PMfil Nieuws De Z.-Vlaamsche Waterleiding, Binnenland. Muziekconcours te Biervliet Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws onderneming gedeponeerd. Tot duever hebben reeds 5000 werk nemer* van de voordeelen van het ipaariteltel genoten. Het komt on* voor dat dit vernuftige »paar«y«teem menig kapitalist zal doen watertanden, want een rendement van 200 pCt. maakt niet iedereen van zijn geld. Het ware te wenschen, dat ook één der Nederlandsche groot-industrieën eens een proef nam met deze wel heel moderne spaarpot, die aanmerkelijk voor- deeliger is dan de „kous in de bedstee" van honderd jaar ge leden of „het steenen varken", dat ook al weer ouderwetsch is geworden. Men bericht ons dat wederom een gemeente is toegetreden, namelijk Ossenisse. Verwacht wordt dat spoedig nog meerdere gemeenten volgen zujlen, waarna men zal over gaan tot oprichting der N. V. Het is te hopen dat de nog niet aangesloten gemeenten het nuf en gemak van een water- voprziening spoedig zullen in zien. daar, indien men zou wil len aansluiten als eenmaal de Waterleiding beslaat, dit niet anders zou kunnen geschieden, dan onder veel bezwarender voorwaarden en de tijd zal leeren dat op den duur toch alle gemeenten zullen willen aansluiten. Werk- en rusttijden bij den Provincialen Stoombootdienst. Het volgende schrijven is aan de Provinciale Staten gezonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen A. Kievit, en G. Zieverink, te dezen optredende als Voorzitter en Secretaris van den Centralen Bond van Transportarbeiders, en domicilie kiezende te hunner kantore aan de 's Gravendijkwal 111, te Rotterdam; dat zij met groote belang stelling kennis hebben genomen van het voorstel van Gedepu teerden, inzake de arbeiders regeling van het personeel der Provinciale Stoombootdiensten dat zij tot huone groote tel: ur- stelling hebben moeten consta- teeren, dat sinds de behande ling van hun adres in de na jaarszitting van l'>24 geen verandering ten goede is gebracht in de arbeidsregeling van het personeel, terwijl in het thans door Gedeputeerden gedane voorstel ook nog geen enkele verbetering wordt voorgesteld dat het personeel nog steeds veel te lange diensttijden maakt, en inplaats van verbetering, in sommige diensten verslechtering is gebracht dat o.a. het personeel van den dienst op Terneuzen, hoewel verbetering in uitzicht was ge steld, nog steeds schrikbarend lange werkdagen moet maken, het personeel van den dienst VlissingenBreskens thans vier dagen moet overnachten te Bres kens en het personeel van den dienst op de Oosterschelde een half uur per dag verlenging van diensttijd heeft verkregen dat hierin, wat den dienst op Breskens aangaat, direct verbe tering ware te brengen, door het personeel weer om den anderen dag op den dienst Terneuzen in te deelen dat zij voorts ernstig bezwaar moeten maken tegen het in dienst nemen van losse arbeiders tegen een loon van f3,— per dag en fl.50 voor den Zaterdag, welk loon zelfs beneden het door de Werkverschaffing te Vlissingen betaalde is dat zij van oordeel zijn, dat de regeling van den diensttijden belangrijk verbeterd dient te wor den, en Provinciale Staten daar voor als grondslag dienen te be palen een veel meer normale arbeidsweek dat dit huns inziens, zonder groote moeilijkheden, mogelijk is, en zij bereid zijn een rege ling in te dienen, die bevre digend is, en zonder onoverko melijke bezwaren kan worden ingevoerd dat zij voorts van oordeel zijn, dat, indien Provinciale Staten op het voorstel van Gedepu teerden ingaan, voor een bevre digenden gang van zaken, be noeming van een Commissie voor Georganiseerd Overleg nood zakelijk is, in welke Commissie het personeel zijn vertegenwoor diger kan aanwijzen dat zij er ernstig bij Uw College op aandringen, met hunne wenschen rekening te houden, en zij er op aandringen, dat er aan zal worden tegemoet ge komen. DE KABINETSCRISIS. H. M. de Koningin heeft j.l. Zaterdag ter conferentie ontvan gen