De Fokveedag te Oostburg. Landdag van den Vrijheidsbond te Oostburg. De Provinciale Booten, Qemenjjd Nieuws r BERICHT. Wii hebben voor on« blad in vertaling het prachtwerk ,Geen Geweten" van Reinhold Ortmann. Dit werk ia zoover gereed, dat wij het volgende week onze lezera als Feuilleton kunnen aan- bieden. DE UITGEVER. In verband met de oprichting van een kring O. Z.-Vlaanderen werd door een der aanwezigen een vraag gesteld, welke door den secr. den heer Kielstra werd beantwoord in verband met art. 9 der statuten, waarin de kring genoemd zijn. Volgens den heer Zwagerman dient eerst een ver zoek in te komen van Klooster- zande en dan kan overwogen worden of de statuten kunnen gewijzigd worden. Betreffende de contributie afdracht werd het voorstel van het bestuur aangenomen om voor 1926 het bedrag der contributie weer te bepalen op een minimum van fl per lid. Volgens de overgelegde verklaring van on derzoek der commissie werd de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar aangenomen. In de commissies voor het na zien der rekening werden de aftedende heeren benoemd. Na deze vergadering werd eene vergadering gehouden van den kring van het N. R. S., wier voorzitter een woord van dank bracht aan dien der vorige vergadering voor de vlugge af handeling der agenda, waardoor hij in staat was op tijd zijn werkzaamheden aan te vangen. In bespreking werd gegeven het voorstel omtrent eene reke ning-courant met het N. R. S. op een minimum-bedrag van f 10, hetgeen voor het R. N. S. eene besparing geeft van ruim f 3000, en voor de leden wegens kosten van overschrijven enz. De vergadering gaf zijne in stemming te kennen met het voorstel, evenals met dat om fouten te voorkomen in volbloed- lijnen in verband met de erken ning van kalveren. De heer Becu deed eene vraag over de N. V. Vee- en export- vereeniging in verband met de gestorte aandeelen en de recla me voor R. V. S., omdat de eindrekening sluit met een tekort. Hij stelt voor de Naamlooze Vennootschap toe subsidieeren, welk voorstel de Voorzitter bespreekt volgens de besprekin gen in de algemeene vergade ring, waarin ook dat geval is onder de oogen gezien om de aandeelen aan de Vereeniging over te doen. Het N. R. S. heeft f 52000 overgenomen. Hij zag het liever in eigen beheer met subsidie, of door bijdrage in het tekort. Volgens de voorz, is subsidie principieel niet goed gevonden, alhoewel subsidie wordt gegeven in een andere vorm, in den vorm van rente. De heer Becu verklaard zich voldaan maar is het in werke lijkheid niet. Verder werd de vraag gedaan, nu er goede koeien zijn, maar de stieren niet kunnen evenaren, middelen aan te geven om de moeilijkheden te overwinnen bij het aankoopen en wenken te geven bij het zoeken. De voorzitter vindt dit een zeer practische vraag en zegt dit geval reeds te hebben be sproken met den heer Wibbes. Hij wil het bovendien onder de aandacht brengen vandenHoofd- inspecteur, die zich voor deze kwestie ten zeerste interesseert en vraagt ook voor deze omstan digheid de medewerking van den heer Zwagerman, die zich gaarne bereid verklaard. Daarna sluiting en de aan wezigen begeven zich naar het tentoonstellingsterrein tot het aanvangen der keuringen. Daar deze te omvangrijk zijn, kunnen wij die niet geheel in ons blad opnemen. Vermelden wij nog, dat ge durende deze feestelijkheden eene plaatselijke feestcommissie zorg de voor eenige afwisseling door't houden van eene ringrijderij, 't geven van concerten door de Mu- ziek-vereenigingen van Oostburg, B-eskens en door eene étalage wedstrijd, waarbij de le prijs werd toegekend aan J. H. van Kampen de 2e aan J. M. A. H. Smeetsde 3e aan H. Hoekstra en een 4e aan K. Belderok, H. J. Fierens en C. Schijve. De landdag, die aanvankelijk zou worden gehouden op de weide van de kinderen de Smit te Oostburg, kon wegens den regen, die den geheelen middag viel, aldaar niet doorgaan. In plaats hiervan is er een verga dering gehouden in de Beurs. In een goed bezette zaal hebben aldaar de opgekomen sprekers hunne rede gehouden. Behalve de drie aangekondigde sprekers, hebben nog even het woord gevoerd Jhr de Muralt en Mevr Boon. Het geheel werd opgeluisterd door een orkest onder leiding van den heer le Bleu te Groede, met welwillende medewerking van een aantal muzikanten van Breskens, Zuidzande en Cad- zand, die zich hiertoe vrijwillig hebben aangeboden. Niettegenstaande het slechte weer, kan de Vrijheidsbond zich toch verheugen in een goed geslaagden dag. Nadat de vergadering was geopend door den heer P. Eras mus, als Voorzitter van de Cen trale voor West. Z.