Doorzittend ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekeiijkscb Overzicht, yggaEASTeH. Geen Geweten. De prikkel van liet eigenbelang. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 1 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r s v a n 1—5 regels 75 cent i Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo!'2Ü" BRESKENS p,°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e jaargang Zaterdag 11 Juli 1925 Nummer 3044 Met honing vang je nu een maal meer vliegen dan met azijn. En daarom is het niet erg ver standig van de Entente, dat ze op een oogenblik, dat ze wacht op Duitschland'a antwoord op de laatste Fransche nota, inzake het waarborgverdrag en Duitsch land's aansluiting bij dat ver drag, de Duitschers verschrikt met de bariche eischen betref- f nde de Duitsche luchtvaart. De Fransche nota had hen toch al een beetje kopschuw ge maakt. Toen ze hun bereidwil ligheid uitspraken om aan het veiligheidsverdrag mee te doen, was het allerminst hun bedoe ling de banden, waarmee het verdrag van Versailles gebonden heeft, nog wat vaster aan te halen. Ze wilden zich uitspreken voor het behoud van den in het Westen ontstanen toestand en verder de zaak laten zooals ze was. Maar de Franschen, blijk baar in de veronderstelling, dat Duitschland bizonder begeerig was om aan het veiligheidsver drag deel te nemen, meenden van de gelegenheid te kunnen gebruik maken, om het de pin nen van het vredesverdrag nóg wat vaster op den neus te druk ken en zoowel nieuwe verdragen over de Oostelijke grenzen te eischen, waarbij het zeil de ga rant en de scheidsrechter zou zijn als toetreding tot den Vol kenbond, waarvan het nog kor- teling den ouden vijand wou uitsluiten. Het tot sta id komen van het veiligheidsverdrag zelf blijkt er een beetje onzeker door gewor den. De Duitsche regeering heeft nog niet geantwoord. Maar het schijnt wel zeker, dat ze tegen deze nieuwe verplichtingen in verzet zal komen. En in deze gemoedstemming kan het stellen van nieuwe eischen om de Duitsche lucht vaart te beperken, die misschien wel in het vredesverdrag hun grond hebben, maar dit niette 3. Overigen, verzoek ik je vrien delijk om nu niet weer voor een paar uur .poorloo. te verdwij nen, want ik heb strak., wanneer ik met Düringhoffen klaar ben, nog iet. verbazend gewichtig, met u te bespreken". .Iets gewichtig»? Dan zal ik natuurlijk alleen al uit nieuws- gierigheid thuis blijven". Zij boog nog eens het bekoor lijke hoofdje naai den kaars rechten jongen aaaistent, om dan geruischloo. en licht als een hinde de kamer uit te zweven. ,Een overmoedig ding niet waar meende de profe.sor. Naar het schijnt heeft zij het niet kunnen nalaten in het eer.te kwartier van haar kennismaking u reed. een beetje te plagen. Hoe staat het overigen, in het laboratorium Ben je met die verwemchte analyse werkelijk klaar gekomen Dü inghr ffen, wiens blauwe oogen nog steeds op de deur opening gericht waren, waardoor het jonge mei.je verdwenen wa«, schrikte bij deze vraag uit zijn gepeins wakker, alsof hij op een Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Ingez. Med. min met de bedreiging voor de Duitsche luchtvaart, die ze in houden, de Duitschers slecht, kunnen verbitteren, en de Duit sche regeering gemakkelijk toe brengen de afwijzing vai de Franiche eischen in zake het waarborgverdrag nog voor scher per te foimuleeren. DeFranschen moeten niet vergeten, dat op •tuk van zaken zij het in de eerste plaats zijn, die een veilig heidsverdrag begeeren, en dat het al heel weinig verstandig is, je eigen wenschen te blokkeeren. Maar de oorlog en destemming, die hij gekweekt heeft, schijnt dit soort verstandigheid een beetje gesaboteerd te hebben. En het lijkt uiterst moeilijk, zich zelf geheel uit die stemming los te werken. In België do'o ze er al lang tevergeefi moeite voor. In alle landen, tot zrlts in Amerika, waar ieder, die zich tegen een oorlog durfde uitspreken, een goeden gooi naar gevangenis straf deed, heeft die stemming zich niet alleen naar buiten maar ook naar binnen doen gelden. In België hébben vooral de Vla mingen de gevolgen daarvan ondervonden. De behandeling, die zij zich reeds zoo lang had den moeten laten welgevallen, had de meesten niet erg geest- driftig gemaakt voor de Belgi sche regeering en het Belgische vaderland. En velen hadden zelfs een oogenblik hoop in den oorlog en zoo noodig onder me dewerking der Duitschers de nationale VDamsche eischen te kunnen vervullen. Dat had de Belgische regeering en de Wa len en Frarchiljons kwaadaardig gemaakt tegen al wat Vlaamsch was. En menig Vlaming heeft dat met gevangenisstraf, onts'ag uit zijn betrekking, armoede en horger moeten