de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en gisteren den vice-president van den Raad van State en Mgr. dr. W. H. Nolens, voorzitter van de R.K. fractie van de Tweede Kamer. HET AANTAL KIEZERS PER MANDAAT. De R. Kath. behaalden hun 30 zetels met ruim 28'ƒ2 pCt. der uitgebrachte stemmen. Elke zetel werd in doorsnee gewon nen met 29,<t45 stemmen. De soc. dem. hebben 24 zetels met nog geen 23 pCt. der stemmen. Elk hunner zetels wordt dooi 29 429 kiezers geschraagd. Voor de anti-revolutionairen was het percentage 12'/4 pCt. waa door 13 zetels werden gewonnen. Op elke zetel komen 29.032 stem men. De christelijke historischen zijn verhoudingsgewijs rog h-t goedkoopst aan hun elf zetels gekomen. 27-778 kiezers ver schaffen hun telkens een afge vaardigde en nog geen 10 pCt. der stemmen leverde elf man daten. Voor den Vrijheidsboi d ligt de zaak juist andersom. Zijn plaatsen in de Kamer zijn elk met 29.984 kiezers verworven. Dat getal is hooger dan van eenige andere partij. 83/4 pCt. der stemmen werd op deze partij uitgebracht. De vrijzinnig-democraten daar entegen kregen hun zeven ze tels met maar iets meer dan 6 pCt. op eiken afgevaardigde komen 26 737 stemmen, dat is minder dan voor een der an dere groote partijen. Van de eenling-plaatsen werd het duurst gekocht die van den plattelander Braat, die 1 2/5 maal den kiesdeeler behaalde of 4369 stemmen daarop volgt de partij van den heer Arts, die zijn zetel behaalde met 1.3 pCt. van het totaal aantal stemmen, de communist met 1.2 pCt., de groep van ds Kersten door iets meer dan 1 pCt. per verworven zetel aan stemmen kreeg. Ds Lingbeek daarentegen kwam er met iets minder dan 1 pCt. Meer dan 6 pCt. der stemmen is nutteloos verkwist aan zetel- begeerigen en msnschen, die 't rumoer, dat zij om zich zelf heen maakten voor volksbeweging hielden. Breskens, De kermisdrukte is weer achter den rug. Het geheel heeft een rustig verloop gehad. Met het samenvallen der kermis te Schoondijke was het niet zoo druk als anders. Jammer, dat op het marktplein dit jaar geen kramen of ver makelijkheden waren, en dit al op het Spuiplein geplaatst was, wat tengevolge heeft gehad, dat de toeloop van het volk zich tot het Spuiplein bepaalde. Een druk bezoek is gebracht aan „Sumajo" waar het Holl. Tooneel uit Amsterdam, onder directie van Jo de Vries een drietal avonden een afwisselend programma bracht, Vrijdagsavonds werd Opge voerd: ,De Clown", Spel uit het circuileved j Zaterdagavond „Mooie Leen", Spel uit het Matrozenleven, en Zondagavond: „Dronken Leen", terwijl Zon dagmiddag opgevoerd Werd „Gekocht en betaald", Spel Van huiselijk leed. De stukken vielen goed in den smaak en werden goed vertolkt. Het gezelschap kan. met vol doening op haar werken terug zien. Wij twijfelen dan ook niet of zij zal komende winter, wanneer zij hier weder zullen optreden een volle zaal vinden. Bpsskens, Wij kunnen mededeelen, dat thans definitief besloten is, gedurende de Ten toonstelling van Ooft- en Tuin bouw alhier, een Tentoonstelling te openen van Schilderstukken. Daar zulks nog nimmer alhier heeft plaats gehad, zal deze Tentoonstelling ook veel bekijks hebben. Maandagavond werd alhier in een lokaal der Openbare School een vergadering gehou den van de leden van Ooft- en Tuinbouw, in Breskens woon achtig, met het doel een eigen Afdeeling te stichten, na een door den heer tioolhorst te houden rede. De opkomst was groot, vooral onder de dames, De Voorzitter, Burgemeester Van Zuijen, sprak een welkomst woord en opende in hartelijke woorden deze bijeenkomst. Hij schetste het ontstaan en de wor ding van de Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw. De heer Hoolhorst hield een aangename en duidelijke lezing over het ontstaan en de werking der Afdeelingen, z.g. „Floralias". Het is de bedoeling ook hier een Afdeeling op te richten, en dit jaar reeds planten te kwee ken voor de versiering van het terrein waar de groote Tentoon stelling wordt gehouden. De benoodigde plantjes worden ter verdere kweeking