-Vlaanderen, die met een kort woord in het midden bracht, dat de Vrijzin nigen vooral niet hun stem aan allerlei kleine partijen moesten geven, doch eendrachtig moesten samen werken, om één groot doel te bereiken, trad als eerste spreker op Mr H. C. DRESSELHUYS. Deze stelde eerst scherp aan het licht, dat de zittende regee ring eigenlijk na 7 jaren niets bereikt had. Zij beschikten over een groote meerderheid zoowel in de 2e Kamer als in de le Kamer en het eenige resultaat is, dat de belastingen meervoudig zijn ge stegen, hoezeer ook de heer Colijn zich er op beroemd, dat hij Nederland weer financieel gezond maakte. Spreker kon niet alles opsom men, wat de regeering niet goed had gedaan, doch hij haalde aan het Belgische verdrag, dat door den knapsten onzer ministeis, den heer van Karnebeek was opgemaakt, en dat als resultaat had, dat voortaan wij millioenen zullen moeten betalen om de Schelde bevaarbaar te houden, ten behoeve van Antwerpen en Genthetgeen thans niet het geval is; dat verder Antwerpen een oorlogshaven kan worden en dan Nederland alle rechten ver liest op Belgische schepen, die de Schelde bevaren. Spr. oefende scherp critiek uit op de coalitie. De Christ. Historischen en de Anti-revolu tionairen, die zoo bij uitstek steeds aan de kiezers voorhou den, dat zij het Protestantisme vertegenwoordigen en dat zij hierop alleen de aanspraak heb ben, zij sluiten zich steeds weer aan bij de Katholieken, met wie zij zelf zeggen, toch zooveel te verschillen. En den heer Nolens zelf heeft nog onlangs gezegd, dat het heel goed mogelijk was, dat de Chr. Historischen en de Anti-rev. met de Katholieken mede werkten. Thans kwam spr. tot de na tionale ontwapening, de zoo on waarachtige leuze van de S. D. A. P. en V. D. Spr. wil ook den vrede, doch deze is met algeheele ontwapening niet te krijgen. Wat was er van Z. VI. in 1914 terecht gekomen, als wij hier geheel ontwapend waren geweest. Hier tegenover stelt spr. de Volkenbondsontwapeniog, hierdoor zal men krijgen vrede door rechthij toont duidelijk aan, dat hoezeer er ook goede rechters zijn, er altijd politie noodig is, om het vonnis van den rechter uit te voeren. En zoo is het ook met de interna tionale rechtspraak. De vonni sen van het Wereld Hof van den Haag zullen door de gezame- lijke volken moeten worden ten uitvoer gelegd op ieder, die weigert er aan te voldoen, en daarom heeft ieder land een klein goed leger noodig, om als het noodig is, op te treden te gen ieder die in strijd met een beslissing van het Hooge Ge rechtshof een ander onrecht aan doet. Ook Nederland kan zich niet onttrekken. Daarna moedigde in een korte rede Jhr. de Muralt de kiezers aan op 1 Juli hun stem uit te brengen op den heer Dresselhuis. Het mag Zeeland een eer zijn, dat de voorzitter hun candidaat is Hij is er zeker van, dat dui delijk zal blijken, dat het libe ralisme nog niet dood is in Zeeuwsch-Vlaanderen.Als ge niet wilt een regeering van S. D. A. P. en V. D. of een regeering van Katholieken te samen met Christelijk Histori schen en Anti-revolutionairen, dan stemt ge op den Vrijheids bond. De heer CORT VAN DHR LINDEN besprak het bezuini- gings-vraagstuk. Hij zegt, dat de tegenwoordige regeering op den verkeerden weg is. Ze bezuinigen op kleinigheden, ter wijl daar waar millioenen kon den worden behouden, op den ouden voet wordt voortgegaan. Dit ia verkeerd. Het zit hem er niet in, of men al eenige ambtenaren 5 pCt. van hun sa laris attrekt, neen, dat is het ten slotte niet, doch op al de sociale wetgevingen en