Gouden Jubileum. Rechtszaken. Gemengd Nieuws jaar moet worden gemaakt", zoo schreef de Redacteur van het tijdschrift" het Groene- en het Witte Kruis" in de eerste afle vering van het nieuwe jaar. Den klemtoon van dit bedrag willen wij leggen op het woord jubel jaar". Als men innig overtuigd is van het buitengewoon zegen rijke werk, dat het Witte Kruis gedurende zijn 50 jarigen arbeid heeft gewrocht en het Groene Kruis gedurende zijn 25-jarigen arbeid, welke laatste arbeid zoo'n intensieven prikkel heeft uitge oefend op den eersten, dan zal men er met ons innig van over tuigd zijo, dat we moeten jubelen. Jubelen ja, ^ok in den zin van het doen hooren van feestklan ken, maar bovenal zij het een jubelen door stemming en daad van innige naastenliefde 1 Dat kan alleen geschieden door het tot stand brengen van een monument, dat de tand des tijds weerstaat, een monument, het Nederlandsche volk waardig, en in den geest van Groene en Witte Kruis. Dat monument zal niet zijn een steenen gevaarte, noch een bronzen groep. Dat monument zij een fonds, hetwelk ten goede kome aan eene der meest zegenrijke in stellingen van Groene en Witte Kruis ingesteld, heeft den mees ten zegen om zich verspreid Groot is de zegen geweest van de nu reeds meer dan 1000 magazijnen van verplegingsmid delen, die Groene- en Witte Kruis kosteloos aan de zieken uitleenen. Groot is de invloed geweest, uitgeoefend op de hygiënische volksopvoeding. Bewonderenswaardig zij, wat Groene- en Witte Kruis doen voor de bestrijding der tuber culose, voor de zuigelingenbe scherming, de verbetering der kraamverpleging, het vervoer van zieken, het ontsmetten van goederen en woningen en nog vele andere goede dingen, waar aan zij zich wijden. Maar boven alles uit blinkt de zegen van hare nu reeds on geveer 500 wijkverplegingen. Hier vieren Groene- en Witte Kruis hun hoogste triumfen. Hunne weergalooze populariteit danken zij niet voor het gering ste gedeelte aan hunne wijkver pleegsters, deze hulpkrachten van den geneesheer, zonder welke deze zijn werk niet naar behooren kan doen. Immers, bij alle warmte van hart en toe wijding van geest, beschikt de geneesheer niet over de zachte hand, het warme gemoed, de dienende liefde, die der vrouw in zoo hooge mate eigen zijn om niet eens te spreken van het gemis aan tijd, dat hem belet te doen, wat de wijkverpleeg ster dagelijks volbrengt. Daarom hebben Groene- eu Witte Kruis aan deze werksters, deze gezegende hulpkrachten een eereschuld in te lossen. Neen, niet alleen Groene- en Witte Kruis, heel Nederland heeft dat te doen. Mag het voorkomen, zooals helaas meermalen is voorgeko men, dat een wijkverpleegster door invaliditeit of anderszins is aangewezen op de liefdadig heid Er zijn gelukkig reeds tal van Groene en Witte Kruis af- deelingen die voor verzekering der wijkverpleegsters zorgen, zoodat zooiets niet kan voorko men en al meer en meer wor den pogingen aangewend, om het zoover te krijgen, dat iedere wijkverpleegster bij ziekte, in validiteit of ouderdom gevrij waard is voor finantieelen nood. Maar we zijn nog lang niet, waar we komen moeten, en mogen dus niet rusten, voordat we van iedere wijkverpleegster het bange spook van invaliditeit en een bezorgde ouden dag hebben weggenomen. Daarom komen wij nu, tegen onzen feestdag, voor het Neder landsche volk en vragen Helpt ons 1 Daar is een verzuim in te halen. Helpt ons daarbij I Daar is een eereschuld af te lossen, door ons en door U. Laat ons dat doen door een ieestgave bijeen te brengen, die zal vormen een groot Steun fonds voor Invaliede Wijkver pleegsters. Dit fonds worde gesteld onder het beheer van de Alg. Ned. Ver. ,Het Groene Kruis". Bij deze vereeniging zijn alle Provinciale Groene en ook het Noord-Hollandsche Witte Kruis aangesloten. Elk dezer Provinciale Veree niging drage aan hun Hoofd bestuur op te onderzoeken wie hulp van het fonds noodig heeft en advies op de aanvragen uit te brengen. De Commissie van beheer uit de Alg. Ned. Ver. beslist dan en helpt. Een en ander zal met groote kieschheid en secretie kunnen geschieden. En zoo zal straks de wijkver pleegster, die haar mooie levens werk met opoffering en liefde heeft verricht, totdat haar dit door invaliditeit of ouderdom niet meer mogelijk is, op kiesche wijze geholpen worden en be schermd worden tegen de drei ging van 'n kommervollen ouden dag. Zulk 'n jubelfonds zal de schoon ste uiting zijn van de dankbaar heid, die het Nederlandsche volk van de stoere werkers van Groene en Witte Kruis versch ddigd is. Van elk onzer half millioen leden vragen wij voor éèn maal f 1.bijdrage, opdat het halve millioen, dat wij i.oodig achten, bijeenkome. Wie meer kan geven, geve meer.