door de Ver- eeniging verstrekt. Het volgend jaar kau van eigen gekweekte planten een Fioralia worden gehouden. Ook kan de Afd. zich bewegen op het terrein van besproeiing, enz. Het gevolg was, dat alle le den tot de Afdeeling toetraden. Een concept-reglement werd voorgelezen en goedgekeurd. Een bestuur werd benoemd, bestaande uit zes dames en vier heeren. Een opwekkend woord werd gesproken om meerdere leden te werven. Zij die dus nog geen lid zijn, worden uitgenoodigd zich onverwijld op te geven, ten einde mede te werken tot het kweeken van planten. Dit zal de groote Tentoonstelling ook ten goede komen. In het slotwoord deelde de Voorzitter mede, dat volgende week een groote bijeenkomst wordt gehouden 'van alle in gezetenen, teneinde een com missie te benoemen, voor vast te Itellen Feestelijkheden, geduren de de Tentoonstelling. Waterlandkorkja, In de Vrijdag gehouden Raadsverga dering was de heer Verbruege afwezig. De begrooting 1924 werd gewijzigd. Met algemeene stemmen werd besloten tot|de electrificatievan de kom der gemeente, met geleider lijke uitbreiding daarbuiten. De ontstane onderwijzers vacature zal, om financieele redenen, niet meer aangevuld worden. De Gemeente-rekening 1924 werd vastgesteld met ontvangst op f21666 961/] en in uitgaaf op f17975.58, alzoo met een goed slot vau f3691.581/]. Qpoad*„ Men deelt ons mede, dat de heer J. K. Crucq, Hoofd der Openbare School alhier, om gezondheidsredenen den dienst met pensioen gaat verlaten. De heer Crucq is reeds 22 jaar alhier Hoofd der School. OostbllPg„ Men verzoekt ons mede te deelen, dat in de stemmencijfers alhier zooals we die de vorige week mededeelde, een kleine wijziging moet wor den gebracht. Op de Vrijz. Dem, werden niet uitgebracht 166 doch 137 stemmen en op de Vrijheids bond niet 315 doch 355 stemmen, Oostburg. Naar we ver nemen is door Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier besloten over te gaan tot gerechtelijke invordering van alle achterstallige belastingen over de jaren 1923 en 1922 respectievelijk van 26 en personen, terwijl aan de belas tingschuldigen 1923 eene eerste waarschuwing zal worden ge zonden. Hoofdplaats Vrijdagnamid dag werden de ingezetenen van ons dorp opgeschrikt door de brandsignalen. Een groote schuur van den landbouwer Iz. Verplanke in den Hoofdplaatpolder stond in volle vlam. Bedoelde schuur met diverse landbouwwerktuigen, alsmede een hoeveelheid hooi en stroo werden door het vuur verslonden. Door het vlugge en ko-date optreden van onze brandweer mannen, bleven de aangrenzende gebouwen met eenige water schade gespaard. Oorzaak van den brand, ver moedelijk tengevolge van von ken uit een nabijzijnde keuken schoorsteen. Verzekering dekt de schade. Cadzand. Onder groote be langstelling, zoowel van de zijde der ingezetenen dezer gemeente als van zijn collega's werd Vrij dagmiddag ter algemeene be graafplaats alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffe lijk overschot van I. A. Lauret, in leven wachtmeester bij de marechaussee te Westkapelle, die na een langdurige ziekte een dezer dagen overleed te Am sterdam. Aan het geopende graf her dachten Overste Thomson en luitenant Van der Hoek, zijn onmiddellijke chef, den eestor- vene als een voorbeeldig en plichtsgetrouw mensch en als een uitstekend kameraad, terwijl Ds H. F. de Puy,wijzende op het broze en snel-vergankelijke le ven, tevens namens de familie voor de betoonde belangstelling dank bracht. Twee mooie kransen dekten de baar, die door collega's werd gedrageneen van de vereeni- ging der Kon. marechaussée, één van de manschappen uit het district Vlissingen. Stil en onder den indruk ver lieten de aanwezigen het kerk hof, vol van medelijden voor de jonge weduwe, die met een klein kind achterblijft. Bij den landbouwer A. L. alhier zijn heden nacht twee schapen door een hond dood gebeten. Door de ijverige bemoeiingen van den Gemeente-Veldwachter is het gelukt den dader te ont dekken, die vermoedelijk meer dergelijke wandaden