Backih ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Welelijksch Oveizlcht. Als liet stof op de straat. Bakpoeder Prijsvorming. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent D rukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Eike regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. tno.,02T breskens p%$;° Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 13 Juni 1925 Nummer 3036 Het heeft lang geduurd, voor Duitschland te weten kwam, waarvoor het eigenlijk met het uitblijven der ontruiming van de Keulsche zone gestraft werd. Het wist weliswaar, dat het naar de meening der Entente in ge breke was gebleven aan de ont- wapeningseischen van het ver drag van Versailis te voldoen. Maar hoever dat in gebreke blijven was gegaan en aan welke eischen het niet had voldaan, moest het voorloopig maar ra den. Dit lange uitstel van Janu ari tot Juni deed onwillekeurig het vermoeden rijzen, dat het de Entente meer om dit uitstel en du» om het uitstellen van de ontruiming dan om de naleving der ontwapeniogseischen door Duitschland was te doen en dat dus de fouten en nalatigheden, die ze aan Duitschland verwijt, niet van zoo ernstige en drin gende beteekenis warer, dat ze het uitblijven van de ontruiming rechtvaardigen. Immer», wat neer de Entente reeds i Januari wist, dat Duitschland was tekort ge scheten en zoo ernstig was tekort geschoten, dat de Keulsche zone bezet moj8t blijven, dan had ze toch geen 5 a 6 maanden noo- dig om deze tekortkomingen aan Duitschland op te sommen en een spoedig nakomen te ver krijgen. Maar was haar het uit stel hoofdzaak, dan was iedere dag vertraging winst. De tekortkomingen, die thans de Entente heeft opgenoemd en de eischen, die zij aan Duitsch land stelt, rechtvaardigen wel min of meer die van Duitschen kant herhaaldelijk geuite ver moeden, eerstens omdat het niet duidelijk is, waarom jdeze niet even goed maanden eerder had den kunnen worden opgesomd, waardoor een bespoediging van het letterlijk nakomen der ont wapeniogseischen maar ook van de ontruiming der Keulsche zone was bereikt en in de i. Hun moeder was dood. Zij had slechts dertig jaar en eenige maanden geleefd vóór haar tijd was ze heen gegaan, als zoovelen, die evenals zij zich overwerkt hadden en niet voldoende voedsel genoten, sommige dagen zelfs in't geheel geen voedsel kregen, niets dan wat graszaadjes en eenige takjes wilde salie. Zij was dood niets meer dan een geraamte bruin en uitgedroogd als een mummie, lsg ze daar op haar bed van droge bladeren. Hare twee kinderen, die haar zagen sterven, en zich moe ge schreid en gesnikt hadden, gin gen weer tot haar en drukten hunne kopjes tegen haar aan. Maar alle warmte was van haar lichaam geweken, en stil en roerloos lag ze daar. Ik geloof, dat ze dood is dood dood, zeide het oudste meisjeen toen begonnen ze weer te schreien, en kwam er geen einde aan het snikken, 't Was stil om hen heenmen hoorde niets dan het hartver tweede plaats, omdat de ge noemde tekortkomingen toch niet van dien aard blijken, dat ze een zoo langdurig uitstel der bij het vredesverdrag vastge stelde ontruiming schijnen te billijken. Niettemin lijkt het wel waarschijnlijk, dat de Duitsche legeering enkele der gestelde eischen van de hand zal wijzen, omdat ze van oordeel is, dat deze niet uit het vredesverdrag kunnen worden afgeleid. Reeds thans wijst ze erop, dat dit ver drag wel de getalsterkte van het Duitsche leger, maar niet zijn uitrusting ot opleiding be paalt en dat daarmee verschil lende eischen vanzelf wegvallen. En bovendien meent ze, dat de vernietiging van machines en andere inrichtingen in tal van fabrieken door de Entente, niet uit militaire maar uit economi sche overwegingen gevraagd worden, omdat ze de Duitsche concurrentie op de wereldmarkt vreest. Daarentegen blijkt ze wel geneigd op tal van puiten aan de eischen der Entente te ge- moet te komen. En het zal dus nu een kwestie van loven en bieden worden, die lange onder handelingen ve f ischt. Voor Duitschland is het daarbij onge- tiifeld van meer belang, die zooveel mogelijk te bekorten dan voor de Entente, omdat van het bereiken der overeen stemming de ontruimen der Keulsche zone afhangt. En dit feit maakt het reeds duidelijk, van welken kant de meeste en belangrijkste concessies zullen moeten komen. Uitleveiing van het nog aanwezige oorlogs'uig, vernielmg van vestingen en an dere verdedigingswerken, het niet langer aannemen van mili taire vrijwilligers, wellicht de opheffing van den generalen staf zullen wel niet voldoende zijn Aan de vernietiging van alle lei machines en maatregelen, die de vorming van een leger vati eenige beteekenis voorhands onmogelijk maken, zal Duitsch land wel niet ontkomen. En het zal waarschijnlijk Engeland's steun nog wel behoeven om tot scheurend, droevig schreien van de kinderen. 