Plaatsol Hi»!, Hoofdpijn Rechtszaken. zienbaren tijd tot toegeven be reid zou zijn, greep de regee ring in. Het Lagerhui» nam een wet aan, waarbij diitrictigewijze een minimum loon werd va»t gesteld. Voor deze regeling werd en dit is belangrijk! het mijngebied ingedeeld in di stricten en in elk district een gemengde commissie (onder nemers en arbeider») benoemd om het minimum vast te stellen. De pogingen in het Lagerhuis om de nationalisatie doorgevoerd te krijgen, mislukten, maar welke beteekenis door de socialistische afgevaardigden gehecht werd aan de behaalde zege, namelijk de inmenging van de overheid in een loonconüict, moge blijken uit het feit, dat de bekende socialistische leider Reir Hardic opsprong van vreugde, toen de wet werd aangenomen, want nu had de regeering hare politiek van onthouding pi ijs gegeven en een stap gezet in de richting van het door de arbeidersbewe- ging gestelde doelde nationa liiatie S. eu B. Web, de be kende auteurs van het standaard werk over de Engelsche vak beweging spreken in hun boek ook over aden sterken arm van de wet, die een einde aan een loongeschil maakte". Voor ons is van belang, dat de inmenging van de overheid ii de loonpolitiek van de mijn- directies, dateert van 1912. Toen brak, in 1914, de oorlog uit. In den beginne bleken de mijnwerkers bereid de productie tot het hoogste p,il op te voe ren, doch in 1915 brak in en kele districten een staking uit. De toestand op de mijnvelden werd zoo dreigend, dat Lloyd George zelf naar het terrein van den strijd trok met het doel als bemiddelaar tuiachen beide par. tijen op te treden. Zijn pogingen mislukten en de regeering moest, teneinde te voorkomen, dat de militaire positie van het land niet in gevaar werd gebracht, den mijnarbeider» b-loven, dat de door hen gevraagde loons- verhooging uit de staatskas zou worden betaald. Maccass-y, een kenner van industrieel Engeland, wijst ip een zijner werken op de ernstige gevolgen, welke deze regeeringsmaatregelen, die hij een capitulatie van de overheid naar de vakvereeniging noemde, met zich gebracht heeft. Het zou ons te ver voeren en te veel plaatruimte vragen, den strijd voor nationalisatie in al zijn phasen te volgen. Wij zul len moeten volstaan met het ge ven van een opsomming van de voornaamste feiten. Eenige dagen na de totstand koming van den wapenstilstand eischten de mijnwerkersleiders de onmiddellijke nationalisatie, 'n loonsverhooging van 30 procent en de invoering van een zes- urigen arbeidsdag. De nationalisatie -eisch werd, na een door de regeering in gesteld onderzoek, afgewezen, maar daar zij sinds 1917 de steenkoolindustrie onder hare controle had, kon zij een loons verhooging invoeren en de ar- biids tijd inkrimpen tot zeven uren per dag. De tekorten wer den aangezuiverd uit de staats kas I In Oct. 1920 legden de mijn arbeiders het werk wederom neer. Drie weken had de sta- king geduurd, toen de regeering en de mijndirecties, daartoe gedwongen door de mopperende fabrikanten, die af hankelijk zijn van een geregelden aanvoer van steenkool, gedeeltelijk toe- gaven aan de eischen der vak leiders. Den 31sten Maart 1921 ein digde de regeeringscontiöle en- de bereidwilligheid van de regee ring om de financieele tekorten aan te zuiveren. Mijneigenaren en arbeiders zetten nu, zonder inmenging van de Overheid, den strijd voort. Aan d-n eenen kant werd de loonsverlaging cëischt, aan den anderen kant leef men vasthouden aan loons verhooging, terwijl men boven dien een nationale regeling van het loon wilde in plaats van een districtsg. wijze vastrtelling ven minimum loonen. Wederom brak eeo staking uit, ditmaal met zulke ernstige gevolgen voor de ge meenschap, dat de mij werkers do ,r de publi ke opi ie gedwon gen werden te zoeken naar een compromis. Op w-'k" baris ten slotte overeenat- mming werd bereikt, kan ons voor het oogenblik on- ver.chillig lat-n Wii moet-n er hi-r op wiizen, dat in dez-n tiid onge-eer -Ie economische crisis in Europa inzette. Terwijl overal in Europa het goederenverkeer verminderde, dat wil dus zeg gen, de Europeesche samenleving verarmde, streed de Engelsche mijnwerker voor lotsverbetering, niettegenstaande zijn positie, mede dank zij de inmenging van de overheid (o.a. dekking van financieele