Pu rol geneest en verfraait de Huid ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Oveizichl. tno,02°r breskens p,°78$;° Geen Geweten. Als Uhoesl ANGA De spaarpot voorheen en thans. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r O s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 4 Juli 1925 Nummer 3042 Ingfz. M-d. Dat we ook dien oorlog maar niet kwijt kunnen raken. Het zijn werkelijk niet alleen het veiligheids! erdrag en de Fran- sche vrees en de Engelsche voor zichtigheid, die er om aan her inneren. Heel ons leven gaat nog ge bukt onder den last, dien Europa zich door den oorlog vrijwillig op de «chouders legde. En wan neer we dat niet altijd meer be seffen, dan komt dat omdat je eeo last, dien je langen tijd en voortdurend draagt, niet meer als zoodanig merkt, omdat hij erbij schijnt te gaan hooren, deel van het geheel, dat je al tijd te dragen hebt. Maar soms een oogenblik voel je hem, drukt hij. Dan wordt je onwillig en tracht hem af te werpen. Het gaat niet, hij zit te vast gesjord. Maar de pogingen gooien den boel een oogenblik wat overhoop en geven een al- gemeene consternatie, niet alleen om de herrie, die ze maken, maar meer nog, omdat ieder plotseling den last opmerkt, dien hij zelf op de schouders heeft. Dat is nu in Frankrijk gebeurd, en duidelijker waarneembaar nog in Engeland. In Griekenland zijn ze als overal in het Zuiden wat ongeduldiger en opgewon dener. En wanneer Franschen en Engelschen nog raadplegen over den latt en de manieren, om er af te komen, dan rollen ze zich in Griekenland al over den grond als een paard dat doet om zich van lastige vliegen op zijn rug te bevrijden, maar zonder dat het veel geeft, zoo dat ze toch nog met den last op den rug weer moeten opstaan en verder moeten en die alleen een beetje vreemd verschoven zit en daardoor vaak nog lasti ger en drukkender is geworden. Feitelijk konden de Grieken dat nu wel weten. Ze hebben al een koning weggejaagd en nog een tweeden koning en ministers doodgeschoten. En het is alle 1. Het nieuwe dienstmeisje van professor Wallroth was slechts met tegenzin tot het besluit ge komen, den haar onbekenden bezoeker alleen in de kamer te laten. Hij zag er nu niet be paald verdacht uit, maar hij bleek volgens haar inzicht toch ook niet tot de kringen, waartoe zij den professor rekende, te behooren. Zijn groote, zware gestalte kwam haar zelfs boersch voor in zijn slecht zittende, bijna slordige kleediog en deze kleeding was Volgens het scherpziend oog van het meisje stellig uit een of ander goedkoop magazijn af komstig, getuige de onbepaalde verschoten kleur. Dat de vreem deling geen handschoenen droeg etl dat hem bovendien 't bestaan vao visitekaartjes onbekend scheen te zijn, deed hem bij 't dienstmeisje zeer in achting dalen, Op haar vraag naar zijn naam had hij tamelijk kortaf en beslist geantwoord: „Düinghoffen de professor heeft mij verzocht op dit uur hier te komen". Zij was eerst van plan geweest, maal hetzelfde gï-blevende last blijft. Nu hebben ze de zaak minder hardhandig aangepakt. Blijkbaar heeft de ervari g ge leerd. Want wanneer Michala- hoepolis, de minister president niet zoo verstandig was geweest op het eerste bevel van de re b-lleerende officieren op te itap pen, dan was er allicht weer een zelfde bloedige tragedie gevolgd, als na den afstand van koning Konstantijn. Generaal Pangaloe, het hoofd van den opstand, de zelfde. die indertijd den opstand van Konstantinistische officieren onder General Metanas onder drukte, behoefde nu niet anders te doen dan de ambtskleeding van miniiter president over te nemen. En wannezr er geen moeilijkheden komen met Zuid- Slavië, die den Griekschen buur al m°t al te best gezind was den laatsten tijd en wat geschrokken is van Tangaio's redevoeringen over de versterking van den Griekschen invloed op den bal kan en het herstel van Grieken- land's kracht, dan schijnt alle» onbloedig en vrijwel met een sisser te zullen aflnopen. We weten dan alleen, dat er weer een andere generaal baas is in Griekenland en kunnen wachten, tot hij door een van zijn col lega's, die Griekenland en zich zelf er weer op wil helpen, wordt weggejaagd, om op zijn beurt weer door een ander te worden verdrongen ongeveer zooals dat in Portugal gaat, waar ze ook omlden anderen dag revolutie spe en, net zoolang totdat er geen generaals meer over zijn en ze op het r ijje weer van vo ren af moeten beginnen of ein delijk het veelgeplaagde land, dat door den oorlog heelemaal u't zijn voegen geraakt is, rust gunnen. In Frankrijk, dat ook een veelgeplaagd land is en den laatsten tijd ook wat uit zijn voegen