dergelijke kan millioenen bezuinigd worden. Het zit hem in het stelsel, dat is verkeerd. En als ge het an ders wil, stem dan niet denge nen die het zoo verknoeid heb ben. Hij haalt aan de Am- sterdamsche melk- en meelvoor- ziening een stelsel van S.D.A.P. en V.D. en R.K. die het zoo mooi vinden, om alles door de gemeente te laten aankoopen, neen, hij wil vrijheid van han del en vrijheid van arbeid. Daarna richt Mevr. Boon zich met een enkel woord tot de aanwezige vrouwen om hun te zeggen, dat zij ook een taak hebben in de politiek de vrouw als moeder, die hare kin deren opvoedt, heeft nog een grooter zorg, n.l. dat het hun kinderen ook in de toekomst goed gaat. Daarom moet de vrouw ook een woord meespre ken. Als laatste spreker trad op de heer GROENEWOUT. Door het vergevorderd uur, wilde hij enkel nog eens nagaan, wat de coalitie in 25 jaar had bereikt. Niets. Wat hebben zij gejuicht, toen ze in 1901 de meerderheid kregen, en wat is er onder de ministerie's Kuijpers, Heemskerk en Ruys de Beeren- brouck gedaan. Van al hun plannen is niets terecht gekomen. Wat steekt hier tegen weer sterk af een regeering als die van Cort van der Linden, die in de oorlogsjaren ons land voor alle oorlogsellende heeft behoed. Spreker wekt ieder op te stemmen op den Vrijheidsbond. Daarna wordt de vergadering, met een woord van dank aan de sprekers en aan de muziek, die hier voor de afwisseling heeft gezorgd, door Mr. J. Erasmus, voorzitter van de af- deeling Oostburg, gesloten. Ingezonden Mededeeling. Vrees geen Examen want er is een Middel dat u ge heel bevrijdt van Zenuwachtig heid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, terwijl uwgeest Helder blijft Mijnhardt's Zenuwtabletten wetenschappe lijk samengesteld en onschadelijk, genezen u van uw Zenuwachtig heid. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Breskens. Zondagmiddag werd alhier op het Spuiplein door de S. D. A P. een mee ting gehouden waar als spreker optrad de heer W. Drop van Amsterdam, Candidaat voor de Mweede Kamer. Medewerking werd verleend door de Zang- vereeniging ,de Volkstem" van Vlissingen. Deze meeting was zeer goed bezocht. Breskens. Gisteren had alhier de gewone jaarlijksche aanbesteding plaats van de onderhoudswerken, waarvoor in geschreven werd door: J. van Haneghem f630. J. Dierings f620, L. Maas f576.— Iz. Vergouwe t 520. W. C. Carels f509.80 J. Cruson f508.74 aan wien het werk is gegund. Oostburg, Bij Kon. besluit is benoemd tot Ontvanger der registratie en domeinen alhier, de heer A. J. van Soest, thans surnumerair der registratie en domeinen. Oostburg. Bij de Maandag alhier gehouden veulenkeuring, werden een paar paarden, die naar het aangewezen terrein werden gebracht, nabij den wis sel op den weg naar Draaibrug, wat schichtig, met het gevolg dat zij door den juist passee- renden tram werden gegrepen, waardoor beide dieren, eigendom van den landbouwer P. J. L. te Aardenburg, zwaar gekneusd werden. Gelukkig moesten de dieren niet worden afgemaakt en konden zij gestald worden bij den heer P. J. d. M. alhier, alwaar een der dieren is gestor ven. De heer I. de Hullu- Steenhart, sedert ongeveer 34 jaren lid van het College van Notabelen der Hervormde Ge meente alhier waarvan een groote 20 jaren als voorzitter, woonde Maandag (22 Juni) zijn laatste gecombineerde vergadering van Kerkvoogden en Notabelen al hier bij. Hij nam als lid en voorzitter ontslag wegens vesti ging te Schoondijke. De heer de Hullu was steeds op de bres, waar het gold de belangen der Kerk voor te staan en als zoo danig is zijn vertrek een groot verlies voor de gemeente Oost- burg. Waterlandkerkje. Door deu heer J. du Burck vanZuid- Scharwoude, werd Zaterdag avond in de herberg van L. Versprille een politieke lezing gehouden ter aanmoediging, om de kiezers tegen 1 Juli a.s. hun stemmen uit te brengen op No. 1 van lijst 17, zijnde de Demo cratische partij. Er waren plm. 35 hoorders aanwezig. Spreker wist in zijn boeiende rede het publiek aan te sporen tot die partij, door uit te leggen wat ze eigenlijk willen. Na de