't Was dag geworden, en over de groote grasvlakten waarde een frissche ochtendkoelte. Een kleine groene grasvink sprong vroolijk heen en weer op een stuk gebroken marmer, naar een zaadje pikkende of naar een insect, dat voor niemand zicht baar was behalve voor zijn eigen kleine, scherpe oogen het kleine vogeltje was het eenige levende wezen in de nabijheid. Die arme vrouw was daar drie jaar geleden gekomen. Zij was getrouwd geweest met een herder, door wiens aanwijzin gen men er in geslaagd was een beruchten roover gevangen te nemen. Kort daarop was den herder voor eeuwig het zwijgen opgelegd door een dolksteek tusschen zijn schoonouder», op een avond dat hij zijn kudden hït water uit de Arno liet drin ken. Nog langer in Palombaro te blijven zou gevaarlijk geweest zijn voor zijn gezin. Heel in stilte en vol angst verliet zij daarom de stad, met haar pas geboren kind, een jongen, op den arm en haar twee oudere kinderen achter haar, eenige pannen en een bundel kleederen met veel moeite meesleepende een eindelijke overeenstemming te geraken. Want het is duidelijk, dat En geland in deze aangelegenheid de bemiddelde rol zal moeten spelen. Het heeft ongetwijfeld reeds grooten invloed geoefend op de aan Duitschland gezonden ontwapeningsnpta en de ver zachting van tal van eischen ver kregen. Thans wacht het op de regeling dezer kwestie om zoo spoedig mogelijk h°t waa borg verdrag aan orde te stellen, nu de eindelijke vorming van een nieuwe Belgische regeering en de bijna bereikte overeen- 8telling met Frankrijk de inter nationale behandeling dezer aan gelegenheid mogelijk maken. Blijkbaar heeft het Frankrijk in zooverre voor zijn opvatting gewonnen, dat in het te sluiten verdrag de onveranderlijkheid van Duitschland's oostelijke gren zen en der status quo in Midden- Europa niet nog eens nadrukke lijk gegarandeerd zal worden, waarmee natuurlijk niet gezegd is, dat de vredesverdragen en de daaruit voortvloeiende ver plichtingen niet van kracht zou blijven. Maar het verplicht dan ook ten opzichte van het Rijn land en erkent Frakrijk's ver plichtingen uit de m?t Tsjecho- Slowakijë en Polen gesloten ver dragen. Dat uit deze laatste voor Europa nog ernstige moeilijk heden kunnen ontstaan, zal En geland zeker niet ontgaan zijn. Het onlangs gepubliceerde ver drag tusschen Polen en Frank rijk bewijst het bestaan van een bondgenootschap, dat Polen's integriteit waarborgt en maakt het tevens duidelijk dat Polen in het aangaan van het veilig heidspact door Frankrijk moet toegestemd hebben en dus daar uit geen gevaar voor zijn vei ligheid vreest. Maar dit wil im mers zeggen, dat Frankrijk zich door het te sluiten veiligheids verdrag niet zal laten weerhou den Duitschland's eischen om trent verandering zijner ooste lijke grenzen met geweld terug te wijzen, en wat het gevaar van nieuwe oorlogen insluit. in een groote mand. Zij ging steeds voort, totdat zij eindelijk in de Campagna kwamook toen trok zij nog verder naar 't Zuiden, telkens rustende onder heesters of tusschen begroeide graven, nauwelijks wetende wat zij deed in haar droefheid over haar groot verlies en de gedachte, dat haar geliefde echtgenoot zijn lot had verdiend, omdat hij een verrader was geweest; in die streken bestaat er haast geen misdaad dan het aanbrengen van geheime dingen en de wet te steunen tegen den misdadiger. Geruimen tijd durfde zij zich niet bij daglicht te vertoonen, maar eindelijk vond zij een verlaten hut, en daar besloot zij met haar twee oudste kinderen te blijven; de kleine jongen was reeds in de eerste dagen harer omzwervingen gestorven, door gebrek aan voeding en dekking. In deze hut bleet zij drie jaar en verdiende zij een weinig geld met het plukken van veldbloe men, die zij in het nabijgelegen Rome verkocht. Dat deed ze van af 't begin van den winter tot het begin van den zomer des zomers waren er geen koo- pers in de stad, en op het veld was niemand behalve hier en daar een ziekelijke boer, armoe- Ongetwijfeld vertrouwt Enge land echter, dat het dank zij Duitschland's machteloosheid en zijn eigen invloed tot dergelijke gewelddadigheden wel niet zoo gemakkelijk komen zal en hoopt het van het te sluiten veiligheids verdrag een zoo goeden invloed op de Europeesche verhoudin gen, dat het dit gevaar maar op den koop toeneemt. De oogen- blikkelijke wereldto^stand is er wel naar om te trachten elke spanning zooveel mogelijk weg te nemen. De nog altijd bestaande span ning in West Europa is oogen- blikkelijk zeker niet de gevaar lijkste In het verre Oosten be