Yadertjs Langbesn* ?£«&UU8T6ït. Geen Geweten. Economische Vrijheid, De Warmte Provinciale Staten van Zeeland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprj]8 per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever BOO M—B LI E K TNo.,02? breskens Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11e rI ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e jaargang Woensdag 29 juli 1925 Nummer 3049 l)e Staat als voorzorg voor alle nooden is in ons land nog geen sprookjesheld geworden, maar zijn rijk is toch uit. Dat heeft wel met harde lessen de ervaring geleerd, in de achter ons liggende jaren opgedaan met de overdreven staatsbemoei ing op zoo verschillend terrein, waar in strijd met alle begrip over economitche exploitatie van het bedrijf Vadertje Langbeen over de hekken tot buitenspo righeden heenstapte om zich te gaan verlustigen in de lachende velden, die immers „wit stonden om te oogsten". Er was ruimte van geld allerwege, men was mild en gul gestamd en allerlei werschen en nooden schenen een kleinigheid om vervuld te wor den. Men stapte gemakk' lijk heen over practische bezwaren, niet rekende met terugslag, die ongetwijfeld komen moest en dan ook niet lang op zich deed wachten. Na slechts twee jaren van krankzinnigen voorspoed, die de eiichen steeds hooger en strenger deden stellen, viel h°t lid neer. Harde lessen werden toen uitgedeeld, zoo hier alselders, maar de volledige constquenties zijn er nog steeds niet uit ge trokken, hoewel op belangrijke punten al veel is prijs gegeven van de schoon klinkende theo rieën. Een der meest sprekende be wijzen, hoe volkomen ongeschikt de Staat is te achten, op eco nomische wijze handels- en nij verheidsondernemingen te be sturen heeft gelukkig ons land niet opgeleverd. Daarvoor moeten we in het buitenland rondkijken, maar kennismaking met die er varing kan haar nut hebben ook voor ons. Wie zich aan een an der spiegelt, enz. Wij bedoelen de meer dan rampzalige resultaten, welke be reikt zijn met de exploitatie van handelsvloten door den Staat en het is niet te sterk gezegd, dat zoowel in de oude als in de nieuwe wereld op dit punt het 7 ,En ben je er nu wel volkomen- zeker van, dat je daarmee geen onverijlden stap hebt gedaan Denk je, dat het je gelukken zal spoedig een andere betrek king te krijgen „Wat een practiiche aard spreekt er toch uit je bezorgd heid glimlachte hij, hoewel de koele ontvangst hem zichtbaar bevreemdde. Ik geloof, dat je het moeilijk zou kunnen begrij. pen, wanneer ik je zei, dat -lechts het verlangen naar jou mij tot deze streek heeft verleid". „Neen I Want je zult moeten erkennen, dat wil beiden thans geen kinderen meer zijn", ant woordde zij ernstig. Maar wil je geen plaats nemen Je koes tert dus plannen, om voor goed hier te blijven f" Hij ging op de sofa zitten en greep naar haar hand om haar naast zich te doen plaats nemen. Edith wist hem echter haodig te ontwijken, zonder dat er voor hem iets kwetsends in deze soelle beweging was. Zij rangschikte de bloemen op het bloemen tafeltje bij het raam en het bleef meest volkomen fii-co is gele den als men zich maar denken kan. De enkele cijfers, die wij hieronder laten volgen, spreken een duidelijke en niet te mis kennen taal: ze vermelden de verliezen door den Staat gele den met zijn vloot. Allereerst de Angelsaksische landen. West-Australië boekte, na ver rekening op het crediet van de abnormale winsten in de oorlogs jaren, in de exploitatieperiode van 1911 1923 een verlies van 210,250. Tasmanië kon na 2 jaren exploitatie bogen op een deficit van 81.783, terwijl de Commonwealth Austra'ië over eveneens 2 jaren; van 1921 1923, nadat de waarde van de vloot verminderd was meteven tjes 7 millioen, nog stond voor een tekort van 2,961,219. Canada slaat het record van de deelen van het Britsche kei zerrijk en zag over het tijdsver loop 19221923 de zegening van deze staatsbemoeienis uit gedrukt in een verlies van 3 876,161. In de Vereenigde Sitaten, waar alles in het ti»n- voud geschiedt van hetgeen wij gewend zijn, werd het schitte rende resultaat bereikt, dat in 3 jaren en 5 maanden, tot 31 December 1923, h-t nadeelig slot 64,366.'74 bedroeg. Telt men dit eenvoudige rekensom metje bij elkaar op, dan komt men tot het ontstellende cijfer van 71,495,987 welk geld eenvoudig weggesmeten kan heeten. In Frankrijk om wat dichter bij huis te blijven, heeft men gedurende 3 jaren de „zegenin gen" van den Staat kunnen ge- nieten met zijn eigen vloot, welke geschapen werd in 1918 en ge liquideerd bij de wet van 9 Augustus 1921. Hoewel geen koopmansboekhouding werd ge houden (een fraai zakelijk stand punt I), is uit de officieele stuk ken van de parlementaire er qnête dienaangaande te vermelden, dat op de exploitatie een deficit is verkregen van meer dan een wel een minuut lang stil, totdat Artois, zijn eerste ontstemming onderdrukkend, antwoorddeJe weet, hoe ik al sinds jaren er naar gestreefd heb, hier de een of andere positie te verwerven. In de kleine provinciestadjes is toch aan geen snel vooruitkomen te denken. Daar kan men oud en grijs worden, zonder dat de wereld iets van je verneemt en je voelt je verstand er verstom pen in een sfeer van kleinzielige bekrompenheid. Maar hier mag men hopen, de opmerkzaamheid te trekken en slechts hier kan men leven, Maar het is niet gemakkelijk zich ergens in te werken want waar zich maar een vacature voordoet, daar dui ken direct 100 sollicitanten op, die elkander het liefst maar uit den weg zouden ruimen. Al mijn pogingen waren tot dusverre vergeetsch geweest en alleen aan een gunstig toeval heb ik het te danken, dat men mij thans de betrekking van Chsmiker heeft aangeboden in het Sanatorium van Dr. Giersberg. Maar eerlijk gezegd, is deze positie nog veel slechter dan die ik zooeven vaar wel heb gezegd. Het salaris is ellendig en ik zal bovendien nog veel harder moeten werken als daarginds. Maar dat ontmoe- ha'f milliard francs, ongerekend het verlies van 1 milliard op de waarde der schepen, door den Staat gekocht en gebouwd. Het totale verlies is dus voor Frank rijk veilig te becijferen op an derhalf milliard francs. Dit reus achtig cijfer krijgt echter nog meer kleur en beteekenis, wan neer men bedenkt, dat dit inder daad fraaie resultaat bereikt is in een zoo korte periode, terwijl de waardevermindering van de franc zich nog nauwelijks had doen gelden. De koers van het pond sterling heeft geschommeld tusschen 27 f c. voor 1918, 35 voor 1919 en 51 voor 1920,zoo dat een gemiddelde van 37 is te nemen voor deze drie jaren tezamen. Men komt dan voor Frankrijk op een verlies van meer dan 40,000,000. Telt men de hier vermelde verliescijfers op, dan is de door deze Staats koopvaarders exploi tanten voor de ervaring daar mee opgedaan een losgeld be taalt van ruim 112,000,000. Wij schrikken er voor terug, dat bedrag te herleiden in goede Hollandsche guldens I Maar ook de Portugeesche re geering is bezig met de verwe zenlijking van plannen tot liqui datie van haar Staats-vloot ter koopvaardijde exploitatie heeft ook hier aanmerkelijk verliezen opgeleverd en Zwitserland, dat zich naast de operette oorlogs vloot op het meer van Genéve de weelde veroorloofde van toch ook een handelsvloot, heeft juist in de jongste dagen daarvoor een verlies kunnen uitrekenen van ruim 64 millioen Zwitsersche francs. Het zijn wel dure lessen ge weest, maar als ze maar tot in keer en verbetering hebben ge bracht, dan is voor enkele tien tallen jaren misschien de Staat weer teruggebracht op zijn eigen terrein, dat hij niet mag ver laten dan alleen om uitwassen te doen verdwijnen in het alge meen belang. digt mij niet. Ik ben immers in de hoofdstad en ik heb eindelijk mijn voet gezet op de onderste sport van den grooten ladder waarlangs men naar beroemd heid en rijkdom omhoog stijgt. Dat ik de capaciteiten daartoe bezit, mag ik toch zonder over drijving wel beweren". Édith had hem, terwijl hij sprak, langzamerhand haar ge laat weer toegekeerd. Van de opwinding, die de komst van den doctor eerst had veroor zaakt was nu dank zij haar her kregen zelfbeheersching in haar schoone trekken niets meer te lezen. „Als de inkomsten, die je nieu we positie je verschaft, zoo slecht zijn, hoe wil je het dan klaar spelen daarvan te leven Doctor Artois wierp het hoofd in den nek en glimlachte over moedig. Ik heb daarover nog niet zoo zeer nagedachtmaar aangezien ik mij op dit punt nog steeds door alle moeilijk heden heb weten heen te slaan, zal zulks mij ook nu wel ge lukken. De hoofdzaak is, dat ik hier ben en dat wij elkander, als wij willen, nu dagelijks kun nen ontmoeten. Je kunt niet gelooven, lieve Edith, hoezeer ik naar je verlangd heb in mijn Wanneer meh^ in sommige kringen van voorstanders van den achturigen arbeidsdag in ons land hoort verkondigen, dat in Engeland na den ooi log den achturendag algemeen is inge voerd moet tegen deze bewe ring worden opgekomen, omdat zij in hare algemeenheid niet in overeenstemming is met de wer kelijkheid. Niet de acht-uiige arbeidsdag, maar de acht-en-veertig-urige werkweek is vrij algemeen als norm aangenomen. Van eenigen wettelijken dwang is geen sprake. De invoering van den verkorten arbeidstijd is in Engeland het resultaat