MANNEN Msol Nieuws Binnenland. Rechtszaken. Gemenjfd Nieuws Ingezonden Mededeeling, indien bij het scheren Uw huid pijn doet of stuk gaat kunt gij dit voorkomen door Uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig 30-60-90 cent. PUROL een eind zou kunnen maken aan zulke ongevallen. Men moet zich verbazen over de naïeviteit van dit denkbeeld. Immers, als het mogelijk was bij Ministerieele ukase het nablijven in de school af te schaffen, dan zou er met een ukase over de zaak zelf nog veel onmiddelijker resultaat te Dereiken zijnmen verbood eenvoudig het „ver- feten" van kinderen, En nóg oeltreffender zou het zijn, de kinderen te verbieden ooit on deugend te wezen dan waren we er heelemaal. Als we ten minste het oponthoud op zekere plaats behoorlijk binnen de per ken wisten te houden, benevens het in slaap vallen. Het is volkomen verklaarbaar, dat na eenige krantenberichten over vergeten kinderen het publiek de vraag steltis dat niet te voorkomen. Maar het is een klein kunstje, op die vraag te antwoorden met een of andere radicale theoretische maatregel, waar geen ander vernuft in steekt, dan zou zitten in het voorstel, alle vuur te verbieden om branden te voorkomen. Met een even ernstig gezicht als nu had de heer Ter Hall de.Minis- ter kunnen vragen zou het, ten einde het .vergeten" van achter gebleven kinderen in een school te voorkomen, geen aanbeveling verdienen nooit een kind in een school toe te laten Intusschende heer Ter Hall moge dan een antwoord op de vraag hebben gegeven, dat geen sirieus antwoord is, de vraag is zeer begrijpelijk, en ik voel, dat men in een blad als School en Huis er ook wel eens antwoord op wil hebben. Welnu met alle erkennen van het ernstige van zulke gevallen dat kinderen vergeten in school achterblijven zelf vader, ben ik toch waarachtig wel in staat te gevoelen wat zoo iets betee- kent weet ik geen ander antwoord dan neen, het is niet te voorkomen. Welke maatregelen men ook treft, welke verordeningen men ook uitvaardigt, welke afspraken men ook maakt, het zal af en toe blijven gebeuren, dat er een kind alleen in een school achter blijft even zekei als andere ongelukken gebeurendat er kinderen verdrinken in wasch- tobbes, of verbranden, of over reden worden. Dit onvermijdelijke van deze ongevallen te erkennen, daar steekt niets lichtzinnigs inelke keer dat het gebeurt, is het verschrikkelijk, daar is de heele wereld het over eens, maar gebeuren blijft het af en toe. Geen enkel onderwijzeres of onderwijzer, hoe voorzichtig ook, zal u de garantie kunnen of dur ven geven, dat het haar of hem in zijn heele leven nooit gebeu ren zal, onder welke toevallig samentreffende omstandigheden ook, dat van haar of zijn klas een kind in school achterblijft. Men kan hoogstens verklaren ik pas altijd op, ik kan me niet voorstellen, hoe 't mij zou kun nen gebeuren, maar zekerheid kan niemand geven. Het is beroerd, maar deze ongelukken zullen blijven ge beuren. Doch dan komt de vraagis er Diet wat aan te doen, dat ze zoo weiaig mogelijk voor komen Op de vraag in deze vorm moet ik allereerst antwoordende voorgekomen gevallen hebben natuurlijk de aandacht getrokken maar als men bedenkt, dat er alle dagen ruim een miilioen kinderen in ons land een schoolgebouw ver laten, dan is de kans al groot, dat het ,zoo weinig mogelijk" vrijwel bereikt is. Naar mijn meening nu hangt e meerdere of mindere talrijk- eid der gevallen af niet van de algemeene maatregelen die getroffen worden, maar van het meerdere of mindere besef bij het onderwijzend personeel, dat altijd het gevaar van ,een kind vergeten" bestaat, En ik geloof niet, dat er wat dit aangaat, in ons land onder de leerkrachten nog veel te propageeren iswe zijn ons zeer levendig dit altijd dreigende gevaar bewust. We kennen allen het gevoel dat ons overviel vijf minuten na 't ver laten der schoolzijn ze wel al lemaal weg en dat ons dan terugdreef om te gaan kijken. Te gaan kijken voor nietswant ze waren allemaal al weg. Natuurlijk blijft de mogelijk heid dat op een korps van 33000 meuschen er eens een is, die