ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 'de dalei slaaf. Wekelljksch Overzicht. ?B»Iïsï.BYeN. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po*t f 1,40 Ad vertentieprty 8 van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo'ïT BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billjjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 30 Mei 1925 Nummer 3033 Vanwege het Pinksterfeest verschijnt volgende week Dins- dag geen nummer van ons blad. DE UITGEVER. Het gaat met de internatio nale samenwerking nog altijd niet, zooals we ons dat hadden voorgesteld, toen de oprichting van Jen Volkenbond na de ver schrikking van den oorlog plot seling een ongedacht verschiet van vrede en broederschap scheen te openen. Nu eens wilde een niet meedoen, dan de ander niet en soms willen ze allemaal niet. Natuurlijk is het heel vaak Sovjet-Rusland, dat roet in het eten werp*. Het ziet de andere staten als verdorven bourgeois staten, met wie het zich slechts noode encannailleert en achter wier handelingen en plannen het allerlei kapitalistische bedoelin gen vermoedt En aangezien het ook de Volkenbond nietvermag te zien als een bond der volken, die werkelijke vredesbedoelingen nastreeft maar slechts als een vereeniging van regeeringen, die zich zelfs de vetste kluifjes wil len verzekeren, en waar impe rialistische motieven handelen, is veelal het initiatief of de deel name van dezen bond al een reden om zich aan eenige inter nationale conferentie te ontdek ken. Dat is ook het gevolg geweest met de internationale conferentie over den handel in wapens. En deze onttrekking heeft die con ferentie al met mislukking be dreigd. Er was namelijk bepaald, dat de te treffen overeenkomst geen kracht zou krijgen, zoo lang ze niet door een aantal met name genoemde staten, waaron der ook Rusland, door de staten, die wapens produceeren, zou zijn geratificeerd. En nu Rusland riet meedeed, was zijn ratificatie uit gesloten. Maar de andere staten bedachten terecht, dat men zich door Rusiand's onwil niet op die Hij begreep, dat hij het doel had getroffen, en hervatte Wat kosten hem betuigingen van teederheid Hij kent uw lichtgeloovigheid. Hij heeft er zoo dikwijls gebruikvangemaaktl Eenige lieve woordjes, een be lofte van vergeten, de hoop op verzoening uitspreken 1 We zullen ver weg gaan, de kwade dagen vergeten om slechts aan de oude liefde te denken, is het zoo niet? Het gelaat der vrouw werd bleek. Hare oogen werden don ker. Haar adem werd kort. Zij leed ontzettend. Toen vervolgde hij met een lach, die wraakzucht Verried i Ja zeker. En gij zijt in den Strik gevallen. Nu, het wastijd, dat ik kwam om aan u zelf terug te geven I Zij hief het hoofd op en zei ernstig Wat gij daar zegt is waar. Het was werkelijk tijd 1 O 1 ziet ge wel, riep hij triom- feerend. Zij zag hem aan mettrotsche minachting. wijze kon laten dupeeren. En er werd daarom voorgesteld Rusland eenvoudig uit de op somming te schrappen. Maar daartegen verzetten zich Rut land's buren, die voor zichzelf gevaar vreesden, immers invoer van wapens voor revolutionaire elementen, wanneer Rusland niet door de algemeene overeenkomst betreffende den handel in wa pens gebonden was. Zij wilden dan ook vrijgesteld worden van de algemeene verplichtingen, die p oductie, invoer en uitvoer zouden beperken en openbaar heid voorschrijven. Maar dat leek de andere staten te gevaarlijk. Zoo scheen men voor een on overkomelijke hinderpaal, toen de Franschman Clauzel voor stelde, deze nabuurstaten b.v. twee jaar vrij te stellen. En hierover zal nu een bizondere commissie advies uitbrengen. Maar het is niet enkel Rus land, dat de internationale samen werking hindert. Op de interna tionale arbeidsconferentie, die te Genève gehouden wordt, is op nieuw gebleken, dat de arbei dersafgevaardigde van alle lan den van hun fascistiichen colega, door Italië gezonden, niets wil len weten. Zijn boycot werkt natuurlijk op de houding van Italië terug, dat reeds met ont trekking van zijn medewerking gedreigd heeft. Tot nu toe heb ben de afgevaardigden van de regeeringen en de werkgevers, door den fascistischen vakver- eenigingsleider, als Italiaanschen vertegenwoordiger te erkennen, dat noch weten te voorkomen. Maar ze hebben niet kunnen verhinderen, dat Lossoni uit alle commissies g. weerd wordt, waar over de arbeiders zeggingschap hebben. Een groot land als Ita lië kan een dergelijke uitsluiting natuurlijk moeilijk accepteeren. En