ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEÜWSCHVLAANDEREN -» r,<- Bondsdag Geen Geweten. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Ad vertentleprljs van 1 5 regfls 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. De Zilveren Wissetbekef, geschonken door de Koninklijke Electrische Drukkerij „Cadsandria" te Breskens, welke ten deel viel aan „Veronica" van Zuidzande. Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang van den Bond van Muziek verenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te Biervliet. Zaterdagavond gaf de feest vierende Vereeniging „Harmo nie" te Biervliet een openings concert ter gelegenheid der inwijding van de nieuwe muziek tent op de Markt. Bij deze gelegenheid hield de Burgemeester, Eere -voorzitter der feestcommissie, een toespraak, waarin hij de aanwezige Raads leden welkom heette en de Muziekvereeniging „Harmonie" geluk wenschte met de nieuwe tent. Verder wees hij er op, dat harmonie eensgezindhei 1 betee- kent, maar ook mooie samen klank, die, naar hij hoopte, door ijverige oefening onder leiding van deo bekwamen directeur Dobbelaere, steeds zal verhoogd worden. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat het gezelschap, hetwelk meer dan 80 jaar bestaat, nog lang moge blijven bestaan, om zijn tonen over het marktplein te doen schallen. Aannemers en architect kregen een pluimpje voor het mooi stuk werk, dat zij geleverd hadden. De heer C. Kostense, voor zitter der muziekvereeniging, bedankte den burgemeester voor de gesproken woorden, richtte een woord van dank tot de aan wezige raadsleden voor het blijk van belangstelling en tot B. en W. in het bijzonder voor den geboden steun bij het stichten der tent. Zondagnamiddag werd het concours gehouden op het bij uitstek geschikt terrein van de Wed. J. F. Caton, nabij de markt. Het weer dat in den nacht van Zaterdag op Zondag slecht was geweest en Zondagvoormiddag dreigend bleef, deed het ergste vreezen voor het verloop van het feest. De versieringen en bogen op de Markt en in ver schillende straten aangebracht, hadden zich goed gehouden en werden in de morgenuren vlug afgewerkt of hersteld. De Jury, bestaande uit de heeren Joh. H. Oaro te Middel burg, L. de Moree te Breda en J. van Tright te Rotterdam, arriveerden om half 12. De eerste, voorzitter, verving den heer Morks, die wegens on gesteldheid verhinderd was. Om half twee stelde de stoet, gevormd door een tiental korp sen, zich in de Noordstraat ter hoogte van de R. K. Kerk op en begaf zich na een rondgang door eenige straten naar het feesterrein, dat weinig van den regen had geleden, omdat het zoo bizonder hoog ligt. Het aan tal bezoekers van buiten de ge meente was in den beginne niet grootwat, gezien de dreigende luchten, niet te verwonderen was, Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,2>r BRESKENS p°»$4ro Woensdag 5 Augustus 1925 daarbij kwam, dat het bij drei gen niet bleef, maar nu en dan flink regende. Toch groeide het aantal bezoekers op het terrein steeds aan, zoodat dit, gezien de weersgesteldheid, om een uur of vier zelfr aanzienlijk mocht heeten, ruim 900 toegangsbewij zen zijn dan ook verkocht. Het concours werd geopend met een toespraak van den Bur gemeester, die den Bond, de jury en de verschillende gezel schappen namens de gemeente welkom heette. Hoewel het weer veel te wen- schen overliet, wenschte hij het concours toch succes toe. Met betrekking tot den uitslag hoopte hij, dat tevredenheidsbetuigin gen een aansporing tot verdere oefening mochten zijn en dat vereenigingen, die voor geen of niet voor een hoogen prijs in aanmerking kwamen, den moed niet zouden laten zakken. Daarna lieten de verschillende vereenigingen zich achtereen volgens hooren. Ongeveer kwart over zes maakte da voorzitter der jury, de heer Caro, de uitslag be kend, die als volgt luidde 4a Afd. fanfare: „Ons Ge noegen" te Retranchement, 3a prijs met 42 punten. 