwetering is in „de Poel" achter de ouderlijke woniag ge-, raakt en verdronken. WATERVERVUILING. Het water in de Luntersche Beek is meldt het Utr. Nbld. zoodanig verontreinigd, dat io grooten getale de visschen be dwelmd omhoog komen. Thans is de Beek als bezaaid met doode visch, die in het stankversprei- dende vergiftigde water niet kan leven. Vermoedelijk zijn te Veenen- daal door fabrieken bedorven stoffen in de Beek geloosd, waar door het water blijkbaar ver giftigd is. De veehouders zijn bevreesd, dat ook het vee nadeelige ge volgen van het water zal onder vinden. DUBBELE AANRIJDING. Op den Leidsche Straatweg bij de Boschiaan te Den Haag is de 31-jarige wielrijder J. de G. dooi een auto aangereden. Het ongeval werd veroorzaakt door het feit, dat De G. met snelle vaart een zijlaantje uit reed en toen eensklaps den Leid- schen weg opging. Een juist aan komende auto kon niet meer tij dig stoppen en reed hem aan. Achter de auto reed een andere personen-auto. De bestuurder van deze auto was er niet op bedacht, dat de voor hem uit rijdende wagen plotseling zou stoppen. Toen dit gebeurde, botste de achterste auto tegen de voorste pp. Beide wagens werc^n ernstig bescha digd. De wiei ijder bekwam eenige lichte verwondingen en werd naar zijn woning vervoerd. DE SCHRIK VAN EINDHOVEN. Zaterdagmorgen vroeg heeft zich in de bosschen onder Aalst bij Eindhoven op het jachtveld een stroopersdrama afgespeeld. De beruchte wildatrooper T. v. d. Lde schrik van Eindhoven, liep daar rond, met een geweer gewapend, toen hij omstreeks 6 uur 's morgens werd aangetroffen door deo jachtopziener C. te Aalst. Naar men aan de Tel. mede deelt schijnt de jachtopziener door v. d. L. gedreigd te zijn, toen hij werd gesommeerd het geweer over te geven. Blijkbaar uit zelfverdediging loste de jacht opziener een tweetal hagelscho- ten, waardoor de borst en de linkerbovenarm van v. d. L. door zeefd werden met hagelkorrels, Vooral de borst moet nog al ernstig getroffen zijnv. d. L, is naar het ziekenhuis te Eind hoven overgebracht. Zijn toe stand ia hoogst ernstig, zoodat men voor zijn leven vreest v. d. L. staat zeer ongunstig be kend en schijnt het al eens meer aan den stok te hebben gehad met genoemden jachtopziener, op hetzelfde jachtveld heeft hij n.l. op dezen jachtopziener eenigen tijd geleden ook eens geschoten,

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2