n galeislaaf. Backin' ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Waterleiding. Wekelljksch Overzicht. Chocolade-Zandtaart Dr'Oehker's Bakpoeder BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r (j s v a n 1 5 regels 75 cent Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot alterljjk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. tno.,02? breskens p°»$;° Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 34e Jaargang Zaterdag 23 Mei 1925 Nummer 3031 ,Leen nooit", heeft me een» iemand geraden, want je raakt er je geld en je vrinden allebei mee kwijt. Het i« een pot hardvochtige theorie, die de menschelijke heb zucht wel in eeo schril licht zet. Maar ze heeft haar eigen juist heid honderden malen bewezen. De meeste menschen zijn zoo menschlievend noch zoo onver schillig ten opzichte van geld, dat ze het geleende geld gaarne aan het behoud der vriendschap ten offer brengen. En zoo wordt het leenen, wanneer het niet door terug betalen of niet tijdig terug betalen, veelal de oorzaak van verwijdering en ruzie. Dat zullen waarschijnlijk ook de Amerikanen ondervinden. Tij dens den grooten oorlog zijn ze wel bizonder scheutig geweest met hun dollar». Franschen, En- gelschen, Italianen, Belgen, Po len, Roemeniërs hebben ze het voortzetten van dien oorlog mo gelijk gemaakt. Dit is al tal van jaren geleden. En tot nu toe hebben alleen de Engelschen errstig aan terugbetalen gedacht. Dat begint blijkbaar den dollar koningen te verdrieten. Al heb ben ze geld genoeg, ze willen er daarom al evenmin al» ieder ander veel van missen. En ten einde van hun geduld hebben ze hun Europeesche schuldena ren laten weten, dat regeling der schulden, dat wil zeggen dat betaling hun wel aangenaam zal zijn. Zeker heeft tot nu toe nie mand der schuldenaren daaraan getwijfeld. De Amerikanen heb ben al eerder daarvan een» 'n bal letje opgegooid. Maar vrijwel alle schuldenaren verkeeren in een conditie, die hun het terug betalen uiterst moeilijk maakt. De oorlog heeft allerzonderlingst in hun finantiën huis gehouden. En bovendien hebben ze na den oorlog veelal een politiek ge volgd, die op herstel al heel weinig berekend was. Ze zijn voortgegaan met militaire toe En weet gij waarom Omdat hij verliefd i» op mej. de Fré- neuse en haar zelfs op zijn reis om de wereld niet kon ver geten. Wat Marenval betreft, dat is iemand, wien men kan laten uitvoeren wat men wil, als er maar in de kranten over ge schreven wordt. De heeren heb ben hun plan om Fréneuse te bevrijden zeldzaam gelukkig uitgevoerd. Nu is de veroor deelde in vrijheid. Maar daardoor is zijn onschuld niet bewezen. En door zoo maar op losse gron den iemand te beschuldigen, wiens geweten vrij is, zal men er niet in slagen te bewijzen, dat een rechter van instructie, twaalf gezworen, drie raadsheeren en't neele Hof van Cassatie zich zoo schromelijk vergist hebben, dat zij een onschuldige naar 't bagno zonden. Tenzij men kan bewijzen, dat zóó handig de verdenking op hem geworpen wasdat het On bereidselen, al moest de oorlog nog beginnen en met het doen van uitgaven, al was de oorlog er nog nooit geweest. En het is niet onwaarschijnlijk, dat dit de Amerikanen nog hardnekkiger heeft gemaakt in het vasthou den aan hun rechten en het aan dringen op spoedige terugbeta ling. De Amerikaansche gezant te Londen heeft er onlangs op gewezen, dat Amerika wel be reid was Europa te helpen, mits Europa verstandig genoeg was, zich zelf te helpen. Het was niet de eerste waar- schuwing. Maar tot nu toe heb ben die waarschuwingen al heel weinig effect gesorteerd. De Europeesche staten, Engeland wellicht alleen uitgezonderd, zijn voortgegaan met het leven bo ven hun stand, dat hen in en na den oorlog feitelijk geruïneerd heeft. En het is vooral Frankrijk geweest dat in dezen heeft ge zondigd. Zijn politiek eischte enorme uitgaven ten behoeve van zijn weermacht en voor tel kens nieuwe sancties, terwijl zij het economisch herstel van DuitBchland, en daarmee de mo gelijkheid van Duit8che betalin gen, stelselmatig tegenhield. De gevolgen daarvan hebben zich in de ontreddering van Frankrijk's finantiën maar al te duidelijk uitgesproken. En h.