zoolang het fascistisch blijft, blijft daarom altijd een gevaar ook voor deze internationale samenwerking dreigen. Is het eingenlijk wel zoo'n wonder, dat het daarmee niet vlotten wil De nationale samen werking laat nog maar al te Gij begrijpt me verkeerd. Den heeien dag heb ik alleen door gebracht. Ik weet, dat mij gevaar dreigt. Ondanks de beloften, die mij gedaan werden, vroeg ik mij angstig af, of ik niet den een of anderen strik te vreezen had. Ik heb met me zelf overlegd, om te weten of ik de verplichting zou nakomen, die ik op mij had genomen, dan wel of ik mij door de vlucht er aan zou onttrekken. Tot uwe komst heb ik geaarzeld. Nu ben ik besloten. Gij vertrekt Neen, ik blijf. Gij zijt krankzinnig. Dat hebt gij memeer gezegd, en soms heb ik het niet kunnen gelooven, Maar nu hebt gij mij het ge voel voor waarheid en recht vaardigheid hergeven. Gij hebt u in eenige minuten zóo schelm achtig, zóo laag en zóo ellendig betoond, dat ik er niet aan den ken kan hem te verlaten, dien gij zoo onbarmhartig vervolgt. Tusschen de redding van Jacques en de mijne weifelde ik. Gij geeft me raad. Geen twijfel meer. Mij opnieuw overleveren aan een monster als gij zijt, is mijn misdaad volkomen maken. Hij spro ig op bij die belee- vaak te wenschen over. Dat toont nu opnieuw België op wel overduidelijke wijze. Van de Vijvere, de Vlaam- sche katholieke democraat had er een ministerie gevormd van katholieken, omdat de pogingen van Van de Velde tot vorming van een ministerie uit socialisten en katholieken mislukt waren en het na 36 dagen toch eindelijk wel eens tijd werd, dat er aan de ministerieele criais een einde kwam. Maar de katholieken tel len slechti 78 van de 180 leden der Belgische Kamer. En aan gezien noch de socialisten noch de liberale noch de fronters, dat zijn de Vlaamsche nationalisten, en een paar communiiten van een katholiek ministerie gediend waren, heeft Van de Vijvere's ministerie zijn bestaan slechts over een paar dagen kunnen rekken. Nu wacht België op een nieuw ministerie, tot welke vor ming Max, de liberale burge meester van Brussel, pogingen aanwendt. Maar geen der par tijen beschikt over een meerder heid en tot een coalitie schijot men riet te kunnen komen. Zoo dat de eenige oplossing een ka binet uit de drie partijen schijnt te zijn. Het is echter de vraag, of de katholieken zich hiertoe na de geleden nederlaag zullen laten vinden. En een samengaan van liberalen en socialisten lijkt ook uiterst onwaarschijnlijk, waar de liberalen in België sterk anti democratisch en over 't algemeen ook sterk anti-Viaamsch zijn. Want dit is een tweede tegen stelling die de Belgen verdeeld houdt. Het gaat niet enkel tus schen liberalen, katholieken en socialisten, maai het gaat ook om de rechten der Vlpm'ngen. En die strijd doordringt het heele politieke leven van België en laat zich zelfs in de Congo- kolonie voelen. Nog onlangs heb ben zoo gematigde Vlaamschge- zinde bladen als Laatste Nieuws" en „Standaard" nog ernstig ge klaagd over de achterstelling der Vlamingen daar en de totale verfraniching der kolonie, zoo dat men feitelijk geen onder- digingen en zei: l)at is nu het loon voor de diensten, die ik u heb bewezen Ik heb me voor u in gevaar gebracht, en gij levert mij aan mijn vijanden over! Ik was slechts een werktuig van haat in uw bekwame hand, dat weet ik nu. Het kwaad dat ik deed, hebt gij bedacht en voorbereid. Gij zijt eerder verantwoordelijk dan ik. Gij hebt u niet in gevaar gebracht om mij te redden. Gij hebt mij in het ongeluk gestort om uw drift te voldoen. Ik ben bij slot van rekening uw slacht offer geweest, dat zich altijd verzette, maar thans onverbid delijk isl Hij grijnslachte. Komaan Is het toch waar 1 En welk wapen tegen mij zult gij dien held van uw laatsten roman geven. Mijn geschreven en geteekende bekentenis, om zijn onschuld en mijn misdaad te doen blijken. Hij liep op haar toe. Waar is dat papier? Zoek het maar. Gij vindt het toch niet. Heb je het dan al weggezonden? Juist van morgen. Je liegt. Je hebt me gezegd, dat je tot mijn komst had ge- aaizeld I scheid merkt tusschen de nabu rige Fransche koloniën en de Congo-kolonie. Vanaf de Middel- landsche Zee kan men dut tot aan Rhodesia, dat bij de Zuid- Afrikaansche-Unie behoort, door een Fransch Afrika wandelen. En wanneer de Spanjaarden niet nog in een deel van Marokko zaten en de Italianen Tripoli niet bezet hadden, zou het fei telijk enkel Fransch en Engelsch zijn