Plaatal Nianwp. De Fokveedag te Oostburg. keuring er aan had gehecht. De heer van der Hooft merkt op, dat de Regenten toch ook dienen klaar te zijn vóór een eventueele procedure evengoed als B. en W. Van deze f301 ii nog geen cent uitgegeven. Het ia wel vreemd dat Wethouder Cuelenaere er nu zoo over denkt; als Voorzitter van het Burger weeshuis zal deze zich toch nog wel herinneren, dat eenige jaren geleden, de rekening werd aangeboden, zonder dat eenige af- of overschrijving was goed gekeurd. Dat werd allemaal goedgevonden en daar weet de Burgemeester niets van. Bij de Gemeente-adminiit-atie gaat het eveneens zoo, als de Burge meester er laDg genoeg in was, zou hij dat wel weten. De Secretaris had den Burgemeester behooren in te lichten. De Burgemeester is er tegen om de Regenten de vrije be schikking te geven over een post van 1810 onvoorzien, die som is veel te groot. De heer van der Hooft legt uit, dat men door bijzondere ontvangsten f 1110 over heeft en dus f810 op onvoorzien moet brengen, zoodat ook alle artike len hieruit kunnen worden aan gevuld. Mevrouw van den Broecke wil punt 5 van de agenda .voorstel van B. en W. tot het voeren van een procedure tegen het Gasthuis", eerst behandeld zien. De Voorzitter weigert, waarna de heer van der Hooft bijvalt. De Burgemeester luistert niet naar hem, doch naar het ge fluister van den Secretaris. De heer van der Hooft merkt op, dat het publiek stil moet zijn en dus zeker de Secretaris de Raadszitting niet mag storen. U leent hem 't oor en ik verzoek U naar mij te luisteren, als ik 't woord heb gevraagd. Daarna stemming. Van der Hooft en Mevr. van den Broecke onthouden zich, Reepmaker tegen, de R.-K. fractie vóór afkeuring van de wijziging be grooting. Nu komt aan de orde het voorstel van B. en W., tot het voeren van een procedure iu- zake het Gasthuis-geschil. De Burgemeester meent hier over verder maar geen woorden te moeten verspillen, doch in te moeten gaan op het advies van een Rotterdamsch advocaat, die sterk op procedeeren aandringt. Mevrouw van den Broecke vindt het allesbehalve woorden verspillen en is van oordeel, dat deze zaak van alle kanten moet belicht worden. De heer van der Hooft wijst op art. 143 der Gemeentewet, waarin staat, dat de Raad oor deelt en beslist. Hij meent, dat de gemeente aangesloten is bij het rechtskundig bureau Blaupot ten Cate en daarvoor f500 betaalt. Waarom daar niet gevraagd. De Raad heeft het recht, vóór het procedeeren alle» te weten. De Burgemeester vindt, dat men niet zoo waanwijs moet zijn, beter oordeel te kunnen hebben, dan een rechtskundige. De heer van der Hooft haalt een rechtskundig advies aan van 20 April 1924, inzake de Hanze- bank-kwestie, waarbij ook veel kans van slagen voorspeld werd. Toen wilden de rechtsche Raads leden echter niets van proce deeren weten. Hierover kan de Burgemeester geen oordeel uit spreken, dat was voor zijn tijd en dus buiten beschouwing. Mevrouw van den Broecke zegtIn het advies staat, naar aanleiding van de betrekke lijke stukken. Het hangt er dus maar van af, welke deze stukken zijn. Kan de Voorzit ter dit mededeelen Neen, de Burgemeester vindt het niet noodig in bijzonderheden te treden. Mevr. van den Broecke vraagt of de advocaat ook in zage heeft gehad van de stukken Van het Burger-Gasthuis. De Burgemeester ontkent. Mevrouw van den Broecke vindt het dan onverantwoorde lijk op éénzijdige voorlichting te gaan procedeeren. De heer Reepmaker merkt op, dat de Voorzitter erkent, dat de rechtskundige éénzijdig is ingelicht, daar hij tevoren gezegd heeft, niet om de stukken van het Burger-Gasthuis te willen vragen. De Burgemeester verleent het woord niet meer over deze kwes tie, daar volgens aanteekeningen van den Secretaris alle 3 spre kers driemaal het woord gevoerd hebben. De heer Reepmaker merkt op, dat de Burgemeester de open baarheid erg schijnt te schuwenl Daarna besloten vergadering, blijkbaar erg rumoerig, want voortdurend hoorde men geroep, geschreeuw en gehamer. Heropening. Stemming over het al of niet voeren van een procedure. Van der Hoott en Mevr. van den Broecke, tegen, naar aan leiding van hun motieven in de besloten vergadering, Reepmaker tegen, rechts vóór. Verharding van het Korte Dreefje komt te duur. De