bekoopen. De ge ringste verdenking van activisme was voldoende om een vervol ging uit te iokken, waarop al misdaad betrapt was. Toen greep hij in de borstzak van zijn jas om eenige beschreven vellen papier te voorschijn te brengen. .Hier is ze, professor", zeide hij, een prachtige bevestiging van de door u opgestelde theorie. ,Nu, des te beter, jonge vriend, des te beter 1 Maar laten we naar mijn werk kamer gaan, opdat we de ge- heele geschiedenis op Ons gemak kunnen bekijken. Bovendien heb ik daar sigaren, waarin ik op 't oogenblik heel veel trek heb". Buitengewoon goed geluimd schoof hij zijn arm door dien van den jongen man en geleidde hem naar zijn werkkamer. Maar de kwestie waarvoor hij zijn assistent had laten komen, scheen nog al gauw tot een op lossing te zijn gebracht, daar Düringhoffen na verloop van een kwartier de woning weer verliet. Terwijl hij langzaam door de gang liep, keek hij opmerkzaam naar alle kanten om zich heen, als iemand die iets heel bepaalds hoopt te ontdekken. Behalve 't dienstmeisje, dat nieuwsgierig door een half geopende deur gluurde, zag hij echter niets en toen hij de met dikke loopers belegde trap afdaalde, waren op zijn rustig ernstig gelaat niets heel gemakkelijk een veroordee ling volgde. Verschillende vooraanstaande Vlamingen zuchten zoodoende nog in gevangenissen, anderen leven in vrijwillige bal'ingschap nog anderen, uit hun brood winning gestooten, leven in ar moede en ellende. Aan dat all-s hebben de Vlamingen, die zelf buiten schot bleven, al lang een einde willen maken. Maar de oorlogapsycheu bleek ook in België nog te sterk. Nu heeft het Kamerlid Herman Vos, af gevaardigde van de frontpartij, op ieuw een voorstel ingediend tot het verleenen van een alge- meene amnestie aan politiek veroordeelden. In andere landen is over dat alles ook reeds de spons gehaald. En de heer Vo» hoopt, dat hem dit in deze ka mer en met een regeering, die uit socialisten en Vlaamsche de mocraten bestaat, in België nu eindeliik ook wel lukken zal. Maar de afgelegde regeerings- verklaring heeft al getoond, dat het democratische en Vlaamsch gezinde er maar erg dunnetjes boven op ligt. Dat is natuurlijk wel vooral het gevolg van de omstandigheid, dat zij ook de concervatieve Katholieken tot vriend wil houden. Want al be schikt zij over een democrati sche meerderheid, de meerder heid is uiterst klein en zeer wankel. De plannen tot het in- voereo van vrouwenkiesrecht voor de p'ovinciale raden stui ten op verzet der socialisten en hebben dan ook al een so cialistisch» verklaring uitgelokt, waarin de regeering met een betuiging van voorloopige ver trouwen gewaarschuwd werd. Maar ook als de soci ritsten halstarrig w irden, dan raakt de regeering alle grond onder de voeten kwijt. Want voo loopig gaat het nog alleen in Italië zoo, dat de re geering uitmaakt, hoe alles ge geen bijzondere gevoelens te lezen, die soms door een zekere bekoorlijke herinnering in hem wakker geroepen mochten zijn. Professor Wallroth echter legde terzelfdertijd zijn half opgebran de sigaar op de aschbak, streek nadenkend door zijn baard en liep een paar maal in zijn kamer op en neer, zooals hij anders wel eens placht te doen, wanneer een wetenschappelijke vraag zijn geest bezig hield. Zijn statige gestalte hoog oprichtend, alsof hij zich daardoor een veel nog jeugdiger en werkkrachtiger uiterlijk wilde geven, wendde hij z'ch naar de deur en riep, nadat hij in de aangrenzende kamers tevergeefs gezocht had, dennaam zijner dochter. .Ingeborg 1 Kaboutertje 1 In welk muizegaatje heb je je nu toch weer verstopt Een vroolijke lach antwoordde hem op de gang en het volgend oogenblik was zij reeds aan zijn zijde, zich teeder tegen zijn schouder vleiend „Nu, hebt u uw nieuwen So crates of Diogenes weer naar huis gezonden schertste zij. „Weet u wel, dat ik hem eerst voor eeo ambachtsgezel hield, alleen al wegens zijn groote roode handen Hoe eigen beuren zal en al het volk, in het pirlement vertegenwoordigd, slechts „j t" heeft te knikken. En zelf» daar blijkt het alleen mogelijk door Mussolini's kracht methode». Deze fascistische aan voerder vergroeit ook naar den vorm steeds weer tot den alleen- heerscher, die hij feitelijk sinds lang is. Hij is nu behalve minister president nog minister van buiten- Ïand8che zaken, van oorlog, van marine, van de luchtvaart, van oeconomische zaken en van fi nancien. Maar ook tegen htm verh-ft zich een gevaar, dat met geen opheffing van de vrij heid van drukpers en vereeni- ging en dergelijke geweldmaat- regelen te bestrijden is. Het is een zelfde gevaar ais dat, het welk Frankrijk bedreigt. En het zal ook in Italië blijken, dat met buitenissigheden en