-t lijkt nauwelijks waarschijnlijk, dat zelfs Callaux finantieele er varing en kennis in staat zullen zijn de débacle te voorkomen, die uit deze gevolgen di eigt. Hij heeft thans een aantal maatregelen aangekondigd, die het bestaande tekort door ver hooging van sommige soorten inkomitenbelasting, verhooging van de belasting op coupons en idividenten en wijziging op sommige accijnzen zullen moeten dekken. Maar herstel van het even wicht der begrooting, zoo hij die op deze wijze al zou kunnen bereiken, beteekent nog niet herstel der financieën. De laat ste Amerikaansche waarschuwing komt juist op tijd om de Fran schen daaraan te herinneren. Maar juist daarom zal ze wel mogelijk was geweest niet aao de schuld van den ongelukkige te gelooven I O I dat zeggen alle veroor deelden I Dat is gemakkelijk genoeg. Maar als het op be wijzen aankomt. Het meisje viel hem in de rede en keek hem vlak in het gezicht. En als men dat bewijs nu eens had. Sorège verbleekte, zijn oogen schoten stralen. Hij riep uit Welk bewijs De bekentenis van de misdaad door den dader. En wie is die dader? Een vrouw. Moet ik haar naam zeggen Dan kunt gij kie zen. Want zij draagt er drie die, waaronüer gij haar hier hebt gebracht, Jenny Hawkins, de zangeres van Convent Gar den, Jeanne Baud, de vluchte linge, die gij twee jaar geleden naar Engeland deedt ontkomen, of Lea Perelli, de ellendige met wie gij het complot hebt ge smeed, waarvan Jacques de Fré- neuse het slachtoffer is gewor den. Dit is heel duidelijk, me neer de Sorège, u moet nu antwoorden zonder omwegen. En Jenny Hawkins heeft der niet opgenomen worden. Wie al in finantieele narigheid zit, doet het dubbel onbehaaglijk aao, nog eens om schulden gemaand te worden. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat ook Frankrijk evenals de andere gemaande schuldenaren, een vriendelijk ge zicht zet en zich bereid toont over de afbetaling der schulden onderhandelingen te beginnen. De vraag is echter, of die vrien delijke bereidwilligheid veel zal helpen. De Amerikanen is het niet om een vriendelijk Fransch gezicht, maar om Fransche mi- liarden te doen en die zijn niet meer aanwezig, althans niet voor uitvoer naar Amerika. Met de andere schuldenaren, Engeland, dat al een regeling getroffen heeft, alleen uitgezon derd, staat het al evenzoo. En er is dus alle kans dat de Ame rikaansche aanmaningen de on vermijdelijke oorzaak zullen zijn van het verliezen door de Ame rikanen van geld en vriendschap beide. Voorloopig is dat voor ons in Europa schadelijker dan voor Amerika. Wij hebb-n niet enkel de Amerikaansche milli- arden, maar ook de Amerikaan sche medewerking bij Europa's herstel noodig. Frankrijk en zijn lotgenooten begrijpen dat ook wel en zullen daarom allicht nog hun uiterste best willen doen om een breuk te voorko men. Het bewustzijn van de nood zakelijkheid van die hulp zal ook Engeland allicht wat mee gaande maken en het niet zoo hardnekkig doen aandringen op gelijktijdige betaling wanneer Amerika wat ontvangt. Want de omstandigheid, dat ook Enge land schuldeischer is van Ame- rika's schuldenaren maakt de zaak er niet beter op. Wanneer je Amerika betaalt, wil ik ook betaling hebben, heeft Engeland geredeneerd. Het handhaven \an dien eisch sluit natuurlijk iedere mogelijkheid der betaling aan Amerika vrijwel uit. Maar En geland heeft al eerder getoond wat ze willen opofferen, teneinde het algemeen herstel mogelijk te maken. gelijke beschuldigingen tegen mij ingebracht En zij zal ze schriftelijk her halen. Hiertoe heeft zij zich verbonden. Jenny had dus nog niets ge schreven, niets geteekend. Sorège zag de redding reeds schemeren. Hij lachte gemaakt en zei O I zij zal schrijven. Dat ge loof ik wel. Voor geld krijgt men van die vrouw gedaan wat men wil. Wat kost het haar Zij vertrekt dan weer met een volle beurs en gaat ergens an ders zingen onder een vierden naam. De wereld is groot ge noeg. De vrouwen van 't tooneel weten zich zoo te veranderen. Wat beteekent zoo'n schriftelijk bewijs? Van avond, missMaud, zal ik u, als gij het verlangt, de formeele ontkenning brengen van al wat tegen mij is aangevoerd, en geteekend door die meid. Ik zal daarentegen eischen, dat mij het papier getoond wordt, waarin zij mij beschuldigt. Miss Harvey keerde zich naar Sorège met een ontroering, die zij niet meer kon bedwingen. Luister 1 Ik wil niet vergeten, dat ik vriendschap voor u had, Gij moest liever ronduit beken Zal het dit ook ten opzichte van het veiligheidspact doen ,Met diepe bitterheid", heeft Dr Luther, de Duitscbe rijkskanse lier gezegd, ,moet worden vast gesteld, dat wij tot dusver zelts nog niet weten wat de motieven zijn voor de niet-tijdige ont ruiming dei Keulsche zó ie". Werkelijk het wordt wel tijd, dat er een regeling getroffen wordt niet enkel ten opzichte van de bezetting van het Rijn