trottoirs aangevraagd door de heeren Reepmaker en van der Hooft, stellen B. en W. voor niet te doen leggen. De Burgemeester vindt een trottoir naar de Herv. Kerk niet noodig, omdat er toch niet zoo heel veel ittenschen gebruik van maken. De heer van der Hooft zegt, dat er maar weinig straten zon der trottoir zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. besloten geen trottoirs te leggen, en B. en W. zijn nu wel niet de Raad, maar(Hilari teit). De heer Blondeel vraagt, hoe het staat met den weg naar St. Ki uis. De Burgemeester deelt mede, dat Ged. Staten de zienswijze van B. en W. niet deelen. Blondeel meent dat er spoedig verbetering moet komen en wil door een proces uitgemaakt zien, wie er gelijk heeft. De Burgemeester zal eerst een rechtskundig advies afwachten. Nadat de Burgemeester op een desbetreffende vraag van den heet Reepmaker nog meedeelde, dat de plannen voor verbouwing van de Kaaipoort op de goed keuring van Ged. Staten wachten, werd de vergadering gesloten. Ingezonden Mededeeling. Breskens. Het publiek van Breskens wacht met de aanstaande kermis iets buitengewoons. Het is namelijk aan den heer D. A. Crince gelukt, het Holl. Tooneel uit Amsterdam in zijn gebouw te engageeren. Daar zij met een kermis-program komt, en kosten nog moeite gespaard blijven, verwacht de directie een grooten toeloop, daar deze voor stellingen toegankelijk zijn voor elkeen. De eerste avor.d 3 Juli, wordt opgevoerd: ,De Clown", spel uit het cursusleven, met zang, in 4 bedrijven. Breskens. Als groote zeld zaamheid kan worden gemeld, dat door den 78-jarigen heer Geelhoedt alhier, op 20 M. afstand met een buks, staande, vrije hand, een musch is gescho ten. Het schieten, door genoemden heer, had plaats, met het bloote oog. Aardenburg. Het slot van de kermis was dit jaar minder rustig dan andere jaren. On tevreden, dat men hun drie dagen kermis had ontoomen, weigerden vele kermiigangers Zaterdag om 12 uur het feestvieren testaken, zoodat ingrijpen van de politie noodzakelijk was. Naar verluidt, heeft de Bur gemeester een lijst aangelegd van minderjarige meisjes, welke door hem gedurende de kermis dagen des avonds zijn aangetrof fen, in afzondering met personen van het andere geslacht. Aardeoburg wordt een tweede Schiedam, een voorbeeld voor de streek 1 Men verzekerde ons, dat hij ook een Raadslid vondt met bovengenoemde meisjes. Biervliet. In de Dinsdag avond gehouden raadsverga dering werd het nieuwe raads lid C. Thomaes, opvolger van den heer A. Thomaes, geinstal leerd. Het voorstel van B. en W. om adhesie te betuigen- aan het adres van het gemeentebestuur van Sluis om een betere boot correspondentie te krijgen op het veer Vlissingen—Breskens werd met algemeene stemmen aange nomen. Besloten werd aan A. Wisse f 75 onderstand te verleenen we gens operatiekosten te Oostburg. Op een verzoek van J. Jansen om ondersteuning van E. Synesael werd goedgunstig beschikt en tot wederopzeggens toe f 1 per week toegekend. Met 5 tegen 2 stemmen werd besloten voor het bouwen van een nieuwe muziektent een geld- leening aan te gaan van f3000 a 4 pCt., at te lossen in 10 jaar. Den heer Pladdet (c.h.) stemde tegen, terwijl den heer De Kok (s.d.) zich van stemming onthield. Medegedeeld werd, dat de verbouwing van de veldwach terswoning is gegund aan D. Schilleman voor fb58 en dat A de Die gevraagd heeft den paal bij zijn hui», dat verbouwd moet worden, te verplaatsea. De elec trician Gerritsen heeft aangebo den den paal voor t 70 te ver plaatsen naar de schuur v^tn Van de Waeter. Verder dient er nog een paal verplaatst te worden bij Rh. Maat, waarvan de kosten f10 zullen bedragen. Goedgevonden werd beide ver plaatsingen tegen dien prijs te doen uitvoeren. Voorgesteld werd een geld- leening aan te gaan van f12000 tot het bouwen van arbeiderswo ningen. Besloten werd deze zaak aan te houden tot de volgende vergaderiog en af te wachten, of er zich liethebbers voor de te bouwen woningen aanmelden. In verband met de vergroo ting der Markt werd besloten den weg gedeeltelijk te verleg gen en wel zoo, dat de rechte hoeken op het eene eind ver dwijnen. Het voorstel Anthonisse, om eens per week te mogen schuren, werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Bij de