Rechtszaken. Gemengd Nieuws GEMEENTE GROEDE, ten erkennen, dat ze aan wer kelijk zelfonderzoek nooit toe komen. Juist, omdat we over ons zelf altijd een al is het nog zoo vage meening hebben, gaan we niet onderzoeken. Als we ooit over ons zelf nadenken, wat misschien de meesten niet eens doen, dan weten we wel/oowat wie en hoe we zijn. Ën dit is het eerste en groote beletsel al voor ons zelfonderzoek. We zien ons zelf niet als iets buiten ons denken, kunnen dat meestal ook niet. (Wordt vervolgdj. Breskens» Onze lezers wor den verwezen naar de gewijzig de dienstregelingen van boot en trams, welke heden een aanvang nemen. Breskens» Naar wij ver nemen zal, wegens den zeer treurigen Zondagsdienst der Prov. booten tusschen Vlitiingen en Breskens, door den heer J. van den Heuvel alhier een motor- dienst worden ingericht op dat traject, alsook door den heer Reinders van Vlissingen, teneinde het publiek, dat door dezen treurigen dienst gedupeerd is, gelegenheid te geven meermalen te kunnen overvaren. Het is wel droevig, dat Ged. Staten Zeeuwsch-Vlaanderen zóó van het moederland afscheiden, dat particulieren genoodzaakt zijn hierin tegemoet te komen. Donderdagavond trad al hier in ,Sumajo" op voor een flink bezette zaal, de heer Mr Marchant. Na ingeleid te zijn door den Voorzitter der Afd. Breskens van den Vrijz. Dem. Bond, den heer J. de Groote, begon spreker zijn rede. Het dagblad ,De Zeeuw" had een hoofdartikel geschreven, waarin tot uiting komt de ge ringe belangstelling der kiezers voor de politieke lezingen, welke van hun kant geconstateerd wordt. Spreker kon van zijn partijgenooten daar niet van klagen, doch wil een verklaring geven, voor die geringe belang stellingvan de zijde der rechtsche partij. De gegeven belofte aan de kiezers wordt niet nagekomen. Van de vervulling der program punten is niets terechtgekomen. Binnenkamers worden de regee- ringsplannen vastgesteld. Dit moet in het openbaar geschieden. Men draait en scharrelt met alle wetsontwerpen zoo men verkiest. Heden juicht men een wetsontwerp toe en morgen ver werpt men het, en anders om. Zelfs bij aanneming van een amendement ging de regeering heen, doch kwam enkele weken later weer terug, geconstrueerd, (opgelapt) noemde spr. dit. Nu werd eenzelfde voorstel inge diend door hun partij en werd aangenomen. Spreker haalt verschillende voorbeelden hiervan aan. Dat is de oorzaak van de geringe belangstelling hunner kiezers. Verder haalt spreker aan, wat fedurende zijn 25-jarigen loop- aan als Kamerlid is tot stand gekomen. Nederland moet hersteld wor den door een gezonden parle mentairen partij. Verder deelt spreker mee hoe de Vrijheidsbond afspraakjes en overeenkomsten met de Christ, partijen maakt, om de Vrijz. Democraten te weren. Maar toch ondanks dit alles komt ook in de Chr. partijen de democratie naar boven. De hui dige democratie in de coalitie is voor hen een struikelblok. Het wordt een tegenstrijdigheid in hun gelederen. Zoo vindt b.v. de eene rechtsche partij Minister Colijn een hoog verheven man en een weldoener voor 't land, terwijl de andere rechtsche hem als een ramp voor het land beschouwd. Voorts wordt behandeld het Programpunt der Vrijz. Dem., de medezeggenschap, waar de arbeiders naast de bestuurders moeten beslissen. Na de pauze wordt de ont wapening behandeld, waarbij spr. deed uitkomen, dat Nederland, na zijn toetreding tot den Vol ken-bond in een heel andere positie is gesteld, als voor den oorlog. Toen konden wij, als andere mogendheden oorlog voerden, den vijand buiten onze grenzen houden. Nu zijn wij verplicht mee te vechten, ja zelfs den eersten stoot op te vangen. En daartegen komt de Vrijz. Democraat op. En daarvoor moet men zóó gewapend zijn, dat Nederland die bewapening niet kan voor elkaar krijgen, en wij ons in vredestijd geheel zouden ruïneeren aan oorlogsmateriaal. Denemarken is voorgegaan met ontwapeningdaar is het toegejuicht. Waarom niet in Nederland De