geschoten is, gaat het hem buiten op de steenen trap te laten staao, totdat zij zich van de waarheid zijner bewering overtuigd had. Nogmaals een blik op den vreemdeling had haar evenwel aanleiding gegeven hem toch in de salon binnen te laten. Zijn mager, baardeloos gelaat was stellig niet knap te noemen, de verre van fijne trekken verhinderden absoluut den leeftijd van den heer Düring- hoffen te bepalenmaar een nietszeggend alledaagsch gelaat was het echter nog veel minder en in de groote blauwe oogen, waarin''n wonderbaarlijk heldere glans straalde, schitterde iets dat het meisje haast tegen haar wil dwong beleefd te zijn. „Neemt u alstubelieft plaats, mijnheer", zeide zij, terwijl zij de deur van een smaakvol ge meubileerd vertrek voor hem opende. De bezoeker ging in derdaad zooder eenige verlegen heid op een der sierlijke, ver gulde stoeltjes zitten, dat blij kens een hoogst bedenkelijk krakeu, meer als sieraad dan voor practisch gebruik bestemd scheen. Hoewel hem verzocht was op dit uur aanwezig te zijn, moest hij geruimen tijd op de ver schijning van den professor wach andrrs. De Franschen zijn ver standiger dan de Grieken en weten wel, dat het niet helpt of ze revolutie maken, omdat de last toch op den rug vast blijft zitten. Ze trachten hem daarom los te maken met andere mid delen. En de nieuwste heeft Caillaux nu voorgesteld. Ze ver schillen niet zoo heel veel van de andere, die Clémentel, mi nister van financiën in het ka binet Herriot en zijn opvolger De Monrie hebben aanbevolen verhooging van de voorschotten van de Bank van Frankrijk met 6 milliard en een nieuwe binnen- landsche leening. Maar de Fran schen hebben inmiddels begre pen, dat er toch niets ander» op zat en hebben dus in kamer en senaat met de voorstellen genoegen genomen. Middelen om de last werkelijk los te ma ken, die op Frankrijk's schou ders rust en Frankrijk's fioan- ciën te herstellen, zijn het eigen lijk nog niet. Het zijn niet anders dan noodzakelijke voorbereidin gen, voor men naar die middelen op zoek kan gaan. Frankrijk's hegrooting moet allereerst in evenwicht en Frankrijk heeft oogenblikkelijk geld noodig. Als dat geregeld is, wil Caillaux aan het eigenlijke herstel beginnen. Door den oorlog in Marokko wordt hij daarbij al bij voor baat op gevaarlijke wijze ge handicapt. Oorlogen kost altijd geld. En het zijn juist de con sequenties van die waarheid, die ons nu eenmaal den last op de schouders hebben geschoven. Maar, bi] allen openbaart hij zich in een anderen vorm, in Engeland in den vorm van de geweldige moeilijkheden, waar mee er de industrie te worste len heeft. In 1920 had Groot-Brittanje een gunstige handelsbalans van 252 millioen ponden, dat is on geveer 2924 millioen gulden, in 1924 een van 27 millioen pond, ten want de geleerde, die het geweldig druk had, was juist pas met zijn ontbijt begonnen. Maar op het gelaat van den jongen man vertoonde zich noch ootstemmiog noch ongeduld. Met zijn heldere oogen bekeek hij de schilderijen aan den waod en de bronzen beelden op de pronkkast, om daarna in stil gepeins te verzinken met de gelaatsdrukking van iemand, in wiens woordenboek het woord verveling onder geen enkele omstandigheid schijnt voor te komen. Toen drongen uit de aan grenzende kamer de klanken van een piano tot hem door en hij hief dringend het hoofd op. De deur naar het nevenvertrek was open en daaruit klonken de harmonische tonen, die den wach tenden bezoeker in zijn gepeins hadden gestoord. Het was merk waardig welk een verandering zijn gelaatsuitdrukking onder ging, terwijl hij naar het piano spel luisterde. Aanvankelijk was het eeu uitdrukking van blijde verrassing, die den bijna stren gen ernst had vervangenlang zamerhand gleed er een glans van verrukking over zijn eerst zoo stroeve trekken en het dienst meisje zou stellig zeer verwon terwijl de cijfers over de eerste maanden van dit jaar een na- deelize balans van 29 tot 30 millioen doen verwachten. Dat zijn cijfe s, die spreken. En het is geen wonder, dat Engelsche oeconomen en politici daar te gen over een oogenblik met de handen in het haar staan. Het zijn niet enkel oorlogsgevolgen, die zich in dezen toestand de- monstreeren. Eogeland is als 't ware overgeindustralis-erd, moet nu aan voedingsmiddelen en grondstoffen te veel invoeren en weet voor zijn uitvoer niet vol doende weg. Maar juist in die laatste omstandigheid openbaart zich een oorlogsgevolg, waar toch de slechte oeconomische toestand der wereld zijn invloed doet gelden. Vooral de mijnen verkeeren nu in moeilijkheden, waarmee men geen anderen oogenblik- kelijken uitweg ziet dan door