land maar tot verzoening der vele tegenstellingen, die Europa verdeelen en van de Fransch- Duitsche wel in de eerste plaats. Zal het Engeland lukken, die tot stand te brengen Maar ook daarover zal het van Amerika's medewerking bi zonderen steun kunnen krijgen. Zullen Amerika's schuldenaren dat bedenken Amerika wil helpen zoodra Europa toont die hulp waardig te zijn. Laten we die waarschuwing ook in onze ooren knoopen. De Zeeuwsch—Vlaamsche IV. (Slot) BESPREKING VAN EENIGE VEEL GEOPPERDE BEZWAREN. Tot slot zullen wij nog eenige algemeen geopperde bezwaren nader bespreken. Voor het groot ste gedeelte zijn ze reeds be handeld in de in het voorjaar van 1924 door het Waterleidings comité verspreide brochure,De Waterleiding voor Zeeuwsch- Vlaanderen". Wij achten deze punten van zooveel belang, dat wij gemeend hebben ze hier nog eens te moeten laten volgen. 1. De gemeente financiën zouden gevaar loopen, indien het bedrijf minder gunstig zou verloopen dan in het rapport is aange nomen. Het gevolg daarvan zou zijn belastinqverhooqing. AM WOOKD. Reeds in een vorig artikel hebben wij den financieëlen nen wat gij u heeft te verwijten, dan hardnekkig blijven ontkennen Ik zweer u, dat gij u onge lukkig maakt. Die vrouw liegt niet, als zij zich beschuldigt. Meneer Marenval, noch Jacques de Fréneuse. Sorège stond driftig op en riep woedend Wanneer zij het niet doen, doe ik het dus Op hetzelfde oogenblik ging de deur open en verscheen Julius Harvey, rood van verontwaar diging. Ja, zeide hij, op mijn eere woord, gij doet het ook. Mijn dochter heeft u wel ge spaard. Ik had niet zoo'n om haal gebruikt. Achter Julius Harvey versche nen Tragomer, Marenval en Jacques. Met een dreigend gebaar riep Sorège Gij hebt aan de deur geluisterd. Kom dichter bij, heeren, dan kunt gij gemakkelijker hooren. Ik loochen formeel de beschul digingen, die tegen mij zijn in gebracht. Wat ik meneer de Fréneuse zei, is alles wat ik van de zaak weet. Wat zijn per soonlijk gedrag tegenover zijn oude vrienden betreft, is het opzet van het plan uitvoerig besproken. Wij volstaan daar om thans met nog mede tedee- len, dat de berekeningen zeer aan den veiligen kant zijn ge houden. Zoo is bijv. gerekend, dat het benoodigde kapitaal tegen 6 pCt. geleend zal worden, terwijl thans een groepswater- leiding, die op dezelfde wijze als die voor Z.-Vlaanderen is opgezet, door bemiddeling van het Rijk tegen 5 pCt. heeft kun nen leenen. Indien dit ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen zou kun nen, hetgeen zeker is aan te Ingezonden Mededeeling. beter daar niet over te spreken, en hij denkt niet meer aan de diensten, die Lea Perelli hem heeft bewezen, hij is een ondank bare Tragomer liep zoo heftig op Sorège toe, dat Jacques hem de hand op den arm legde om hem tegen te houden. Wat ik met Lea Perelli te regelen heb, zal tusschen ons beiden worden uitgemaakt, zei hij. Wat ik met meneer de Sorège heb te vereffenen, is van dien aard, dat ik hem in zijn eigen belang aanraad, niet aan te dringen. Wat kan ik dan te vreezen hebben vroeg de graaf vermetel. Gij Niets 1 zei Jacques. Niets anders dan eerloosheid. Gij beleedigt mij 1 riep Sorège vaalbleek. Ik had u wel gezegd niet op verdere verklaring aan te drin- fen. Maar als gij er op staat, at ik beslist spreek, luister dan. Wanneer men zich tegenover een vriend, die iemand zijn hart in het volste vertrouwen ontsloot, gedragen heeft, zooals gij tegen over mij hebt gehandeld, dan is men een groote ellendeling. (Wordt vervolgd.) is goedkoop en heerlijk, indien gebakken met Backin vervangt de .Gist. 250 gr. ongezouten of ge* wasschen boter f 0.70 marg. f 0.30 250 gr. suiker. 0.13 200 gr. Dr. Oetker's Gustin of maizena 0.10 4 eieren0.24 1 theelepel van Dr Oetker's Vanillesuiker 0.021/» 1 Dr. Oetker's Backin 0.02'/a 50 gr. cacao 0.07 f 0.89 Bereiding: De boter wordt even verwarrad, dan tot room geroerd. Men voege lang» zamèrhand suiker en Vanillc«suiker toe, dan een ei. een weinig poeder met Backin ver* mengd; is dit goed verwerkt dan weder een ei en wat poeder, tot de eieren en de poeder verbruikt zijn. Ten laatste wordt dc cacao door de massa geroerd en deze in een mei boter ingewreven vorm gedaan cn bij matige hitte een goed uur in aen oven geoakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Octker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E- Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratisteceptenbockje toezenden.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 1