tekorten) niet in overeenstemming met den alge- meenen economischen toestand was Sindsdien is 't steeds berg afwaarts gegaan in de Britsche steenkoolnijverheid. En wanneer thans het loonvraagstuk voor de mijndirecties een onoplosbaar puzzle is, moeten wij hiervan de oorzaken zoeken, ten eerste in den algemeenen economischen toestand (zooals wij in het vori ge artikel hebben aangetoond) en ten tweede in de onjuiste economische politiek van de Engelsche regeering na 1912 en meer nog, na 1917. Aan deze wetenschap heeft de mijnwerker op het oogenblik niet veel, zijn positie wordt er niet beter door. Maar wel kan hij en wij allen met hem uit de geschiedenis van den Engelschen mijnwerkersbond leeren, dat een te ver doo-gevoerde loonactie tot catastrophen leidt, waarbij dan in den regel de arbeiderde zwaarste offers heeft te brengen. Wellicht biedt het verloop van den loonstrijd in Engeland ons nog gelegenheid hierover nog meer te zeggen. Ingezonden Mededeeling. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct. B. V. G. In Hotel du Commerce te Oostburg bij M. A. Mabesoone werd onder voorzitterschap van den heer Bom te Waarde eene jaarvergadering gehouden van den Bond van oud-leerlingen van winter cursussen in landbouw kunde. (B.V.G.) Bij de opening waren aanwezig de vertegen woordigers der afdeelingen uit Ooitburg, Zaamslag, Wolfaarts- dijk, Kloetinge, Waarde, Rrui- ningen, Serooskerke, Dreischor, Veere en Renesse. De voorzitter der afd. Oost- burg de heer le Clercq sprak het openingswoord en een har telijk woord van ontvangst tot het Bondsbsstuur en hen die een verre reis hadden ondernomen welke woorden door den heer Bom werden beantwoord. De notulen van den Bonds- secretaris den heer W. du Buck werden ongewijzigd goedge keurd. Bij de ingekomen stukken werden voorgelezen de brieven der heeren van Liere en Rooman, die hunne bestuursfuncties had den aanvaard, het verzoek om eene medaille voor de tentoon stelling te Rruiningen, welke in middels door het bestuur was toegestaan, een circ. van de firma Noordhoff te Groningen, betreffende een werk over plan tenziekten, dat zal aangekocht worden door de bibliotheek. Aangaande het Boerenjaarboek, uit te geven door Nijgh en van Ditmar te Rotterdam, waarover eene uitvoerige toelichting werd gegeven door den heer Tj. B. E. Riel.tra, werd besloten de verschillende abonnementen der afdeelingen op te (reven aan spr. eu dan de verschilt- d- b- stellingen te doen via Z.L.M. om daardoor te kunnen genieten van een goedkoopere prijs. Op het schrijven van de com missie tot hul liging van Dr. van der Hoeck, aftredend Directeur- Generaal van den landbouw werd m°t algemeene instemming het bestuursvoorstel aangenomen om f20.bei chik baar te.stellen, Deo: den heer Kidstra werd een aa mo digend woo d ge sproken voor individueele bij- d agen bovendien. Door h»t b»stuur werd mee d-deeling gedaan van de stal stamboek houding, dat tegenover h»t verli-s der Afd. Noord Be veland stond de aanwinst van Meliskerke. Getracht zal worden op Noord Beveland eene nieuwe afdeeling te krijgen. Daarna werd bij monde van den heer Zandee het eindrapport uitgebracht over het vraagpunt Hoe komt h-tdatde belangstel ling voor het Middelbaar en Lager Onderwijs in onze Pro vincie eer af dan toeneemt In hoeverre en op welke wijze kan door hen, die met vrucht land bouwonderwijs hebben genoten, het bezoek aan landbouwwinter- scholen en cursussen worden aangemoedigd en bevorderd In het rapport werden vele be zwaren geopperd tegen het Mid delbaar onderwijs als zuinigheid, bezorgdheid, gemis aan werk krachten, vree» de zoon van school terug te krijgen meer heer dan boer, het gure seizoen, waarin de leasen worden gege ven, de toestand der wegen, de geringe bezoldiging van het on derwijzend personeel, de heffing van hooge lesgelden, hetgeen alles den buitenkant raakt. Daar tegenover staat dat velen wars zijn van het onderwij», te wijten aan slechte opvoeding. Aan de hand van dit rapport vroeg de heer le Cleri q om de landbouw- onderwijzers in bescherming te nemen spr. weet dat de land- bouwonderwijzers slecht bezol digd worden, waardoor minder onderwijzers voor de landbouw- akte studeeren, terwijl bovendien de Rijksbijdrage ia ingetrokken, waarvan het gevolg zal zijn, dat