tegenstand komt van het vooroordeel en het conservatis me. Om de revolutie te onder drukken is het niet noodig. De revolutie komt voort uit het legerwat hebben we dan aan een leger. Na nog een paar vragen te hebben beantwoord, omtrent het verdrag met België en het mil- lioen voor de Olympiade, ein- digd spreker onder luid applaus zijn met aandacht gevolgde rede. Naar aanleiding van sprekers a.s. Jubileum, als 25 jaar Kamer lid, huldigd de heer van der Werff, als Voorzitter der Afd. Oostburg van den Vrijz. Dem. Bond, spreker dezen avond. Steeds heeft gij geconstateerd, dat de arbeid en de handelingen door Mr Marchant gedaan, steeds uit het hart gegrepen waren. Hij schetst zijn eerlijke, werkelijke en mooie overtuiging en hoopt dat deze nog lang in de Kamer mag worden gehoord. De heer Marchant dankt den heer van der Werff voor hetgeen hij heeft gezegd, en het doet hem genoegen, dat zij hetzelfde voelen, wat hij gevoeld voor het vervullen van zijn taak voort te gaan in wat leeft in het volk. Hij hoopt dan ook, dat de kie zers hem op l Juli een glorie rijke overwinningzullen bren gen bij den stembusstrijd. Met in goed gekozen woorden sluit de Voorzitter deze goed geslaagde vergadering, de aan wezigen opwekkend zich aan te sluiten bij de Vrijzinnig Demo cratische partij. Men bericht ons dat door Dr. Wallien, lid van Prov. Sta ten aan Gedeputeerde Staten de volgende vragen zijn gedaan. 1. Is het het college bekend dat bij de op 5 Juni ingaande dienstregeling op het veer Vlis singen-Breskens op de middag sneltrein die 6.57 in Vlissingen aankomt geen aansluiting meer is naar Zeeuwsch-Vlaanderen en België 2. Is het college niet van mee ning, dat dit voor de Zeeuwsch- Vlamingen een achteruitgang in verkeersmogelijkheid beteekent, waar nu toch de tijd, die zij aan den o vei kant of in Holland kunnen zijn, per dag veelal met meer dan een uur wordt ver kort 3. Is het uw College bekend dat dit speciaal voor reizigers uit Zuid-Holland en Rotterdam (beursbezoekers etc) van veel belang is, waar dit juist een zeer belangrijk uur op den mid dag geldt 4. Is het College bereid dit alsnog te wijzigen en het ver trekuur van de laatste boot naar Breskens niet vroeger als 7-05 te stellen met dezelfde bepaling omtrent wachten bij eventueel te laat ziju van den bedoelden trein REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Mei viel 100,7 ftiM. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 27,4 m.M. Er waren 17 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 10 dagen met 1 m.M. of meer. Schoondijke* Donderdag morgen vergaderde de Raad onzer gemeente. Afwezig waren de Wethouder Risseeuw en de heer de Hullu. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd worden vast gesteld, wordt mededeeling ge daan van de volgende ingekomen stukken 1 Begrooting voor 1926 der Gezondheidscommissie waarbij de gemeente f26.06 zal moeten bijdragen. Schrijven, dat bij Kon. Besluit uit 's Rijks schatkist een voor. schot van f8410 zal worden toegekend aan de Landarbeiders- vereeniging. Het Gemeenteverslag over 1924. Schrijven van het Raadslid de Hullu, dat hij wegens vertrek uit de gemeente, bedankt als Raadslid. Bij monde van den Voorzitter wordt hem dank gebracht voor de loyale wijze waarop hij de Gemeentebelangen heeft gediend. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voor verplegingskosten voor de vrouw van Adr. Beerens, zal gedurende eenige weken door de gemeente worden bijgedra gen, tot een bedrag van f20 per week. Een adres van het hoofd der school, de heer Odink, verzoe kende een gratificatie voor de gegeven lesuren Fransche taal, waarvoor vroeger reeds een paar maal door hem vergoeding was gevraagd, wordt met algemeene stemmen afgewezen, daar er geen termen zijn om hier weer op terug te komen. Het voorstel vergoeding Bij zondere school wordt vastge steld op 500 gulden, terwijl de nog te betalen vergoeding over '23 wordt vastgeateld op f529 94. De