Binnenland. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws eling. n ge- -rwijl ,.c. Mijn- Jietten weten- -oiengesteld en on- genezen u van uw -•vachtigheid. Glazen busje n cent. Bij Apoth. en Drogisten. bij de hand, die haar alle be- teekenis ontneemt. Het is ongetwijfeld waar, dat voor onze eigenschappen en hebbelijkheden, onze deugden en ondeugden en gebreken ook gewoonlijk wel een verklaring bestaat, die wij beter dan an deren kennen. „Des mentchen levensboek heeft zooveel duistre blaan Een enkel is er licht, waar op gij kunt lezen. En soms kan op dat blad zijn vrijspraak staan", zegt de dichter, wanneer hij te gen het oordeelen waarschuwt, /elf kunnen we vaak wel de vrijspraak op dat blad lezen. Dat mag ons in het oordeel over ons zeiven zachter stemmen. Maar wij zijn zoo licht geneigd deze vrijspraak niet als een ver- klaiing te erkennen, maar daar mee het bestaan van de ondeugd, het gebrek, de fout weg te re deneeren. En zoo doet deze verklaring andere dienst dan waarvoor zij bestemd is. Zij be let het verkrijgen van de juiste zelfkennis. En met ai deze ver klaringen hinderen we ons zelf onderzoek. Dat is niet omdat we ons oordeel juist willen heb ben, maar omdat we een juist oordeel over ons zeiven meestal niet aanvaarden kunnen. Het is omdat we ons zeiven te na staan, dat we niet eerlijk en onpai tij dig tegenover ons zeiven kun nen staan. En al zien we ons zeiven heel vaak en in menig opzicht nog juister dan anderen ons zien, tot de juiste zelfkennis kan ook zelfonderzoek ons ge woonlijk niet brengen, ook om dat we de resultaten van dat onderzoek niet onvoorwaardelijk willen en kunnen aanvaarden. HULDIGING VAN Mr H. P. MARCHANT. Zondagmiddag is het Vrijzin nig-democratische Kamerlid mr H. P. Merchant, ter gelegenheid van zijn vijfentwintig jarigKamer- lidmaatschap, in Bellevue te Amsterdam gehuldigd. Zeer vele partijgenooten van hem hadden zich uit alle oorden des lands opgemaakt, om bij de huldiging van hun partijleider aanwezig te zijn, en toen de heer en mevr. Marchant door mr. Rutgers van der Loeff in de zaal, die wel een bloementuin geleek, werden binnengeleid, klonk een daverend applaus, dat overging in een langdurig gejuich. Verschillende sprekers voer den het woord. Mr. Marchant is op waardige wijze gehuldigd. Breskens. De Postbestel ling op Zondag is alhier op geheven, in verband met het late uur van aankomst der Prov. boot, namelijk 11 uur voormid dag. Er bestaat evenwel gelegen heid de port kosteloos af te halen tusschen 1.15 en 2,45 na middag. Breskens. Zijn te Schoon- dijke en Oostburg, reeds meer deren bekeurd wegens overtreding der maximum-snelheid, thans treedt de politie alhier ook daad werkelijk op Vorige week werden reeds eemge auto- en motor rijders verbaliseerd wegens over treding der maximum-snelheid. Hedenavond komt de Raad onzer gemeente bijeen, In ons volgend nummer hopen wij een vers'ag daarvan te geven, Meldden wij de vorige week, dat .Handelsbelangen" ons mededeelde, dat het totaal der in het failissement van Cadsand ingediende schuldvor deringen meer dan f 58.000 bedroeg, thans deelt de curator mede, dat van dit bedrag tot een totaal van f 30.898 door hem op de lijst der betwiste vorde ringen is geplaatst, terwijl van deze betwiste vorderingen ter vericatievergadering alsnog een bedrag van f9250 werd erkend. Schoondijke. Zondag had alhier een droevig ongeluk plaats. De 26 jarige A. D. alhier woon achtig, onderwijzer te Water landkerkje, is bij het zwemmen in de Nieuwerkerksche Kreek verdronken. Een vriend trachtte hem te helpen, doch moest, met het oog op eigenbehoud, loslaten. Andere personen trachten hem door duiken boven water te brengen, doch zonder resultaat. Des namiddags tegen vier uur, werd zijn lijk door dreggen bovengehaald. Waterlandkerkje* Vrijdag morgen omstreek» half tien werd met