Plaatse! Nienvs Binnenland. Fietsen Qemenjfd Nieuws Buitenland. ook wel eenigszins vergeven, dat zij in 't algemeen erg vlug klaar zijn met een advies voor het geen behoorde gedaan te wor den en zij de betere beitratlng, de ruimere scholen, de gesubsi diëerde volksconcerten en zooveel meer opeiichen zonder dat eenig inzicht bij hen bestaat of de wereld reeds over de uitrusting beschikt die noodig is om het tegenwoordig en vooral het toe komstig geslacht, gelijke welvaart te verzekeren als op dit oogenblik het geval is. Sedert 1900 zijn er in Neder land ruim twee millioen m°nschen bijgekomeo. Probeert eens lezer U een voorstelling te maken wat die 2 millioen zielen noodig hebben gehad en nog zullen hebben alleen reeds aan de al lereerste levensbehoeften dus kleeding, voeding en woning. Denk dan eens verder wat er allemaal aan te pas is gekomen om die drie zaken voor hen voort te brengen, dus machines, transportinrichtingen, bergplaat sen, enz. Als men dat bedacht heeft, dan gaat men begrijpen hoe ontzaglijk veel van het ter be schikking zijnde kapitaal moet aangewend worden om allereerst daarin te voorzien en een te ruime uitvoering van werken die niet tot voortbrenging dienen de voorziening in de eerste levens behoeften der maatschappij in gevaar brengen. DE KABINETSCRISIS. De Koningin heeft aan den heer H. Colijn, Minister van Financiën, opdracht gegeven tot samenstelling van een nieuw Kabinet. De heer Colijn heeft verzocht, deze opdracht in beraad te mogen houden. NEDERLAND EN BELGIË. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de rapporteur voor de begrooting van Buiterlandsche Zaken, de heer Standaard (Kath. I)rm, en flamingant) in zijn verslag be treurt, dat België er niet vol doende naar streeft ook met Nederland zulke gelukkige be trekkingen te onderhouden, alt met Frankrijk en Engeland, die door haar karakter en met den» moreelen steun an regeeiing en vertegenwoordigers in het bui tenland het land kostbare diens ten kunnen bewijzen. EEN AFZONDERLIJK DEPARTEMENT VAN LANDBOUW ENZ. Het Kon. Ned. Landbouw- Comité heeft zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend, waarin het als zijn meening te kennen geeft, dat het ten zeerste wenschelijk is, veder jm een zelfstandig departement van landbouw, nijverheid en handel in te stellen, waarbij een afzon derlijke en zelfstandige dienst van den Landbouw bestaat. Biervliet. Een elfjarige jongen had het ongeluk van een paard te valle", waarop hij naar den smid reed, en zijn arm te breken. Biervliet. De nieuwe Muziek tent, die haar voltoo'ï ïg thans nadert, belooft een sieraad van de Markt te worden en biedt Zelfs groote gezelschappen een ruime plaats. Waterlandkerlcje. De landbouwer C. v. D. alhier had, terwijl hij bezig was met een bijl te werken, bet ongeluk dat die bijl uitschoot en terecht kwam in zijn knieschijf, hetwelk een wonde veroorzaakte van 7 cM lengte, Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, tfi«Mlko«nen> Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.12 f 12.15, Marken f0.60 f 0.61 p. billioen, Belg. Francs f1157 f1170, Fransche francs f1180 11.92, Kronen (afgest) 10 44 f 0.35. Predikbeurten. Nrd. Hbrv. Kerk. Zondag 19 Juli 1925. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v 9.30 ds Bremer. n l'/au Zondagschool n 5'ij u ds Bremer. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Bediening H. Avondmaal. Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2.30 ds v Griethuijsen Schoondijke n 2 u da Scholte. Waterlandk. v 10 ds Scholte. IJzendijke v 10 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Bremer. Hoogwatergetrj Bre*ke na DAGE N. vra. am Zaterdag 18 Juli 12.57 1.21 Zondag 19 1.17 1-41 Maandag 20 1.58 2 22 Dinsdag 21 2.31 2.55 Nieuwe Maan, Maandag 21 Juli nm. 10.59. Lioht op voor Rijisrielen enz. Zaterdag 18 Juli nam 9,42 Zondag 19 9 41 Maandag 20 9.40 Dinsdag 21 9 39 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 14 Juli. Op de heden in het Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5 