pauze hield hij nog een rede over de Staatspension- neeringhij bracht nader naar voren, wanneer door de Regee ring niet zooveel noodig was voor Leger en Vloot er nog heel wat geld zou zijn in de schat kist, hetwelk dienen kon om de ouden van dagen een onbezorg- den ouden dag te geven, n.l. een Staatspensioen op 65-jarigen leeftijd, zonder premiebetaling. De tegenwoordige Invaliditeits wet en Vrijwillige ouderdoms- verzekering werd door hem ten zeerste afgekeurd, een en ander werd met feiten aangehaald. Na afloop van zijne rede, welke met aandacht werd aan gehoord, was er gelegenheid voor debat en vragen te stellen, waarvan door niemand gebruik werd gemaakt. Onder veel applaus eindigde spreker zijne rede. Met ingang van 1 Juli komt er verbetering in de dienst op de Wester-Schelde. We komen des avonds weer in het bezit van de avondpost. Was de laatste boot des avondi uit Vlissingen om 6,25, thans vertrekt er na dien nog een boot om 7,30, welke om 7,55 te Breskens aan komt en daar blijft liggen, om des morgens om 6,25 naar Vlis singen te vertrekken. Des Zondags komt er een dienst bij van Breskens naar Vlissingen en wel des morgens om 6,25, welke aansluiting geeft op den trein van 7,\1. Gelukkig is er dus verbetering gekomen. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. Men bericht ons dat de raden van Hontenisse en Hengstdijk hebben besloten tot aansluiting. Dit is wederom een zeer groote stap in de goede richting. Straks heeft, behoudens een enkele achterblijvende gemeeute, geheel Oostelijk Z.-Vlaanderen tot aansluiting besloten. Ook in het Westen begint men het nut en de noodzakelijkheid in te zien en is ei alle hoop dat spoe dig nog een drietal gemeenten zullen volgen. 1925 zal dan voor Zeeuwsch Vlaanderen een gelukkig jaar zijn, dewijl dan de Maatschappij zal kunnen op gericht worden en de komende kamers aanstonds een ontwerp tot het verleenen eener risico garantie zullen kunnen behan delen voor de op te richten N. V. Hoogwatergetij Breiken». DAGEN. vm. nam Woensdag 24 Juni 4.02 4 26 Donderdag 25 4.36 5. Vrijdag 26 5.14 5.38 Lioht op voor Rljwialen enz. Woensdag 24 Juni nm. 9.54 Donderdag 25 m 9.54 Vrijdag 26 9.54 Eerste Kwartier Maandag 29 Juni, vm. 11.03. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 22 Juni Tarwe f 13.C0—f 17.50 Gerst f 13.00—f 14.00 Ewten (Schokkers f 13.00-f 18. Alles per 100 K.G- Wegens kleine aanvoeren wordt geen noteering meer gemaakt voor de nieuwe oogst begint. T uinbouwveiling. Jecunda met dop f 38.00-145.— Jecunda zonderdopf 45. Madame f27.00-f42. Tuinboonen f 12.20 f 13.20 Postelein f 11 Kruiibessen f 16.20 Zilveruien f22.00-f 24.00 Doperwten f26.00 Krombekken f 28.00 Peulen f 40.00 Schoolmeesters f 12.40 f 13.90 Eerstelingen f 10.70 Poters f 8.30 per 100 K.G. Sla f 3.20-f 5.10 Bloemkool I fl6.00-f24 00 Bloemkool II f 11.00-f 17.00 per 100 stuks. Peen f 13.00 f 17,00 per 100 bos. Kroten t 5.30 per 100 bos. Stoofsla f0.36-f0.88 per kist. Wisselkoarasm. Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.10-f 12.12, Marken f0.60 f 0.61 p. billioen, Belg. Francs f 11.50-f 11.65, Fransche francs f 11.65—f 11,80, Kronen (afge.t) f 0.34 f 0.35. EEN JUBILEUM. Van Nelle's mannenkoor Cre- scende te Rotterdam zal in het volgend jaar haar 10-jarig be staan herdenken door het hou den van een nationalen zang- wedstrijd in de maanden Mei en Juni, voor vrouwen-, gemengde- en mannenkoren. ZWARE MISHANDELING. Te Tiel is gevankelijk binnen gebracht de 18 jarige T. C., uit Geldermalsen, verdacht van ern stige mishandeling van D. van Ringelestein uit Deil. De aan gehoudene zou Woensdagavond tegen 11 uur op den weg tus- schen Beesd en Deil, v. R. heb ben opgewacht, van de fiets ge sleurd en hem met een boksbeu gel zoo hevig toegetakeld heb ben, dat een van diens oogen totaal verloren is. De mishan delde is Donderdagochtend be wusteloos aan den weg gevonden. VEEL ANIMO. Voor de vacante betrekking van Tramstation-chef te Don gen meldden zich niet minder dan 296 sollicitanten aan.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2