een 15-tal menschen de windkorenmolen vanj- Risseeuw alhier omlaag gehaald onder leiding van M. Rosier, molen- maker te Cadzand. Op de staak stond gesneden P. F. La Haije, 1796. In 1850 is de molen gekocht door I. Mullié, welke io 1856 overleden i». Zijne vrouw, Ma ria Jozina Verplanke, huwde omstreeks i860 met Iz. van Aartsen, die tot 1877 molenaar bleef. Daarna ging de molen over aan J. B. Mullié, welke evenwel een twee-tal jaren later kwam te overlijden j zijne vrouw, Sara Casteleijn, trad echter om.treeks een jaar later in het huwelijk met J. J. A. Risseeuw, welke molenaar bleef tot 1922, toen hij kwam te overlijden. Zijne vrouw, voor de tweede maal weduwe geworden, bleef nog een jaar de zaak drijven, tot de tegenwoor dige molenaar J. Risseeuw, de zaak overnam en een stoom gemaal plaatste, en de bestaan de molen omlaag haalde, en zoodoende het mooie aanzicht van de gemeente geheel ver dwenen is. Sluis. In een op 4 Juni j.l. alhier in het Hotel „'t Hof van Brussel" gehouden vergadering van ingezetenen is opgericht de Vereeniging .Fokker'» Belang, Sluis en Omstreken Het hoofddoel der Vereeniging is om door het organiseeren van jaarlijks terugkeerende tentoon- stellingen, afzetgebied te zoeken voor paarden en vee. Waar Zeeuwsch-Vlaanderen en speciaal Sluis op het gebied der paardenfokkerij kan wedijveren met het beate van Europa (ge zien de behaalde prijzen op de jongste paardententoonstelüng te Milaan) is men van oordeel dat die paarden ook zooveel moge lijk moeten tentoongesteld wor den, om zoodoende koopera te krijgen. Besloten is om op Dinsdag 21 Juli a.s. alhier een tentoonstelling te houden van paarden en vee. Cadzand. Maandagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen, waarin alle leden, behalve de heer I. de Bruijne-van Meile, aanwezig waren. Als ingekomen stukken werden medegedeeld het besluit van goedkeuring van Ged. Staten tot het aangaan van eengeldleening van f6500 voor electrificatie der gemeente van hetzelfde college goedkeuring van het raadsbesluit ?ot onderhandsche verhuring aan den heer C. J. Neeteson, hoofd der lagere school, van de onder wijzerswoning, welke beide stuk ken voor kennisgeving warden aangenomen. Van Mevr. Dikkenberg te Zuidzaode wai bericht ingeko men van het overlijden van haar man, gemeente-geneesheer van Cadzand. De Burgemeester herdacht in vriendelijke woorden.de getrouwe plichtsbetrachting en de groote bereidwilligheid van den over leden dokter, gedurende niet minder dan drie en-dertig jaren. De Raad betuigde instemming met deze waardeerende woorden en zal een brief van rouwbeklag totde familie Dikkeuberg richten. Het verzoek van A. de Jaeger, veldarbeider wonendè in deze gemeente, die zijn kinderen naar de chr. bijz. school te Groede zendt en deswege vergoeding van trainkosten vraagt, zal in gewilligd worden. Overeenkomstig eenige circu laires van den Commissaris der Koningin wordt een strafveror dening vastgesteld betredende autobussen. Op het verzoek van Jac. Risseeuw, landbouwer, wo nende in deze gemeente om vergoeding voor het ten behoeve der electrificatie omhakken van eenige wilgeboomen wordt goed gunstig beschikt. Ten slotte wordt een huurcontract vastge steld betreffende de verhuring der onderwijzerswoning. BRESKENS. Van 4 tot 30 Mei. Huw.-Voltiekkingen. H. I. van de Sande, 26 j., jm. eo C. J. Kense, 22 j., jd. W. J. Woit- tiez, 36 j., jm. en F. Schmidt, 21 j-, jd. Geboorten. Johannis Jan, z. v. J. van den Heuvel en A. de Winde. Overlijden. P. Monjé, 77 j., echlg. van J. FVaanje, eerder weduwnaar van Z. J. de Vuijst. GROEDE. Van 7 tot 30 Mei. Huw.-Voltr. Camiel Heete- sonne, 27 j., jm. en A. N. Ver- strijnge, 23 j., jd. Jan Gerard Voogdt, 25 j., jm. en C. J. de Rooij, 20 j., jd. Geboorten. Marcel Edmundus, z. van P. F". Barra en M. C. Vercruijsse. Charel Johannes Josephus, z. van C. J. J. Ras en J. van de Luijster. jan Philip, z. v. P. A. Salomè en J. Lucieer. Overlijden- Elizabeth de Klerck, 62 j., echtg. van J. L. Boone. SCHOONDIJKE. Van 5 tot 28 Mei. Huw.