3e Afd. Fanfare: „Geduld Overwint te Cadzand, 3e pr. met 59 punten. 2e Afd. Fanfare: „Harmonie" te Biervliet, le pr. met 88 p. „Veronica" te Zuidzande, le pr. met lot der jury met 98 p. „Harmonie" te Oostburg, le pr. met 84 p. „Eendracht maakt Macht" te Groede, 2e pr. met 73lh p. 2e Afd. Harmonie „Apollo" te Sluis, 2e pr. met 68 p. le Afd. Fanfare „Uit het Volk Voor het Volk te Breskens, le pr. met 95'/z P- „Oefening Kweekt Kunst te Schoondijke 2e pr. met 76l/j p. „Geduld Overwint" te Ijzen- dijke, 2e pr. met 65'/2 p. „Koninklijke Muzieksocieteit Aardenburgsche Fanfaren" te Aardeuburg, 2e pr. met 70 p. Elk speelde eerst een vrije marsch, waarna door elk korps een verplicht nummer werd uit gevoerd, gekozen als volgt le Afdeeling FanfareUne fête Champêtre van H. Laborn. 2e Afd. Fanfare: Herfstklan- ken, Ouverture van J. v. Tright. 2e Afdeeling Harmonie, idem. 3e Afd. Fanfare: Le Roi d'un Jour, Ouverture Lirique, van Adr. Rinchardt. 4e Afd. Fantaisie Facile, van Ad. Jomaux. Van de extra-prijzen kreeg ..Veronica" te Zuidzande den Zilveren wisselbeker van de Ko ninklijke Electrische Drukkerij „Gadsandria", E. Boom-Bliek te Breskers en de bronzen medaille van J. N. Patist, inspecteur van het L. O. te 's-Gravenhage. Deze medaille was alleen beschikbaar gesteld voor het best gespeelde Nederlandsche stuk. Nummer 3051 De Zilveren Lauwertak" van den Bond van Muziekverenigin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen (W. werd behaald door „Uit het Volk-Voor het Volk" te Bres kens de zilveren medaille van P. Eras mus, Burgemeester van Oostburg, door „Harmonie" te Biervlietde zilveren medaille van P. W. Maarleveld, Burge- meestei van Riervliet, door „Harmonie" te Oostburg. De wisselbeker gaat eerst in eigendom van een korpj over bij 3 maal achtereen of 5 maal in het geheel winnen. Vervolgens werd in de Open bare School de eerewijn aan geboden en had door den heer I. A. de Brauwer, Voorzitter van den Bond, met de gebruikelijke toespraken de uitreiking der diploma's, medailles,extra prijzen en premies plaats. Een extra woord van lof werd gewijd aan de Vereeniging van Breskens voor hetgeen zij heden gepresteerd hebben. Deze Ver eeniging toch mocht het genoe gen smaken den eersten prijs te verwerven in de eerste afdeeling, zoodat zij staat aan de spits der vereenigingen in ons districlt. De heer Caro wijdde een woord van waardeering aan den heer Morks, die weldra, 6 Oct. a.s. zijn zestigsten verjaardag hoopt te viereo. Stuurt hem uit uw plaatsen een bewijs van meeleven, aldus spreker. Verder dankte hij voor de gastvrijheid en vriendelijkheid, waarmee de juryleden waren ontvangen. De heer Kostense sloot daatna met een toepasse lijk woord de bijeenkomst. In- tusschen was het weer beter ge worden, en werden de muziek uitvoeringen op de estrades Markt en Gentsche straat voort gezet. Een dichte menigte be woog zich van de eene muziek tent naar de andere. Eindelijk sloeg voor de deelnemende ge zelschappen het uur van vertrek. Om half tien vertrokken zij met een extra tram, ongewoon lang, huiswaarts, terwijl de Biervliete- naart het feest voortzetten, door het slotconcert van hun muziek gezelschap op de Markt te gaan bijwonen. Bij aanvankelijk slecht weer toch nog een goed ge slaagd concours. •vt* toen dat ongeluk met je vader gebeurde „Spreek mij daar niet van," viel zij hem heftig in de rede en haar slanke handen balden zich tot vuisten. „Dat zou een lafheid zijn 1" „Mijn hemel, waarom zou ik daarover niet mogen spreken, wij zijn toch geheel onder el kaar 1 En ik beschouw de toen malige gebeurtenissen immers ook nu nog als een ongeluk ook voor je vader hoewel •anderen er misschien een slim mere beteekenis aan zouden toe kennen. Hij had zich aan onre gelmatigheden in zijn administra tie schuldig gemaakt en hij zag, toen ontdekking dreigde, geen anderen uitweg dan een vrij- willigen dood. Hoewel zijn han delwijze stellig den naam van misdaad verdiende, heeft hij in zijn laatste levensuren daar zwaar genoeg voor moeten boe ten. Het was een verschrikke lijke dag voor jou, mijn arme EdithIk herinner het mij nog, alsof het pas gisteren gebeurd was, (Wordt vervolgd.) yBBFIÏsïsBYeï*. 