brandweerbt spreking werd door den voorzitter mede gedeeld, dat door de iirma van der Ploeg een nieuwe motor spuit voor f 25Ü0 weru aan geboden, terwijl de gemeente Zaamslag haar motorspuit te koop stelt voor f28U0 (zonder slangen). Daar echter nog meer aanbiedingen verwacht worden, werd thans nog geen besluit ge nomen. De heer De Kok drong in deze zaak op wat meer spoed aan. Medegedeeld werd nog, dat bericht was ingekomen van het bestuur der christelijke De- waarschooi, dit het bereid is den grond aan de markt grenzende, voor f 150 aan de gemeente te verkoopen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Kok nogmaals, of er voortgang gemaakt zal worden met de aanschaffing van een nieuwe brandspuit en geeft de heer Anthonisse in overweging andere, fraaiere boombescher mers aan te schaffen. Groede. Bij de gisteren alhier gehouden aanbesteding voor de onderhoudswetken der gemeente werd ingeschreven voor de te verrichten werkzaam heden aan de rioleering, door A. Visser f323 W. Leenhouts f 3bö J. Kareis en de Fouw f3l4 J. van Roo f320 en voor het ander metselwerk door A. Visser f219 W. Leenhouts f 120 J. Kareis en de Fouw f 12-1 J, van Roo f116 Voor timmerwerk A. de le Lijn f 399 Voor schilderwerk: H. Luteijn f 535 D. Tack f567 De gunning is aangehouden tot Maandag a.s. Donderdag 18 Juni werd al hier de 2e fokveedag gehouden in het 4e district. Deze fokvee dag werd voornamelijk gehouden om te laten zien wat het vorige jaar door het heerschen van mond- en klauwzeer op de Land bouwtentoonstelling te Sluis ont brak. Na den oorlog, is volgens het voorwoord in het programma van den heer Zwagerman, de belangstelling voor rundveever betering, die in het 4e district al op een hoog peil stond, nog belangrijk gegroeid. Er zijn 6 stieren- en 8 controlevereenigin- gen, terwijl de oprichting van een centrale fokvereeniging voor de streek in voorbereiding is. Volgens den heer Zwagerman verder is de leiding op het ge bied van veeverbetering in Zee land onbetwistbaar aan Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De fok veedag werd door de inzending van varkens, geiten en schapen nog aantrekkelijker gemaakt, mede ook omdat de bakermat van het veredelde Vlaamsche landvarken in deze streek ligt. Des voormiddags had de ofi- cieele ontvangst plaats in de mooie Raadzaal van het Ge meentehuis, waar de besturen en aanwezigen in tegenwoordigheid van den Gemeenteraad bij monde van zijn Burgemeester P. Erasmus werden toegesproken als volgt .Geachte heeren bestuursleden van de vereeniging tot verbete ring van veeteelt in Zeeland, Bestuursleden van de Afd. Oost burg en andere aanwezigen, na mens het Gemeentebestuur van Oostburg heet ik U allen van harte welkom in ons midden. Waar het met de kringtentoon stellingen der Z.L.M. regel is, ook een tentoonstelling te hou den van rundvee, doch dit het vorige jaar met de tentoonst.l- ling te Sluis wegens het heer schen van mond- en klauwzeer niet is geschied, is het eene goede gedachte geweest om dit jaar een fokveedag, of ik zou kunnen zeggen een tentoonstel ling te houden van rundvee in West. Zeeuwsch-Vlaanderen. Het doet ons dan ook zeer veel genoegen dat Oostburg ge kozen is als plaats, waar die tentoonstelling zal worden ge houden. Maar niet alleen voor Oostburg moet men toejuichen dat een zoodanige tentoonstelling gehoudeu worut, in hoofdzaak is dit van zeer groot belang voor West. Zeeuwsch Vlaanderen. Waar vroeger zich ook wel enkele landbouwers toeleg den op het verbeteren van hun veestapel, is dit door het op richten van fokveevereenigingen meer algemeen geworden en ziet men in Zeeuwsch-Vlaande ren in 't algemeen de veestapel veel verbeteren. Zelfs staat men wel eenigszins verbaasd, wat men in zoo'n korten tijd bereikt heeft, stierenvereenigingen zijn opgericht, controlevereenigingen zijn daarnaast verrezen, kortom alles wat noodzakelijk voor ver betering was, is tot stand geko men. Geachte Heeren Bestuursleden van die vereenigingen dat alles is door Uwen ijver tot stand ge komen. Ik geloof, dat ik de tolk van geheel Zeeuwsch-Vlaande ren ben wanneer ik U dank zeg voor den bijzonderen ijver die door U en Uwe leden is aan den dag gelegd. Maar mijne heeren waar ik U als bestuursleden eenigen lof breng wil ik toch