Mol lows. ZONNEBRAND Kechtszaken. Qemengd Nieuws minister van Oostenrijk, en mgr. Lorenzo Schrappa, den nieuw- benoemden apostolischen inter-, nuntius. De heer Dufiek was totdus- ver Oostenrijksch zaakgelastigde bij de Nederlandsche regeering, maar werd eenigen tijd geleden tot gezant van Oostenrijk in Nederland benoemd. Deze drie leden van het corps diplomatique namen deel aan het noenmaal der Koningin. DE OLYMPIADE TE AMSTERDAM. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft heden besloten dat in 1428 Nederland gastheer wil zijn bij de Olympische spelen. Het N. O. C. weet, dat het hiermede een groote verant woordelijkheid op zich neemt, aangezien de gelden, noodig voor de spelen, nog niet bijeen zijn. Het vertrouwd evenwel, dat de nog ontbrekende gelden zullen binnenkomen. Schoondijke. Maandag middag had alhier in het School gebouw het overgangs examen plaats der leerlingen van de Landbouwschool. Aanwezig waren o. m. het Bestuur, de Commissie van Toe zicht, de heer Stevens, land- bouwleeraar te Goes, alsmede genoodigden. In Je le klasse werden aan 14 leerlingen examen afgenomen. Door den leeraar Beerens in Ned. Taal, Rekenen en Aard rijkskunde door den leeraar van Dijk in Staatkunde en Plan- ten-kunde. Bevorderd van de le naar de 2e klasse werden: Abr. Ver- hage, Jan Riemens, jan Scheele, P. de Roo, M. Dekker, J. Dek ker, J. Dhondt. Voorwaardelijk bevorderd Jac. Lako, Jan Quaak, F. van Hoeve en M. Manneke, terwijl twee leerlingen niet kon den bevorderd worden. In de 3e klasse werden aan 10 leerlingen examen afgenomen door den leeraar van Dijk in Handelsinrichting, Landbouw zaken, Ziektenbe8trijding, Vee fokkerij, Plantkunde en Bemes ting van gronden. Alle leerlingen werden bevor derd naar de 4e klasse, en wel: M. Goovaert, P. de Bruijne, A. Luteijn, Joh. le Clerck, J. de Jonge, A. le Clerck, P. Leen- houts, A. de Milliano, J. de Zwart en F. Quadekker. De laatste drie voorbehouden Schei kunde. De leerlingen werden met hun bevordering geluk gewenscht door den Directeur. Het eerste schooljaar getuigde van getrouw bezoek en aangename samen werking. Wegens ongesteldheid was de Voorzitter, de heer A. Mijs, niet aanwezig. De heer I. A. Risseeuw sprak namens het Bestuur en de Com missie van Toezicht de leerlin gen toe. Hij feliciteerde hen met hun bevordering. Ook den Directeur en Leeraar bracht hij een woord van hartelijk dank voor de kennis den jongelui bij gebracht. Het goede contact tusschen leeraar en leerling heeft lust en ijver aan de lessen ge geven. Onze school is voor zij er was, veel besproken. Spr. hoopt dat zij ook nu in den goeden zin veel besproken mag worden. De re sultaten beloven veel. Spreker feliciteert de ouders der schoolgaande leerlingen, brengt hun dank voor de mede werking, de kinderen hier te brengen, en beveelt de school in hun belang aan, Het doel der Landbouwschool is den landbouw op hooger peil te brengen en den landbouwer meerdere kennis bij te brengen. Een woord van dank brengt spreker aan den heer A. I. Leen- houts, den Secretaris der Ver- eeniging en der Commissie van Toezicht, voor het vele, dat hij voor de school doet. Ook den heer Stevens dankt spr. voor zijn tegenwoordigheid. Den Directeur L. van Dijk en den Leeraar A. Beerens wordt dank gebacht oi' hun goede leiding en voor het vele, den leerlingen bijgebracht. Tot slot een woord van dank aan den heer C. M. van den Broecke, welke zijn belangstel ling toonde, door hier tegen woordig te zijn als Secretaris der Mij van Ooft-en Tuinbouw. Hierna werd nog een hartelijk woord gesproken tot de leerlin gen door den heer Stevens, welke tevens een blik achterwaarts wierp, constateerende, dat de leeraren een moeilijk jaar heb ben gehad. Alles was hier nieuw, en moest ingewerkt worden. Er is evenwel een prettige samen werking geweest. Het is een vruchtbaar jaar geweest voor de leerlingen. Hij drukt hen np het hart ijverig voort te studeeren, opdat zij het volgend jaar allen als nommer een 't diploma mede naar huis kunnen nemen, hetwelk