van den vakstrijd. En het mag wel eens gezegd wor den dat de Engelsche arbeiders over het algemeen weinig of niets voelen voor een wettelijk vastgestelden achturendag. Zoo bijvoorbeeld in de textiel-indu- stie, waar de acht en veertig- urige werkweek regel is In vele bedrijven wordt op de werkda gen 10 uren en meer gewerkt met de bedoeling den Zaterdag tot een vrijen dag te maken. Voor de fabriekanten levert deze regeling het economische voor deel op, dat men Zaterdags de bedrijven niet voor enkele uren op gang behoeft te brengen. De Engelsche katoenindustrie komt met deze regeli ig van den arbeidstijd op het oogenblik uit, daar er geen overvloed van or ders is. Volgens de laatste berichten uit de Engelsche textiel-centra is de productie nog ver beneden het normale peil. Het verbond van katoenspin ners heeft dezer dagen besloten den arbeidstijd nog belangrijk in te krimpen. In dezen tijd kan dan ook voor de taxtiel-industrie het vraagstuk van den maximum arbeidstijd per week als van geen belang worden beschouwd. Daarentegen is het voor de be drijven van het grootste ge wicht, dat de arbeidsdag in overleg met bedrijfleider en het treurig verbanningsoord I" „Heb je je reeds door bin dende afspraken verbonden „Zeer zekert Het is niet de gewoonte van doctor Giers berg schriftelijke contracten op te maken maar hij heeft mijn toezegging en omtrent iedere bijzonderheid zijn wij het eens geworden". „Desondanks bestaat er toch nog wel een mogelijkheid om de overeenkomst te verbreken riet waar „Wanneer er zich plotseling wat beters voordeed mis schien I Maar ik duif nauwelijks hopen, dat je iets dergelijks als een blqde verrassing voor mij in voorbereiding hebt". „Neen I Maar toch verzoek ik je d ingend deze betrekking niet aan te nemen. Wij kunnen nu juist niet op dezelfde plaats leven, Siegmund 1" Hij richtte zich uit zijn ge makkelijke houding op en boog zich voorover teneinde haar beter in het gelaat te kunnen zien. „Wij kunnen niet Hoe moet ik dat opvatten? Wat is er dan voorgevallen, dat ons zulks zou kunnen verhinderen Als je slechts 24 uur later uit Frankfoitvwas vertrokken, dan zou je het geweten hebben. Ik fabriekspersoneel geregeld kan worden, zonder inmenging van de "overheid. Wanneer straks de toestanden in dezen tak van nijverheid be ter worden, kunnen de fabrie kanten, vtij als zij zijn in de regeling van den arbeidstijd, de werkuren op de economisch en technisch voordeeligste wijze over de week verdeelen. Wij meenden goed te doen op deze „economische vrijheid" in het Engelsche industrieele leven, waarvan patroon en arbeider profiteeren, de aandacht van onze lezers te vestigen. Maar al te zeer toch, is hier de meening verspreid, dat in Engeland de achturen-dag verwezenlijkt is. Bestudeert men evenwel den toestand van nabij, onderzoekt men de bestaande regeling van den arbeidstijd in de verschil lende industrieën, dan komt men tot geheel andere gevolgtrek kingen. Bovendien ervaart men, hoe de werktijd op het oogen blik in belangrijke mate bein- vloed wordt door de nog steeds heerschende industrieele crissis. Ingezonden Mededeeling. veroorzaakt Slapeloosh-id, maakt Benauwd en onristig.Mijnhardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. In verband met een ingediende motie van het Statenlid P. Erasmus, omtrent de dienstrege ling van de Prov. Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde willen wij hier weergeven, om welke rede deze motie werd ingediend. De heer Erasmus richtte zich tot den Voorzitter met de vol gende woorden We zijn wel eenigszins dank- heb gisteren aan je geschreven om je mede te deelen, dat ik mij verloofd heb". Doctor ^Artois bleef gedurende een paar seconden onbeweeg lijk toen leunde hij weer achter over in de kussens en kruiste de armen over de borst. Een on aangename, hoonende trek ver toonde zich op zijn gezicht. Zoo sprak hij op gerekten toon. Dus dat is het En daar om deze zonderlinge ontvangst? Dan moet ik je toch werkelijk heel ongelegen gekomen zijn, mijn arme Edith 1 Is het mis schien onbescheiden naar den naam van den gelukkige te i >formeeren, wien het gelukt is mij te verdringen „Laat ons niet op dezen toon over dit onderwerp verder spre ken Siegmund I Als je mijn brief gelezen had, dan zou je nu weten, welk een strijd het mij gekost heeft I" Men kon het de spreekster aanzien en hoorde het boven dien uit den klank harer stem, dat zij de waarheid sprak. Dat scheen hem evenwel niet op te vallen, want hij ging op denzelfden hoonenden toon vooit! „O, dat geloof ik graag zonder meer 1 (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1