kunst matige maatregelen van verde- diging de lire niet op peil te houden is. Juist de abnormale toestand, die in Italië heerscht, maakt deze voortdurende daling van het betaalmiddel nog ge vaarlijker. En het komt de Italiaansche regeering dan ook ongetwijfeld al uiterst ongelegen, dat juist nu Amerika steeds hardnekkiger op regeling der schuld aandringt. Misschien kan haar deze be narde fi lanciëele positie tenslotte nog leeren, wat ze niet erkennen wil, dat het gebruik van geweld nu eenmaal niet de beste methode ia om een uit zijn voegen geraakt land of wereld weer tot rust te brengen. Ingezonden Mededeeling. bij Wielrijders, m Ieer 3ch fist |en door de zon ^erschraeliJe'Huid, Schrijnen en Smetten.verzacht en' fieneesl men met p y £q bil Apoth en Dropish aardig dat u mij nooit iets van dezen dwazen man verteld hebt!" De professor streelde lief kozend haar rijke, zijdezacht haar, maar de wijze waarop hij haai antwoordde, verried, dat zijn gedachten zich met iets anders bezighielden, dau met de zonderlinge hoedanigheden van zijn jongen assistent. .O, ik denk dat hij in het geheel niet zoo dwaas is, mijn kind", meende hij verstrooid. Ik heb waarschijnlijk nooit een flinker leerling gehad dan hem en ik beschouw hem bovendien als een zeer braai mensch". .Natuurlijk, hij moet immers wel het ideaal van een chemiker zijn want hij zoekt het groote uitsluitend in zijn distilleerkol ven en het mooie in zijn retorten. Vermoedelijk gaat hij even wei nig naar de kroeg als naar de concertzaal of het theater en ik wed, dat hij in zijn bibliotheek niets anders heeft dan boeken met getallen en formules". De professor scheen over haar belangstelling voor Dürioghoffen en over haar nauwkeurige be kendheid met zijn gewoonten eenigszins verrast. ,Wel moge lijk", sprak hij, maar iodien het anders was, zou hij waarschijnlijk nauwelijks in staat zijn van een In oude studieboeken der economie vond men nog wel eens de opmerking, dat arbeid een last is die men zich getroost om de resultaten die er mede worden bereikt. Dat .last" kli .kt somtnignn menschen misschien onpleizierig in de ooren. Het doetdenkeri alsof er geen arbeids vreugde zou kunnen bestaan. Maar het is heel goed moge lijk, dat beide samengaan. Last is hier bedoeld als de impanniog voor het preateeren van den arbeid noodig. Ieder moge nu zichzelf afvragen ot hij zich een inspanning zoude getroosten in dien er niets mee te bereiken ware. Men spant zich soms in zonder dat een tastbaar resultaat wordt verkregen bijv. de sportbeoefe naar. Maar iemand die in fabriek of kantoor werkt houdt zich toch wel degelijk voor oogen, dat hij door zijn werken loon zal ont vangen. Het is een welbekend feit dat stukwerkers zich meer inspannen dan degenen die tegen vait loon werken. Waarom? Doodeenvoudig omdat stukwer kers zich bewust zijn door groo- tere inspanniog het resultaat hunner inspanning te kunnen vergrooten. Precies eender als de gedachte gang bij een geëmployeerde is, deokt ook de ondernemer er over. Ieder ondernemer is eigen lijk een stukwerker. Tegen „vast loonf" werkt in het particulier bedrijf geen enkel patroon. Als hij zou zeggen ik bereken mijn arbeid a zooveel gulden per uur en ik heb een zoo groot aantal uren gewerkt, wat een totaal geeft van zooveel gulden, dan zou hij tevergeels den mensch zoeken die bereid was hem deze rekening t§ voldoen. De patroon is stukwerker in dezen zin, dat hij zich betaling verschaft naar gelang van hetgeen zijn bedrijf gemaakt heeft en afhankelijk van den prijs die hij daarvoor weet te bedingen. Deze omstan- inkomen, dat volgens mijn mee ning nauwelijks voldoende is om een mensch een kommervol be staan te doen lijden, ook nog zijn onbemiddelde bloedverwan ten te onderhouden. Naar ik vermoed, zal hij zich nog wei heel wat meer dingen dao theater en concert moeten ontzeggen". De overmoedige Ingeborg keek plotseling heel ernstig. Doet hij dat uw assistent vroeg zij. .Maar mijn hemel, dan moet hij toch beter betaald worden 1" De beroemde geleerde trok eenigszins ongeduldig de schou ders op. .Zijn bezoldiging is een zaak van de regeering, niet de mijne, en ik twijfel er overigens in het geheel niet aan, dat hij met zijn schitterende talenten binnen af- zienbaren tijd een andere, beter betaalde betrekking zal vinden. Maar ik zocht naar je, lieveling, om je een groote onthulling te doen. Ben je dan in 't geheel niet meer nieuwsgierig ,Ot ik brand gewoonweg van verlangen, om de geheimzinnige nieuwigheid te vernemen", ant woordde zij lachend, hoewel haar vroolijkheid toch niet meer zoo oprecht klonk als toen. .Hebt u som» weer een ridderorde gekregen?" (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1