op zijn hondengeweten heeft rusten. Vanwege den Bond van Mu ziekverenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen Westelijk Deel zal op Zondag 2 'Augustus a.s. het jaarlijksche concours worden ge houden en wel te Biervliet. De feestelijkheden worden den dag te voren geopend met de inwij ding van de nieuwe kiosk op de markt te Biervliet door het ge ven van een concert der „Har monie" aldaar. Den Maandag worden de feesten voortgezet met volksspelen en concerten. Aan het concou-s wordt deel genomen in de 4e afd. door Ons Genoegen te Retranchement, in de 3e Afd. Geduld Overwint te Cadzand, in de 2e afd. door Harmonie té Biervliet, Veronica te Zuidzande, Harmonie te Oost burg, Eendracht maakt Macht te Groede en Apollo te Sluis, en in de ie afd. door Uit het Volk voor het Volk te Breskens, Oefening kweekt Kunst te Schoondijke, Geduld Overwint te IJzendijke en Koninklijke Muzieksocieteit Aardenburgsche Fanfaren te Aardenburg. Als verplichte stukken zijn aangewezen voor de 4e afd. Fantaisie facille van P. A, Stenz, voor de 3e afd. Le Roi d'un jour, ouverture lyrique van Adr. Rinchardt, in de 2 afd. Herfst- klanken, ouverture van Jan van Tright en in de le afd. un. fète champêtre van H. Labotn De beide tramwegmaatschap, pijen zorgen den dag van het concours voor extra-trams, zoo. dat ook dit concours weer ee( succes voor den bond beloof; te worden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 8 Juli 3.25 3.49 Donderdag 9 4.13 4.37 Vrijdag 10 5.07 5 31 Laatste Kwartier Zondag 12 Juli nm. 10.56. LioM op woop RIJwiolon ons. Woensdag 8 Juli nm. 9.50 Donderdag 9 9.49 Vrijdag 10 9.48 GROEDE. •Huw.-Voltrekkingen. 4 Juni. Jacobus Lucieer 36 jjm. en Magdalena Leenhouts, 29 j. jd. 4, Abraham Christiaan Lauret, 28 j., jm. en M. A. M. de Vlie ger, 24 jjd. Geboorten. 6 Juni. Lena Ma ria, d. van C. Bouwen* en T. J. la Gatse. 20 Juni. Anna Maria Suzanna, d. van H. Luteijn en M. S. Porreij. 21, Izaak Ber- tus, z. van W. I. de Groote en S J. Bruijnooge. 24, Johan Hendricus, z. van B. de Neve en Ph. Verstraete. 27. Anna Elizabeth, d. van I de Hullu en E. S. Haaitsen. NAVIER-EN VEERTIGJAAR Bij een goudsmid te Doesburg vervoegde ziqh een buitenman, die een gouden ring te koop aanbood. Zijq verhaal omtrent het vinden van den ring op zijn bouwland en de in den ring ge graveerde letters gaven den goudsmid aaqleiding om onder zoek te doen bij den heer W, en nu bleek, dat diens echtge- noote 44 jaar geleden haar trouw ring had vermist. Deze is waar schijnlijk met compost op het land uitgestort en thans weer te voorschijn gekomen. ZOOVEEL HOOFDEN In het dorpje Haren, bij Gro ningen, wonen thans ruim 30 rustende hoofden van openbare en bijzondere scholen. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Vrijdag is de werkman Kooien, stoker aan de mandenfabriek te Vlijmen, bij zijn werkzaamheden gestruikeld en voorover in een ketel met kokend water geval len. Vreeselijk verbrand over het geheele lichaam werd de man per auto vao het Wit-Gele Kruis naar het Groot-Zièken-Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. EEN DANSZAAL INGESTORT. Tijdens een bal te Boston stortte een der zijmuren van de zaal in, waarbij van de ruim 100 gasten slechts 18 zich konden redden. De overigen zijn ge kwetst of misschien dood, dan wel ingesloten door het puin. Nader wordt gemeld, dat 41 lijken geborgen zijn. DE VORSTIN-MOEDER VAN BENTHEIM. t Op het Schlosz Witgenstéin, waar zij logeerde, is plotseling overleden de vorstin-moeder van Bentheim, zuster van de Konin gin Moeder. ZWAAR ONWEER IN BELGIE. Vrijdagavond heeft het boven ons district den geheelen avond gedreigd en in de verte werd gerulmen tijd zwaar gerommel gehoord. Het blijkt dat de bui in hevige felheid is losgebarsten boven België. In Brussel is het zeer zwaar geweest en de stra ten waren veranderd in rivieren. De bui hield echter niet lang aan. Boven Leuven was gedurende Ongeveer 3 uren het hemelvuur

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2