afwijkt van de norm, en voor elk geval zal uitgemaakt moeten worden, of van nalatigheid, van gebrek aan plichtsvervulling sprake is. Doch over het algemeen is het besef vau het gevaar voor „kinderen vergeten" bij het on derwijzerskorps in ons land zoo sterk, dat de voorgekomen ge vallen beschouwd moeten worden als een ongeluk, waaraan i'der een blootstaat, zij hij ook nog zoo op z'n hoede. En ik weet niet, of het wel verstandig is, over zulke onge lukken zooveel kranten-alarm te maken in laatste instantie heeft alle leven, en dus ook het schoolleven, zijn risico's, en veel uitspinnerij van zulke risico's dieDt alleen maar, om de zenuw achtigheid van onze tijd nog bedenkelijker te doen worden. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Havas seint uit Chamonix, dat de Koningin met prinses Juliana en Prins Hendrik naar Zermatt zijn vertrokken. 1 Oostburg. Aan de Tech nische Hoogeschool te Delft is voor het propaedeutisch examen als bouwkundig ingenieur ge slaagd de heer C. P. Daansen, alhier. Groede. De heer Jhr, L. van Citters, ambtenaar ter Ge meente-Secretarie alhier, is be noemd tot Burgemeester der gemeente Cortgene. Biervliet. In een bij den heer Chr. van de Waeter ge houden vergadering van het Waterschap .Biervliet" werd een verzoek van eenige herbergiers om die vergadering om beurten ook bij hen te houden, afgewezen. De schadevergoeding aan A. van de Véire wegens schade aan zijn grasgewas door plaatsing van het electrisch gemaal werd bepaald op f 50. Besloten werd een leening aan te gaan van f 5000 tot het delven van de Waterleiding in den Elisabeth- polder. Een verzoek van een paar leden tot het invoeren van meer voudig stemrecht werd afge wezen. Eveneens afgewezen werd een verzoek van den Wilhelmina- polder om afslag van belasting, wijl op eigen risico een suatie voor een gedeelte van dien polder ia aangelegd naar Hoofd plaat. De ingediende staat van meer der werk, door de aannemer bij het bouwen van het electrisch gemaal verricht, werd goed gekeurd. Als lid van het Dagelijksch Bestuur werd de heer W. P. Verplanke herkozen; genoemd Bestuur wees hem opnieuw als Voorzitter aan. Door het Gerechtshof te 'e Gravenhage is voor het tijdvak 1 September 1925 tot 1 Sep tember 1927 benoemd als Rech ter-Commissaris belast met de instructie van strafzaken in het Arrondissement Middelburg (de provincie Zeeland, uitgezonderd de eilanden Tholen en St. Phi- lipsland) de heer Mr. J. W. Zijl stra, Rechter in de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg. In gezonden. Da Fokveedag te Oostburg. Geachte Redactie. Vergun mij voor onderstaande regelen een plaatsruimte in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Niet een ieder, en niet overal wordt men aangenaam ontvan gen. De eer die mij te beurt is gevallen verdiend wel bekend te worden. Als vertegenwoordiger der Nedink afdeeling Geconden seerde Karnemelk uit Amerika, de semi solid Buttermilk, voor varkens, kalveren en pluimvee, demonstreeren wij ongeveer op elke Landbouwtentoonstelling en Fokveedag. Niet voor elke Fokveedag vragen wij van te voren een plaatsje aan om met ons vat Karnemelk aldaar ter plaatse te mogen staan, daar het meestal vroeg genoeg is, om 's morgens als wij arriveeren, zulks te doen. Ook den morgen van de Fok veedag vroeg ik aan een zekere heer T. Yntema, Veearts aldaar, tevens Commissielid, een plaatsje aan ter demonstratie. Ik had van te voren moeten aanvragen, aldus genoemde heer. Nadat ik mijn spijt daarover had te kennen gegeven en mijn ex cuus daarvoor aanbood, stelde dat Commissielid zich in ver binding met twee andere Com missie leden. Niets macht helpen. Wij sic. I hebben besloten niemand meer toe te laten. Zeer gewich tig, niet waar 1 Er zijn men- schen, die gaarne iets van hun neus maken. Ik wees Yntema op zulke kleinzielig heid. Nota bene I Nu werd de Veearts ook Bootwerker. Als je G. nog meer zulke uitlatingen doet, laat ikje van het terrein afzetten, versta je dat, sic 1 Ik beb de Veearts Bootwerker duidelijk gemaakt dat hij dat maar moest doen. Zulk een man is toch een