dat in Afrika de klok slaat. De Spanjaarden hebben trou wens heel wat moeite zich ii hun Marokkaansch gebied tegen Abd-el-Krim te handhaven. En tengevolge daarvan hebben nu ook de Franschen een aanval van dezen hoofdman der Rif- kabielen te verduren gekregen. Allicht is hun dat niet eens erg onaangenaam. Ze kunnen nu misachien die haard van on rust aan hun grenzen uitroeien, waartoe de Spanjaarden niet in staat bleken, wanneer ze het recht krijgen den strijd tegen Abd-el Krim ook op Spaansch gebied voort te zetten. En ai- licht kunnen ze dan ter beloo ning voor bewezen diensten nog een stukje Spaansch gebied meepakken. Want dan lukt samen werking altijd nog het best, wanneer er ter betaling van die samenwerking voor den sterkste wat op kan overschieten. Ingezonden Mededeeling. De Tentoonstelling te Dordrecht. Nog steeds zonder geschikt terrein te 's Gravenhage houdt de Vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard" hare jaarlijksche tentoonstelling Werktuigelijk keek zij óm naar een vloeiboek, op een tafel bij het raam liggend. Met éen sprong was hij er bij en hoewel zij hem tegen wilde houden, greep hij een brief, waarop de naam van Jacques was geschreven. Waartoe dient het om hem te nemen riep de zangeres toornig. Als gij hem vernietigt, kan ik een anderen schrijven. Ik zal dan ook de ooodige voorzorgen nemen. Ga zitten aan deze tafel. Hij wees haar op de tafel, waar 't vloeiboek thans open lag. Zij antwoordde zelfs niet. Hij greep haar bij den pols en duwde haar voort naar den stoel, die bij de tafel stond. En schrijf nu „Onder doods bedreiging werd mij de beweerde bekentenis ontrukt, die de heer Fréneuse bezit. Vrij en mees- teresse van mij zelf, herroep ik die volkomen. Ik heb nooit de misdaad begaan, waarvan hij mij gedwongen heeft mij te be schuldigen". Zij keek hem bedaard aan. En dan Dat is alles 1 Zij stond weer op. Zij stonden tegenover elkaar, haat en wraak ademend. (de vijfde) te Dordrecht op 8 en 9 Juli. De goede inrichting van het Sportpark Reeweg en de gemakkelijke ligging van Dor drecht deden dit besluit ver gemakkelijken, hoewel van zelf spreekt dat het van groot belang zou zijn, wanneer de vereeniging voor hare tentoonstelling vasten voet in 's Gravenhage kon krij gen. Zonder twijfel zal de organi satie wel nieta te wenschen over laten en een ruim bezoek ook van uit het Buitenland kan ver wacht worden. Verschillende autoriteiten en vooraanstaande fokkers van uit het Buitenland zijn uitgenoodigd. Het groote succes hangt ech ter af van de inzendingen. Aan alle deelnemers aan vorige ten toonstellingen zijn insihrijfbiljet ten gezonden en zij die een dergelijk biljet alsnog wenschen te ontvangen, hebben zich slechts te wenden tot het Secretariaat, KoningBkade 14 te 's Graven hage, waar ook alle inlichtingen worden verstrekt. 6 Juni sluiten de inschrijvingen. Laten de eigenaren hun eigen belang niet vergeten en tentoon- stellingswaardige dieren inzen den. Het is hun persoonlijk belang en dat der fokkerij. Wij vernemen nog dat behalve een zeer ruim bedrag aan geld prijzen en een groot aantal medailles, nog speciale prijzen zijn toegezegd. DE INWERKINGTREDING VAN DE TARIEFWET. Het Eerste Kamei lid Van den Bergh heeft aan den minister van financiën de volgende vra gen gesteld Is de minister bereid den juisten datum op te geven, waar op de Dieuwe Tarief wet in haar geheel zal in werking treden Indien de minister die mede deeling nog niet kan doen, zou hij dan bereid zijn, nu de ver kiezingen voor de TweedeKamer Voor den duivel I Je zult schrij ven, slet, of ik trap je in elkaar. Hij greep haar hand en ont kiemde die uit alle macht. Lea brulde van pijn en van kwaad heid. Zij worstelde tegen. Maar hij hield haar als in een stalen tang geklemd. Zij schreeuwde Ge doet me pijn I Laat me lost Gehoorzaam 1 Neen 1 Gehoorzaam I Zij schreeuwde en deed moeite om zich los te wringen, de tra nen in de oogen. Genade I Ge pijnigt me I Dat is laf! Gehoorzaam, beest I Ik breek je je arm, als je niet gehoor zaamt 1 Hij was buiten zich zelf van woede en de gedachte van moord lichtte in zijn oogen op. Zij viel op de knieën als razend. Naast haar, bij de worsteling gevallen, blonk op het tapijt de lange stalen hoedespeld, met van safieren schitterenden kop. Met de linkerhand nam zij die en stond weer op. Hij duwde haar ruw naar de tafel. Kom Haast je wat 1 Ik heb niet veel tijd. Schrijf. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1