het nog zal verminderen. Ge vraagd werd wat gedaan kan wo den om het herhalingsonder wijs of vervolgondei wijs te her stellen. De heer Rielstra zegt, dat reeds door de Z.L.M, en andere bonden heel wat geprotesteerd is over deze aangelegenheid, waarna hij en de heer A. I. Leenhouts uitvoerig stilstaan bij de kwestie van het herhalings- onderwijs. De heer Hofstra meent dat bij de gemeentebestuien moet aangedrongen worden om bij bestaande vacaturen aan te dringen op benoeming van land- bouwonderwijzers. Ook in Oost burg is getracht een cursus voor landbouwonderwijzers op te richten, doch zonder succes. Hij vindt dat de Bond in die rich ting moet werkzaam zijn. De Voorz. herinnert aan de werkzaamheden van den Bond in dezen geest te Scherpenisse en in het land van Zierikzee en andere omgevingen. De heer le Clercq wil even wel een lans breken voor de landbouwvakonderwijzers. De heer Rielstra is daaren tegen van meening, dat het niet veel vruchten zal afwerpen, maar hij geeft den Bond den raad vast te houden aan het idee van landbouwvak-onder- wijzers, dat maakt de zaak aan trekkelijker en beter. Hiertoe zal de noodige voorbereiding moeten getroffen worden en in overleg moeten worden getreden met den Landbouwconsulent den heer Stevens. Aan de orde is het 2e vraag punt Electriciteit en Landbouw. a. ia uit economisch oogpunt bezien voordeelig gebruik te maken van electriciteit in het bedrijf zoowel voor licht als voor kracht b. Zijn er groote gevaren aan verbonden zoowel voor menschen als voor werktuigen en gebou wen (brand) C. is er veel verschil in instal latie en inrichting Tijdens de behandeling dezer aangelegenh-id komen ook de afgevaardigden uit Tholen ter vergadering. Bij monde van den heer I. A. Risseeuw, werd hier het eindrap port uitgebracht, waaraan we het volgende ontleenen l Aangevoerd wordt dat elec triciteit niet altijd voordeelig is of liever nadeeliger. Dit wordt eensdeels geweten, dat in deze streek (West.Z.-Vlaanderen) ge- eischt wordt eene zekere ga rantie stroomafname. Dit nood zaakt een boer wel eens dit bedrag te halen en dus wel eens onnoodig electricittit wordt ge bruikt. Bovendien wordt als bezwaar aangegeven, dat het maakt dat enkele bedrijven de arbeiders te „weinig" werk zullen krijgen, waarmede be doeld worden de vaste arbei ders. Daartegenover worden de groote voordeelen aangevoerd ten opzichte van het verlichten van den arbeid der vrouw en dochters in het bedrijf (karnen, ontromen, waaschen enz.) Algemeen wo dt het nut voor licht en kracht erkend, maar men moppert, dat het duur is. Het mag van algemeene bekendheid zijn te achten, dat de electriciteit in Z.-Vlaanderen erg duur is (P. Z. E. M De gevaren acht men niet groot bij goeden aanleg en niet roekeloos gebruik. Met stallantaarns zijn heel wat meer onheilen gesticht. De installaties, die tegenwoordig worden aangelegd zijn bijna uniform, welke op groote be drijven met veel lichtpunten en contactstoppen natuu-lijk duur der zijn. De oorlogsaanleg is zoo goed als verdwenen, terwijl bovendien de P. Z. E. M.-keu- ring eischt, zoodat wel goede aanleg kan worden verwacht. Dit sluit niet uit, dat niet alle boeren het nemen voor hun be drijf, maar toch zeker het grootste deel. De electriciteit is hier spoedig populair geweest en het is lang niet denkbeeldig, dat alt tusschen de gemeenten en den P. Z. E. M. overeenstemming komt bijna alle boerderijen in Z. VI., aargesloten zullen worden. Geen der aanwezigen verlangde aan gaande dit rapport het woord. Daarna werd in genoemd Ho tel door de ongeveer 70 aan wezigen een gemeenschappelijke maaltijd gebruikt, waarvoor, naar we vernemen, niets dan lof was. Des middags werd met een drietal autobuss n van den auto- dienst Breskens-Brugge eoRnocke en met een drietal particuliere auto's een rondrit gemaakt, waarbij bezocht werden de stal len Aarnaudts te Sluis, voor de hengstenfokkerij en de stallen de Rijke te Eede en J. Becu te Groede voor de rundveefokkerij. Op alle drie de hofsteden wer den de bezoekers een zeer goede ontvangst bereid. In ons volgend nummer zullen wij opnemen, de lezing van den heer Zonnevijlle uit Axel op deze vergaderiog gehouden. Bresketis, Door 263 in gezetenen dezer gemeente, alle gezinshoofden, is een request gepresenteerd