recla me voor de commissie en Hoofd commissie. Ik twijf-1 dan ook niet of de commissie en Hoofd commissie stelt zich in zijn geheel aansprakelijk voor dergelijke uitlatingen van één Commissie lid-Veeai ts-Bootwerker. Met de te begrijpen achting voor dergelijke Commiisieleden, teeken ik Hoogachtend, D. BUITENHUIS, Schiedamscheweg 241e, R'dam. Mijnheer de Redacteur. Mag ik in Uw blad een plaatsje vragen voor het volgende Telkens lees ik berichten van Uw Aardenburgsch verslaggever, die voor ieder, die hier met de toestanden op de hoogte is, dade lijk of als onwaar, of als onjuist moeten aangemerkt worden. Daarenboven lijken ze me vaak geschreven, of om propaganda te maken voor zekere richting, of om bepaalde personen te beleedigen of te bespotten. Het ligt er, M. d. R., vaak te dik op en ieder, die dan ook weet, wie Uw Aardenburgsch correspondent is, zal in dezen een licht opgaan, zal weten, welke waarde aan die berichten vaak toe te kennen is. M. d. R., ik beschouw Uw blad als neutraal, daarom ben ik dan ook abonné. Ik kan dan ook niet gelooven, dat met Uw medeweten Uw blad vaak ge- of liever misbruikt wordt voor dergelijke berichtjes. Ik zou U echter willen raden alle verdachte berichtjes uit Aardenburg af komstig, eerst eens degelijk te controleeren, of een andere cor respondent aan te stellen, zeer waarschijnlijk zouden deAarden- burgsche berichtjes dan van een beter gehalte en meer betrouw baar zijn. Uw Dw. ABONNE. Aardenburg, 25 Juni 1925, Aan ODzen verslaggever, aan wiens rechtschapenheid wij Diet twijfelen, ligt het niet, dat abonné berichten te lezen krijgt, die voor hem onwaar of onjuist zijn. Het ligt aan het feit, dat er in Aardenburg onbegrijpelijke en ongelooflijke dingen gebeuren. Red. Predikbeurten. Ned. Hkrv. Kerk. Zondag 28 Juni 1925. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v 9,30 ds Bremer. n l'/2 u Zondagschool. n öt/j u ds Bremer. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2 30 ds v Griethuijsen Schoondijke v 10 u ds Scholte. Waterlandk. n 2.30 ds Meloen. IJzendijke v 10 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Hoogwatergetrj Breikeni. DAGEN. vm. nam Zaterdag 27 Juni 5.55 6.19 Zondag 28 6 39 7-03 Maandag 29 7-41 8 05 Dinsdag 30 8.30 8.54 Eerste Kwartier Maandag 29 Juni, vm. 11.03. Lieht op «oor Rijwielen enz. Zaterdag 27 Juni nam. 9,53 Zondag 28 954 Maandag 29 9.54 Dinsdag 30 9.54 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 23 Juni Op de heden in het Veilings lokaal, Delftschestraat 43, gehou den veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 5 30f 7-05 Eendeieren f 5.05— 6 45 Aangevoerd 225000 stuks. Wiooolkoorson. Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.11 -f 12.14, Marken f0.60 f 0.61 p. billioen, Belg. Francs f 11.45-1 11 57, Fransche francs f 11.57f 11,70, Kronen (afge.t) f 0.34 f 0.35. EEN VROOLIJK GEZELSCHAP. De politie te Maartensdijk werd Dinsdagnacht mededeeling gedaan van een ernstig ongeluk nabij de Groenekan. De politie spoedde zich naar de plaats des onheils en stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat een clubje personen uit Utrecht een uit stapje had gemaakt naar het café „Hamdotff" te Laren. In pleizierige stemming werd de tocht huistoe ondernomen. In de bocht van den weg echter, te genover het perceel Groenekan D 6, kwamen zij zekeren S. te gen, die van uit Utrecht huis waarts keerde. Deze, de auto met groote vaart op zich ziende afkomen, zette zijn paard en rij tuig langs den kant van den weg en wachtte de dingen die ko men zouden. Nu er kwamen rare dingen. De auto reed, na hem gepasseerd te zijn, in volle vaart tegen een boom en de inzitten den kegelden door de ruiten heen. Geen ruit bleef heel en de auto werd van voren geheel in gedrukt. Het werd een gegil en gekerm van belang en een paar inzittende dames vielen flauw. Vier personen werden gekwetst, onder wie twee heeren nog al ernstig. Een hiervan moest op doktersadvies het bed houden en de andere is opgenomen in de Rijksklinieken. De laatste had een diepe snede aan den hals. De auto was van binnen één