* Wie veel kan geven, geve veel. Groene en Witte Kruisen onze wijkverpleegsters hebben het verdiend, meer dan verdiend. Ieder der ondergeteekenden, leden van het Comité tot het verzamelen van het Steunfonds voor Invaliede Wijkverpleegsters, ingesteld door het bestuur der A. N. V., zal gaarne gaven en giften, klein en grootontvangen. Dr. H. H. T. Bekenkamp, Insp. der Volksgezondheid, Post giro 35512, Kraneweg 78, Gro ningen, Voorzitter. D. Bakker, oud burgemeester, Laan van Oostenburg 32 te Voorburg. Ad. Ter Cock, Voorz. v. d. Raad van Arbeid, Postg. 5782 te Amersfoort. H. J. Banekamp, notaris te Sittard. B. S. H. Stieler, arts, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst, Koninginneweg 13 te Hilversum. Gisteren herdacht de heer Jan Morks, directeur van het Middel burgs Muziekkorps den dag, dat hij vóór 50 jaar als 9-jarig knaapje werd benoemd tot Muzi kantje bij het Dordrechtsche Schutterij-Muziekkorps. Steeds is hij, van toen af opgeklommen in de Muziekwereld. In 1891 werd hij benoemd tot Directeur van het MiddelburgschSchutterij- muziekkorps. Wat hij als zoo danig gepresteerd heeft, is vol doende bekend. Niet minder bekend zijn de vele composities van hem. Het heeft hem dien dag dan ook niet aan belang stelling ontbroken. Met het oog op den toestand zijner oogen, is een openlijke huldiging uitgesteld tot b Octo ber, den dag waarop hij zijn 60 jarigen leeftijd hoopt te be reiken. Breskens. De in Septem ber alhier te houden groote Tentoonstelling van de Maat schappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw beloofd een groot succes te worden. Reeds zijn door verschillende personen en vereenigingen medailles toe gezegd. Na bekomen vergunning van het Ministerie, zal de tentoon stelling gehouden worden op het Spuiplein. Dit is ten deele af gezet, evenwel niet, voor de te houden tentoonstelling, zooals de Middelb. Crt. opmerkte, doch voor de verzwaring van den dijk, waarmede men bezig is. Breskens. Zaterdag had alhier het sectie-onderzoek plaats op het lijk van de Vrijdag tus- schen Oostburg en Schoondijke met de tram verongelukte vrouw Het onderzoek werd geleid door den specialist Dr Hulst uit Leiden. Het lijk is daarna per auto naar Ostende, waarvan de vrouw afkomstig was, vervoerd. Een krans, door Mevr. van Zuijen Roggeband geschonken, dekte de kist. Door het Gerecht uit Middel burg is een onderzoek ingesteld naar dit tramongeluk. Aardenburg. Naar wij vernemen, werd alhier tijdens de kermisdagen extra gewaakt voor de zedelijkheid van de bevolking. Onder leiding van den Burge meester als Hoofd van de poli tie werd des avonds gepatrouil leerd in de straten en voorna melijk in de plantsoenen rond het dorp. Groede. Zaterdagavond, 13 Juni, werd bij den heer H. de Lobel een Buitengewone Alge- meene Vergadering gehouden van werkende en contribueerende leden der Muziekvereeniging .Eendracht maakt Macht". De flinke opkomst op deze verga dering getuigde van g-oote belangstelling voor wat op dezen avond zou worden behandeld. Allereerst werd door de ver kiezing van een nieuw bestuurs lid voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. B. Becu Sr. Bij eerste verkiezing werd geen volstrekte meerderheid behaald, zoodat een tweede vrije stem ming noodig was. Hierbij ver kreeg de heer Waelput het vereischte aantal stemmen en verklaarde zich bererd de be noeming tot bestuurslid te willen aanvaarden. In de bestuurs vergadering, die gehouden werd na afloop van de Algemeene Vergadering werd het nieuw gekozen lid tevens tot Voorzitter der Muziekvereeniging benoemd. Als tweede punt op de agenda stond vermeld .Bespreking plan tot