85f 8 10 Eendeieren f 6.056^15 Aangevoerd 18;000 stuks. SPORT. DUIVEN. Uitslag van den wedvlucht van den Bond van Postduiven- liefhebbers in West-Zeeuwsch van Bordeuax met 105 duiven. Los te 7-51 uur met eenNoord- Oosten wind (onweerachtig). De eeiste prijswinnende duif arriveerde te Sluis op een af stand van 777 72 K.M. om 5 25.34 uur met een snelheid van 828 0 M. per minuut. De laatse prijswinnende duif arriveerde te Cadzand op een afstand van 782.91 K.M. om 10.42.16 uur met een snelheid van 625.2 M. per minuut. De eerste 20 prijswinners zijn als volgt L. Dhondt te Sluis, le en 13e, J. Rieteco te Oostburg, 2eJ. Jansen, Zuidzande, 3e W. Kie vit te Aardenburg, 4e; J. Wage te Sluis 5 en 1 le Abr. Risseeuw te Ooslburg, 6- en 9e; M A. Mabesoone te Oostburg, 7e J. van Wijckhuizen te Aardenburg, 8e; A. Nijssen te IJzendijke 10e; P. de Meij te Oostburg, 12e; J. M. van Iwaarden te Cadzand, 14e W. Brevet te Cadzand, 15e; Alf. de Smet te Sluis, 16e en 20eA. Klaaijsen te Aar denburg, 17e; P. Gooisen te Retranchement 18e; G. Caniere te Sluis, 19e. Ingezonden Mededeeling. Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en doorzitten der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 30-60-90 ct. PU ROL VIJF GERAAMTEN GEVONDEN. Bij het bouwen van een woon huls te Aalten stuitte men op een vijftal nog gave geraamten. Ouden van dagen herinneren zich van hun ouders te hebben vernomen, dat aldaar In 1813 soldaten van 't Napoleonistlsche leger, welke van uitputting waren g-storven, begraven zouden zijn. DROEVIG. Het 2 jarig kindje van C. v. Rij, te Oud-Beijerland, is in een pan kokend water gevallen en aan de brandwonden overleden. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. In het boBch achter de uit spanning ,De Pan" bij Zeist, goed verscholen tusschen het dichte hout, is, naar „Het Volk" meldt, een kampeertent gevon den, die waaischijnlijk reeds eenige weken onbewoond bleef. De politie vo-d in de tent de unitormkleeding van een vaan drig van de genie, benevens allerlei, dat voor een picnic noodig is. Alle taf-lge-ei, dat van go de qialit-it bleek, was geroest, wat er mee op wijst, dat het geruimen tijd niet werd gebruikt Behalve nog een kof fer, boeken enz. werden ook een geladen browning, benevens een paar doozen patronen aangetrof fen. Gelet op de omvangrijke en verre van waardeloozen in ventaris, baart het verwondering, dat een en ander zoo lang on beheerd bleef. Tent en inhoud werden naar het politiebureau overgebracht. Een onderzoek wordt ingesteld naar den eigenaar. SCHIETEN MET LICHT- KOGELS. Woensdagmiddag werd op den berg te Lunteren en in de omgeving daarvan een militaire oe'ening gehouden, waarbii, on- begrijplijk genoeg, op last der superieuren en nog wel midden op den dag, mjt lichtkogels werd gevuurd. Wat bij dit roekeloos bedrijf niet kon uit blijven, gebeurde. Bijna dade lijk stond de kurkdroge heide in brand en slechts weinig tijd daarna sloeg h-t vuur ook 0p de omringende opgaande dennen over. Hoewel de militairen, later bijgestaan door de manschappen der Luntersche brandweer, alles deden, om de vlammen te blus schen, gelukte dit eerst, toen ongeveer 2 Heet. oppervlakte van het p-achtigste natuurschoon was veroield. EEN AANVARING. Op den Rijn bij Wageningen her ft een aanvaring plaats gehad tusschen het tjalkschip „Op Hoop van Zegen" en een zeil jacht van den heer Hemming uit Cronsberg bij Frankrijk a M., waarbij dit laatste omsloeg. Het ongeluk had plaats naast een opgaande sleep van 10 ledige schepen, waardoor er niet ge noeg ruimte bleef voor de tjalk en 't jacht om elkaar te passeeren. Met den heer H. waren diens echtgenoote en 16 jarige doch ter aan boord. Allen geraakten te water, maar werden gered. De in de rivier drijvende inboedel van 't jachtje werd opgevischt, een handtasch, waarin f45 en een gouden horloge gingen verloren. Het jacht had een gat in de kiel van 1 d.M. doorsnede, de mast was gebroken, enz. De schade voor den heer H. wordt op f 1000 