gint het er werke ijk onrustba rend uit te zien. Een staki ig te Shanghai in een Japansche fa briek, die een optreden der bui- tenlandsche politie uitlokte, is oorzaak geworden van een «teeds zich uitbreidende beweging in alle Chineesche kringen tegen de vreemdelingen. Maar deze beweging krijgt haar gevaarlijk ste karakter door de inmenging van de vreemde mogendheden, waarbij duidelijk de tegenstel ling tusschen Rusland en de an dere staten is op te merken. Evenwijdig met deze tegenstel ling loopt die tusschen de Chi neesche generaals Tsang-Tso lin en Feng, van wie de laatste door Rusland gesteund wordt, terwijl de eerste weer op Japan rekent, al blijft hij tegenover de nieuw- ontatane beweging een eenigs- zins dubbelzinnige houding aan nemen. Aanleidingen tot ernstige botsingen zijn er dus in over vloed. En het lijkt niet onmoge lijk, dat door een dergelijke bot sing, zoo ze plaats heeft, ook de wereldvrede bedreigd wordt. Ingezonden Mededeeling. WIIJNHARDT's Staal-Tabletten v 90ct Maag-Tabletten 75« Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten 60c» Hoofdpijn-Tabletten 60« Bij Apoth. en Drogisten. dig als zij zelf. De kinderen, aan wie zij bijna alles gaf, wat zij kon krijgen, leden niet veel maar zij des te meer. Van een kloeke, sterken blozende jonge vsouw werd zij een geraamte, teringachtig, altijd dorstig, altijd gepijnigd door een scherpe kuch en rheumatische pijnen. Den vierden winter bracht zij nog de bloemen, die de kinderen ver zamelden, naar de stad, maar toen de zomer kwam, bleef zij te bed en kon zij niets meer doen. 't Was nu het begin van een nieuwen winter, en zij lag dood op de droge bladeren. En de kilheid van den dood deelde zich evenals de koude atmosfeer mee aan de kinderen, die thans alleen stonden op de wereld. Zij waren nu tien en twaalf jaar oudzij heetten Petronilla en Prisca. Waren zij niet zoo vuil en zoo mager geweest, dan zou men ze mooi genoemd heb ben. Zij hadden haar moeder lief gehad met die zelfzuchtige, onbewuste liefde, die alle goede moeders haar kinderen inboe zemen. Zij was hun alles ge weest zij was voor hen als een godheidhuo altijd hulp en voedsel verstrekkende, en hen steunende waar zij maar kon. voor 42l/2 cent, gebakken met DrOehker's Back»» vervangt de Gist. 125 gr tarwebloem f 0.04'/3 1 thcelcp. Dr.Oetkcr'sBackin 0.021/., 'i, liter water 125 gr botci 0.35 marg. 0.15 3 eieren „0.18 1 theelepel suikerO.OO'J, 1 l)r. Octkers' Vanillesuiker 0.02 Bereiding: v.42'lat 1 let water met de boter brenge men tot koken; al roerende strooie men het meel daarin en roere tot hel deeg van de pan loslaat Men laat de massa afkoelen klopt de eieren-er door. doet er dan suiker Vanille-suiker en Backm m Met een theelepel maakt men balletjes, set deze op een met meel bestrooid bakblik en bak- ze bij matige hitte goudgeel. De 30 sneeuwballen worden warm opgediend met wi|n«. chocolade1 ol vanillesaus. Wil men ze vulleti. dan snijdc men ze middendoor en vuile ze met geslagen room of vanille creme. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann G- Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich HTrecftot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gra tis*rcceptenboekje toezenden. In één van de laatste nummers van „Punch" stond hrl volgende grapje „Het is verschrikkelijk met die kippen zegt een boer als de eieren twee stuivers doen houden mijn kippen met leggen niet op, maar zoo worden ze vier stuivers, of je ziet haast geen ei meer". Een boer uit het land van den vader der economie, Adam Smith, zal wel meer economisch inzicht hebben dan dat hij zich niet een betere verklaring van het Een enkelen keer waren zij met haar meegeweest naar de stad, maar meestal had zij hen in de hut achtergelaten, want de weg was lang en de drang in de straten gevaarlijk en hoe ver langend hadden zij dan naar haar uitgezien, ais de zon onder ging achter dien grooten koepel, die zich heel in de verte zwart afteekende tegen den horizon 1 Hoe vlug waren ze haar tege moet geloopen. Hoe gelukkig waren zij geweest, wanneer zij haar 's avonds laat in het maan licht terug zagen komen die armoedige, havelooze, uitgeputte gestalte, die hun zoo dierbaar was en tevens de voorbode van voedsel, vreugde en veiligheid 1 Want, als ze alleen waren, waren zij angstig. En nu waren ze voor altijd alleen een vaag ge voel van dat groot en onherstel baar verlies, van die levens lange eenzaamheid drukte hen ter neer. Hun vader hadden zij dood in huis zien drageneen donkere roode wond gaapte tusschen zijn bruine schouder bladen j maar toen hadden zij hun moeder nog behoudenzij waren niet alleen gebleven. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1