verlaging der loonen en verlen ging van den werktijd, wat ech ter het gevaar zou oproepen van een ernstig economisch conflict. Hetzelfde dreigt bij de spoor wegen. En ook de staal-iodustrie en andere industrieën verkeeren in noodlijdenden toestand. Men roept om het redmiddel van beschermende rechten. Maar men voelt zelf, dat dit middel den toestand niet wijzigen kan. Eogeland niet alleen, wij allen voelen ons als 't ware in het donker rondtasten en waarvan we den uitweg niet kunnen vin den. Maar het lijkt toch soms den laatsten tijd, of een glimpje van licht door een wijkende kier dringt en ot we iets beginnen te begrijpen van de richting, waarin we den uitweg te zoeken hebben. iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiifi Bonbons" Doos 60-90ct.Bjj Apoili.cn drogisten derd zijn, wanneer zij had kun nen zien, welk een fraaie lijnen dat magere, ernstige gelaat thans vertoonde. Wel tien minuten lang luisterde hij met de meest gespannen aan dacht toen hield het spel plot seling op, een stoel werd achter- uitgeschoven en de gestalte van een jong meisje verscheen op den drempel in de open deur. Bij het ontdekken van den vreem deling ontsnapte een lichte uit roep van verrassing aan haar mond eo zij maakte eeo bewe ging, alsof zij zich snel weer terug wilde trekken maar daar Düringhoffen reeds was opge staan en een beleefde, hoewel eenigszins onhandige buiging voor haar maakte, scheen zij dit plan te laten varen en kwam zelf» eenige passen rader. ,Goeden dag, mijnheer 1" sprak zij vriendelijk en met een zeer aangenaam klinkende, opgewek te stem. ,U wacht hier waar schijnlijk op mijn vader De groote, blauwe oogen, waarin de groote bewondering voor haar schoonheid met bijna naïve openhartigheid te lezen stond, zouden de jonge dame stellig in verlegenheid gebracht hebben, indien niet het geheele voorkomen van den vreemdeling Er zijn weinig dingen, waar over de menachen het zoo abso luut eer.s zijn, als de noodzake lijkheid om te sparen. Het komt vrijwel niet voor, dat door een ernstig man l^weerd wordt: „Och, al dat sparen, het geld moet rollen, omdat het rond is". Alleen nu de weeldebelasting een groote hoeveelheid stof op jaagt en de gemoederen in be- weging b.eogt, wordt af en toe wel eens de opmerking gehoord, dat het publiek, indien die voor gestelde verteringsbelasting wet wordt, heelemaal geen geld meer zal uitgeven en de middenstan ders hun winkels wel kunnen •luiten. Deze opmerking getuigt van een eenzijdig en onjuist economisch inzicht. Zij zou waar zijn, als de men- schen het geld, dat zij niet ver teerden, oppotten in een kous of wel in den grond stopten, maar die ipaai methode zal tegen woordig wel niet vaak meer voorkomen. Neen, hetgeen men bespaart, wordt naar de spaar bank gebracht en die bink leent het weer uit aan staat of ge meente, of aan handel of nijver heid. Er worden met behulp van die spaarpenningen bruggen ge bouwd of kanalen gegraven, ter wijl de nijverheid er wellicht nieuwe fabriiken voor bouwt of machi ies voor koopt. Zoo komt het geld weer terug in de han den van de arbeiders en vindt daarna zijn weg naar de winke liers, tenzij ook deze arbeiders een deel van hun loon besparen. Het spelletje begint dan weer van voren of aan. Hieruit blijkt, dat het geld evengoed rolt, ook als m ui spaart, alleen rolt het dan in een andere en nuttiger richting. Nuttiger in de eerste plaats voor de natie als geheel omdat inkomen, dat niet verteerd wordt, maar bespaard, kapitaal wordt en kapitaalvormi :g een natio naai belang van de eersts orde it. op haar precies denzelfden in druk als eenige oogenblikken geleden op het dienstmeisje had gemaakt. Tegenover dezen vreemdeling gevoelde zij daarom een neiging om den spet met hem te drijven, terwijl zij misschien tegenover ieder ander de oogen verward zou hebben neergesla gen. Om haar lippen speelde een schalksch lachje en in het bekoorlijke kuiltje in haar kin zoowel als in haar bruine oogen schenen kleine, overmoedige duiveltjes op de loer te liggen. „Ja, juffrouw", antwoordde de gevraagde. „De professor ver zocht mij om 12 uur hier te zijn". „Dan heeft het meisje waar schijnlijk vergeten u aan te die nen. Ik zal het onmiddellijk onderzoeken". ,U bent zeer vriendelijk. Maar voor u weggaat mag ik u zeker wel een vraag doen. Hebt u misschien zoojuist daarbinnen piano gespeeld Het gedrag van den zonder lingen vreemdeling vermaakte 't jonge meisje oogenschijniijk steeds meer. „Ja zeker Ik hoop, dat het u niet al te zeer gehinderd heeft. Ik had er geen flauw idee van, dat ik voor publiek speelde". (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1