geschat. Tijdens het ongeluk passeerde in volle vaart een motorboot, die zonder te stoppen tusschen de drenkelingen heenvoer en tegen een der schepen van de sleep opliep, dat daardoor beschadigd werd. Het is niet mogen ge lukken den bestuurder der motor boot, die er snel van door ging, aan te honden. EEN AVONTUUR. Een Engelsche toerist, zoo verhaalt een Zwitsersch blad, had een zonderling avontuur. Terwijl hij den Taminapas bij Ragaz overtrok, zag hij plotse ling twee arenden, die neerscho ten alsof zij den wandelaar wil den aanvallen. Deze bezat geen ander wapen dan zijn parapluie waarmede hij zich dus maar in gevechtshouding plaatste om zijn leven, zoo noodig) zoo duur mo gelijk te verkoopen. Tot zijn verbazing lieten de arenden hem echter met rust. Toen zij dicht bij den grond waren gekomen, lieten zij voor de voeten van den onthutsten toerist een levende big van slechts enkele weken vallen. Het dier bleek geheel ongedeerd te zijn. De terugkomt van den Engelschma i in Ragaz, met zijn spartelenden last onder den arm, verwekte begrijpelijker wijze veel vroolijkheid. DE OORLOG IN MAROKKO Na de Britsche nota aan Spanje en Frankiijk, waarin Engeland medewerking van zijn marine met Frankrijk en Spanje te Tan- ger afwiist, zijn van den kant van de Fransche en Spaarsche diplomatie opnieuw pogingen ondernomen om Engeland van de noodwendigheid en de voor- deelen van een zoodanige inter ventie te overtuigen. Het kabi net is echter vastbesloten, op zijn standpunt te blijven staan. Ook wordt er op gewezen, dat de ondersteuning, die de Britsche belanghebbenden van den kant der geallieerden ia China onder vonden hebben, niet van dien aard is, om Engeland tot ver dere off-rs voor zijn bondgenoo- ten te bewegen. Chamberlain, de minister van Buitenlandsche Zaken, deed in het Lagerhuis med-deeling van de bewoordingen van het ant woord, dat de Engelsche regee ring heeft gegeven op de voor stellen der regeeringen van Frankrijk en Spanje nopens de medewerking van Groot Britanië met betrekking tot Marokko. Hij zeide, dat de regeeringen aan Frankrijk en Spanje hadden voorgesteld, dat Britsche oor logsschepen zouden helpen bij de bewaking van den contra- bande-handei in wapenen in de territoriale wateren van Tanger en eveneens binnen zes mijl van de Fransche en Spaansche zones in Marokko en dat contingenten Pr tsche, Fransche en Spaar.sche tro pen naar de zone van Tan ger zouden worden gezonden om te voorkomen, dat voorraden in handen der rebellen kwamen en om zoo noodig de stad zelf te beschermen. Voorts dat den vertegenwooidigers van den sul tan te Tanger zou worden op gedragen om aan de Spaarsche autoriteiten alle inlanders in de Spaarsche zone uit te leveren, die naar de internatiionale zone mochten ontvluchten. De Britsche regeering had geantwoord, dat ofschoon zij bereid was aan de voorwaarden te voldoen, vervat in de con ventie van Tanger, om samen te werken tot het onderdrukken van contrabande in de territo riale wateren, zij niet voorne mens was deel te nemen aan een actie buiten deze wateren. Even min kon zij zich neerleggen bij de gevolgtrekking, dat de terri toriale wateren zich uitstrekken buiten de driemijlsgrens. De regeering had bezwaar tegen 't zenden van troepen naar Tanger, daar zij geloofde, dat dit, in plaats van een aanval op de stad te voorkomen, deze eerder zou uitlokkeD. Wat betreft 't voor stel om inlanders van de Spaan sche aan de Spaansche autori teiten uit te leveren, meende de Engelsche regeering dat, afge scheiden van de practische on mogelijkheid zulke maatregelen uit te voeren, zij nutteloos zou den zijn als middel om aan de rebellie een einde te maken en nieuwe onrust en moeilijkheden zouden verwekken. De Engelsche regeering was het er mee eens, dat Tanger niet een centrum mocht worden van intriges der rebellen. De macht om dit te voorkomen was aan het bestuur van Tanger verleend, terwijl de Engelsche 'consul generaal zijn collega's zou steunen bij het treffen van de noodige maat regelen. NIEUWE HITTEGOLF IN OOST-AMERIKA. Sinds Zondag warden New- York en omstreken gekweld door een nieuwe hittegolf. Reeds zijn drie menschen bezweken van de gevolgen van de hooge tempe ratuur en een veel grootef aan tal ernstig ziek van geworden. Ettelijke 100.000-en menschen zoeken 's nachts verkoeling aan de stranden van Comey Island, Rockaway en andere plekken op Long Island, waar men de hitte ellende van New-York kan ont- lngezonden Mededeeling. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend mid del noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven Kalmte en nemen Ge jaagdheid en Overspanning weg. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drog. vluchten. De avondtreinen voe ren zoowat niemand van de in den namiddag naar Long Island gebrachte ko-ltebezoekers terug. De meesten gaven en de voor keur aan in de openlucht te blij ven overnachten. De strand- wachten kwamen oogen er ar men te ko't. Het was onmogelijk om de baders allen te contolee- ren en herhaaldelijk moest de reddingsbrigade uitrukken. De parken zijnalle weer opengesteld voor hen die binnenshuis het niet kunnen uithouden. In een ander gedeelte van Amerika, om en bij de Meren, is de hittegolf korter van duur geweest en ge volgd door een enormen storm, Te Chicago telde men reeds 21 slachtoffers, in Indiana 8, in Iowa 5 en in Minesota 4, terwijl er voor meer dan 1 millioen dollar schade is aangericht. BRIEVEN VAN DEN EX KEIZER EN DEN EX KROONPRINS. De „New-York Times" publi ceert uittreksels van brieven, die Keizer Wilhelm II en zijn echt genoote prinses Hermine evenals de vroegere K-oonprins aan een dame te Boston gezonden heb ben. Dit geschiedde de laatste jaren. Uit Doorn werd toestem ming ontvangen deze brieven te publiceeren. Van de brieven van den ex keizer is slechts deze vermeld denswaard," waaiin hij verklaait, dat het de moreele plicht van Amerika is het verdrag van Versailles ongedaan te maken en er ern nieuw vredesverdraf gebaseerd op de veertien punten van Wilson voor in de plaats te stellen. De kroonprins schrijft in een brief van 12 Januari 1924 o.a. Mijn vader heeft zijn kans gehad. Hij heeft zijn spel verloren, doordat hij niet besluiten wilde tot een verbond met Engeland of Rusland. Ik heb hem duizend maal gewaarschuwd en hem ge zegd dat wij g-ï-oleeid en ten slotte door de geheele wereld vernietigd zullen worden, daar wij slecbts Oostenrijk, een steeds meer vervallend rijk, tot bond genoot hadden. Doch hij geloofde aan de vriendschap mét de gan- sche wereld en wilde niet toe geven, dat de wereldoorlog in aantocht was. Ik deed mijn best om de oogen van onze regee ring te openen. Het was hope loos en ten slotte werd mij, daar ik Pruisisch officier was, bevel gegeven dat ik de instructies moest respecteeren en mijn mord houden. Met wijd geopende oogen zag ik onze vernietiging aankomen. Zooals ik zeide, hij heeft zijn kans gehad en mij werd nimmer de mogelijkheid geboden om te toonen waartoe ik in staat was. Wellicht hou den zij mij voor te harteloos, doch ik heb de laatste jaren te veel te lijden gehad. Uit andere brieven schrijft de ex-kroo prirs dat het socialisme Duitschland in den afgrond heeft gestort, doch het zal ten slotte niet zegevieren. De gebeurtenis sen in Italië, Spanje en Grie kenland zijn de bewijzen en deze beweging breidt zich ver der uit. Op een andere plaats beklaagt de kroonprins zich over de weinige kennis van vorige Duitsche regeeringen be treffende de psychologie van 't buitenland en meent dat het ook heden niet beter is geworden. Hij verzoekt de geadresseerde het Amerikaansche volk duidelijk te maken, dat wij allen naar den duivel zullen gaan als Frankrijk, de wilde hond van Europa, niet spoedig tot kalmte wordt ge bracht. De kioonprins zegt aan verder dat de beriohten over de monarchistische onlusten in Duitschland onzin zijn. Vele menschen zijn tegen de repu bliek, doch zij zullen hun doel eenvoudig dour stemmingen be-

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2