het stichten van een vaste muziektent. Nadat enkelen der aanwezigen met betrekking tot dit onderwerp hun meening aan de vergadering hadden kenbaar gemaakt, werd met algemeen goedvinden be sloten, te trachten het daarheen te sturen, dat een muziektent zou worden gebouwd, die pl m. f 4800 kosten zou. Dit bedrag, waartegen aanvankelijk wel eeni- ge bedenkingen werden gemaakt, werd ten slotte voor een gemeen te als Groede toch niet te hoog gevonden. Daarvoor zou men krijgen een muziektempel, die aan alle eischen voldoen zou en die een waar sieraad zou zijn voor de mooie kom der Gemeen te. Over de vraag, hoe die f 4800 bijeen te krngen, werd na eenige discussie besloten bij alle ingezetenen der Gemeente daarvoor te collecteeren. Het bestuur der Muziekvereeniging zal met de leden van den Raad voor het inzamelen der gelden rondgaan. Voorts werd nog overeengekomen, dat, indien de noodige sommen zullen zijn ver kregen en tot het plaatsen van den begeerden tempel zal kun nen worden overgegaan, deze onder zekere voorwaarden aan de gemeente in eigendom over te dragen en haar te verzoeken de verdere zorg daarvoor voor haar rekening te willen nemen. Waar deze muziektent dus zal worden het eigendom van de gemeente, en waarop tevens alle vereenigingen, van welke poli tieke of godsdienstige richting ook, het recht tot het geven van uitvoeringen zullen verkrijgen, zal ook bij het collecteeren wor den rondgegaan bij alle inge zetenen, onverschillig, welke godsdienstige of politieke rich ting zij zijn toegedaan, Ingezetenen van Groede, ter verkrijging van wat reeds lang als een behoefte voor onze schoone gemeente is gevoeld, wordt een beroep gedaan op Uw aller offervaardigheid. Bereid U voor op het bezoek der collectanten, tast flink en diep iu de beurs, opdat de f 4800 heusch geen groot bedrag voor onze rijke gemeente weldra bijeen verkregen zal zijn, Oostburg. Het 27e Zomer feest der Chr. Jongelingsveree- nigingen Ring Z.-Vlaanderen W, D. in samenwerking met de Geref. Jongelingsvereenigingen van hier en Schoondijke, zal D. V. op Donderdag 9 Juli as. alhier gehouden worden. Oostburg. Toen Zaterdag middag de 17-jarige de P. met zijn motor met zijspan van Groede naar hier kwam gereden, werd hij nabij Scherpbier door een duizeling bevangen tenge volge waarvan hij tegen een boom reed en van zijn motor werd geslingerd, echler zonder eenige kwetsuren te bekomen. Oostburg. Maandag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen, onder Voorzitterschap van den Burge meester. De rekening 1924 en de ge raamde uitgaven 1926 van de Gezondheidscommissie werden voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van het Groene Kruis om verhooging der sub sidie van f300 tot f700, welk verzoek is gedaan na overleg met de zusterafdeeling te Schoon dijke werd met alg. stemmen besloten de jaarlijksche subsidie van f300 te brengen op f700, met de bedoeling dat de beide afdeelingen voortaan elk haar eigen wijkverpleegster zullen hebben. Natuurlijk is het voor behoud gemaakt, dat ook de Gemeenteraad van Schoo idijke eene gunstige beslissing neemt ten aanzien van het aldaar in gediende verzoek door't Groene Kruis. Bij het in werking treden dezer verhoogde subsidie zal, berekend per lid, een zelfde bedrag uitbetaald worden aan het Wit-Gele Kruis. Adhaesie werd verleend aan den brief van het Gemeentebe stuur van Sluis, gericht tot Ge deputeerde Stateo, ten aanzien van de boodverbinding Vlissin- gen-Breskens om namelijk de regeling zoodanig te maken, dat de laatste boot uit VlisBingen pas vei trekt na aankomst van den posttrein te 6,57 uur. Boven dien sprak de Raad met eenpa rige stemmen als oordeel uit, dat de sedert 5 Juni geldende Zondagdienst VlissingenBres kens als totaalonvoldoende is te be schouwen. Gevraagd zal worden minstens één boot in te leggen, die des ochtends te 8,05 uur correspondeert op den eersten tram die uit Breskens vertrekt. Aan den Heer T. F. van der Werff werd ingevolge diens ver zoek eervol ontslag verleent als hoofd der Openb. lagere school en als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, beide met 1 September 1925. Burge meester en Wethouders werden gemachtigd eene oproeping te doen voor een nieuw hoofd aan wien het bezit der akte voor de Fransche taal verplichtend zal worden gesteld. Als lid der schattingscommissie voor de Inkomstenbelasting werd benoemd de heer I. A. Leen- houts. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd aan den Ambtenaar ter secretarie eene gratificatie verleend van f 100, en aan den volontair eene van f 25,wegens buitengewone werkzaamheden tijdens de ziekte van den secretaris ontvanger. Burgemeester en Wethouders brachten ter tafel een plattegrond van de nieuw te bouwen Openb. Lagere school. Na beschouwing en bespreking werd het College gemachtigd de noodige bestek ken en teekeniogen te laten maken en de voorbereidende werkzaamheden voor eventueele aanbesteding te laten verrichten. De rooilijn werd vastgesteld voor de te bouwen woningen op de voormalige wal richting Zand straat Oudestad. De Raad ging daarna over in een zitting met gesloten deuren ter behandeling van elcctrificatie der gemeente en een aanslag voor schoolgeld. School* en Kerknieuws* Groede* Mej, O. Aarnoutse alhier, onderwijzeres aan de Chr. School te Domburg, is als zoo danig benoemd te Harlingen. Politierechter te Middelburg, Zitting van Vrijdag 12 Juni. De volgende zaken werden behandeld I. B,, 26 j., koop nan te Sint Anna ter Muiden, werd ten laste gelegd dat hij op 13 Mei 1925 te (Jostburg toen de Opper wachtmeester de Doelder en de Marechaussée de Putter hem overbrachten naar het kazerne- gebouw, zich tegen die politie ambtenaren heeft verzet. Eisch 1 week gevangenisstraf. Uitspr. 1 maand gev. straf. J. J. B., 31 j., landbouwer te St. Anna ter Muiden, werd ten laste gelegd, dat hij in 1925 te Sluis J. J. V. een slag met een houweel heeft gegeven. Eisch f 25 of 25 d. hecht.. Uitspraak 1 week gev. straf. A. P. v. A., 33 j., polder werker te Groede, werd ten laste gelegd, dat hij in April of Mei te Groede een zak met 82'/j K.G. rubber, die hij op 't strand gevonden had, zich heeft toege ëigend. Eisch f 20 of 20 d. h., Uitspraak f20 of 20 d. h. M. C. M., 35 j,, landbouwer te Groede, werd ten laste gelegd, dat hij op 26 April 1925 te Groede J. J. V. met een stuk hout heeft geslagen en bloedend heeft verwond. Eisch f5 of 5. d. h. Uitspraak idem. P. L., 31 j., zonder beroep te Groede, werd beklaagd, dat hij op 11 Mei jl. te Groede C. J. d. R., tegen haar linkerkaak heeft geslagen. Eisch f 10 of 10 d. Uitspraak idem. SPORT. Uitslag van den wedvlucht van den Bond van Postduiven- liefhebbers in West. Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden op Zondag 7 Juni 1925 van Dourdan met 130 oude duiven. Los te 6.30 uur met een Noord-Oosten-Wind. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Cadzand op een afstand van 330 76 K.M. om 12.07-04 uur met een snelheid van 979.54 M. per minuut. De laatste prijswinnende duif arriveerde te Groede op een afstand van 335.49 K.M. om 12 31 07 uur met een snelheid van 929.01 M. per minuut. De prijswinners waren als volgt P. Vasseur, Cadzand, le en 5e; Br P. de Ridder, Cadzand, 2e, 7e, 12e en 18e; Gebr. Porreij, Cadzand, 3e J. Becu, Cadzand, 4e P. M. van Iwaarde Cadzand, 6e, 9e en 15e. Hoogwatergetij Breskens. Vrijdag 5 Juni, begin Zomertijd. DAGEN. vm. nam Licht op «oop Rijwielen enz. Woensdag 17 Juni nm. 9.52 Donderdag 18 9.53 Vrijdag 19 9.54 Woensdag 17 Juni 11.56 12.20 Donderdag 18 12.45 1.09 Vrijdag 19 12.59 1 23 Niouwe Maan, Zondag 21 Juni, vm. 7.36. Wisselkoersen. Dollars f 2.47-f 2.48, Ponden f 12.09-f 12.11, Marken f0.60 f 0.61 p. billioen, Belg. Francs f 11.80-f 11.95, Fransche francs f 12.05-f 12,15, Kronen (afgest) f 0.34 f 0.35. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Juri Tarwe f 14.00f 17-00 .Gerst f 14.00—f 14.50 Haver f 12.50-f f13 00. Kroonerwten f 12.50-f 14.00 Bruine boonen f 10.00-f 16.00 Ewten (Schokkers 1 16.00-f 18. Maanzaad f45.00- f47.00. Rogge f 13.00—f 13.50 Alles per 100 K.G' boschbrand! Zaterdagmiddag woedde nabij het rijkskrankzinnigengesticht te Woensel nabij Eindhoven een felle boschbrand, die aanvanke lijk reusachtige afmetingen aan nam en schier onbluechbaar

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2