begrooting eenige wijzi ging Het tarief Electr. stroom ver bruik zal gewijzigd worden, in dien zin, dat de groote afnemers reductie zullen krijgen. Van de landbouwers P. Leen- houts te IJzendijke en Hon. Temmerman was een verzoek ingekomin om aan te sluiten bij het Electrisch net te Sasput. Bij en W. juichen deze ver zoeken toe, en adviseeren met toestemming der gemeenten IJzendijke en Hoofip'aat, hierop goedgunstig te beschikken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Oostburg. Aangezien er al hier geen vereeniging voor het vreemdelingenverkeer is, werden de „Friesche Straatzangers", het a capella koor onder leiding van den heer J. Paardekooper, op hun tournée door Zeeland in Oostburg ontvangen door de plaatselijke afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Ver bond. De Friezen werden in het Beursgebouw aldaar begroet door den heer E. P. van der Werff, secretaris dier afdeeling. Bij de leden der afdeeling waren de Friezen onder dak gebracht. Hun optreden was evenals te Middelburg en te Vlissingen zeer succesvol. Het Beursgebouw was geheel gevuld met belang stellenden, niet alleen uit Oost burg, maar zelfs met ingezetenen uit IJzendijke, Breskens, Groede, Schoondijke, Zuidzande enz. De roep, die het gezelschap voorafging heeft ons niet teleur gesteld. De uitvoering werd ge opend met het Zeeuwsch-Vlaam- sche Volkslied, gevolgd door het Frijsk Folksliet, welke beide door de aanwezigen staande werden aangehoord. Het zeer afwisselend program ma van Friesche en Nederlaod- sche liederen bracht er de goede stemming in, voornamelijk toen onder leiding van den heer Paardekooper de geheele zaal een paar liederen meezong als „Janneman" en „Jachtavontuur". Als toegift gaf de Directeur zelf „Het zwijn van Boer Hein". Een bijzonder lachsucces was het lied van den Apotheker. Na de pauze werd te zien en ten gehoore gegeven een Friesch zangspel, waarbij de Friesche maagd onder de vlag van het „Kaas en Broodvolk" eene in leiding gaf, waarin zij wees op de toenadering tusschen het Noorden en het Zuiden, in dit geval de uiterste hoek Zeeuwsch- Vlaanderen. Bijzonder succes werd geoogst met het lied van de Boerfainmeu en van de hard rijders en hardrijdsters. Niet minder opwekkende aanblik werd geboden door de Friesche dans „Skotse Trije enSkoenmakkerke" waarmede de avond werd be« sloten. Een hartelijk woord van dank voor hun bezoek aan West. Zeeuwsch-Vlaanderen werd hen gebracht door den heer E. van Ruytenberg, voorzitter der Afd. Oostburg van het Algemeen Ned. Verbond, waarna de Voor zitter van het koor zijn welge- méenden dank bracht aan de belangstellenden, alsmede voor de gulle ontvangst. Donderdagmorgen maakte het gezelschap per autocar een tocht naar de kust bij Cadzand om nog een bezoek te brengen aan Sluis, waarna het zijn tocht voortzette naar Goes. Cadzand. Onder de kun dige en beproefde leiding van haren directeur den heer Blom- maert gaf de gemengde Zang- vereeniging ,de Vlaamsche Olijfberg" uit Maria Hoorebeke (België) Zaterdagavond in de keik alhier, voor een 150-tal bela igstellenden een uitvoering, die zeer geslaagd mag heeten. Op een weide, afgestaan door den Burgemeester, had j 1. Zaterciag alhier een keu ing plaats van geiten, uitgaande van de Geitenfokvereeniging Cad- zand-Nieuwvliet. De heeren Siemelinck en Versluijs van Serooskerke traden als keur meesters op. Vermoedelijk door het ongunstige weer, werden er maar een 10 tal dieren voor gebracht. Biervliet. Den tweeden Pinksterdag hield de Zendings- vereeniging .Zeeuwsch-Vlaan deren" (W. D.) haar 9den Zen dingsdag alhier op een weide van de Kinderen Dho idt (Drie wegen) met medewerking van de Zangvereeniging tDe Vlaam sche Olijfberg" te Maria Hoore beke (België) en het Christelijk Fanfarecorps Hosanna" van Groede. Als sprekers traden op Ds Beukenhorst van Sluis, Ds Goed hart van Maria Hoorebeeke, Zendeling Pieters van Boeroe, Ds Raamt van Hoek en Ds Vrijlandt van hier. Het