-Voltr. Omer Emil de Dobbelaere, 24 j., jm. en Mar- garetha de Jonge, 22 j., jd. Jacob Johannes Steurrijs, 21 j., jm. en Wilhelmina Cornelia Willemsen, 17 j, jd. Abraham van den Broeke, 25 j., jm. en Johanna Lensen, 25 j., jd. Geboorten. Michiel Willem, z, van W. Beerens en E. Verhelst. Jacobus Pieter, z. van P. J. M. Marsille en L. M. Porreij. Overlijden. Jacoba Beet ens, 4 j., d. van J. Beerens en J. J. Versprille. Augustinus Termont, 67 j., wedn. van C. Juni». WATERLANDKERKJE. Van 7 tot 28 Mei. Huw.-Voltr. Adriaan van Sloo- ten, 24 j., jm. en Maria Catha- rina Serlé, 22 j., jd. Abraham Jacobus de Meijer, 23 j j jm., en Johanna Geelhoed, 17 j., jd. SPORT. VOETBALLEN. Kruisdijk, Uitslag seriewed- strijd van 7 Juni. H. O. V. I Breskens, S. S. S. I Schoondijke 21. S.S.S. speelde met 10 man. Vriendschappelijk. Juliana II Kruisdijk, H.O.V. II Breskens, -31. Op Zondag 28 Juni a.s. wordt den Bal verspeeld tusschen H.O.V. I Breskens en Juliana I IJzendijke. Hoogwatergetij Breskens. Vrijdag 5 Juni, begin Zomertijd. DAGEN. Woeuidag 10 Juoi 4.28 4.52 Donderdag 11 5.23 5.47 Vrijdag 12 6.22 6.46 L. Kwartier Zaterdag 13 Juoi nam. 2.03. Lioht op «oor RIJwialon enz. Woensdag 10 Juni nm. 9.49 Donderdag 11 9.50 Vrijdag 12 9.51 MARKTBERICHTEN^ Rotterdam, 8 Juni Tarwe f 14.00-f 18.00 Gerst f 14.00—f15.00 Haver fl2.75-f f1325 Kroonerwten f Bruine boonen f l4^0Vfl„n Ewten (Schokker t 16.-f 22.00 Maanzaad f40.00 f 48.00. Rogge f 13.00f 13.50 Alles per 100 K.G- Wisselkoersen. Dollar, f2.47-f2.49. Ponden f 12 08-f 12.10, Marken f°-6U f 0.61 p. billioen, Belg. Francs f 11.73-f 11 82, Fransche franc» f U 98-f 12,07, Kronen (afgest) f 0.34 f 0.35. MOORDAANSLAG. Zaterdagmiddag heelt te lil burg een dubbele moordaanslag plaats gehad, welke vrij goed is afgeloopen. Tengevolge van een oneenigheid welke korten tiid geleden tusschen zekeren H. A. en de lamilie R. ontstaan is, kwam des middags A. blijk baar onder den invloed van drank, aan de woning van R. ruzie maken. Na een korten twist liep A. naar zijn woonwa gen, welke daar vlak achter staat en kwam even later weer terug. R. die in "3n paarden stal was, zag A. op hem toe komen en een revolver uit zijn binnenzak halen. Door het schot, dat volgde, werd R. in den hals getroffen. Daarna richtte A. het wapen op de vrouw, die kwam toegeloopen, en trof haar in den buik. Intutschen had een der zoon» van R. kans gezien A. te naderen en hij stak dezen met een riek in den nek. A. loste toen nog eenige schoten op den zoon van R., echter zonder de zen te treffen. Daarop nam A. per rijwiel de vlucht. R en diens vrouw zijn beiden naar het gasthuis overgebracht. Hun toestand is echter niet levens gevaarlijk. 6 De dader A., die reeds eenige dagen geleden te kennen heelt gegeven, de familie R. van kant te maken is nog voortvluchtig. Deze staat niet gunstig Ofkend en werd reeds geruimen tijd in het krankzinnigengesticht te Voorburg, waarheen hl) werd opgezonden, doch later ontsla gen is, verpleegd. ONVOORZICHTIG. Toen Zaterdag de rijwiel handelaar F. van Kessel, te Wamel bezig was met het schoonmaken van een revolver, giog dit wapen plotseling al en «of de kogel hem in den buik. In levensgevaarlijken toestand wérd de man naar liet zieken- huil te Tiel overgebracht. NEDERLANDSCHE PLEEGOUDERS IN WEENEN De Nederlandsche pleegouders, die Weenen bezoeken, hebben een bezoek gebracht aan het stadhuis, waar hun officieel dank gezegd is voor de groote toe wijding en hulpvaardigheid aan de Weensche kinderen betoond. Nederlandsche sprekers dankten voor de ondervonden ga-tvrijheid en boden het gemeentebestuur een album met afbeeldingen van Nederlandsche steden en de