ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAATCT s Als het stof op lie stiaot. Kinderen pmom Set Werkloosheids vraagstuk. Ais Uw BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.,02°n breskens p°»$;° Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Woensdag 1 Juli 1925 Nummer 3041 Br is ons door een belang stellend lezer verzocht eens te willen uiteenzetten, hoe wij ons in de naaste toekomst de oplos sing van het werkloozenvraag- stuk denken. En daar deze kwestie belangrijk genoeg is, om eenige beschouwingen aan te wijden, willen we graag aan het verzoek voldoen. Slechts weinig sociale vraag stukken hebben in de laatste ja ren zoo groote mate beslag ge legd op de publieke opinie als juist het werkloosheidsprobleem en ook voor de regeering is het zooals de officieele uitdruk king luidt een voorwerp van aanhoudende staatszorg. En inderdaad hebben rijk en gemeenten vrijwel permanent maatregelen beraamd om tege moet te komen aan de ontzaglijke ellende, die voortgevloeid is en nog voortvloeit uit zonder werk" zijn van duizenden arbeiders. Maar dat de overheid op deze wijze de oplossing van het vraag stuk ook maar een stap nader zou hebben gebracht, betwijfe len wijintegendeel zijn wij ge neigd aan te nemen, dat al die steunmaatregelen, zooals uitkee ring, werkverschaffing, werkver ruiming en emigratie, hoe nood zakelijk zij ook mogen zijn, ons juist verder van de oploss'ng van het werkloosheidsvraagstuk hebben verwijderd, doordat zij de aandacht van de hoofdzaak hebben afgeleid. Als mij blijkt, dat het dak van mijn huis bij hevigen regen val lekt, kan ik trachten de schadelijke gevolgen tot een mi nimum te beperken door het water op te vangen in potten en pannetjes. Maar als ik niet zoo verstandig ben, om zoo spoe dig mogelijk de oorzaken van de lekkage op te sporen en te herstellen, zal ik iederen keer opnieuw de nadeelen van mijn versleten dak ondervinden. FBtflïaïsBTeN. 6 Slot. „Zij zijn zoo onnoozel", zeide de commissaris, of ze houden zich maar zoo. Zij zijn zeer klein en nietig. Stuur ze buiten de stad. 't Is duidelijk dat ze van de Campagne komen". Na de invoering van de nieuwe wet op bedelarij waren er reeds tal van zulke kinderen in de gevangenissen gekomen en in de verbeterhuizen maar hij kon er niet toe komen om er deze kleine stumpertjes ook heen te zenden. ,Gij moogt naar huis gaan", Zeide hij tot de kinderen, maar als gij nog eens wordt opgepakt, gaat gij naar de gevangenis. „Die commissaris is veel te toegevend", dacht een brigadier die achter zijn stoel stond, en reeds peinsde op een geheim rapport tegen zijn chef, die zoo weinig energie bezat. „Breng ze weg. Zet ze op de straat", zeide de commissaris ongeduldighij had medelijden met de ongelukkige stumpertjes en hij durfde het niet te toonen uit vrees voor de argus-oogen die hem aan alle zijden omring den hij had ze zoo gaarne een En zoo is het ook met het werkloosheidsvraagstuk. Ook hier oorzaken en gevol gen, die scherp onderscheiden moeten worden en die beide niet alleen a ar dacht vragen, maar ook ernstige studie en. maatregelen. En nu valt het niet te ont kennen, dat de regeering haar taak als gtêindigd heeft be schouwd met het nemen van de maatregelen tegen de gevolgen van de werkloosheid. Wij somden deze maatregelen reeds opgeldelijke steun aan slachtoffers, werkverschaffing, werkverruiming door het geven van voorkeur aan Nederlandsche ondernemingen en emigratie van arbeiders naar Amerika, Frank rijk en eenige andere landen. De buitengewoon groote be langstelling, waarmede deze ver schillende maatregelen zijn gade geslagen door vrijwel het ge- heele Nederlandsche volk, niet het minst door de kringen der betrokken arbeiders, heeft tot gevolg gehad, dat men er naar gestreefd heeft deze steunmaat regelen steeds meer te perfec- tioneeren, m.a.w. dat men ge tracht heeft het uitzetten van de potten en pannetjes zóó vol maakt te doen zijn, dat het re- pareeren van het dak eigenlijk overbodig is geworden. En dit is verkeerd. Het plaatsen van een aantal waterdichte voorwerpen in zijn huis moge alleen maar lastig en niet kostbaar zijn, de maatrege len tegen de werklnosheid heb ben het land vele millioenen ge kost. In 1922 en 1923 betaalden het rijk en de gemeenten aan werk- loozensteun niet minder dan f70000.000,en aan armoede- steun, bovendien f 100.000.000. Daarom is het zaak, om in den strijd tegen de werkloos heid de bijl aan den wortel van den boom te leggen en het kwaad in zijn oorzaak aan te tasten. Om de oorzaken te kunnen weinig geld gegeven, maar met al die spionnen rond hem mocht hij de bedelatij