niet nalaten voornamelijk een woord van dank te brengen aan Uwen adviseur den heer Zwa german, die altijd met ijvet heeft medegewerkt tot het tot stand komen van die vereeniging, hem komt allen lof toe voor de wijze, waarop hij zijn ambt als advi seur heeft waargenomen. Wanneer U de keuringen van de stierenen het vrouwelijk fok- vee heeft bijgewoond dan heeft U kunnen opmerken hoe daar ter bevordering en ter verede ling van den veestapel gewerkt wordt. Als de heer Zwagerman zijn oordeel uitspreekt na de keuring, waar hij is bijgestaan door den heer Koopman en an deren, en de goede en minder goede hoedanigheden van een dier in het licht stelt, begrijpt ieder die daar aanwezig is waar om het oordeel zoo is en wat er aan zijn vee ontbreekt. Men weet niet alleen waarom men een eerste prijs heeft, maar ook om welke reden men een mindere prijs verworven heeft. En al had men het anders ge wild, men is ove'tuigd en niet ontevreden over de keuring en men gaat met de gedachte naar huis om te trachten zijn veestapel zoodanig te verbeteren, dat het in dezelfde lijn komt te staan van diegenen, waaraan de des kundigen een eersten prijs heb ben toegekend. Het vertrouwen dat hierdoor wordt gesteld geeft kracht om in een vaste lijn voort te gaan. Men moet niet meer vragen, waarom is mijn veestapel minder, neen, men weet het, man is er van overtuigd door de bespreking die bij de keu'ing gehouden wordt. Ik kan niet zeggen dat dit de eenige oorzaak is van de verbetering van den veestapel, maar ik meen toch, dat dit een der oorzaken is, dat de veestapel in Zeeland in zoo'n korten tijd veel verbeterd is. Mijne Heeren, ik wensch U geluk met dezen vooruitgang en met de vela inzendingen, die op deze tentoonstelling zijn en stel U voor een glas te ledigen op het welzijn en de vooruitgang van de Veeteelt in Zeeuwsch- Vlaanderen". .Door verhindering van den voorzitter van de vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland, den heer Kakebe. k-, werden deze woorden beantwoord door den vice-voorzitter den heer D. Koopman Pz., die namens bestuur en leden dank bracht voor de vriendelijke en officieele ontvangst en de waardeerende woorden. Volgens spreker is deze officieele ontvangst een blijk van belangstelling en mede leven. Hij wijst ook op de uit muntende stallen welke in Z. Vlaanderen voorkomen. Hij hoopt, dat die belangstelling van het gemeentebestuur zich in lange jaren moge ontplooien, waarna hij het gemeentebestuur uitnoodigt tot het bijwonen der algemeene vergaderingen, welke straks worden gehouden. Hierna werd in de bovenzaal van Hotel de Commerce alhier onder leiding van den heer Koopm in in den tijd van een ha f uur, dank zij zijn kundige leiding, de vergadering gehouden van de vereeniging tot verbete ring van het rundvee in Zeeland. In het bijzonder heet hij welkom het gemeentebestuur van Oost burg, den heer Becu, voorzitter van den kring van het R.V.S, de heeren Zwagerman en Hartog enz. De voorzitter herdacht met enkele woorden welke door de aanwezigen staande werden aan gehoord het overleden lid C. de Back. Bij monde van den heer Kiel- stra werden medegedeeld een schrijven der Provincie betref fende een subsidie voor 1925 tot f 3000,onder eenige voor waarden, Mededeelingeu van de Prov. Commissie werden gedaan, o.a. over de gehouden fokvee- dagen, prijzen voor stieren, het stijgen van het aantal leden van 343 tot 565, de gehouden melk- cursussen op Walcheren en de gehouden cu sussen in rundvee kennis. fWordt vervolgd Hoek. Gisteren hai alhier een treurig ongeluk plaats. De hoofd onderwijzer alhier kwam uit een zijweg, en kon, tengevolge van geboomte, de tram niet zien aankomen, welke in aantocht was, met het gevolg dat hij werd aangereden. Zwaar gewond werd hij opgenomen, men vreest voor zijn leven. Ingezonden Mededeeling. Bij Openbaar Optreden Gewichtige Besprekingen en Exa mens behoeden Mijnhardt's Zenuwtabletten voor innerlijke Opwinding en Angstgevoelze maken Rustig en Kalm en hou den uw Geest Helder. Prijs 7® ct. Bij Apoth. en Drogisten. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten stillen spoedig de ergste hoofdpijn Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drofiisten.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2