handteekeningen der pleegouders ONTROUWE DIENSTBODE. Ten nadeele van den winke lier I. te Leiden is door een 19- jarige dienstbode uit een porte feuille f 1000 ontvreemd. Het geld is grootendeels terug ge vonden. EEN NOODLOTTIGE BRAND. Zondagmiddag ontstond brand in de boerderij van C. B. de Boer, te Ameland. Het 7-jarig dochtertje van de B. kwam in de vlammen om, De oorzaak van den brand ii een vuurtje dat door de kinderen werd aange stoken. De brand kon tot 1 pand b»p;rkt btijvcni ZONDER TIJD. Nadat door kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Gemeente te Stad-Vollenhoven eerst wa» besloten, tijdsaanwij zing op de klok van den toren, evenals het vorige jaar niet in overeenstemming te brengen met den zomertijd, is door gemelde colleges nader goed gevonden deze klok noch den zomertijd, noch den zonnetijd te doen aan wijzen, waarschijnlijk om zoowel de voor- als tegenstanders van den zomertijd ter wille te zijn. Er is n.l. besloten, om de klok tot 4 October a.s. stil te zetten. Gedurende dit tijdvak zal er dus in deze gemeente geen openbare tijdsaanwijzing zijn. Het behoelt geen betoog, dat dit den ingezetenen nog veel last en ongerief zal veroorzaken. ZAKKENROLLERS. Een bende internationale zak kenrollers schijnt werkzaam te zijn in de sneltreinen tusschen Amsterdam en Parijs. Een dezer kerels werd in het station Brussel- Zuid betrapt, op het oogenblik dat hij in het gedrang een Hol- land.che reiziger van ziin geld- ta-ch ontlastte. De aangehoudene is een Poolsch onderdaan, woon achtig te Londen. Hij werd ter beschikking van de justitie ge steld. De bestolene, die nog niet eens den diefstal had bemerkt, waarvan hij het slachtoffer was geweest, werd weder in het be zit gesteld zijner geldtasch, die een flinke som inhield. VERDRONKEN. Gistermiddag 3 uur is aan den Noord bij Paal 64 te Zandvoort de 28 jarige werkman C. A. Vonk, uit Amsterdam, verdron ken. Zijn vrouw en zijn kind waren op het strand. Zaterdag zijn in den IJssel bij Westervoort bij het zwemmen twee jongens van 12 en 17 jaar uit het gezin B. te Westervoort verdronken. De jongste werd, terwijl zijn broer zich aan het aankleeden was door een kolk meegesleurd. De oudste broer sprong gekleed te water doch zijn poging mislukte, EEN STEIGER LOSGESCHOTEN. Bij de restauratie van den toren der Ned. Herv. Kerk te Eist is de steiger losgeschoten. Twee personen vielen door een 25-Meter hooge liftkoker. Een van hen, een 55-jarig gehuwd man uit Nijmegen was onmid dellijk dood. De andere werd na 6 meter val vastgegrepen, zoodoende kon hem het leven worden gered. BIERBROUWERIJ VER BRAND. Zondagmorgen is de bier brouwerij van den heer Geeraards te Maaaniel geheel afgebrand. Alle belendende gebouwen, zijnde het woonhui», een café en een ijsfabriek, werden eveneens vernield. De brandspuit van Maaaniel kon niets tegen het vuur, dat gretig voedsel vond, in het uitgedroogde hout uit richten. De oorzaak van den brand, die door voorbijgangers opge- meikt werd, is onbekend. De belangrijke schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt, daar de nieuwe instal latie der ijstabriek nog niet ver zekerd was. TREURIG ONGELUK. Zaterdagavond is het kind van den heer H. Bolissen, schip per van het schip Koopvaart 36 te Veghel in de haven gevallen. Direct sproDg de man zijn kind na, doch kwam onder de schuit terecht. Van wanhoop sprong ook zijn vrouw te water, doch het gelukte haar niet het kind te grijpen. Juist passeerde daar de heer F. de Kort, die zoo spoedig mogelijk met de roeiboot op de plaats van het ongeluk was Hij slaagde er in al' dus bericht de Maandagmorgen de vrouw en het kind te redden, doch de schipper was onder het schip doorgegaan en lag tusschen het schip en den wal. De vrouw werd bewuste loos naar het gasthuis veivoerdi

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2