bloedbad. Een der dames kreeg aan den arm een diepe schram van 7 cM. lang. De politie heeft termen gevonden om tegen den autobestuurder proces-verbaal op te maken. DE KAT IN HET DONKER.,.. In de raadsvergadering van Zwollerkerspel werd in principe besloten, aan de algemeene politieverordening toe te voegen een artikel, waarin bepaald wordt, dat elke voor het publiek toegankelijke waranda, serre, tent of prieel, voor zoover be- hooreode tot de aanhoorigheden van een lokaliteit, waarvoor vergunning tot den verkoop van andere, dan alcoholhoud'nde dranken is verleend, van een half uur na zonsondergang, tot des avonds 10 uur, of wanneer het sluitingsuur later is, tot het sluitingsuur, voorzien moet zijn minstens éen brandende lamp, die een helder licht uitstraalt. B. en W. deden dit voorstel met het oog op den omvang, dien de onzedelijkheid in der gelijke inrichtingen aanneemt. MAATSCHAPPIJ „GRONINGEN". Donderdag, 25 Juni j.l. werd onder presideum van den heer Jhr. K. F. Quarles van Ufford, in het Hotel des Pays Bas te Utrecht de jaarlijksche Alge meene Vergadering gehouden van .Groningen", Alg. Onderl. Maatschappij tot Verzekering van Paarden en Rundvee, in 1903 te Groningen opgericht, vanaf 1921 gevestigd te Utrecht. Uit het door den Directeur, den heer F. F. Leopold, uit gebracht rapport over het jaar 1924 bleek, dat 396 schaden werden uitbetaald tot een totaal bedrag van f 141.727.66. De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 Dec.fl91.941.80®. Blijkens het rapport van de Commissie tot nazien der reke ning en van den Accountant, den heer A. Versteege, werd de administratie in orde bevon den. De aftredende Commissarissen werden herkozen. EEN RUMOERIGE VERGADERING. In een stampvolle zaal van het gebouw der Chr. Jongemannen- vereeniging te Den Haag, traden Woensdagavond op voor de af deeling Den Haag der Staat kundig Geref. Partij ds. G. K. Kersten, lid der Tweede Kamer en ds. P. Zandt, Ned. Herv. predikant te Delft. De bijeenkomst werd met ge bed, psalm, gezang en Bijbel lezing geopend. Daarna kwam eerst ds. Zandt aan het woord, die de beginsel»n van de Staat kundig gereformeerde partij uit eenzette, welke hij vruchten van goddelijke openbaring noemde. Spr. meende, dat de geest uit den afgrond steeds meer den kop opsteekt. Het leven wordt met den dag zedeloozer, men denke slechts aan het reusachtig getal menschen, dat voetbalwed strijden bewoont. In het vervolg zijner rede waarschuwde spr. o.m. tegen het samengaan met Rome. Het aan zien van Rome is in den laatsten tijd onder dit kabinet, enorm toegenomen. Dat we een Room- schen premier, een Roomschen Kamervoorzitter hebben, is een zaak om te schreien. Nadat vervolgens Psalm 81 was gezongen, kwam ds. Kers ten aan het woord. Toen deze, sprekende over de A. R. partij, onder meer zeide, dat het samen gaan van de A. R. met Rome de .punten van de belijdenis heeft afgeveild, gingen er ern stige protesten uit de vergade ring op en klonken uitroepen als: Onwaar 1 Je moetdebat ge ven 1 Alles onwaar I De vergadering werd zeer ru moerig. Men schreeuwde uit den A. R. hoek voortdurend, zoodat eenigen tijd de vergadering geen voortgang kon vinden en ds. Kersten uitriep: „Het is wel mooi, dat men ia Den Haag ook eens ziet, wat de opzet der A. R. is 1 Revolutie willen ze 1 Dat noemt men tegenwoordig A. R." (geloei in de zaal en het opste ken van vuisten). De politie wordt geroepen. Eerst als deze in de zaal ver schijnt, is het ds. Kersten mo gelijk verder te spreken. In het vervolg zijner rede, besprak ds. Kersten o.m. ook het Olympiade- voorstel, waarbij hij de Olym piade „zwijnendraf" noemde. Ds. Kersten eindigde met dank zegging, waarna gezongen werd Ps. 25:6. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Gistermorgen zijn nabij het station Oldenzaal twee rijks-te- legraafbeambten, die met her stelling bezig waren, gegrepeu door een van Duitschland ko menden sneltrein. Meijer uit Zutfen werd vermorzeld. Ylander uit Rotterdam werd zwaar, doch niet levensgevaarlijk gewond.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2