niet inde hand werken. De kinderen werden de kamer uitgeduwd, door verscheidene gangen voortgeschopt en einde lijk bij de voordeur met een schop en een duw op straat gezet. „Gaat de stad uit, leelijke mormels", zeide de agent tot afscheid. Prisca begreep, dat zij vrij was. Petronilla begreep niets, behalve dat zij overal pijn had en dat zij verlangde te eten en te drinken, 't Was reeds vier- en-twintig uur geleden, dat zij brood en melk hadden gekregen van den herder op de vlakte. Prisca wist niet waar ze was rond haar was het rumoer en de drukte en de volte van de straten, maar zij wist niet waar die lange rijen huizen zouden ophouden. Haar zusje moest ze voortsleepen en zij zelf voelde haar beenen onder zich trillen en beurtelings werd zij koud en gloeiend heet van de koorts, die haar verteerde. Ze waren de stad binnen gekomen door een poort, ze moesten dus de stad ook uitgaan door een poortdat alleen was duidelijk voor haar dat de poorten naar geheel verschillende wegen konden vinden, is het noodig eerst na te gaan, wat de werkloosheid is en dan stuiten we dadelijk op de groote moeilijkheden, dat het werkloosheidsvraagstuk zoozeer samenhangt met tal van andere problemen dat het moeilijk is het daarvan los te^ maken en apart onder de loupe te nemen. Als wij toch een poging in die richting willen doen, dienen wij verschillende factoren buiten beschouwing te laten en zullen we ons bepalen tot dat wat, naar onze meening hoofdzaak is. De werkloosheid ontstaat, door dat het aanbod van arbeiders te groot is in verband met de vraag naar arbeiders. Deze wanverhouding zou her steld kunnen worden door of het aanbod te beperken of de vraag te vergrooten. Nu is het practisch onmoge lijknog daargelaten of het uit een oogpunt van volkskracht wenschelijk zou zijn om het aanbod van arbeiders te beper ken, althans van industrieele ar beiders, waarop wij bij onze be schouwingen uitsluitend het oog hebben. Bij landarbeiders die veel minder tahijk zijn in ons vaderland, zou een „teveel" nog wel door emigratie of afvloeiing naar de industrie kunnen wor den weggewerkt, doch het mil- lioen arbeiders da' zijn bestaan vindt in een of andere fabriek, kan niet noemenswaard vermin deren door emigratie of het zoe ken van een anderen werkkring binnenlands. Dus blijft over als middel om de vraag naar arbeid in over eenstemming te brengen met het aanbod daarvan vermeerdering van de vraag naar arbeiders. De vraag naar arbeiders gaat uit van de leiders van het pro ductie-proces en dus spreekt het vanzelf, dat het productie-pro ces nieuw leven ingeblazen moet worden, om daardoor de vraag naar arbeidskrachten te prikkelen. Hier ligt dan ook het kardi nale punt. Er moet werk zijn, er moet voeren, ging in den toestand waarin ze zich bevond, geheel, en al boven haar begrip. Ze was in de stad gekomen door de Porta Pia, maar het politiebureau van waar men haar had verdreven, was in de Via de Arancio, en hier keerden ze zich om en om, niet wetende wat te doen. Maar in haar angst om weer opgepakt te wor den, waagde Prisca 't een ouden koopman in hazelnooten aan te houden en ze zeggen De poort! Waar is de poort?" Welke poort?" vroeg hij. De poort I" herhaalde zij. Hij wees naar links. Daar is de Porta del Popoio. Moet ge die hebben Of is het de Salara zeide de oude man, die geduldig en vriendelijk was. „Neen", zeide Prisca dan zoekende in haar pijnlijk en verward brein, vervolgde zij, „de onze is Por Pia". „Dat is een anderen kant uit", zeide de koopman, hun gedul dig uitleggende, hoe ze moesten gaanen dan ziende hoe bleek en blauw de kinderen waren, bood hij haar een handvol hazel noten aan. „Ge behoeft er Diets voor te geven, heelemaal niets j neem ze maar gerust aan, lieve kleinen", zeide hij goedhartig. Maar Prisca durfde ze niet aan te nemen j haar angst voor een gezorgd worden, dat onze Ne derlandsche industrie orders kan boeken. En dan geen orders waarvoor de staat of een gemeente 10 pCt. of meer op het loon bijbetaalt, want een dergelijke steun-politiek is uiteraard een indirecte vorm van werkverschaffing en tast de oorzaken van de werkloosheid niet aan. Het merkwaardige is nu, dat er wel „werk" is op de interna tionale markt als men maar kan concurreeren. Die landen, die kans zien te produceeren voor prijzen, die den toets der internationale con currentie kunnen doorstaan, zul len hiervan de heilzame gevol gen kunnen constateeren in den vorm van dalende werkloosheids cijfers. Daarom moet ook onze indu strie, onze regeering, ja, ons heele volk ertoe medewerken om den wedloop der internatio nale concurrentie te