voor hen van onschatbare waarde zal zijn. Na de inrichting alle goeds te hebben toegewenscht, werd dit eerste examen gesloten. Groede. Vrijdagavond trad alhier op de bovenzaal van ,De Witte Leeuw" op Mej. Wester man, 2e Kamerlid, namens den Vrijheidsbond. Ingeleid door den heer Van Zuijen, die er op wees, dat aan vankelijk de heer Groenewout hier als spreker zou optreden, was dit veranderd, en zagen we in ons midden net Tweede Kamerlid Mej. Westerman. De opkomst, hoewel niet groot, was bevredigend. Op zeer aan gename en duidelijke wijze zette de spreekster het doel en stre ven van den Vrijheidsbond uit een, en besprak den tegenwoor- digen toestand in de Kamer, waar alles rechts tegen links gaat. Men vraagt dikwijls niet, is het een landsbelang? Neen, men ziet slechts van waar de amendementen komen, en dan gaat het er door of het wordt verworpen. 1 )e godsdienst wordt steeds voorop geiteld. Het is treurig hoe daar de landsbelan gen in een hoek worden geduwd ten koste der partijbelangen. Spreekster staat verbaasd, dat de. coalitie nog in stand blijft, want onderling zijn zij het ge heel oneens. Dit is ook de oorzaak, dat zoo weinig ten uitvoer wordt gebracht. Verder behandelt spreekster de dezer dagen te behandelen Bioscoopwet welke er natuurlijk rechts tegen links wordt door gejaagd. Voorts wordt behandeld de 8- uren arbeidsdag. Het aan banden leggen der fabrieken. Het voor ontwerp Landbouwwet, waarin zelfs de fabrieksbepaling is op genomen, dat de Landbouwer moet zorgen voor behoorlijke temperatuur voor zijn in dienst zijnde arbeiders. Voorts werd behandeld de bezuiniging op Onderwijs, met de treurige gevolgen daarvan. Het verrijzen der sectescholen met scheiding der mensch van af de kinderjaren, alsmede de millioenen, welke daarvoor noo dig zijn. De kosten van het Lager Onderwijs alleen, zijn van 1922 gestegen van 7 tot 101 millioen. Zoo gaat Nederland naar den kelder. Daartegen moeten wij op komen, het is meer dan tijd. Voorts wordt behandeld het weder-invoeren der Fransche taal op de scholen, hetwelk dank zij haar wetsontwerp is mogen gelukken. Na nog de internationale ont wapening behandeld te hebben, eindigde Mej. Westerman haar, met aandacht gevo'gde rede De heer Van Zuijen bracht een woord van dank voor haar mooie rede, en wekte de Groede- naars op haar Afdeeling van den Vrijheidsbond nieuw leven in te blazen en wijst op hun voormannen, als de pas ontsla pen Voorzitter, de beer Becu, op den heer Hammacher, en op den vroegeren Burgemeester Mazure, welke de liberale be ginselen in Groede voorstonden. Waterlandkerkje. In de Zaterdag gehouden Raadsver gadering waren afwezig dehee- ren Verbrugge en Feijnaert, Tot Voorzitter van bet Stem bureau voor de op I Juli te huiden verkiezing voor leden van de Tweede Kamer werd benoemd de heer C. van Dix- hoorn. In de begrooting 1924 wordt een wijziging gebracht. Zaterdagmiddag woedde boven onze gemeente wederom een kort, doch hevig onweder. De bliksem trof een groote po- pfulierenboom, staande in ,Bak- kersdam", welke geheel verplet terd werd. Gelukkig liep het verder zonder ongelukken af. Biervliet. In de Vrijdag ge houden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat een schrijven was ingekomen van den heer Van Sloten te Bres- kent, dat de uren van vertrek der autobus van Biervliet vanaf 15 Mei waren 6.20 v.m.en 1.10 n m., en van Breskens 8 u. v.m. en 7-20 n.m. Verder was ingekomen een schrijven van het raadslid An- thonisse, waarin werd voorge steld de verordening op bet schrobben der straat aldus te wijzigen, dat eenmaal in de maand werd, éénmaal per week. Na eenige discussie stelde de voorzitter voor deze zaak uit te stellen tot de volgende verga dering, dan zal het dagelijksch bestuur met een wijziging voor den dag komen. Naar aanleiding van bezwaren, die de winkelier De Krijger had tegen het 's Zondags gesloten houden van zijn winkel na 12 uur, stelden Burgem-ester en Wethouders voor een proef voor 3 maanden te nemen met het openstellen der' z.g. éen-cents winkels. De heer Pladdet geeft te kennen, dat hij vooi absolute Zondagsrust is en liefst alle win kels den geheelen Zondag ge sloten zou zien, dan had er nie mand sch.ede van. De heer Anthonisse beschouwt geheele sluiting nit den booze, ofwel de regeering moet een wet maken, die voor het ge heele land geldt. 't Voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aange nomen. Verder was nog een schrijven ingekomen van het raadslid A. Thomaes, dat hij wegens ver huizing naar Aardenburg ont slag neemt als lid van den raad. De door den heer commissaris toegezonden concept-verorde ning op motorrijtuigen werd op voorstel van B. en W. onge wijzigd met algemeene stemmen goedgekeurd. De pensioengrondslagen van den grafdelver C. Michielsen en den veldwachter J. de Roos on dergingen een kleine wijziging. De rioleering bij de trambalte zal verbeterd word»n, zoodat de diepe goot, die bij uitwijken ge vaar oplevert, geheel verdwijnen zal. De standplaats van woonwa gens werd tengevolge van inge komen klachten voor de zoo- veelste maal veranderd. Thans werd als plaats voor woonwagens aangewezen de z.g. Achterweg, achter de schuur van den beer Naeije. Ingekomen was een schrijven van het bestuur der Chr. Be waarschool, dat het de grond, grenzende aan de Markt, niet voor f100 aan de gemeente wenschte af te staan. Besloten werd f150 te bieden en het daarbij te laten. Verder werd na eenige dis cussie besloten aan de muziek- vereeniging f2500 subsidie te verleenen tot het bouwen van een nieuwe muziektent. De heer Pladdet gaf te kennen, alleen vóór te stemmen, als er 's Zon- dags geen uitvoeringen op de tent gegeven werden. Daar de voorzitter opmerkte, dat dit wel zou blijven plaats hebben, ver klaarde zicb de heer Pladdet tegen subsidie. De heer De Kok greep de gelegenheid aan om B. en W. te beschuldigen van verkeerde bezuiniging, vroeger aan den dag gelegdwaarop de voor zitter de houding van het da- gelijksch bestuur verdedigde. Besloten werd rog met één stem tegen tot den bouw van zes arbeiderswoningen. De Kok, Pladdet en Anthonisse verklaren zich op voorstel van den voor zitter bereid, een zelfstandige woningbouwcommissie te vormen, die B. en W. van advies zal dienen. Ten slotte werden nog de le den en hun plaatsvervangers van de stembureaux in de stern- districten I en II benoemd. Retrenchement. Zondag middag hield de heer Welleman in de zaal bij D. Luteijn eene politieke rede met als onder werp,Wat de V. D. partij wil om het schip van Staat te kunnen laten varen". De als altijd kalm zijnde spre ker gaf hiervan eene goede uit eenzetting, voor het nog al redelijk opgekomen publiek. De hoofdschotels waren wel het onderwijsvraagstuk en de ont wapening. Toen spreker dan ook zijne rede geëindigd had, gaf men voldoende blijken van instemming. De heer Groenewout trad met spreker in debat. Daar de tijd bekort was, werd beperkt tot een bespreking over leger en vloot en ontwapening. De heer Welleman diende spreker van antwoord. De heer de Groote zegde den heer Welleman dank voor zijn flinke rede, en bracht dank aan het publiek voor de goede op komst. Zaterdag werd alhier in de zaal bij de Voldere de Vrijheids film te zien gegeven. De op komst was flink. De film werd goed afgedraaid en voldeed goed. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke, Tot Presi dent-Kerkvoogd is gekozen de heer Anth. Risseeuw alhier. Ingezonden Mededeeling. in gelaat en hals komt veelvuldig voor bij wiel- rijden en andere open- lucht-spoit. Onmiddel lijk is ditte verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 ets. PUROL Hoogwatergetij Bre»ken«. DAGEN. vm, nam Woensdag 27 Mei 3.57 4.11 Donderdag 28 4.39 5.03 Vrijdag 29 5.23 5.47 E. Kw. Zaterdag den 30 Mei nm. 8,24 Liohi op voor Rljwiolon enz. Woensdag 27 Mei nm. 8.33 Donderdag28 8.34 Vrijdag 29 8.35 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Mei Tarwe f 12.00f 15.00 Gerst f 14.00—f 15.00 Haver f 12.00-f f 13 00. Kroonerwten f 13.00-f 15.00 Bruine boonen f 10.00-f 16.00 Ewten (Schokker f 16.