9 Nu evenwel is het een ander gevalprofessor Wallroth staat aan onze Hoogeschool als een zeer invloedrijk man bekend en zijn intieme relaties moeten tot in de allerhoogste kringen reiken. Met groote, niet-begrijpende oogen staarde Edith den spreker aan. „Wat wil je daarmee zeggen? Wat voor beteekenis zouden professor Wallroths relaties voor jou kunnen hebben stamelde zij. Doctor Artois lachte over moedig. Tegenover een dame met zulk een practisch combi- natie-vermogen als jij, behoef ik mij toch niet duidelijker te ver klaren. Op de warmte van jouw voorspraak zal het aankomen, hoe groot de deelnemiog van den professor in mijn toekomstig lot zal zijn en aangezien je zoo juist r og bereid wa«. iets grootsch eu geweldig» voor mij te doen, daar zul je mij zulk een onbe- teekenenden vriendschapidienst stellig niet willen weigeren. Edith drukte beide handen tegen haar slapen. Bijna als een wanhoopskreet klonk het, toen ze antwoordde „Maar dat kan je immers geen ernst zijn je wilt alleen maar wat den spot met mij drijven 1 Wat je daar van mij verlangt, zou onmogelijk zijn dat zou ongehoord zijn I" En waarom onmogelijk vroeg hij, zonder zich door haar ontzetting ook maar eenigszina in zijn bijna vroolijke rust te laten storen. „Heb je den pro fessor soms iets verteld van de betrekkingen, die er tot aan je verloving en eigenlijk ook nog daarna tnsschen jou en mij be stonden Ik zou dwaas geweest zijn, in dien ik dat gedaan had; maar juist daarom „Juist daarom zal het het beste zijn wanneer wij tegenover hem geen geheimen maken van onze oude jeugdvriendschap en in zijn nnbijt"*i'' her! ergedvegen verder met elkander omgaan. Ik heb natuurlijk in 't geheel niet de bedoeling je de een of andere onaangenaamheid te bezorgen. Een ander in mijn plaats zou zich misschien ge drongen voelen, op onedele wijze wraak te nemen en den profes sor alles te openbaren. Maar van mij heb je zooiets niet te vree zen. Ik zal je voorbeeld volgen en het warme kloppen van mijn hart trachten te onderdrukken om met de gegeven omstandig heden rekening te houden. Jij zelf hebt me immers geleerd de waarheid van de moderne grond stelling te erkennen, dat alles voor materiëele voordeelen moet wijken." Edith was doodsbleek en haar gelaat vertoonde niet alleen de kleur, maar ook de strakheid van een marmeren standbeeld. „Ik weet niet, of dat alles scherts is, of dat het je werke lijke meening is," hernam zij, „maar hoe het ook zij, ik vind het in beide gevallen laf van je en ik zal je daarop dan ook riet vrrdïr arfw-o-J-n." „Waarom zou je eraan twij felen, dat ik niet in ernst sprak En wat is natuurlijker dan dat ik je verzoek ook mij van de gunstige verandering in je om standigheden eenigszins te laten profiteeren „O, dat is afschuwelijkEn ik zal dat nooit nooit doen 1" Doctor Artois stond op en greep naar zijn hoed. „Nooit l)at is natuurlijk wat anders I Ik wist niet, dat het je er om te doen was, geheel en al met mij te breken." Bij g>Dg tot aan de deur, langzaam als iemand, die er met beslistheid op rekent dat men hem zal terugroepen. Toen zulks echter niet geschiedde, bleefhij dicht bij den drempel staan. „Je zult het toch eens bij je zelf moeten overleggen, beste Edith 1 Wij zijn zulke goede kameraden geweest in goede zoowel als in slechte tijden. En je zult je herinneren, dat de grootste verdienstelijkheid in don kere dagen meestal aan mijn kant was. Destijds bijvoorbeeld,

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1