kunnen vol houden. En dit zal alleen moge lijk zijn, indien de productie kosten dalen beneden het huidige niveau, dat te hoog is. Als wij ons dan nog wagen aan een opsomming van eenige factoren, die in het bijzonder ertoe bijdroegen, den kostprijs te verhoogen, dan weten wij, dat wij een terrein betreden, dat vol voetangels en klemmen is. Hetgeen echter niet wegneemt, dat ook wij overtuigd zijn, dat het, naast de regeeriogsbemoei- ing, maar speciaal de 8-uren-dag is, die voor vele bedrijven fnui kend is geweest en zoodoende de werkloosheid in hooge mate heeft bevorderd. De groote overwerkvergunnih- gen, aan verschillende onderne mingen verleend wij noemen slechts Wilton hebben ge leerd, hoe een verlenging van den werktijk de vraag naar ar beiders deed toenemen en dui zenden werkloozen weer binnen de fabrieken bracht. Wij kunnen hiermede voor dit maal volstaan. nieuwe arrestatie was zoo groot, dat ze haar zusje voorttrok en de straat opging, hoezeer het kind ook gilde en zich verzette. De koopman had haar gezegd welken weg zij moest inslaan, maar 't was haar onmogelijk dat netwerk van straten te ontwar ren ze ging maar steeds voort, als bij instinct stille zijstraten inslaande. Haar voeten waren pijnlijk, ze had een harde koorts en Petronilla hing aan haar als een blok. Haar eenig middel om wat geld te verdienen, was haar ontnomen, evenals het geschenk van de dame. In haar verward en gloeiend brein martelde en pijnigde haar een vaag bewustzijn van de onrecht vaardigheid haar aangedaan. Hoeveel brood had ze niet voor dien franc kunnen koopen 1 Waarom had de agent hem ge houden Petronilla schreide en klaagde van hongerzij had zelf niet kunnen eten, al hadden ook alle winkels voor haar open gestaan, maar Petronilla het was haar als zondigde ze tegen haar moeder en tegen de Ma donna, nu ze het kind honger liet lijden. Ze sleepte haar be vroren voeten voort over de steenen, veronderstellende dat zij op de Porta Pia en de open vlakte toeliep, maar in werke lijkheid ging zij juist de tegen Tergelegenertijd komen wij terug op een opmerking, die een lezer ons deed toekomen, en waarin de werkloosheid o.m. werd geweten aan het toene mend gebruik van machines een standpunt dat geheel en al onjuist is. Ten slotte dus samenvattend, hetgeen wij betoogd hebben, dienen wij twee dingen duidelijk te onderscheidener kunnen maatregelen worden genomeo, om de gevolgen -der werkloos heid te verzachten, het nood zakelijk is, doch met recht een „noodzakelijk kwaad" mag wor den geroemd. Daarnaast kunnen maatregelen worden genomen om de oorza ken van de werkloosheid weg te nemen. Terwijl juist deze laatste cate gorie maatregelen veel belang rijker is, wordt vrijwel alle aan dacht van de regeering en ook van de betrokken groepen ge concentreerd op de maatregelen, die wij bestempelden als „het plaatsen van potten en pannetjes onder den drup". Moge spoedig het tijdperk aanbreken, dat ook de hand aan den ploeg wordt geslagen om de productieve kracht van ons volk op te voeren tot ver boven de huidige capaciteit, door de productiekosten te doen dalen, zoowel het arbeidend deel van Nederland als dat deel van ons volk, dat wel wil, maar gedoemd is te leven van „steun", zullen van deze verbeterde economi sche omstandigheden in de aller eerste plaats de vruchten plukkeD. Ingezonden Mededeeling. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk gestelde zijde uit. Eindelijk kwam ze aan een onbewoonde straat; een van die straten, die opgeruimd moeten worden. De bewoners waren er uit verdreven, de huizen waren gesloten er was zelfs een kerk die gesloten was, omdat ze wel dra zou worden weggevaagd van de aarde. Een zware eiken houten deur verhief zich boven eenige breede lage tredende portiek en de zuilen waren van wit marmer; de gebeeldhouwde Ecce Homo boven de portiek dagteekende uit de vijftiende eeuw. Prisca's blik viel op de breede, gemakkelijke treden op het oogenblik, dat Petronilla uit geput uit haar handen gleed en op de steenen viel, en dat zij ook voelde, dat zij niet verder kon gaan. Met één laatste in spanning harer krachten droeg zij haar zuster de treden op en sleepte haar zoover voort, totdat ze beiden tegen de deur leunden. De portiek beveiligde hen eenigs- zins tegen den scherpen wind, die uit het Noorden woei. Daar kwam niemand voorbij een zekere slaperigheid of veel eer bewusteloosheid maakte zich meester van Priscazij meende dat haar zusje reeds sliep, want het hoofd van het kind rustte voortdurend zwaarder op haar borst. De uren gingen voorbij;

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1