-f 20.00 Maanzaad f45.00- f50.00. Alles per 100 K.G' Wisselkoersen. Dollars f2.47-f2.48, Ponden f 12.75-f 12.85, Marken f0.62 t'0.63 p. billioen, Belg. Francs f 12.42-f 12.52, Fransche francs f 12.08 -f 12,11, Kronen (afgest) f 0.34 f 0.35. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 22 Mei. P. I. d. H., 35 j., schilder te Schoondijde, werd beklaagd dat hij op 14 April 1923 een rij wiel, toebehoorende aan E. S., te Groede, heeft weggenomen. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis. Door den Kantonrechter te Oostburg was H. P. d. S., 52 j., zaakwaarnemer te IJzendijke veroordeeld tot f 25 of 25 d. hechtenis wegens het bij een openbare verkooping eenigerlei premie uitloven, geen strijkgeld zijnde. De beklaagde en de ambte naar van het O. M. zijn tegen dat vonnis in hooger beroep ge komen. SPORT. Uitslag van den wedvlucht van den Bond van Postduiven- liefhebbers in West-Zeeuw.ch Vlaanderen van Dourdan met 210 oude duiven. Los te 9.32 uur met een Westen wind (onweerachtig). De eerste prijswinnende duif arriveerde te Cadzand op een afstand van 331.20 K.M. om 2.47 33 uur, met een snelheid van 1120.60 M. per minuut. De laatste prij.winnende duif arriveerde eveneens te Cadzand op een afstand van 330.67 K.M. om 3 20,50 uur met een snelheid van 1005.60 M. per minuut. De eerste vijf prijswinners waren als volgt le prijs B. P. de Ridder te Cadzand, 2e W. Leenhouts, Oostburg, 3e C. Neijssen, IJzen dijke, 4e W. Brevet, 5e G. Du- sardeijn, Groede. Retrenchement. Bij de op Zondag 1.1. gehouden prijs- vlucht van Arras door de Duiven- vereeniging .De Sperwer", wa ren de prijzen als volgt le prijs Iz. Luteijn, 2e P. Goossen, 3e Jac. Bijl, 4e J. Leenhouts. VIER MENSCHEN BIJ HET ZEILEN VERDRONKEN. Zondagmiddag is op de Maas een droevig ongeluk gebeurd. De scheepsbevrachter J. C. Suyers, uit Schiedam, maakte een zeiltochtje met zijn twee stiefzoontjes, den 3-jarigen Piet en den 6-jarigen Johan en een logé, den 50 jarigen J, van de Vugt, uit Tilburg, toen er een zware regenbui kwam opzetten. Hevige rukwinden grepen het vaartuigje, dat met volle zeilen voer aan, en deden het kantelen, ongeveer 50 M. onder den wal van IJselmonde. Hoewel er aa i den wal nabij Pernis verscheidene menschen schuilden voor den regen, werd het ongeluk slechtB door één persoon opgemerkt, die, ziende dat het bootje onderstboven sloeg, luidkeels begon te roepen om de aandacht te trekken van de bemanning van nog eenige luxe zeilbootjes, die in de om geving dreven. Doch de bemanning dezer scheepjes scheen het geroep niet te hebben gehoord evenmin als zij iets van het ongeluk had waargenomen. Met gestreken zeilen, met het oog op de rukwinden, bleven de jachten op hun plaats liggen. Op het terrein van de gas fabriek aan de Kielehaven echter had een wachtsman, staande op een afstand van ongeveer 300 meter van den wal, het omslaan van het zeilbootje gezien. Met een roeiboot is hij onmiddellijk naar de plaats des onheils ge varen, doch van de opvarenden vond hij geen spoor meer. Toen is hij snel teiuggeroeid en heeft hij de rivierpolitie telefonisch van het ongeluk in kenni» ge steld. Met een motorboot, uit gebreid personeel en groot ma teriaal voer de rivierpolitie uit. Onmiddellijk is men het water ter plaatse van het droevig on geval gaan afdreggen, echt»r totnogtoe zonder eeoig resultaat. De Schiedamsche politie heeft des middags nog op omzichtige wijze de echtgeooote van den heer Snijers, wonende Emma- straat, op de hoogte gesteld van wat haar man en kinderen was overkomen. De logé was politie agent te Tilburg en zou juist gepensioneerd worden. ZWARE MISHANDELING. Zaterdagmorgen kregen cp een scheepswerf te Geertruicjen- berg 2 arbeiders ruzie. ZeBffe v. d. R. uit Raamsdonkveer greep een handspaak en sloeg er den 18-jarigen Huygens, uit Made, mee op het hoofd. In levensge vaarlijken toestand is het slacht offer naar een ziekenhuis over gebracht. De daeer is gearres teerd.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2