aan denGemeente- raad alhier, om dezen te ver zoeken, niet over te gaan tot aansluiting bij de Waterleiding. Braakans. Toen wij gister hoorden, dat onze gemeente met een groote ramp bedreigd werd doordat de firma van Melle bezig was een gedeelte van haar be drijf naar Sluis over te brengen wegens waternood, zijn wij direct op kondschap uitgegaan. Helaas het bericht bleek maar al te waar, de directie deelde ons mede, dat zij ondanks tastbare proefnemin gen er niet in geslaagd was ook maar eenigszins voldoende water te winnen en dat zij daarom met een gedeelte van haar bedrijf naar Sluis gaat, waar voorloopig de oude Vlasfabriek van den heer de Bliek is gehuurd. Nog deelde de heer v. Melle ons mede, dat van verdere uit breiding die in het verschiet lag, voorloopig wegens watergebrek moest worden afgezien. Zondagnacht omstreeks half twee sloeg de bliksem in een der schuren van den land bouwer Iz. Bouwens, aan de Nieuwe Sluis alhier. Spo-dig waren de om wonenden terplaatse, om met behulp van emmers water, het dak der nabijstaande schuur nat te houden en de in die schuur zijnde paarden en ander vee in veiligheid te bren gen. Al spoedig was het in de gemeente bekend en door het luiden der klok en brandsigoalen werden de bewoners uit hun slaap gewekt. De getroffen schuur, waarin zich hooi en wat landbouw gereedschap bevond, was reeds al een prooi der vlammen, toen de brandspuit arriveerde. De naastbijstaande schuur als mede het woonhuis kon behou den worden. Om half vijf rukte de brandweer weer in, daar ver der gevaar geweken was. Ver zekering dekt de schade. De te houden feestelijk heden, bij gelegenheid der Ten toonstelling van Ooft- en Tuin bouw, komen reeds in een stadium van ontwikkeling. De deelname aan de Volksspelen, etalage wedstrijd enz., beloofd groot te worden. Voor praalwagens is de deelname zelfs zeer groot. Er zullen historische groepen worden voorgesteld, alsmede Handel en Industrie. Het beloofd een grootsch feest te worden. Groede, Zondagavond had mej. S., alhier op het strand het ongeluk op de steenglooiïng uit le gijden, wairdoor zij hear voet zoodanig bezeerde, dat zij per voertuig huiswaarts moest gebracht worden. Eindexamen H. B. S. te Oostburg. Geslaagd de dames M. C. de Hondt te Groede, Joh. J. de Hullu te Oostburg, C. M. Neete- son, Cadzand. De heeren P. M. Dikkenberg, Zuidzande, I. P. Schippers te IJzendijke, W. J. v. d. Hooft te Oosiburg, A. J. de Rlerck en J. J. Ri seeuw, Zuidzande, P. J. Hol, Aardenburg, J. van de Putte, Sint Anna ter Muiden (Sluis), Joh. P. de Smet, IJzen dijke, A. I. dé Hulster en A. P. Bollaert, Oosiburg, I. A. de Jonge, IJzendiike, M. A. Plas- schaert, Hoofdplaat, J. C. le Grand, Oostburg, D. J. D. du Fossé, Breskens, I. P. Leenhouts te Groede. Hoogwaterg,etii Rre«ken« DAGEN. vm, nam Woensdag 22 Juli 3 07 3 31 Donderdag 23 3.43 4 07 Vrijdag 24 4.18 4.42 E. Rwaitier, Dinsdag 28 Juli nm. 9.52. Lioht op «oor RIJwialan snz. Woensdag 22 Juli nm. 9.36 Donderdag 23 9.35 Vrijdag 24 9.34 Wiaaalkaaraan. Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.10-f 12.13, Marken f0.60 f 0.61 p. billioen, Belg. Francs f 11.49-f 11.54, Fransche francs f 11.87-f 11,97, Rronen (afgest), f 0.34 f0.35. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Juli. Iu de volgende zaken werd uitspraak gedaan Rnoeierijen bij de aflevering van bieten te BiervlietP. E. M., 53 j„ herbergier te Biervliet, G. J. D., 20 jcommissionair te Rruiningen, M. A. H., 22 j timmerman te Halsteren, allen vrijgesproken. P. E. M., 53 j., herbergier, dagvaarding nietig verklaard, J. A. v. d. H., 24 j., werkman te St. Maartensdijk en A. C. B., 26 jkantoorbediende te Mid delburg, voor beiden de dag vaarding nietig verklaard. Door Fr. d. S., 51 jaar, koop man te IJzendijke, is hooger beroep aangeteekend tegen eért vonnis van den Rantonrechtc-r te Oostbu-g, waarbij hij ter zake van visschen zonder akte werd veroordeeld tut f 10 of 10 dagen hechtenis, met verbeurdverkla ring van 30 fuiken en 9 aal- dobbers. Verwezen naar de terecht zitting met last tot gevangen houding J. S62 j., hoofd onderwijzer te Ellemeet, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van ontuchtige handelingen met minderjarige leerlingen,

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2