aantal bezoekers was vrij groot, waartoe het schoone weder zeker heeft medegewerkt. Een goed geslaagde Zendingsdag. Bij de gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een Ned. Herv. Kerk te Axel en het sloopen van de bestaande kerk is ingeschreven door J. Cornelis Kijzer, Zaamslag f64950 R. van Meier, Axel f63800 C. Wisse, Zaamslag f 59442 J, Wisse, f58852 A. van Slabre, Axel f 56850 T. Merkjes, Nieuwerkerk aan den IJsel f56400 C. W. den Hoed, Gouda f 53200 allen in massa. P. A. Leunes, Terneuzen, zonder m ubelen f52000 P. J. Rijnberg. Terneuzen, zonder schilderwerk en meubelen, f51000 Iz. Castelijn, Terneuzen zonder schilderwerk en meubelen f 41480 J. Krijger, Vlissingen f54835 P J v d Sande, Breskens f 52700 Van 't Ho ff, Axel f48800 alle drie in massa. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Predikbeurten. Nbd. Herv. Kerk. Zondag 7 Juni 1925. Biervliet n 2 u ds Vrijlandt. Breskens v 9,30 ds Bremer. Doopb,ediening. n 1 Va u Zondagschool. n 5i/2 u ds Bremer. n 7.15 u Werkmansbond. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. Hoofdplaat v 9.30 ds Meloen. Nieuwvl. n 2.30 ds v Griethuijsen Schoondijke v 10 u ds Scholte. Waterlandk. v 10 u ds Vrijlandt. IJzendijke v 10 u ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Lieht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 6 Juni nam. 9,44 Zondag 7 9,45 Maandag 8 9.46 Dinsdag 9 f 9.47 Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 5 Juni. Veroordeeld wegens: Diefstal: P. I. d. H., 35 j., schilder, Schoondijke, f 15 of 15 dagen hechtenis. Verwezen naar de terecht zitting de zaak tegen M. A. H., 22 j., timmerman te Halateren, G. J. D., 20 j., commissionair te Kruiningen en P. E. M., 53 j., koopman te Biervliet, allen ter zake van knoeierijen bij het beeten wegen. Rechtsingang ia verleend tegen J. S., 61 j„ hoofdonder wijzer te Ellemeet, gedetineerd te Middelburg, ter zake van ontucht met kinderen. Door F. R., 47 koop man te Biervliet, is hooger be roep aangeteekend tegen de vonnissen van den Kantonrechter te Oostburg van 26 Mei 1925, waarbij hij ia veroordeeld tot f35 of 35 d. hechtenis, t 9 of 9 d. h., f8 of 8 d. h. en f 10, ter zake van overtreding van de Trekhondenwet. POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Mei in de rijks-postspaarbank ingelegd f 17572.13; en terugbetaald t 25393 48 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10556. Met ingang van 31 Mei is voor gesprekken waarvan de kaotoren van aanvraag en be stemming 15 K.M. of minder van elkaar verwijderd zijn f 0,20 (voor dringende gesprekken f0,60) per 3 minuten verschul digd. Wissslkosrssn. Dollars f 2.48-f 2.49, Ponden f 12.08-f 12.10, Marken f0.60 f0.61 p. billioen, Belg. Francs f 1X .90-f 12.05, Fransche francs f 12 25--f 12,40, Kronen (afge.t) f 0.34 f0.35. Hoogwatergetij Breskens. Vrijdag 5 Juni, begin Zomertijd. DAGEN, vm. nam Zaterdag 6 Juni 1.02 1.26 Zondag 7 1-22 1.46 Maandag 8 2.05 2.29 Dinsdag 9 2.51 3,15 Volle Maan, Zaterdag 6 Juni, nam. 11.07- DE HITTEGOLF. De Amerikaansche hittegof in de oostelijke en centrale staten heeft 50 sterfgevallen veroor zaakt. In New York was het Woensdag 35 graden Celsius, de heetste 3 Juni-dag sedert 30 jaren, in Washington was het33 graden, in Chicago 28 graden, in vijf staten brachten tornado,s verlichting. De plotselinge verandering van koude in warmte begon Vrijdag in Chicago, waar de temperatuur in 24 uur 31 graden verschilde, zoodat dien dag twee sterfgevallen tengevolge van de koude en Zaterdag twee ten gevolge van de warmte plaats hadden. Gisteren zijn ten gevolge van de hitte te Philadelphia nog 3 personen overleden, te Pittsburg 2 en Chicago 4. In den staat Ohio stierven 10 menschen. In andere staten werden 14 personen door den bliksem gedood. Op Zondag 7 Juni van des v.m. 8 uur tot des nam. 4 uur zal door de P. Z. E. M. geen electrische stroom worden gele« verd.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2